IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА БЕРЗА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА БЕРЗА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака
tintirimintiri Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tintirimintiri Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МАКЕДОНСКА БЕРЗА
    Испратена: 13.Септември.2007 во 17:03
Vreme e za nasa tema . Toa hrvatite i slovencite vo se se pred nas duri i so forum za makedonskata berza na koja napravija celo bogatstvo. Sto mislite tuka da podelime nekoi norisni informacii??

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 17:30
E pa kopi - paste na tabelata od berzata, ke gleame i diskutirame...
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 17:30
Дете могиле!!!
Знам дека штотуку го заврши к*рсон за брокер , но ти сепак ја имаш отворено темава во подфорум историја.... а за нашата берза имаме тема па таму мојш да прочиташ мое мислење... знам дека си во полет и идниот Бафет но сепак ти си далеку под просекот на Словенецот или Хрватот( со самото то шо овде си ја отворил темава)!!!
Така да не си во ЊуЈорк , не мисли дека ке си милионер... треба еднаш да завршиш факултет!!!  
Еве ја мојата информација: Не шпекулирај на берза со price bubbles  и економија со проинфлаторни галопирачки тенденции... А и на пазар од 2 милиони... прикажи двојно државјанство за да имаж право да купуваш странски хартии од вредност... и играј надвор ако имаш некој динар екстра/.///
Поздрав!!!
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 17:37
da be a eve i edna informacija od mene...kupuvaj od zito luks, pozdrav  
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 20:22
Posebno  mi se smesni novive brokeri..drugarce edno stana broker a pretodno bese kelner so sredno ugostitelsko i toa tri godini edvaj..sega e glaven za akciite na komsiite i toj im gi igra na berza....edinstveno samo ne znam kako odlucuvaat ljugjeto da im gi doverat parite na kelneri brokeri...nie zasto sme ucele fakultet se prasuvam

“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 20:47
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Posebno  mi se smesni novive brokeri..drugarce edno stana broker a pretodno bese kelner so sredno ugostitelsko i toa tri godini edvaj..sega e glaven za akciite na komsiite i toj im gi igra na berza....edinstveno samo ne znam kako odlucuvaat ljugjeto da im gi doverat parite na kelneri brokeri...nie zasto sme ucele fakultet se prasuvam

 
Тоа е уште еден од митовите во Македонија. Од кога брокери станаа стручњаци за инвестиции? Тоа е најниската работа во финансискиот свет, нешто како службеник на шалтер во банка. Јадни се тие што бараат совети за инвестирање од брокери.
 
 
 


Изменето од Nee*amAnderskor - 13.Септември.2007 во 20:47
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 09:42
                www.mse.com.mk



A ova go biva ?




Изменето од zbunet - 14.Септември.2007 во 09:44
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 12:46
eve vi interesen sajt

http://www.ljse.si/


zaradi toa sto golem broj investiciski fondovi od slovenija imaat vlozeno kaj nas najdobro e da im se sledi nivnata berza
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 13:37
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

eve vi interesen sajt

http://www.ljse.si/


zaradi toa sto golem broj investiciski fondovi od slovenija imaat vlozeno kaj nas najdobro e da im se sledi nivnata berza
 
Не ми го презентирај сајтот него провери како на “црно“ се продават акции на интересни компании и како берзата ги акумулира и дали е тоа легално?
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 18:22
Originally posted by dsds dsds напиша:

Не ми го презентирај сајтот него провери како на “црно“ се продават акции на интересни компании и како берзата ги акумулира и дали е тоа легално?

mislam deka toa zavrsi...no ako ima kade e, zasto i jas sakam da si kupam nekoja CRNA akcija...a ovoj sajt e samo za sporedba so nasava berza i nasive igraci...inaku si videl li ti akcionerska kniga na nekoja kompanija ama pogolema?



Изменето од PAVLIN - 15.Септември.2007 во 18:22
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2007 во 21:31
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Originally posted by dsds dsds напиша:

Не ми го презентирај сајтот него провери како на “црно“ се продават акции на интересни компании и како берзата ги акумулира и дали е тоа легално?

mislam deka toa zavrsi...no ako ima kade e, zasto i jas sakam da si kupam nekoja CRNA akcija...a ovoj sajt e samo za sporedba so nasava berza i nasive igraci...inaku si videl li ti akcionerska kniga na nekoja kompanija ama pogolema?


Е видиш јас „мислам„ дека такво нешто се уште не е завршено и функционира , за тоа каде самиот ќе мора да откриеш, воосталом прати ја берзата каква таква нешто и ќе можеш да заклучиш. Акционерска книга ќе видиш само ако си имаш своја компанијаа, за таква работа во Македонија уште ќе треба да се почека.
Кон врв
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 23:43
Како што веќе знаете, македонската берза оваа година го доживува својот БУМ. За тоа се најмногу „виновни“ странските инвестициски фондови.
Акциите на многу компании за само пола година пораснаа за неверојатни 100% па и повеќе.
Според сите најави, растот нема да запре наскоро. Особено, заради очекуваните вложувања на домашните новоформирани инвестициски фондови.
 
Корисни линкови:
  1. www.mse.com.mk (Македонска берза: дневни извештаи од типот: http://www.mse.org.mk/upload/Listi/2007/1409mk.pdf)
  2. http://www.mse.org.mk/webfuncs/FinRatiosMK.asp (финанскиски показатели: што поголем „Коефициент цена/книговодствена вредност по акција“ тоа подобро)
  3. http://www.mse.com.mk/webfuncs/SymbolStatisticsMK.asp (графици за движењето на цените на акциите)
  4. http://www.cdhv.org.mk/5posto.htm (листа на сопственици на над 5% од вкупниот број акции за секоја компанија)
  5. http://www.mse.com.mk/webfuncs/SymbolSchedulesMK.asp (кратенки на секоја компанија)
 


Изменето од Перун - 16.Септември.2007 во 23:59
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 01:13
kaj nas berzata sega pocnuva da raste samo poradi faktot sto nekoi momci so spekulacii nabrzina se obogatija...nasiov narod nema pojma sto e toa finansiski pazar...sto se hartii od vrednost, koi hartii od vrednost gi ima itn, a vlozuva i igra na berza...ne se znae deka ako sakas tie pari da si povratis treba da platis golema provizija na brokerite...AKO MAKEDONSKATA BERZA DOZIVEE PAD, ATOA E MNOGU LESNO MNOGU GRAGJANI KE OSIROMASAT...moj sovet e da se vnimava sto i za kolku se kupuva...Kupuvajte samo akcii od stranski kompanii koi gi ima i na berazite vo Franfurt, Tokio kako Telekom, Stopanska banka itn..
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 02:13
значи вака:

одиме на третиот линк од Перун.
http://www.mse.com.mk/webfuncs/SymbolStatisticsMK.asp
селектирајте го периодот од 10.08.2007 до 17.09.2007
и одберете го симболот МЛКР, во полето ХВ.
потоа кликнете на Барај.
ќе го забележите следново:
ако сте купиле 10 акции по цена од 310 денари, значи околу 50€, на 13.08.2007, т.е. понеделник,
а истите сте ги продале во петок, на 17.08.2007, по цена од 30750, т.е. околу 5000€, сте заработиле околу 4950€, од кои ќе треба да платите данок и плус некоја провизија за брокерот.
ама кога има многу пари, има и од што да се плати и данок и брокер!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.