IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Дали еволуцијата е побиена
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали еволуцијата е побиена

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали еволуцијата е побиена
    Испратена: 21.Септември.2007 во 13:58
Постојат археолошки наоди кој ја побиваат Дарвиновата теорија.
Повеќето се собрани во овој документарец на НБЦ, водител е Чарлтон Хестон голема%20насмевка

http://video.google.com/videoplay?docid=-4848668803639628771

Мене ми личи дека има нешто. Дали овие докази се доволни да ја побијат ионака полната со дупки теорија?
Инаку Србија официјално ја отфрли Дарвиновата теорија.


Изменето од sensei - 21.Септември.2007 во 14:00
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2007 во 14:11
Ова е интересно,чек да видам
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 09:58
треба добро да се проучи па тек тогаш да се даваат мислења и коментари.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
OLUJA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OLUJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 15:31
не сум навлезен во оваа проблематика.
,,AB OVO,,
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 21:38
МАЈМУНИ СМЕ ОД ПОКАСНО
Група научници пронајдоа делови од череп кој што припаѓал на непознато суштество, за кое се претпоставува дека е заеднички предок на мајмуните од стариот свет, тие од новиот и луѓето, што пак укажува дека древните примати се разделиле пред 29 милиони години, многу подоцна отколку што до сега се претпоставуваше.

Др. Вилијам Сандерс од Универзитетот на Мичиген, чија екипа ги пронашла остатоците во Саудиска Арабија, вели дека суштеството Saadanius hijazensis е извонредно откритие кое ќе ни помогне во сознавањето на еволуцијата.

"Ако знаеме нешто повеќе за овој временски период и условите во кои што живеело ова животно, ќе можеме да откриеме што ги предизвикало промените и што довело до еволуција на мајмуните и луѓето," изјавил Др. Сандерс.

Фосилните остатоци укажуваат дека животното личело на мајмун од новиот свет, како на пример капучин, но бил нешто поголем и ги користел сите 4 екстремитети за да се движи по дрвјата, каде и преспивал.

"Можеби во тоа време имало повеќе суштества кои биле многу слични меѓу себе и еден од нив станал наш предок. Пред да тврдиме нешто големо, треба да излеземе на терен и да собереме повеќе податоци," објаснува професорот.

Досегашните студии основани на генетски анализи, претпоставуваа дека мајмуните од стариот и од новиот свет, се разделиле пред околу 35 милиони години. Познавачите забележуваат оти од палеонтолошки аспект, тезата на Сандерс има повеќе смисла.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 13:57
Еволуцијата научно е побиена уште во самиот почеток, но од идеолошки причини продолжи да се пропагира во образовните институции.

Сепак, ако еволуцијата е побиена, тогаш од каде поттекнува човекот и сиот жив свет?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2010 во 23:47
ne znam od kade drugiot , ama  chovekot e od ...kal ...napraven ,... a i se znae koj go toa napravil!да

samo,..se chudam ,...toj ,...evan ,..sveznalicata ,..da ne go znae toa!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2010 во 18:56
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Еволуцијата научно е побиена уште во самиот почеток, но од идеолошки причини продолжи да се пропагира во образовните институции.

Ова од идеолошки причини...
некако не ми јасно...
кои се тие идеолошки причини...???
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 00:27
Aj da go vidam mangupot sto znae tocno...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 15:30
mene ne mi e jasno pa....koj toa ..
.i so to shto ja pobil?

vo chija korist e pobiena?

mozebi vo toa,deka nekoj svesno napravil,...milioni zivi vrsti i podvrsti?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2010 во 17:09
Nikoj ne ja pobil evolucijata. Naprotiv, taa se dokazhuva sekojdnevno. Ne e problem nitu dokazhuvanjeto za nejzinoto skokovito menuvanje, zaedno so onoa graduelnoto, kako i paralelnoto postoenje na zhivi organizmi od razlichni nivoa na evolucija.

Onoa shto pretstavuva s'e ushte problem za naukata e objasnuvanjeto kako nastanal zhivotot. Za toa kako se organizira vo kompleksni formi vekje postojat modeli i eksperimenti koi davaat dobri objasnuvanja.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2010 во 17:53
Mesi, teorii i jas kje ti izvadam... i toa so brzina od tr/min...

Zatoa vikam - neka se najde mangupot sto kje kaze tocno. dokazi trebit, dokazi...

Изменето од Marko Polo 1 - 08.Септември.2010 во 17:54
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2010 во 19:17
Evolucijata ne e samo pusta teorija. Ima bezbroj pokazateli deka taa raboti. Najednostaven primer se razlichnite rasi na lugjeto. Postojat moshne detalni analizi za toa kako praktichno vlijae menuvanjeto na sredinata vrz razvojot i evolucijata na zhivite organizmi, vkluchuvajki go i chovekot.

Ne znam kakov dokaz barash, no ako si blizok so biologijata ovie raboti kje ti bidat dobro poznati. Inaku, zakonot za evolucija ne vazhi samo za zhivite organizmi, tuku e univerzalen. S'e teche i s'e se menuva, s'e evoluira bidejki vladee zakonot za postojano prisposobuvanje i usovrshuvanje vo dadenite uslovi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 00:45
Missdirection Mesi...

Mene me interesiraat prvite stranici...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.