IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Учебници-многу скапи, бесплатни...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Учебници-многу скапи, бесплатни...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 21>
Автор
Порака
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 16:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Луѓе маките почнаа.Еве го дваести веќе наближува, на часовите се диктира навелико, а учлебниците-нови ги нема во книжара да се купат (не ми требаат бесплатни сакам “платни“ ОДМАлутина)И замислете, учениците се принудени да ги симнуваат лекциите од интернет зашто истите учебници кои ги нема во малопродажба ги има на интернет!!!!изненадувањелутина


Од каде може да се симнат учебниците? Која web страна? Ми треба стручен учевник за медицинско средно образование.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 15:49
Zaklucok - gi nema nitu na internet!
Кој бара ќе најде.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 16:10
не се труди...тоа дека ги има на интернет е уште една нивна финта...ги нема...децата учат од тетратки...ама затоа екстерните тестови секако ќе ги има на крајот на годината...ако има од кај да научат децава ако не нек се снајдуваат де...држава градиме или штонамигнување
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 16:30
Мизерија луѓе, мизерија.

Да штампам учебници со принтер, срамота голема.
Од тетратки да му објаснувам на детето биологија, како да разбере за диференцирање ткива без слики...

Страотија, децата уште од лани се олабавија, попуштија...видоа село без кучиња, ова нема да биде без некоја “дупка“ во знаењето, сериозен пропуст кој ќе се одрази во нивната иднина, од тоа најмногу се плашам.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 16:31
Originally posted by lilica lilica напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Луѓе маките почнаа.Еве го дваести веќе наближува, на часовите се диктира навелико, а учлебниците-нови ги нема во книжара да се купат (не ми требаат бесплатни сакам “платни“ ОДМАлутина)И замислете, учениците се принудени да ги симнуваат лекциите од интернет зашто истите учебници кои ги нема во малопродажба ги има на интернет!!!!изненадувањелутина


Од каде може да се симнат учебниците? Која web страна? Ми треба стручен учевник за медицинско средно образование.


Од сајтот на Министерство за наука и образование (МОН), незнам дал ги има за стручните јас вадев само за седмо основно.ух


Изменето од maria_magdalena - 25.Септември.2009 во 16:31
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 23:19
за стреучните ги нема...колку разбрав сеуште не ги откупиле авторските права...бар така ме извести класната на ќерка мине%20знам
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Silhouette Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Silhouette Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2009 во 00:10
Објаснете ми како првоодделенче да учи математика ако не смее да пишува во учебникот затоа што на крајот ќе мора да го плати.што би правело тоа првоодделенче на часот по математика кога целиот учебник е со поврзување, боење, цртање?! Пак ќе прашам што ќе прави првоодделенче на часот по македонски јазик каде што ќе ги учи буквите, во учебниците убаво организирани тесни и широки линии за да може тоа да ги напише буквите, но НЕ НЕ СМЕЕ ДА ПИШУВА ВО УЧЕБНИКОТ.Тој треба да се зачува за наредната генерација.Па сега ќе прашам што ќе му се тие бесплатни учебници на едно првоодделенче кога не ќе смее да ги користи. По се изгледа, оти го гледам моето збунето дете немоќно да го разбере овој циркус околу БЕСПЛАТНИТЕ УЧЕБНИЦИ,ќе морам да му речам СИНКО НЕМОЈ ДА УЧИШ ЗА ДА НЕ ГИ ОШТЕТИШ УЧЕБНИЦИТЕ.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2009 во 00:20
е тоа ќе мора да се праша министерот за образованиеголема%20насмевка
можеби тој воопшто не пишувал домашно?
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 14:00
Originally posted by Silhouette Silhouette напиша:

Објаснете ми како првоодделенче да учи математика ако не смее да пишува во учебникот затоа што на крајот ќе мора да го плати.што би правело тоа првоодделенче на часот по математика кога целиот учебник е со поврзување, боење, цртање?! Пак ќе прашам што ќе прави првоодделенче на часот по македонски јазик каде што ќе ги учи буквите, во учебниците убаво организирани тесни и широки линии за да може тоа да ги напише буквите, но НЕ НЕ СМЕЕ ДА ПИШУВА ВО УЧЕБНИКОТ.Тој треба да се зачува за наредната генерација.Па сега ќе прашам што ќе му се тие бесплатни учебници на едно првоодделенче кога не ќе смее да ги користи. По се изгледа, оти го гледам моето збунето дете немоќно да го разбере овој циркус околу БЕСПЛАТНИТЕ УЧЕБНИЦИ,ќе морам да му речам СИНКО НЕМОЈ ДА УЧИШ ЗА ДА НЕ ГИ ОШТЕТИШ УЧЕБНИЦИТЕ.
со еден збор можеше да кажеш дека сето ова е тотално неорганизирано и неодговорно од страна на властите
уште па со сила не тераат да бидеме задоволни од тоа лутина
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 22:37
Можеби не е искористен соодветен термин бидејки работни или неработни учебници нема ама нејсе- дефинитивно се знае- учебниците кои се структуирани како работни тетратки може да се пополнуваат според дадените барања во нив  (ова важи најмногу за учебниците по математика до трето одделение)
Тодоров: Дозволено е да се пишува во работните учебниците
Кон врв
Tanjuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tanjuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 10:27
каков интернет има 5-6 учебници, од кои хемија на албански,а половината воопшто ги нема!!!!!!!!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 11:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Можеби не е искористен соодветен термин бидејки работни или неработни учебници нема ама нејсе- дефинитивно се знае- учебниците кои се структуирани како работни тетратки може да се пополнуваат според дадените барања во нив  (ова важи најмногу за учебниците по математика до трето одделение)
Тодоров: Дозволено е да се пишува во работните учебниците
и сега што, увидовте проблем и не знаете како да го решите
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 14:39
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Можеби не е искористен соодветен термин бидејки работни или неработни учебници нема ама нејсе- дефинитивно се знае- учебниците кои се структуирани како работни тетратки може да се пополнуваат според дадените барања во нив  (ова важи најмногу за учебниците по математика до трето одделение)
Тодоров: Дозволено е да се пишува во работните учебниците
и сега што, увидовте проблем и не знаете како да го решите

Ne ja razbrav poentata na postavenoto prasanje, no nejse?збунетост
Sekoj koj se nafakja da bide resoren minister za odredena dejnost ili novinar da pishuva za odredena oblast (vo zavisnost koj go koristel terminot raboten ucebnik) treba da znae da vladee so terminologijata odnosno da znae deka raboten ucebnik nema, ima ucebnik kako glavno nastavno pomagalo od koj se crpat informacii i rabotna tetratka vo koja ucenicite popolnuvaat, gi sistematiziraat steknatite znaenja.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 21:38
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Можеби не е искористен соодветен термин бидејки работни или неработни учебници нема ама нејсе- дефинитивно се знае- учебниците кои се структуирани како работни тетратки може да се пополнуваат според дадените барања во нив  (ова важи најмногу за учебниците по математика до трето одделение)
Тодоров: Дозволено е да се пишува во работните учебниците
и сега што, увидовте проблем и не знаете како да го решите

Ne ja razbrav poentata na postavenoto prasanje, no nejse?збунетост
Sekoj koj se nafakja da bide resoren minister za odredena dejnost ili novinar da pishuva za odredena oblast (vo zavisnost koj go koristel terminot raboten ucebnik) treba da znae da vladee so terminologijata odnosno da znae deka raboten ucebnik nema, ima ucebnik kako glavno nastavno pomagalo od koj se crpat informacii i rabotna tetratka vo koja ucenicite popolnuvaat, gi sistematiziraat steknatite znaenja.

сакав да кажам дека тие кои треба да го организираат ова, воопшто не го организираат, зошто, не знам, навистина нервира како увидуваат проблем кога веќе е касно и никој не знае како да го реши, па се иде со прекрпени решенија кои не се доволни
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.