IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 186187188189190 199>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2013 во 19:39
Originally posted by д4б3 д4б3 напиша:

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=BBC315CBABB48C49BADD43459FDD3284

Груевски: Догодина повисоки плати, пензии и социјална помошizbori li ke imate dogodina?


И вие во Бугарија го научивте, а.....збунетост
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2013 во 13:41
- a na kogo ke kacat plati?

...na drzavnite 100...5-60 000 paraziti  ,jasno.

...a shto praime so onie drugine pola milion... koishto ne zavisat od drzavata?

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2013 во 01:45
од една страна гони нарко босови,шпиуни и што уште не
од друга страна под името на странски инвестиции врши human trafficking
кога ја прочитав издвоенана реченица јас се почувствував мизерно а тек кога го прочитав целиот текст....ко да живееме во Сомалија
"македонската влада потпишала договор со владата во Катар за да можат македонските жени да одат да работат како слугинки во оваа држава од Блискиот Исток "


Погледнете што потпиша македонската влада со Катар


Веста дека македонската влада потпишала договор со владата во Катар за да можат македонските жени да одат да работат како слугинки во оваа држава од Блискиот Исток одекна на блоговите. Иако македонски делегации на високи функционери одеа на посети во Катар и таму најавуваа работа за квалификуваните Македонци, сепак, договорот за слугинки кој го потпишале не одекна со оној интензитет со кој обично одекнуваат владините „зделки“ по шетањето во странство во лов на инвеститори.

Dogovor Makedonija Katar.131

Договорот се уште не е јавно објавен, а за неговото постоење известија умешните блогери кои успеаја да ја најдат оваа вест на веб страницата на катастарското министерство за надворешни работи. НОВА дојде до договорот во чија подготовка учествувале министерот за надворешни работи Никола Попоски и министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски заедно со замениците од ресорните министерства. Заедно со катарските претставници тие составиле и нацрт-договор за работодавачите и работничките кој треба да претставува основа за индивидуалните договори.

Содржината на документот- договор мегу Македонија и Катар прочитајте го на Нова тв за да знаете што ве чека ако одлучите да заминете на работа во Катар која ја договорила нашата влада.

Нова стапила во контакт со Движењето за социјална правда ЛЕНКА, од каде направиле анализа на договорот и ги донеле следниве заклучоци:

1. ЗА ТЕКСТОТ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ДОГОВОР
а) Нашето МТСП е ставено во пасивна улога vis-a-vis Катарското – бидејќи неговата улога се сведува само на обезбедување информации, а не и на активна заштита на работничките права во случај на прекршување на договореното.
б) Пречесто е повикувањето на трудовото право на Катар и на нивните „локални обичаи“ – кои за нашите граѓани се тотална непознаница.:
2. ЗА ТЕКСТОТ НА ДОГОВОРОТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ (во Анексот) симпроматични се:
а) чл.2, ст.Б => воведува „нераскинливост“ на договорот со запретување од казна т.е. плаќање на сите „долгови“ на работникот кон работодавачот!?
Тоа очигледно е еден вид на „присилна работа“, само дадена во еуфемизам и завиткана во правен целофан.
б) чл.5, ст. А => воведува шестдневна работна недела (а не пет – како кај нас т.е. има само еден ден платен одмор неделно)
в) чл.9, ст. А => работникот плаќа „казнени пенали“ за незавршената работа!? Не е јасно дали работодавачот сам ќе му ја одредува висината!?
ст. Б => забранува „втора работа“ кај друг работодавач т.е. воведува т.н. „конкурентска клаузула“ што би значело дека ако работникот најде подобра работа, ќе не може да се префрли.
ст. В => забранува политичка активност (не е јасно дали и синдикалното членство се подведува под ова)
и забранува религиозна слобода (т.е. го приморува нашиот работник да ги почитува „локалните [читај исламски] обичаи“ и традиции.

 

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6751
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2013 во 03:32
Во ред, некои од работите кои што се погоре напишани постојат и денес, не е ништо ново.
Има агенции кои посредуваат за работа на Блискиот Исток и многу македонци се имаат вработено преку истите.

Работодавецот од Катар го плаќа авионскиот билет, визата и останатите трошоци, па нормално е да се предвидени казни за предвремено раскинување на договорот. Доколку работодавецот платил 1500 евра за да те земе кај него во Катар, сигурно нема да очекуваме да им го прости долгот доколку решат туку така да се откажат по одреден временски период?!?
Или доколку најде подобро платена работа да се префрли кај друг работодавец. Па што има гратис во светов ви се молам?

Во Македонија се работи 6 дена неделно, па дури и 7 дена. Државната администрација ако не работи значи дека никој не работи? Експлоатација на труд има секаде, почнувајќи од пред нашиот нос.


Има државни органи во Катар кои најстрого го казнуваат прекршувањето на работничките права, а доколку има нелегални активности сигурно и нашето министерство за надворешни работи ќе се вклучи во случајот и ќе побара државјаните наши да се вратат во земјава. Постои Амбасада на РМ во Катар и никој не може да ви забрани да ја контактирате истата.Локалните обичаи се сосема друга приказна. Базирани се на исламската култура и тука нема отстапување. Забраната за алкохол по продавници, забраната за јадење, пушење, пиење на јавни места за време на Рамазан е забрането но не сум сигурна дали е со закон или со нивните морални обичаи.

Работењето како слугинка во одредено домаќинство НЕ значи автоматски и сексуални услуги! Всушност, поголема е веројатноста дека тука кај нас ќе те искористат на тој начин отколку таму. Затоа што кај нас жената многу помалку се почитува.


Се помачив да го прочитам цел договор. Во него се е јасно како бел ден.
Пишува дека работниците се вработуваат за работно време од 48 часа неделно, имаат право на прекувремена работа која што ќе биде дополнително платена, имаат право на 1 ден за секоја одработена недела. Работодавецот е должен да обезбеди сместување, електрична енергија, кревети и тоалети, ладна вода за пиење, медицинска нега и социјална помош, лекување доколку е потребно, исто така работодавецот е задолжен да исплати оштета во случај на несреќа при работа, инвалидитет и сл. Вработениот има право на платен годишен одмор не помалку од три недели, платено отсуство за државните празници на Катар (7дена) плус три дена доделени од страна на работодавецот. Има право дури и на платено боледување доколку работел минимум три месеци.


Платата е дискутабилна и не би отварала таква тема во политика. Ние сме ефтина работна сила за нив и ваквиот неквалификуван кадар е доста ниско платен. Но висококвалификуваните кадри заработуваат големи пари, да не се лажеме дека работат за 500 долари.


Тоа што е напишано во продолжение го сметам за глупост и недоволно познавање на катарските обичаи и култура. 

И на крај, никаде не пишуваше дека договоров е за вработување на слугинки. Па ако не сакаш слугинка работи како рецепционерка. Никој со сила не те тера да бидеш слугинка, тоа е нешто што можеш да го избереш ПРЕД да заминеш.Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2013 во 03:41
Амин!


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2013 во 11:22
Кој и да се оди на работа ,не зависно дали е тоа Катар,Саудиска Арабија,Емирати,Ирак,Оман,треба добри информации особено за политиката,култура,религија,обичаите на земјата.
форумите се добра основа за колку -толку да се добие претстава каде се оди на работа,шо е добро,шо е лошо,каков е стандардот ,колкава е платата на работното место за кое се аплицира.
Како ке се продаваме на пазарот зависи од тоа колкаво знаење и вештини поседуваме и ред други работи кои се бараат при аплицирањето.
Во зависност од минатиот труд на апликантот ,искуството шо го поседува ,компетентноста се прави валоризација на трудот.
При аплицирањето ве прашуваат за минат труд,фирми во кои сте работеле,сертификати,препораки,кои се работите кои најдобро ги извршувате,шо друго можите да работите и сето тоа треба да се наведи но точно и реално.
Ако некој мисли дека само со парчето хартија дебело ке го плакат подобро нека си седи дома бидејки тоа е апсурдно размислување.


Изменето од Alekxandar - 20.Септември.2013 во 11:23
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2013 во 17:25
Токму така.

И уште повеќе, очекувајте во почетокот да работите на пониско рангирани места и за помалу пари отколку што сакате или сметате дека заслужувате. 

И не се грижите, доколку навистина заслужувате повеќе тоа ќе го докажете со вашата работа и работодателот ќе се погрижи соодветно да ве компензира бидејќи нему му требаат квалиетни работници.

P.S. И уште нешто, не постојат лоши работни места, туку лоши работници. Не заборавајте дека и фозофот Епиктет бил слуга/роб.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Vardan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2013
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vardan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2013 во 18:40
Glujo-i se e mozno
Ako sakate da go doznaenjeto znacenjeto na eden covek-samo dajte mu pole na dejstvuvanje
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6751
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2013 во 01:10
Originally posted by Vardan Vardan напиша:

Glujo-i se e mozno

А што тоа е можно?
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2013 во 19:29
-pa toa shto drzavata stanala...podvodadjija!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6751
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2013 во 01:44
Originally posted by brza brza напиша:

-pa toa shto drzavata stanala...podvodadjija!

Ама јас го прашав господинот погоре.
Ме интересира неговото ценето мислење.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
kalima Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kalima Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2013 во 01:48
Што и да прави, не ќе е на арно
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2013 во 00:30

gradi..gradi..25/8.

da ne e Вечер ,nemase da znam deka:

418,8 километри автопат се изградени и рехабилитирани од 2008 година до денесизненадување
11 нови автопати е предвидено да бидат изградени во наредните пет години
200 километри локални патишта се предвидени да се градат во наредните две години.

slicno kako vicot so dvata mosta!смеење

..i uste nesto..pa vika:

- Овој мега инфраструктурен проект ќе се реализира со пари од Ексим банката на Народна Република Кина и на Министерството за трговија, кои потврдиле дека заемот во вредност од 574 милиони евра веќе е одобрен. Станува збор за изградба на автопатот од Скопје преку Свети Николе до Штип од 50 километри и автопатот од Кичево до Охрид и Струга во должина од 57 километри.

..a denes veke e drugo,i raportira:

Се оценува дека сумата од 174 милиони евра ќе биде доволна за двете делници, зашто аплицирањето за овие средства е направено врз основа на сериозни студии за вредноста и изводливоста на проектот, изготвени од стручни институции. Оценка е дека со средствата што ќе се позајмат целосно ќе се покрие вредноста на работите,.....


...i doza na rezerva,za da ne pojde nesto naopacke i ni kazuva na vreme deka:

доколку во текот на изведбата се покаже дека има потреба од поголеми трошоци, тогаш дополнително ќе се разговара како да се дополнат тие средства.


ete toa sakav da kazam.ух

Изменето од zagor - 02.Октомври.2013 во 00:32
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2013 во 00:41
418 km avopat  vo Ebanovinava?!ма ајде

...pa i onoj od  srbija  do gevgelija da e celiot napraven  nema da ima  ni 200 km ,...plus nekoj km nakaj tetovo i ...tolku !

...druga prikazna e shto tie asfaltni pateki se narekuvaat so  blagorodnoto ime  avtopat !

...niz grcija na primer, patishtata shto odat (gore-dole)naporedno so nivnite avtopati ,se  troduplo podobri od ovie tuka ,

...taka narechenite  avtopati.

...vo normalni zemji ...kade shto ima avtopat so naplata ,...mora  naporedno da postoi i kvaliteten  obichen pat.....a takvi tuka nema ! 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 186187188189190 199>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.