IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА БЕРЗА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА БЕРЗА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 23:34
Пред некој ден во медиуите забележав дека Комисијата за хартии од вредност има намера да почне законски да ги дисциплинира не транспарентните компании кои не доставуват валидни вредности за кондиција на своите компании до депозитарот. Намерата секако е за поздравување, но предвидените казни како и сите други во Македонија изгледа се симболични (500-1000Е за физички лица и 1000-5000Е за правни лица).Каде е поентата,ако некој си печали 100000-1000000Е казната му е како новогодишна честитка.
Мора да бидеме свесни дека некои компании со акциите на акционерите како хипотека си земаа кредити кои си ги пренесуваа на свои сметки а акционерските друштва со транзициски продуцирани акционери смислено ги тераа во ликвидација и ја анулираа сопственоста на малцинските акционери во своја корист. Дека констатацијата ми е веродостојна зборуваат и неколкуте судски разрешници на некои компании кои се одвиваат или ќе започнат во блиска иднина. Колку е уделот на државата во ваквите матни случувања и колку истите имаат удел во високото ниво на корупција во Македонија, можеби председателката на Транспарентност нулта корупција би можела од овој агол да го анализира високото 85 место на ранг листата на најкорумпирани држави ( дали во хрониката која деновиве ја видов по медиумите ми се причини дека во 90 и некоја година сме биле и на некое си 63 место), што се случи после 2000-та па отидовме дури на 105 место.
Како така сепак е за поздравување намерата, барем од нешто да се почне.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 23:35
Posebno  mi se smesni novive brokeri
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 16:30
Ti smej im se ama tepaat pari, zatoa sto na se ona sto bese devalvirano, se vraka realnata vrednost, a tie na toa zarabotuvaat, no na cesen nacin.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 17:22
Originally posted by moira moira напиша:

Ti smej im se ama tepaat pari, zatoa sto na se ona sto bese devalvirano, se vraka realnata vrednost, a tie na toa zarabotuvaat, no na cesen nacin.



Е, да си пукнеш од смеа,
Криминалец, па чесен. Е, што не иде, не иде.
Амди Бајрам- чесен, Даравелски- чесен, Бучковски- чесен, сите криминалец до криминалец, ама чесни. Нели?

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 17:29
Ti znaes sto e BROKER? Aloooooooooooo
Кон врв
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2007 во 14:47

Уште не можам да поверувам дека сите сте скептици за македонската берза. И сега оваа стагнација на берзата од 2-3 недели ви оди во прилог.

Според мене, не треба некој да е економист и да анализира премногу за да види дека на нашата берза може да се заработи многу.
Доволен ми е фактот дека фирмите (помалку или повеќе) се потценети.
 
Ќе го чекаме новиот бран/ови на раст на цените на акциите, па ќе видиме...
Кон врв
MAGNAT. Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAGNAT. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2007 во 15:17
Originally posted by moira moira напиша:

Ti znaes sto e BROKER? Aloooooooooooo



HI, moira,
секако дека знам.
А, од кога криминалците од зад или пред решетки станаа брокери?
Кoја ли карта ја играш ти?
Се надевам дека не е : ,,tango avan de moorirr,,- од причина што од ракав неможеш да ја извлечеш.
,, KRIG BLIC ,,
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2007 во 22:42
Originally posted by Перун Перун напиша:

Уште не можам да поверувам дека сите сте скептици за македонската берза. И сега оваа стагнација на берзата од 2-3 недели ви оди во прилог.

Според мене, не треба некој да е економист и да анализира премногу за да види дека на нашата берза може да се заработи многу.
Доволен ми е фактот дека фирмите (помалку или повеќе) се потценети.
 
Ќе го чекаме новиот бран/ови на раст на цените на акциите, па ќе видиме...


ke vidime kako ke odi...no mnogu brokeri se zalat deka sega nema povekje spektkularni rastovi na akciite...jas povekje bi rekol deka ke ima se povekje padovi...kako sto e akcijata na Fersped, komercijalna, lotarija....berzata ja vodat  gazdite na firmite ako tie bidat uapseni i firmata ido pod stecaj togas sto bi izgubile site onie koi kupile akcija na vakvite firmi i pravea mnogu pari
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 16:34
Za koi i kakvi brokeri zboruvas, stvarno ne te razbiram
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 19:17
Шверц и криминал.
Бал на криминалци.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 19:31
Za tvoe pojasnuvanje:
Pod BROKER se podrazbira treta strana, mediator, pomegu prodavacot i kupuvacot, moze da bide brokerska firma ili agent broker.



Изменето од moira - 01.Октомври.2007 во 19:31
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2007 во 22:07
Originally posted by moira moira напиша:

Za tvoe pojasnuvanje:
Pod BROKER se podrazbira treta strana, mediator, pomegu prodavacot i kupuvacot, moze da bide brokerska firma ili agent broker.



Па цело време тоа сакав да го прочитам. А сето ова вослободен израз би се свело:
-ако двајцата се криминалци иистовремено политишари, тогаш третиот измеќу нив би бил експерт по криминал или ,,супер политичар,, .
ОК.



Изменето од orlov - 01.Октомври.2007 во 22:08
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 14:51
E tuka gresis, tezata ne ti e tocna. Na berzata ucestvuvaat i cesni gradgani i sekako deka ima i dobri i cesni brokeri, mladi obrazovani i obuceni luge, koi ne gi interesira politikata, tuku samo profitot od berzanskite transakcii.
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 15:32
Originally posted by orlov orlov напиша:

Шверц и криминал.
Бал на криминалци.


hahahaha ....zalam sto vaka nekako izgleda makedonskata berza...jas koga studirav imav sosema druga perspektiva kako treba da izgleda edna berza..no po se izgleda deka ova e najdobriot komentar za toa sto se slucuva kaj nas.
PS: Vcera drugar gi izgubi i pocetnite pari sto gi dade za da igra na berzata...nekade okolu 4000 evra...a samo pred dve nedeli imase 12000 evra...mi se javi i mi pobara zaem zasto nema sega od kadeизненадувањеизненадување
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.