IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Демони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Демони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 19:13
Denes ja procitav pesnava, i taa me natera da ja otvoram temava. Nikogas ne veruvav deka moze da ima tolku mnogu soznanija za vakvi raboti, no ete se iznenadiv i zatoa gi prenesuvam tuka. Sekoj moze razlicno da gi protolkuva ovie raboti, celta mi bese da ja svrtam malku svesta na site koi mozat da go vidat ova, bidejki kolku i da ne veruvame ili veruvame vo nekoi raboti, tie postojat kakvi/takvi.

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 10:53
da, da, pogotovo vernicite koi otstapile od 10-te bozji zapovedi se izmacuvani od svoite vnatresni demoni
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 21:05
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, da, pogotovo vernicite koi otstapile od 10-te bozji zapovedi se izmacuvani od svoite vnatresni demoni


pa nemora da znaci, jas mislam deka dovolno e da otstapis od edno od zapovedite pa da te "spoleta" nekoj vakov problemсреќа
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 11:20
ne ni mislev na otstapuvanje od site 10 zapovedi, tuku na bilo koja od niv
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 07:40
Bas ti e intersna temata connected. toa e mnogu dobra tematika za onoj sto saka da se zapoznae so sustinata na demonite, a onie koi ne sakaat da znaat za niv -nesvesno ke im bidat slugi.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 11:56
Христос во Универзален живот, преку својот пророк (инструмент) за денешно време, Габриеле од Вирцбург, по смисла објасни:

При распетието Исусово пред околу 2000 години, под крстот Луцифер(Сатаната - првосоздадениот женски ангел кој го започна процесот на Падот) капитулира. Тој настан се одигра во невидливото.

Демоните се (за луѓето невидливи) души, поранешни следбеници на Луцифер кои по нејзината капитулација го отфрлија како водач и меѓу себе го одбраа најодлучниот кој себе си се нарече Демон а своите следбеници демони. Тие сеуште целосно се насочени против Бога во сулудата идеја дека тие би можеле да станат еден ден богови.

Демноите ги искористуваат луѓето како генератори на негативна енергија, секогаш кога тие се дозволуваат да ги совлада зависта, омразата и нетрпението кон ближните и природните царства. Демоните меѓу останатото, честопати ги прикриваат своите манипулацији позади наметката како на пр.: „во Христово или Божјо име!„ или „побожен„ или „убивање или присила во име на патриотски и традицијски вредности„ и тн. Меѓутоа нивната можност да ги манипулираат луѓето нема да трае уште долго, бидејќи се повеќе луѓе ќе стануваат свесни за вистинските духовни вредности и се повеќе луѓе ќе се трудат да ги живеат доброволно во пракса божествените закони - воедно тоа е единствената заштита од демонското влијание.

Еден ден, (макара и после огромни временски периоди) сите души и луѓе, па така и демоните, ќе се покајат и ќе ги поправат своите погрешни постапки за да преку Христос се вратат во вечната Татковина, бидејќи Бог е милозлив и се`добар кон сите, а Христос - наречен и добриот Пастир - секогаш оди по своите овци, колку и да се оддалечат тие од Него.

Изменето од Majkl - 04.Септември.2008 во 12:00
Кон врв
barnabas Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај barnabas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 17:26
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Христос во Универзален живот, преку својот пророк (инструмент) за денешно време, Габриеле од Вирцбург, по смисла објасни:

При распетието Исусово пред околу 2000 години, под крстот Луцифер(Сатаната - првосоздадениот женски ангел кој го започна процесот на Падот) капитулира. Тој настан се одигра во невидливото.

Демоните се (за луѓето невидливи) души, поранешни следбеници на Луцифер кои по нејзината капитулација го отфрлија како водач и меѓу себе го одбраа најодлучниот кој себе си се нарече Демон а своите следбеници демони. Тие сеуште целосно се насочени против Бога во сулудата идеја дека тие би можеле да станат еден ден богови.

Демноите ги искористуваат луѓето како генератори на негативна енергија, секогаш кога тие се дозволуваат да ги совлада зависта, омразата и нетрпението кон ближните и природните царства. Демоните меѓу останатото, честопати ги прикриваат своите манипулацији позади наметката како на пр.: „во Христово или Божјо име!„ или „побожен„ или „убивање или присила во име на патриотски и традицијски вредности„ и тн. Меѓутоа нивната можност да ги манипулираат луѓето нема да трае уште долго, бидејќи се повеќе луѓе ќе стануваат свесни за вистинските духовни вредности и се повеќе луѓе ќе се трудат да ги живеат доброволно во пракса божествените закони - воедно тоа е единствената заштита од демонското влијание.

Еден ден, (макара и после огромни временски периоди) сите души и луѓе, па така и демоните, ќе се покајат и ќе ги поправат своите погрешни постапки за да преку Христос се вратат во вечната Татковина, бидејќи Бог е милозлив и се`добар кон сите, а Христос - наречен и добриот Пастир - секогаш оди по своите овци, колку и да се оддалечат тие од Него.


МЕ ЗАЧУДУВАШ НА ТВОЕТО ПОЗНАВАЊЕ ЗА ВИСТИНАТА, И ГЛЕДАМ ДЕКА ИМАШ ВЕРА А ТОА Е РЕТКА ПРЕКРАСНА РАБОТА ВО ЧОВЕКОТ. НО ТЕМАВА Е ЗА ДЕМОНИ ЗАТОА СЕ СОГЛАСУВАМ СО СЕ ШТО КАЖА, ОСВЕН ЗА ЖЕНСКИ И МАШКИ АНГЕЛИ НЕМА ТАКВО НЕШТО. ИСТО ТАКА НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ СО ТОА ДЕКА ДЕМОНИТЕ КЕ СЕ ПОКАЈАТ ИАКО НЕ ЗНАМ МНОГУ ЗА ОВАА ТЕМА. ИСУС УМРЕЛ ЗА СВЕТОТО ИЛИ ЗА ДЕМОНИТЕ?
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 21:22
Originally posted by barnabas barnabas напиша:

МЕ ЗАЧУДУВАШ НА ТВОЕТО ПОЗНАВАЊЕ ЗА ВИСТИНАТА, И ГЛЕДАМ ДЕКА ИМАШ ВЕРА А ТОА Е РЕТКА ПРЕКРАСНА РАБОТА ВО ЧОВЕКОТ. НО ТЕМАВА Е ЗА ДЕМОНИ ЗАТОА СЕ СОГЛАСУВАМ СО СЕ ШТО КАЖА, ОСВЕН ЗА ЖЕНСКИ И МАШКИ АНГЕЛИ НЕМА ТАКВО НЕШТО. ИСТО ТАКА НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ СО ТОА ДЕКА ДЕМОНИТЕ КЕ СЕ ПОКАЈАТ ИАКО НЕ ЗНАМ МНОГУ ЗА ОВАА ТЕМА. ИСУС УМРЕЛ ЗА СВЕТОТО ИЛИ ЗА ДЕМОНИТЕ?

Секако. Си имаш право на твое мислење.

Според учењето и објаснувањата кои јас ги прифаќам а тоа како што наведов се Христовите откровенија преку Габриеле од Вирцбург во прахристијанската заедница Универзален живот, духовните битија кои понекогаш се нарекуваат и ангели, се делат на машки и женски принципи. Христос по смртта на крстот ја распредели избавителската искра во сите луѓе и души па и во демоните, оти тие не се ништо друго туку од Бога одметнати мрачни души кои еден ден повторно ќе станат светли преку чистењето на своите гревови и добивање прошка од сите оние кон кои тие згрешиле. Тоа ќе биде многу долг процес но на крајот и тој ќе се збидне.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 01:34
apsolutno nema maski ili zenski demoni, tie se bez pol. a druga rabota so koja se slolzuvam so tebe e deka demon ne moze da se pokae, od pricina sto koga nastanalo otpaganjeto na lucifer i negovite sledbenici od Boga, a arhangel Mihail zastanal na stranaata od Boga so Negovite sledbenici-angeli, deminte apsolutno se zacvrstile vo svojata zloba i zlonameri protiv Boga, a angelite se zacvrstile vo svojata ljubov kon nivniot Tvorec. sega toa im e nepromenet stav.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 01:37
Apsolutno nema maski ili zenski demoni, tie se bez pol. Se soglasuvam so tebe deka demon ne moze da se pokae, od pricina sto koga Lucifer so svoite sledbenici otpadnale od Bozjata blagodat, stanale temni,pomraceni, zacvrsteni vo zlobta i omrazata angeli, dodeka pak otkako arhangel Mihail i ostanatite angeli zastanale od stranata na Boga, i tie se zacvrstile vo svojata ljubov kon Nego. Toa e niven nepromenliv stav.

Изменето од Maran Ata - 05.Септември.2008 во 01:39
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 01:44
Секако, ангелите и демоните немаат полови органи па за да бидат машки или женски пол. Но како принципи се делат на машки и женски, како кај батеријата: плус и минус.

И демоните еден ден ќе бидат доведени во ситуација да не можат ниту напред ниту назад, освен да капитулираат. А тогаш ќе мораат да се променат за да влезат во Божјото царство, бидејќи се` што Бог создал е вечно и неуништливо. Бог ги љуби сите свои деца подеднакво, Рзликите ги прави само човековиот ограничен ум кој не ја сфаќа важноста на целината.

Бог сите трпеливо ги чека - но кај некои процесот на прочистување ќе биде толку долг и болен што на пр. Библијата симболично зборува за вечно страдање во сулфурното езеро. Но тоа озналува само премногу долг период мерено со овоземни години, а не дословно вечно.

Така барем верувам јас според учењето кое сум го прифатил.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 04:57
pa iskreno da ti kazam, nemam poima sto ucenje si prifatil i ne sakam da znam, oti veruvaj mi deka ne e hristijansko. prvo, site sveti otci go kazuvaat toa deka angelite i demonite na nikoja osnova ne mozat da se delat na maski i zenski. zatoa i freskite se arhangelite i angelite se crtaat na toj nacin sto da nalikuvaat i na zenski i na maski. vo Biblijata ima raboti koi se simvolicno kazani, ni ima i takvi koi se vo bukvalna smisla kazani. edna od vistinskata rabota koja Gospod ja potvrdil e deka gresnicite koi ne se pokajale si ostanuvaat VECNO vo svoite maki. ke povtoram nesto sto prethodno na druga tema gonapisav. so ogled na toa sto carstvoto nebesno s steknuva vo nas uste tuka na zemjata, logicno e ako jas go imam i posle smrtta tamu da se naselam. taka e i so gresnicite. ako go staknale carstvoto demonsko tuka na zemjata, togas tie ke se naselata tamu kade sto samite izbrale. zatoa sto ako Gospod gi stavi vo rajot, Toj togas ke im ja skrati slobodnata volja (a so toa ne daruval pred se) i ke gi stavi na mesto na koe tie ne mozat da izdrzat. eve ti obicen preimer: sum gledala luge koi ziveat vo raspusten zivot, pijanki, seks, droga, zurki... i koga ke dojdat v manastir ne mozat da go izdrzat toj mir. im treba dolgo vreme da se naviknat, a pred se za toa im treba da sfatat kolku se gresni i da se smitat. a gresnicite koi ne se pokajale ocigledno nikogas ne se ni smetale za gresnici i zatoa nema da go izdrzat Toj bezgranicen mir vo Carstvoto nebesno. Gospod e praveden i na sekoj mu dava sto si izbral. i vtora rabota, so tvoeto veruvanje ti go pobivas Bog. ako kako sto velis na kraj site ke stanat svetli i ke se najddat na edno ubavo mesto, koja e funkcijata na Boga??? da sedi nekade gore na neboto i da si tera se4iri gledajki kako na filmsko platno sto se slucuva so site nas, a istovremeno ne grizejki se za nieden nas grev????? ne misalm taka. onoj koj pravi grev si ja pomracuva dusata, a za da vleze vo carstvoto nebesno treba da stekne nevina i cista dusa kako malo dete "koj ne go primi carstvoto nebesno kako dete nema da vleze vo nego" (poznato ti e toa), a za da stekne takva dusa treba golem podvig vo dobrodetelen zivot. onoj koj nema dobrodetelen zivot.....
p.s. brat, citaj knigi od sv serafim rouz, toj ke ti objasni mnogu raboti. pred se, svetitel e, koj ziveel bogougoden zivot, a ne knigi od onie lazni uciteli koi gi ima nasekade deneska i se spomnati vo Evangelieto. procitaj go zitieto na sv serafim rouz i biografijata na nekoj od tie antihristovi uciteli i ke ja vidis razlikata. OGROMNA E!!! ti go kazuva toa nekogasna oprelestena (zabegana), a sega, po Bozjata milost, pravoslvana hristijanka
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 13:18
Се согласувам дека на оние со демнонски менталитет им е пофино во мрачните подрачја одошто во рајот. Тоа го објаснува и Сведенборг(Христос низ визии го водеше во отадестраните подрачја) во книгата „Рајот и Пеколот - според она што го чув и видов„. И самата велиш дека порано не си била православна но сега нешто се променило кај тебе и сега размислуваш поинаку. Така и ставот на луѓето и темните души е променлив бидејќи тие имаат слободна волја.

Интересна е твојата констатација дека ти знаеш што е вистинско христијанство, вистински учител а што не. Се симна Христос од небото и ти кажа лично дека е така?

Познат ми е Серафим Роуз, но тој се држи до Библијата и преданијата на тнр.„свети„ Отци, црковните догми, а не до објавите од Христос кој говорел низ пророците во сите времиња(на пр. Ориген, Богомилите, Хилдегард Бингенска, Емануел Сведенборг, Јакоб Лорбер итн..).

И јас можам да ти кажам дека ти давам совет да ги читаш вистинските пророштва, Христовите објави, дадени за денешното време преку Габриеле од Вирцбург, и јас порано бев заблуден по православните патишта планирајќи да станам монах, но со Божја милост ми е овозможено да станам прахристијанин - Христов следбеник.

Е сега ќе се појави некој, да речеме, муслиман и љубезно и мене и тебе ќе ни препорача да се оттргнеме од заблудата на Шејтанот што ни ја сервирал и да тргнеме по патот на вистинските пејгамбери што Аллах ни ги пратил...Па ќе се јават атеистите... и така до бескрај, секој верувајќи дека токму тој ја има вистината!

Значи затоа јас секгаш велам од каде ми е тоа што го верувам а при тоа оставам слобода дали другите тоа ќе го прифатат или не.




Изменето од Majkl - 06.Септември.2008 во 13:19
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 14:37
Brat, za da nekoj stane monah treba da ima golemo smirenie i poslusanie...... toa e osnovata na hristijanstvoto!!! pa sega zakluci si sam sto mi e poentata! bez navreda, sakam samo iskren muabet :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.