IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikon D3 i Nikon D300 - oficijalno
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikon D3 i Nikon D300 - oficijalno

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 22:49
Ama chitash na kraj. Ne e digitalen MF za sekoja prilika kako sto e SLR. Nevozmozno e da bide korisen za event fotografii, zato pak e odlicen za studio. Toa e kako da vozis Ferrari niz maalo na parking.
Sepak najinteresno mi e deka Nikon nivnite PR fotki gi pravi so PhaseOne. veruvam deka i Canon, Olympus, Leica itn.. PR fotkite za vo katalog gi pravat so MF i posle lazhat narod deka eve vaka kje vi izgledaat so nasata najnova makina. Si ebale majkata намигнување. Marketing.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 22:59
Dobro bre lugje, ajde da ne bidam pogreshno razbran, no moram da spomnam nekoi raboti...

Ajde, demek sega go sporeduvaat FX formatot na D3 (12MP) so medijum formatot na H3D-22(22MP) i ochekuvaat nekakov fer dvoboj, neli? I sto ochekuvaat, deka D3 ke bide podobar? Pa i na vrapcite im e jasno deka pri ist broj na MP medijum formatot ke e podobar od FF format, a da ne zboruvame za dva pati pogolem broj na pikseli.

Od druga strana sto mozhe da se zakluchi od prilozhenite fotografii e deka ostrinata na H3D-22 e neshto malu podobra, no ne taka drastichno kako sto bi se ochekuvalo spored dupliot broj na MP i poradi medijum formatot na senzorot. Duri, jas sum malu razocharan zoshto taa razlika ne e ushte pogolema.

1. Onoa sto najmnogu mi pagja vo ochi e sto ochigledno e deka fotografijata napravena so D3 e overeksponirana. Ne me interesira kako merele i kako podesuvale, onoa sto e prikazhjano ochigledno e preeksponirano. Ako bilo napraveno kako treba nitu edna od fotografiite nemashe da bide posvetla ili potemna. Pa majkata, toa e tolku ochigledno. Ako tolku ne ja gledate razlikata vo osvetluvanjeto na liceto, togash videte ja svetlata tochka na obodot na sheshirot (desno od desnoto oko) i senkata sto ja frla sheshirot na sivata povrshina. Zgora na toa, videte kako pagja svetloto na kuklata i sivata povrshina? Od kade izlaga onoa preosvetluvanje na gorniot del na slikata i onoa zatemnuvanje na dolniot?

2. DNG fajlot odlichno se konvertira vo Adobe Photoshop oti toa e kompresija na Adobe, dodeka za NEF fajlovite Adobe Photoshop e najloshiot postoechki konvertor. Zoshto ne koristele Nikon Capture ako sakale da go dobijat vistinskiot kvalitet ?

3. Koristeniot objektiv za Nikonot e star i dobro poznat objektiv, so svoj kvaliteti, no toj ne e optimiziran za noviot FX senzor. Za ovoj senzor Nikon razviva posebni objektivi od koi prvite vo serijata se zumovite sto izlegoa so ovaa kamera. Ako sakaa da napravat navistina objektiven test togash trebashe da gi koristat ovie optimizirani objektivi.

4. Ako sakaa da pravat kolku-tolku ramnopravna sporedba, zoshto ne ja kachija i osetlivosta na Hasselbladot na 200ASA ili ne ja simnea na Nikonot na 50ASA ?

5. Na krajot, od kade izlegoa tie fakti deka Nikon za svoite promocioni fotografii koristel Phase One P45 back. Duri i ako mozhebi imalo nekoi (jas sakam da vidam fakti, a ne pretpostavki), vidovme mnogu drugi od sportski natprevari i od priroda od razni fotografi koi definitivno ja koriste kamerata onakva kakva e, bez nikakvi dodatni grbovi.

Znachi za mene ovoj, takanarechen test, ne e nishto poveke od edna promashena egzibicija na eden egocentrichen fotograf Paul Reklaitis koj saka da se reklamira so negoviot Hassy i eden moj simpatichen, no naiven karakter - Ken Rockwell.

Navistina, ova e ushte eden primer za onie bezbrojni "testovi" i "sporedbi" po internet koi ne pravat nishto drugo tuku samo dezinformiraat.

Изменето од Zoran K - 07.Април.2008 во 23:22
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 23:21
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Dobro bre lugje, ajde da ne bidam pogreshno razbran, no moram da spomnam nekoi raboti...

Ajde, demek sega go sporeduvaat FX formatot na D3 (12MP) so medijum formatot na H3D-22(22MP) i ochekuvaat nekakov fer dvoboj, neli? I sto ochekuvaat, deka D3 ke bide podobar? Pa i na vrapcite im e jasno deka pri ist broj na MP medijum formatot ke e podobar od FF format, a da ne zboruvame za dva pati pogolem broj na pikseli.

Od druga strana sto mozhe da se zakluchi od prilozhenite fotografii e deka ostrinata na H3D-22 e neshto podobra, no ne taka drastichno kako sto bi se ochekuvalo spore dupliot broj na MP i poradi medijum formatot na senzorot. Duri, jas sum malu razocharan zoshto taa razlika ne e ushte pogolema.

1. Onoa sto najmnogu mi pagja vo ochi e sto ochigledno e edeka fotografijata napravena so D3 e overeksponirana. Ne me interesira kako merele i kako podesuvale, onoa sto e prikazhjano ochigledno e preeksponirano. Ako bilo napraveno kako treba nitu edna od fotografiite nemashe da bide posvetla ili pitemna. Pa majkata, toa e tolku ochigledno. Ako tolku ne ja gledate razlikata vo osvetluvanjeto na liceto, togash videte ja svetlata tochka na obodot na sheshirot (desno od desnoto oko) i senkata sto ja frla sheshirot na sivata povrshina. Zgora na toa, videte kako pagja svetloto na kuklata i sivata povrshina? Od kade izlaga onoa preosvetluvanje na gorniot del na slikata i onoa zatemnuvanje na dolniot?

2. DNG fajlot odlichno se konvertira vo Adobe Photoshop oti toa e kompresija na Adobe, dodeka za NEF fajlovite Adobe Photoshop e najloshiot postoechki konvertor. Zoshto ne koristele Nikon Capture ako sakale da go dobijat vistinskiot kvalitet ?

3. Koristeniot objektiv za Nikonot e star i dobro poznat objektiv so svoi kvaliteti, no toj ne e optimiziran za noviot FX senzor. Za ovoj senzor Nikon razviva posebni objektivi od koi prvite vo serijata se zumovite sto izlegoa so ovaa kamera. Ako sakaa da napravat navistina objektiven test togash trebashe da gi koristat ovie optimizirani objektivi.

4. Ako sakaa da pravat kolku-tolku ramnopravna sporedba, zoshto ne go kachija i osetlivosta na Hasselbladot na 200ASA ili ne ja simnea na Nikonot na 50ASA ?

5. Na krajot, od kade izlegoa tie fakti deka Nikon za svoite promocioni fotografii koristel Phase One P45 back. Duri i ako mozhebi imalo nekoi (jas sakam da vidam fakti, a ne pretpostavki), vidovme mnogu drugi od sportski natprevari i od priroda od razni fotografi koi definitivno ja koriste kamerata onakva kakva e, bez nikakvi dodatni grbovi.

Znachi za mene ovaoj, takanarechen test, ne e nishto poveke od edna promashen egzibicija na eden egoistichen fotograf Paul Reklaitis koj saka da se reklamira so negoviot Hassy i eden moj simpatichen, no naiven karakter Ken Rockwell.

Navistina, ova e ushte eden primer za onie bezbrojni "testovi" i "sporedbi" po internet koj samo dezinformiraat.


dobro be Zoran, nisto loso ne rekovme za Nikon, da mu se snevidi... sto sakas da kazes, deka hassy ne e podobar?

well, WHATEVER...намигнување
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 23:24
Znaev deka nekoj ke me sfati pogreshno. Nikade ne rekov deka H3D-22 e podobar ili polosh od D3. Vsushnost, jas nikogash ne bi gi sporeduval ovie kameri bidejki toa e sporedba na babi i zhabi.
 

Poentata mi e da istaknam deka lugjevo nemale nitu kriterijum, a nitu pak zhelba da napravat barem fer test megju babi i zhabi. Ovie go napravile testot so odnapred postavena agenda.


Istoto bi go rekol ako testot beshe napraven megju ovoj Hassy i Canon 1DsMkIII.

Изменето од Zoran K - 07.Април.2008 во 23:29
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 23:29
kako prvo, linkot ne nudese sporedba na kameri tuku na fajlovi... tuka i jas ke se popravam... znaci, interesno bese da se vidi kako fajlot na d3 se nosi so eden digital medium format fajl... da ne komplicirame, jas toa sto go vidov pak ke go kazam: slikata na hasselbladot e mnogu napred... i ne e samo ovoj test, dosta semplovi od h3d serijata ima na internet i site se spektakularni... koj veli poinaku - lazhe...намигнување
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 23:34
OK, sto ne se razbirame, ne se razbirame, ama ajde da ne troshime popusto mesto na temava...

Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 23:42


ok, sledniot pat moze da bideme poprecizni vo postovite i mozebi ke se razbereme...среќа


Изменето од branko_k - 07.Април.2008 во 23:42
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 23:52
Branko, jas nemozham da zboruvam za tebe, toa ti si znaesh, no jas precizno i detalno objasniv zoshto ovoj test e promashena rabota, ochigledno napraven so odnapred postavena agenda.

Nikade ne rekov deka faljot na D3 e podobar i nema toa nikogash da go recham za bilo koja FF kamera vo sporedba so MF kamera duri i pri ist broj na pikseli.

Samo posochiv deka na lugjeto ne im bilo vazhno da go pokazhat vistinskiot kvalitet na fajlot od D3.

Fajlot na H3D-22 e podobar od site FF kameri i navistina e besmisleno toa da se potvrduva so bilo kakov test. Sto e poentata?


Ste videle nekogash test megju filmski 35mm i medijum format kameri so cel da dokazhi deka medijum formatot e podobar? Mozhebi nekogash, koga izlegoa podobrite 35mm kameri i emulzii imalo nekolku, kolku da se stavat rabotite na pravo mesto... Vo poslednive desettina godini nemam voopshto videno nekoja takva rabota. Se znae, MF si e MF!

Ako se pravelo test megju ovie dva razlichni formati, togash se pravelo so cel da se pokazhi kolku blizu doagja 35mm do medijum formatot. I vo toj sluchaj testovite se vodele so maksimalno vnimanie da se maksimiziraat kvalitetite na pomaliot format, a ne da se namalat!

Изменето од Zoran K - 08.Април.2008 во 00:02
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 18:50
edvaj cekam sporedbi megu dx-fx-mf45-mf66-mf69-lf912-lf1318голема%20насмевка
se prasuvam koj bi pobedilзбунетостзбунетостизненадувањетајм%20аут
ps.
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 19:24
Kakvi sporedbi kakvi bakraci. I na stranata si pisuva deka e chist k*riozitet. Gi imal chovekot dvata pa zasto da ne proba. Nekade na forumov Zoran vekje kaza "za 10% povekje kvalitet se plakja 100% povekje". Toa znaci deka D3 ili MarkIII kako sakate ne se tolku polosi kolku sto se poskapi. No sepak MF si e MF.
Smesno mi bese kazuvanjeto za PR fotkite od Nikon. Slikani se so Phase One намигнување. Se prasuvam zasto ne se so D3 збунетост.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 19:30
Ah bre Tegla, sto e rabotata? Mi pushtash voda ili si seriozen?

Kolku promocioni fotografii imashe ti videno od studio? Kolku promocioni fotografii imashe videno od sportski natprevari od priroda, svadbi... ?

I kade e sega tuka argumentot deka fajlovite od D3 bile dobri bidejki bile slikani so MF grb? Ako toa e tochno, togash site drugi trebashe da bidat loshi i site profesionalci sto rabotea so ovaa kamera lazhat ili se budali.

OK, ajde pravete si muabeti okolu raboti za koi ne vredi da se gubi vreme za muabet...
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 20:01
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:



OK, ajde pravete si muabeti okolu raboti za koi ne vredi da se gubi vreme za muabet...


yes of course!!! dozvoli ni da sporeduvame 35 so mf, mf so lf, mac so pc, mercedes so bentley! i dozvoli ni da si go gubime vremeto na nebitni muabeti dokolku toa ne opushta... zatoa sto ova e forum i ne mora se da bide tolku "oficijalno"... baska lugjeto koi ne videle razlika megju 35mm i mf ke mozat da ja vidat...

p.s.: mislam deka dokolku bese canon/sony/olympus mesto nikonot, nemase vaka emotivno da reagiras... mozebi gresam, no toa e moj vpecatok...
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 20:22
Zarem izgledam emotiven?

Mislev deka sum pasioniran, a ne emotiven...

Koga velam deka ne vredat muabeti okolu raboti za koi ne vredi da se gubi vreme , mislam okolu neshta koi ne se napraveni za da vredi da se gubi vreme. Ako neshtata se napraveni saglam, togash bujrum, vredi da se diskutira, da se teoretizira i da se dojde do nekoi zakluchoci koi ke bidat relevantni za ovaa tehnologija. Togash mozhe neshto da se nauchi i onie koi ne videle takvi sporedbi, koi nemale shansa da rabotat so neshto takvo ili koi ednostavno sakaat neshto da doznaat od chist k*riozitet, ke doznaat neshto sto navistina vredi da se nauchi.

Vaka, tokmu onie najmalu iskusnite ke bidat upateni kon najmalu vrednoto i ke "nauchat" onoa sto ne ja reflektira realnosta. Taka ke se ubedat vo toa, ke gi zemat tie pretpostavki kako fakti, ke se upravuvaat spored niv, ke gi preraskazhuvaat na drugi i dezinformacijata ke se shiri se poveke dodeka ne postane nekava "vistina". I toa postojano se sluchiva. Taka se sozdavaat urbani legendi vo koi mnogu lugje iskreno veruvaat.

P.S. Mislam deka sekogash vaka reagiram koga kje zabelezham neshto sto mislam deka ne e vo red. Toa za mene e pasija, ne e emotivnost, iako mozhe i taka da se interpretira...

P.P.S. Ako beshe testot napraven korektno i precizno jas ke bev prviot najzainteresiran da gi vidam vistinskite razliki vo kvalitetot na fajlovite. Pa jas go imam D3 i sakam da znam koi se razlikite sto ke pretstavuvaat limit vo upotrebata na kamerata vo sporedba so povisok reparen format. Toa e vredna informacija za planiranje na idni proekti.

Изменето од Zoran K - 08.Април.2008 во 20:34
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 22:20
Ajde, da ja postavime rabotata od drug, mozhebi poblizok aspekt...

1. Primer za Branko, bidejki toj e vo filmskata industrija. Zamisli da vidish nekade test na filmovi megju 8mm i 16 milimetsrski kameri koj se promovira kako dokaz deka 16mm e podobar format. Sto ke pomislish prvo? Pa toa e stara pesna, sto e poentata? Za da vidish dali navistina ima neshto novo vo celata taa rabota, ke poglednesh kako e napravn testot. I sto ke vidish... onaa od 16mm ja stokmile so 50ASA film i najdobar objektiv, svetloto go podesile za nea, filmot go razvile vo nejzin dediciran razvijach, a kaj onaa od 8mm zele film od 200ASA, stavile objektiv koj e dobar, no nishto posebno za kamerata, ja podesile kamerata spored veke postavenoto svetlo i se obidele kolku-tolku da ja stokmat, a filmot go razvile vo nekoj univerzalen razvijach koj ne e bash za toj film i na koj ne mu se znae rokot na traenjeto.

I sto ke rechesh na toa?    Bravo !!! E sega sum prosvetlen! Tokmu sega znam isto tolku kolku sto znaev bez da go vidam testov! Vsushnost, sega znam ushte pomalu...



2. Primer za ostanatite chlenovi, korisnici na DSLR-i. Zamislete deka doagjate do nekoj test na DSLR od 12MP i point & shoot od 6MP so cel da vi prkazhi deka DSLR-ot e podobra kamera. Sto ke rechete? Pa ova go znae i baba mi... sto e poentata vo testov? I da vidite dali ima nekoja novina vo rabotata, ke se zainteresirate kako e napraven testot. Ke vidite deka DSLR-ot ima super objektiv, staven e na 50ASA osetlivost, svetloto i kamerata se podeseni idealno, a fajlot e obraboten vo dediciran konvertor. Ke si pomislite - taka treba! Potoa ke go poglednete idiotcheto... staveno na 200ASA, so objektiv koj ne e najdobar od serijata sto se vgraduva vo nego, stokmen spored svetloto kolku da zadovoli osnovni normi, fajlot obraboten so univerzalen konvertor chij proizvoditel nikogash ne uspeal da gi razbere ili doznae originalnite algoritmi na proizvoditelot na kamerata. I sto ke rechete za takviot test? Mashala, ova e neshto navistina edukativno !!! E, mnogu mozhe da se nauchi od ovoj test - kako ne treba da se pravat testovi !!! Bravoooooo!    

I toa e onoa sto sakam da go istaknam vo vrska so ovoj test. A poukata od nego e univerzalna, Mnogu, taka narecheni, "objektivni testovi" praveni se po ovoj terk. Zatoa treba da se zboruva za niv i da se svrtuva vnimanie, osobeno za najmladite chlenovi koi nemaat dovolno iskustvo da napravat educirana diskriminacija megju objavuvanite raboti po netot i magazinite.

Za iskusnite chlenovi, koi imale prilika da rabotat so se i seshto, druga e pesnata. Nim neshata im se jasni, pa mozhat da minat preku rabotite i zgora na toa i da se sheguvaat na videnoto.

Taka e Janeeeee ???
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.