IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - „Булгар ал-Џадид“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

„Булгар ал-Џадид“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 18:07
ок
Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 12:05
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

ок


Boogie-Voogie,
Другарче мое најмило...Ќе ти префрлам уште 1,000 евра ако престанеш да ги бришаш моите коментари...Ти се молам...
Кон врв
Makedonski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 05:02
Цитирај На твоето искрено другарско прашање ке ти одговорам дека поима немам дали имам некаква врска со другар ти „Булгар ал Џадид„.
Да ти кажам онака другарски „ич к*ро не ме боли, дали имам или немам„. Не ме занима...
 
Pojma nemash?!  Ne te zanima?! 
 
Pa neli Bugar se pravish ili sme zgreshile neshto?!  Ako sme zgreshile, izvini.
 
Татароведение
 
Булгары - предки татар
 
 
Makedonija na Makedoncite!
Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 14:12
На твоето искрено другарско прашање ке ти одговорам дека поима немам дали имам некаква врска со другар ти „Булгар ал Џадид„. Да ти кажам онака другарски „ич к*ро не ме боли, дали имам или немам„. Не ме занима...
 
Originally posted by Makedonski Makedonski напиша:


Pojma nemash?!  Ne te zanima?! 

 

Pa neli Bugar se pravish ili sme zgreshile neshto?!  Ako sme zgreshile, izvini.




Ќе ти кажам што му кажав на Boogie-Voogie.
Горе десно има едно копче се вика „Цитирај„.
Кликни на него и најди некоја реченица дека сум рекол дека дум „Бугар„, како што викаш.
Јас сум Македонец, никогаш не сум рекол дека сум Бугарин.
Натрагичното е што Бугу-Вуги цело време ги бриша моите коментар, зато што не се сложува со мене...Жално...

Изменето од adoks - 12.Септември.2007 во 14:14
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 14:25
Плачи плачи,само плачи си.голема%20насмевка
Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 19:05
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Плачи плачи,само плачи си.голема%20насмевка


Бууугииич,
Тоа што ги бришеш моите коментари не кажува лошо за мене, туку за тебе, другарче мое најмило...
Доволно покажува дека ти имаш сериозни проблеми со демократската култура...Ти имаш проблем, не јас. Јас плачам и ми е жал за тебе, затоа што си другарче мое.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 22:12
Само ти плачи,демократија се учи а не се плаќа.Ако нема култура и ред нема ни демократија,а ти продолжи да плачеш можеби и ке ти текне што како некогаш.Не се спуштам на твое ниво па да спамирам по темите,само да напомнам може не ти текнуванамигнување
Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 12:24
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не се спуштам на твое ниво па да спамирам по темите,само да напомнам може не ти текнува

Сакаш да кажеш дека не сакаш да се спушташ на мое ниво и да полемизираш со мене, затоа што не те бива. Ако добро те разбрав, другарче мое најмило...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 12:35
Не другарче несакам да спамирам,значи на тема може да полемизираме според насловот на темата а не според твојата купена дипломанамигнување
Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 12:47
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не другарче несакам да спамирам,значи на тема може да полемизираме според насловот на темата а не според твојата купена диплома.

Аха, мислам дека конечно те разбрав што сакаш да кажеш.
Значи јас да си пишувам по темата, па тогаш ти ќе полемизираш со мене...Само не ми е јасно што ќе се случи ако не ти се допаѓа тоа што ќе го напишам по темата?!? Дали ќе го бришаш, како и што до сега правеше или ќе го оставиш демократски да лебди во преубавиот медиумски простор, наречен „Интернет„.

И сега за да си останам на ветувањето, ќе спомнам збор-два и за темата: „Булгар ал-Џадид„. Не знам кој е тој човек и што сака тој од мене и мојата мила и напатена Македонија. Како што и погоре спомнав, онака другарски, ама само другарски, „Ич к*ро не ме боли за некојси Булгар ал-Џадид„. Мене ме боли, другарче мое нашата мила и напатена Македонија и ти како мое другарче, на кое како што гледам му треба помош да разбере што е тоа демократија. Исто и колку е убаво човек да си каже што мисли, а и да слушне некој што слободно размислува.
Еден наш многу паметен човек од Струга пред 100 години еднаш рече вака:
„Општественосст е јас да ти кажам што мислам, ти да ми кажеш што мислиш, а во исто време да не се фатиме за револверите„.
Ашколсум...Бериќет Версен...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 14:09
Значи - Фархат Хабул од племето Оигр-Амир претседател на Булгар Ал Џадид тврди дека Македонците во Бугарија го запоседнале правото на неговиот народ да управува со својата сопствена држава во чии рамки доаѓа и Македонија.За него Бугарија е само едно Македонизирано место кое неговиот народ во историјата некогаш го освоиле и според тоа припаѓа на нив.Тие исто се жалат во Стразбург за тоа што немаат никакви човекови права и општи услови за живот во Бугарија.
Е сега и да се надоврзам на тебе и да ти кажам дека нема да толерирам и никакво уфрлање во текстовите,секоја порака што ја имаш до мене слободно испрати ми ја на ЛП,ова ке биде последна порака од мене кон тебе - па неможе само јас и ти да бидеме на форумов а ако се препукуваме нема да може никој друг да постира никаков коментар од нас.
Абе ке се научиш полека полека,штета што ја пари за диплома неземамнамигнување
Кон врв
Makedonski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 03:42

adoks: pet napishani posta i pak zamumuleno-zakukuleno:  Makedonec si, samo shto ne si bil razbran pravilno?!?

Vo knigata "OBRAZUVANJE NA BUGARSKATA NARODNOST" od Prof. Dimitar Angelov (Sofija, 1971), na str. 116 i 117, tvrdi deka veke e definitivno utvrdeno etnickoto poteklo na Bugarite:
 
"Uspesite postignati vo oblasta na lingvistikata i otkrivanjeto na nekoi pismeni pametnici, vo koi se srekjavaat prabugarski zborovi, postepeno go formiraat sfakjanjeto deka prabugarskiot etnos spadjal vo semejstvoto na turkojazicnite pleminja i plemenski grupi, kako na primer: Huni, Oguzi, Ujguri, Hazari, Pecenezi, Kumani i drugi...
 
...Stojalisteto deka Prabugarite za vreme na svoeto doadjanje na Balkanot bile turko-jazicen narod vekje moze da se smeta deka e nepobitno dokazano...
 
...Eden od najbliskite jazici na odamna isceznatiot prabugarski jazik e jazikot na sovremenite Chuvashi. Za bliskata vrska pomedju Prabugarite i Chuvash*te svedocat i etnografskite proucuvanja, napraveni vo posledno vreme."
 
Ti kako Makedonec, imash neshto srodno ili barem blisko so spomenatite etnosi ili nemash?  Bugarite velat deka Chuvash*te im se bratuchedi.
 
Ajde iskazhi se de, ne samo da se kriesh pod koshula.....  
 


Изменето од Makedonski - 14.Септември.2007 во 03:47
Makedonija na Makedoncite!
Кон врв
Eli_Blagoevgrad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli_Blagoevgrad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 06:44
Citirate nesto ot bulgarska kniga kato neosporimo dokazatelstvo za nesto si.A ako otvorite sashtata kniga 100 stranici nazad i procete ce makedoncite sa bulgari to kraj propaganda

Az ne znam adoks dali se cuvstva bulgarin ili makedonec no ot moja licen opit az ne vizdam konflikt mezdu dvete


Изменето од Eli_Blagoevgrad - 14.Септември.2007 во 06:44
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 08:40
Леле Ели сега како да кажа дека помеѓу кинез и европеец нема разлика.Како може Бугар и Македонец исто да се кога се од тотално различна раса.Бугарите се со турко-монголски производ а Македонците се со индо-европски.Тоа Ели е потполно друг ДНК низ и нема никаква врска едно со друго.
Но на крајот и ке ти кажам дека те разбирам бидејки сега државата ако им се каже на Бугарите дека се турко-монголски производ тие на референдум ке се откажат од се турко-монголско затоа зошто ги лажеле 100 год. наназад.Сепак за повеке од 70% Бугари Аспарух е жив срам а не гордостнамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.