IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 118119120121122 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:36
еј не ми ги спомнувај тексените марки!.тоа па ..лудило да те фати!барем секој втор во навава АДМИНИСТРАЦИЈА да знае да ти каже дека не се потребни повеќе и дека не се во употреба повеќе од една година..супер би било!.да,за ситница една..Ќе кажам СУПЕР..тргнавме полека напред!.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:37
Најдобар момент е кога одиш прв пат, на секој шалтер, убаво, читко и на видно место е исткнато кои документи ви требаат за дадената процедура, барање или било што. Симптоматично е што кога ќе дојде човек на ред, одеднаш ја нема потребната документација. Вториот пат, заборавил бирократот да ви каже дека ви треба и потврда од комшијата на вашиот дедо од детството, третиот пат вие сте заборавиле, четвртиот пат не ви се поклопуваат датите на уплата на сите документи, петиот пат....
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:40
Шала на страна....Изводот од матичната книга на родени е реално потребно да е со понов датум, особено за возрасните, бидејќи во него се внесуваат и брачната состојба и разводот, па затоа е потребно да стои во него, а тоа е особено важно при извршување обврски во банките, кај нотарите, УЈП и други органи....
А за Изводот за државјанство е сосема друга работа...доколку некој не поседува македонско државјанство не може да има ни од старите (плави) лични карти и патни исправи а не пак од новите...затоа самото поседување на важечка лична карта или патна исправа, по автоматизам значи и имање на македонско државјанство....
а и приходот од речиси 200 денари не е за потценување кога ќе се земе во предвид колку гужва има на шалтерите за државјанство во МРТВ...дел оди во МВР, дел во Буџет на РМ, дел во финансиската институција каде што ќе се плати таксата...или мобилниот оператор...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
tomfarek Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2011
Локација: Ukraine
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomfarek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:44
za da se vidi sto pravi ovaa vlada..prvin treba da se postavi kako trebit da bidit sovrseno..otkako statusot na sovrsenoto ke bide postaven..da se vidi pred doagjanjeto na ovaa vlada kako bilo..i otkako e dojdena ovaa vlada dali..sto i kolku se izmenilo i uste kolku trebit da se dojdi do sovrsenoto..i za da se tvrdi nesto vistinski seriozno..potrebno e dobro da se istrazi i da se odvoi vreme a ne samo rekla-kazala da se blebeti.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:44
Originally posted by zagor zagor напиша:

еј не ми ги спомнувај тексените марки!.тоа па ..лудило да те фати!барем секој втор во навава АДМИНИСТРАЦИЈА да знае да ти каже дека не се потребни повеќе и дека не се во употреба повеќе од една година..супер би било!.да,за ситница една..Ќе кажам СУПЕР..тргнавме полека напред!.


Е што е тука супер.....
наместо да си ги купиш од кај оној чичкото пред влезната врата и да изгубиш 15 секунди, сега треба и за тоа да дремеш 10-15 минути на шалтер и да платиш провизија за тоа...или ако знаеш да ги платиш преку СМС, за што обавезно ќе ти ја наплатат и пораката...


Изменето од Ninja 35 - 02.Февруари.2012 во 14:45
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:44
Нема да верувате...

... два пати мораше да вадам Извод од матична книга на родите за мене и еднаш за сестра ми...

... и сите три пати изводите ми ги даваа со грешки во имињата и датумите на раѓање!!!

Три пати требаше овие документи да ги враќам назад на шалтерот и да чекам да ми издадат нови со исправни имиња и податоци !


Бог да чува !

Барем да вработат писмени луѓе !






Изменето од Messenger - 02.Февруари.2012 во 14:46
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Нема да верувате...

... два пати мораше да вадам Извод од матична книга на родите за мене и еднаш за сестра ми...

... и сите три пати исводите ми ги даваа со грешки во имињата и датумите на раѓање!!!

Три пати требаше овие документи да ги враќам назад на шалтерот и да чекам да ми издадат нови со исправни имиња и податоци !


Бог да чува !

Барем да вработат писмени луѓе !





Тоа е затоа што го прекинаа штампањето на изводи преку автоматскиот софтвер, и почнаа да ги куцаат рачно....бидејќи пола и повеќе не можеа да научат да работат на него...плус не се ажурираа податоците навремено па доаѓаше до огромни пропусти...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:56
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

еј не ми ги спомнувај тексените марки!.тоа па ..лудило да те фати!барем секој втор во навава АДМИНИСТРАЦИЈА да знае да ти каже дека не се потребни повеќе и дека не се во употреба повеќе од една година..супер би било!.да,за ситница една..Ќе кажам СУПЕР..тргнавме полека напред!.


Е што е тука супер.....
наместо да си ги купиш од кај оној чичкото пред влезната врата и да изгубиш 15 секунди, сега треба и за тоа да дремеш 10-15 минути на шалтер и да платиш провизија за тоа...или ако знаеш да ги платиш преку СМС, за што обавезно ќе ти ја наплатат и пораката...


СУПЕР е тоа што го напишав..ДА ТИ КАЖАТ ШТО ТИ ТРЕБА,а не оди купи таксени марки..и после сликај се со нив!не важеле!..ете тоа е супер за мене,да ТИ КАЖЕ ТОЧНО што ти треба!.

пр.во образецот што можеш да го симнеш од  веб страната на МВР во барањето стои место за таксена марка.ЗОШТО?тешко е да се преправи тоа?...време ли треба со години или никој не забележал?...или стари обрасци ќе одштампа мојот па ќе бидат идентични со нивните ..од шалтерската залиха?


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 15:09
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Нема да верувате...

... два пати мораше да вадам Извод од матична книга на родите за мене и еднаш за сестра ми...

... и сите три пати исводите ми ги даваа со грешки во имињата и датумите на раѓање!!!

Три пати требаше овие документи да ги враќам назад на шалтерот и да чекам да ми издадат нови со исправни имиња и податоци !


Бог да чува !

Барем да вработат писмени луѓе !





Тоа е затоа што го прекинаа штампањето на изводи преку автоматскиот софтвер, и почнаа да ги куцаат рачно....бидејќи пола и повеќе не можеа да научат да работат на него...плус не се ажурираа податоците навремено па доаѓаше до огромни пропусти...


Ninja 35 разбирам дека можеби не се сите доволно писмени да научат како се работи со некој софтвер, ама да се до толку неписмени и невнимателни да прават печатни грешки во пишувањето имиња или година на раѓање ???


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 15:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Нема да верувате...

... два пати мораше да вадам Извод од матична книга на родите за мене и еднаш за сестра ми...

... и сите три пати изводите ми ги даваа со грешки во имињата и датумите на раѓање!!!

Три пати требаше овие документи да ги враќам назад на шалтерот и да чекам да ми издадат нови со исправни имиња и податоци !


Бог да чува !

Барем да вработат писмени луѓе !




Зашто бре ти така збориш!!!! Па, нели гледаш дека напишале!!! Како тоа неписмени? !? Сега грешни биле... Ти не ли си згрешил некогаш?!?!
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 15:36
Originally posted by zagor zagor напиша:

да се бара УВЕРЕНИЕ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО.


Уште ли важи онаа одредба да не биде постар од 6 месеци??? 

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 15:38
За извод и за имотен лист уште важи....
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 15:44

...и за скоро сите постапки ....каде право на учество имаат сите граѓани на РМ како и странци кој се во или надвор од ЕУ!

сега ме интересира,покрај овие ,кој сеуште би можел да биде..присутен или прозван?ваљда не мислат дека може да им се убаци некој од  мртвите или ванземаљците....нали?голема насмевка

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2012 во 17:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Нема да верувате...

... два пати мораше да вадам Извод од матична книга на родите за мене и еднаш за сестра ми...

... и сите три пати изводите ми ги даваа со грешки во имињата и датумите на раѓање!!!

Три пати требаше овие документи да ги враќам назад на шалтерот и да чекам да ми издадат нови со исправни имиња и податоци !


Бог да чува !

Барем да вработат писмени луѓе !



Welcome to Macedonia...
земја каде што ако вработат писмени луѓе...
ќе има опасност тие да не гласаат за нив на следните избори...
уствари...

неписмени лесно се манипулираат...
а писмените молчат...
а вака, во доверба, да остане меѓу наснамигнување...
ако не молчат, ќе наебат...
и ова да остане меѓу нас, ама кодоши на секое ќоше...

so...
one more time...
Welcome to Macedonia...


Изменето од којсумјас - 04.Февруари.2012 во 17:47
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 118119120121122 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.