IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - Како ги организирате фотографиите?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како ги организирате фотографиите?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:37
ednostavno
pravis folda na hard disk,ja imenuvas so ime ,mesto data i gi stavas fotkite natre otkako ke soberes negde 4GB gi stavas na disk
i tolku

http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 18:10
Кај мене е каша-попара. Нешто слично како Затко, само место име ставам датум од кој до кој се сликани. И после не можам да се снајдам. Тоа е за оригинал фајлови од апарат.
Друг фолдер имам за мали (за нет) и имам фолдер за PSD фајлови (кои исто се хаос пошто на букмарк не ми ја дава фотката и не знам кое е кое (и покрај тоа што имаат имиња.

Е сега, јас користам едно програмче за книги, а истата фирма има за фотки. Па еве ти линк http://www.collectorz.com/photo/download.php
и побарај крак на нет. Ваљда ќе најдеш. За книги е супер, а за фотки не знам, пошто не сум го пробал. Ама ќе го пробам денес утре.
Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 19:32
Ги архивирам на хард диск се додека не ми се исполни до крај, па после ги режам на двд. Сместени се по фолдери по сесии, до сега од околу 30-35000 фотки знам сите каде ми се наоѓаат, само имам проблеми со едитите. Оригиналите си се на сигурно, ама едитите.... некои сум ги работел во помали резолуции, некои сум ги поставил на нет и сум ги избришал..... заради време и простор, најчесто обработувам во помала резолуција и сега гледам дека не е тоа баш најпаметната работа...тага
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 19:41
Mислам дека имаше дискусија на оваа тема. За мене најдобро да се имаат три верзии - оригинал, PSD и мала (верзија од PSD за нет) со исто име како и PSD. Само јас мојава теорија не ја спроведувам целосно во дело.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 20:04
da da imashe tema ama nemozev da ja najdam pa zatoa ja pochnav pak,
ako nekoj od administratorite moze da ja spoi so starata bi bilo super.

E sega shto se odnesuva do programchinja sega za sega where is it mi izgleda najprivlechen za arhiviranje
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 20:07
vase ocekuvaj skoro da dobies zip folder na mail. imam uste 20tina dvd da proveram :)))))))))))))))))))))))))
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 21:01
sepak izgled jas go najdov najdobroto reshenie barem za mene taka mi izgleda
aj ke probam da go spodelam so vas ama malku ke mi treba vreme za da vi go objasnam procesot
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:12
Ah uste psd da cuvamдоста%20е
Site ama bas site so se tie vcerasnite mi se arhivirani na dvd,i na sekoe od niv so marker imam zapisano po nekolku klucni zbora t.e mesto datum i sl,sto ke mi pomognat za pobrzo snaogjanje.
Imam eden poseben folder kaj sto mi stojat obraboteni fotografii i omileni vo najgolema rezolucija,nezavisno od toa dali nekoi od niv gi imam veke na print ili ne.Taka da toj mi e najvazen i sekogas pri raka


Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 02:50
Originally posted by amanito amanito напиша:


E sega shto se odnesuva do programchinja sega za sega where is it mi izgleda najprivlechen za arhiviranje


where is it e odlicno programce, vo nego imam poveke katalozi od cd/dvd diskovite so mp3ki, divx filmovi, backup programi... no ne za fotografii...
ne mi e logicno da gi cuvam vo katalog default-iminjata na site mozni jpg/raw fajlovi sto gi imam...

zatoa nekako (odvaj) se snaogam na sledniov nacin:
site fotografii mi se sortirani vo folderi po datum na fotografiranje + vo imeto na folderot dopisuvam po dva tri opisni zborcinja...
a od koga ke gi editiram, malite verzii odat vo poseben folder, zavisno kade sakam da gi objavam, fotoidividi ili picasa... 'foto.idividi' folderot mi e haos, dodeka 'picasa'-ta mi e sreden so poseben podfolder za sekoj album, vo koj cuvam i kopii od objavenite fotki vo originalna golemina. (a neznam zostoсмеење)

od koga zemav nadvoresen hd, se odviknav od snimanjeto na dvd (najveke od mrzaсреќа)... iako mislam deka sepak redno e da si napravam backup...

Кон врв
Searcher Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Searcher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 01:41
Pa, jas gi podreduvam vo nekolku folderi:
- mesta na slikanje,
- tema (pr. pejsazi, panorami, portreti, aktovi...).
Vo sekoj folder pravam i podfolderi,
- periodi na slikanje (pr.juni-juli'08, avg-okt'08...)
Inaku, ako se zafatis so ova rabota, ce potrosis povece vreme, nego li da zemis da slikas, taka?
Pa stvarno zeznata rabota, ama se sreduvaat.
Ne se nerviraj!
Кон врв
Searcher Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Searcher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 01:43
E, aj molimte prati go toa programce ili od kaj da go simnime?
Кон врв
Searcher Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Searcher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 01:44
Da go vidime, mozebi ce bide prifaten od poveceto clenovi?
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 01:31
jas imav napisano nekade na forumot ama ne znam kade

jas si naprajv programce, koe cita od EXIF, i ti gi podreduva slikite vo folderi:

<aparat>/<godina>/<mesec>/<den>

a imeto na fajlot e cas.minuta.sekunda.jpg (koga e chkrapnata fotkata). momentalno go imam probano samo so jpg (sea zasea ne slikam RAW), i si raboti mnogu ubavo. duri, direktno od karticka si gi kopiram slikite vaka suredeni.

tie si gi stavam vo eden folder orginali, a si imam i folder obraboteni i nesredeni.

ps. ako go saka nekoj programceto neka mi kazi
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Dovicinski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
TheTruth

Регистриран: 20.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dovicinski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2011 во 18:22
Прати го и на мене програмчето !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.