IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Зеленчуци без кои не смеете
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зеленчуци без кои не смеете

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зеленчуци без кои не смеете
    Испратена: 04.Септември.2007 во 00:30

ЗЕЛЕНЧУЦИ БЕЗ КОИ НЕ СМЕЕТЕ

Во лето не изобилуваат само вкусни овошја, туку и разновидни зеленчуци кои се помалку или повеќе заборавени. Еве по неколку збора и за нив...

maja
"Тања Турунџиева - специјалист, нутоционист"

blitva

brokula

zelka

Идеална замена за спанаќот

Блитвата е зеленчук кој идеално може да го замени спанаќот. Богата со балансирани супстанции кои се најдобри сојузници на нашата цревна слузница и цревна флора. Тие целулозни влакна ги врзуваат за себе водата, маснотиите и отровите, го забрзуваат преминот на храната низ цревата, а со тоа ја регулираат столицата и го елиминираат затворот.
Блитвата изобилува со висока концентрација на калиум, железо, магнезиум и витамин Ц. Постои и лековито дејство на блитвата. Имено, таа ги оживува мозокот и нервите, а со тоа делува како витализатор. Дејствува и при нервоза, ја подобрува концентрацијата, го елиминира заморот, делува на елиминирање на отровите од цревата, го јакнее имунолошкиот систем, срцето и мускулите, ја штити лимфата во целиот човечки систем, ги јакнее забите и коските, го поттикнува создавањето на црвените крвни зрнца, ја решава анемијата и помага во хормоналниот баланс.
No, мора да се напомене и дека блитвата содржи оксална киселина (оксалати) која го врзува калциумот во цревата. На тој начин го спречува биолошкото искористување на калциумот, кој пак е важен за коските. Оние со проблеми како камен и песок во жолчката, не треба да конзумираат блитва.

Лековита брокула

Брокулата кај нас не се одгледува во големи количини, но сепак е еден од најздравите зеленчуци. Во последно време има третман на „ин“ зеленчук. Таа изобилува со магнезимум - потребан за работата на мускулите, срцето, нервите, како и за произведување на хормони. Високото количество на балансирани супстанции во брокулата придонесуваат да се отстрани тромоста на цревата, ги јакнее цревните ресички и слузницата на цревата, со што се спречува појавувањето на цревни болести, вклучувајќи го и канцерот.
Нејзиното лековито дејство е од широк спектар. Најпрвин, го јакне имунолошкиот систем, спречува инфекции, помага при затвор (опстипација), помага при несоница, немир, депресија, го јакне срцето и крвотокот, а кај жените ги ублажува и менструалните тегоби. Брокулата може да се конзумира и во свежа форма.

Антибактериски целер

Целерот како зеленчук по малку е заборавен на нашата трпеза. Во себе содржи големи количини на етерични масла, заради што го има тој пикантен и специфичен вкус. Етеричните масла од целерот имаат долготрајно антибактериско и антимикротично дејство и ги уништуваат габичните инфекции). Лечи и смалува натеченост во организмот, како и проливи и затвори. Целерот делува и при воспаление на мочните канали и при бубрежни исуфициенции. Во целерот ги има пакетот Б12 и сите Б витамини урамнотежена концентрација и е како створен за сите кои имаат недостаток од Б витамини. Ги содржи и Б2 и Б6 кои се од суштинско значење за организмот. Има уште и дезинфекциско дејство и ги отстранува отворите од слузницата во усната шуплина и грлото, делува антибактериски, диуретски, смирува кашлица, помага при настинка, ги јакнее нервите, срцето мозокот. Целерот е извор на важни хранливи состојки за здрава кожа, коса, црн дроб и очи.

Енергетска бомба

Црвената зелка во нашите краеви има долга традиција, а сега е време токму за неа. Таа изобилува со селен кој има широко терапевтско дејство. Имено, идеално го регулира зголемениот крвен притисок, создава антитела при вродените генетски недостатоци, неутрализира отрови од тешки метали, делува превентивно против неплодноста кај мажите (на тој начин што селенот ја поттикнува активноста на спремата). Селенот ја штити градната жлезда, која е основа за нашата младост и добар имунитет.
Но, во црвената зелка нема само селен. Изобилува и со нијацин (Б3 витамин), фолна киселина и цинк.
Благодетите на црвената зелка се огромни: го јакне имунолошкиот систем, го намалува притисокот, помага при затвор и ја регулира столицата, ги отстранува отровите од цревата, го елиминира вишокот вода од организмот и помага при слабеење. Понатаму, ја обновува цревната флора, го зголемува либидото и потенцијата, поттикнува создавање на сперма.
Со енергијата која црвената зелка ја дава, таа ве подмладува, го ревитализира мозокот и го подобрува расположението. Со еден збор – црвената зелка е вистинска енергетска бомба!

Тоа е неколкуте зеленчуци кои можеби ќе бидат позастапени на Вашата трпеза сега откако прочитавте што се можат тие да направат за Вас. Уживајте во секој момент со свеж зеленчук и во вкусната здрава храна.

Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 00:31
Извинете грешка, ова треба да се префли во исхрана намигнување
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2007 во 23:29
jas bez praski ne mozma i zatoa gi jadam mnogo
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 11:21
се од горе наведеното имам пробано. брокулата баш и не ми се допадна, но црвена зелка обожувам. целерот е застапен во супата на мајка ми, ама од кога ке се вари 30 минути на шпорет не верувам дека ке остане витамин во него. порано многу мразев магдонос, но бидејки морав да го конзумирам поради неговите дејства се навикнав и сега ми е незамисливо да го нема во салата.
од зеленчук најмногу сакам краставички
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 11:45
krastavichki,a?,намигнување...i banani ,...od ovojshjeto,...pretpostavuvam,...голема%20насмевка
a,jas ne sakam, crn patlidjan,...bamji,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
LAV Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2006
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 241
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LAV Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 11:51
patlijani, krastavici, zelka, marula.
Posebno salata od patlijani i krastavici so rendano sirence odozgora...mmmmm, mljammmголема%20насмевка
KAKO SE VIKA DEVICA NA KINESKI?
NIKO NIJE CHUKO
Кон врв
MX-8441 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MX-8441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 22:16
Не се откажувам од ниту еден зеленчук.
,,NEMA MIR DODEKA TERORISTITE SE SHEETAAT SLOBODNO,,
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 22:01
Сите ги конзумирам.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 11:04
Trebashe da mi se slu4i neshto za da po4nam da se ishranuvam kako shto treba .Mi izvadoja masti vo krvta i samo na zelenchuk sum

Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 20:01
домати... и во лето и во зимаголема%20насмевка
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2007 во 20:48
Obavezno-neizostavno

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
stole Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stole Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 15:04
Сите зеленчуци што можам да ги одгледам.
Дали човекот е создаден од Господ, или Господ е измислен од човекот??
Можеби и двајцата ги создал ѓаволот!
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:02
портокали
Кон врв
bibka Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 84
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 12:33
Originally posted by nina1 nina1 напиша:

портокали


Нинче ма?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.