IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Учебници-многу скапи, бесплатни...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Учебници-многу скапи, бесплатни...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
Автор
Порака
gogic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gogic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2010 во 11:04
da bea 2-3 predmeti lesno ke bese no ne e taka
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 11:15
...уште две книжарници ми останаа за денес и евентуално Комуна.Таму сум можел да најдам уште нешто од учебниците што се по програма на Министерот.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 17:56
учебници има ама 99% се утнатисреќа

Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 09:45
Далеку сме ние од оватага
Во САД, Англија, Франција и многу други развиени земји секој наставен предмет се учи преку проектни активности, при што се користи Интернетот, енциклопедиите, литература од таа област, лаборатории, кабинети, нагледни средства и дидактички материјали, кои имаат цел теоријата да ја претворат во практични знаења, вештини и умеења, додека, пак, учебниците служат како појдовна точка за онаа што е предвидено за изучување и многу малку се користат. (Во нивните училишта секое дете има шкаф во кој му стојат учебниците и се користат единствено на час).
Бесплатни учебници
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 15:05
poa shto?!

sekoe od tukashnive deca,.. ima kompjuter pred sebe i...

...mozat tie od "tamu" samo da im se fatat na ovdeshnive...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 14:05
Едни надвор други внатре. А можеше да се направи една анкета меѓу самите корисници на “услугите“ и се ке си дојдеше на место. Факт е дека такаречи сите учебници се за надвор, аматага

Учебниците по македонски за прво и второ во аут - несоодветни за возраста


Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 22:28
ни ги дадоа и низ нос ни ги извадија! носете ги, носете ги, носете ги.... ајде нека земат да носат 5 или 6 книги по 200 и кусур страни....

да не спомнувам и дека не ни ги отвораме на час,... стојат во случај да не поминела инспекција... живи глупости...

наместо тоа, можеа на секого по едно мало лаптопче да ни дадат, и едно усб со сите учебници на него.... ем немаше да се прават толку штети со компјутерите.... ем секој си одговара за својот компјутер...

само на кого кажувам... нешто е труло во образованиево.... и тоа многу...
Кон врв
DarlinG Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*Lara*Croft*

Регистриран: 09.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DarlinG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2010 во 22:38
Башка, никој нема да ти го потпише учебникот ако не ти е подвлачен со дебел најлон спрецијално од земјоделска аптека -.-.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2010 во 20:09
Еее години поминаа, ама јас не заборавив кога дотичнава госпожа беше на позиција кога можеше да пали и гаси и кога ние се буневме за некои работи кои не чинеа  во образованието ама таа не не рецкаше.
Сега дојде ред таа да наоѓа маани. Што ти е животот тркало бреее!!
Не оти учебникот чини, Тоциновски е пистаел но не е учебникар, но бидна.

Скандалозен учебник за втора година средно училиште


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2010 во 13:42
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Еее години поминаа, ама јас не заборавив кога дотичнава госпожа беше на позиција кога можеше да пали и гаси и кога ние се буневме за некои работи кои не чинеа  во образованието ама таа не не рецкаше.Сега дојде ред таа да наоѓа маани. Што ти е животот тркало бреее!!Не оти учебникот чини, Тоциновски е пистаел но не е учебникар, но бидна.<h2 ="title">Скандалозен учебник за втора година средно училиште </h2>


па ти гледаш А1..после ја крив.

како беше..

Бела крава,
бело теле,
бело млеко..
таа ни дава.ццццц....ах земјо Танзанијо...
   
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2010 во 16:37
Епа сега нека се чудат зошто министерот презема акции сам да го расчисти урнебесот
Тодоров сам лови грешки во учебниците
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2010 во 07:46


- Ученици, ајде сега отворете ги учебниците на страна 68.
никој не реагира.
- Реков да ги отворите на страна 68.
пак никој не реагира.
наставникот почнува да врие.
- зошто никој нема уцебник пред себе? зошто владата толку пари фрли за вас?
станува еден ученик.
- наставниче, ни е страв да не ги оштетиме па да ги плаќаме на крајот на годината.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 13:20
Не е чудо и да прекине акцијата-бесплатни учебнициголема%20насмевка

И новата учебна година со старите грешки


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2011 во 09:56
Многу се нервирам кога читам недоквакани изјави. Зошто? Па не соодвествуваат со реалноста.
Прво, лесно е сега да се префрли вината на некогашниот министер (кој патем воопшто не ми беше симпатичен бидејки излезе кукул во житото односно непросветен работник од редовите на просветарите и за кој се шпекулира дека покажа многу антипросветни, античовечки и антиморални карактеристики), а да се испери својата вина. Не може СЕГА еден директор на институциа која пали и гаси да даде изјава дека дале негативно мислење за учебниците ама дале и препорака наставниците да не ги користат. Види богати- а зошто не дале препорака директорите да обезбедат средства за фотокопири па наставниците заменетиите материјали да можат да ги копираат и дадат на учениците оти сите немаат дома компјутеер (или интернет) , негде нема ни библиотеки со книги. Уште пострашно е што истите учебници ќе одат и во новата учебна година и со проблем ќе се суочат уште една генерација ученици, наставници и родители.
И најважно- Знае ли  госпоѓата-директор дека авторството нуди и други бенифиции. Според критериумите за вреднување на наставниците- авторот на учебник (па макар и не користен од никого) носи бодови со кои следуваат други бенифиции-добивање титула-истакнат просветен работник и можност за кариерен напредокзбунетост
И уште поважно- авторот на учебникот кој никој не го користи добил солиден хонорар и добива од секоја наредна едицијазбунетост
Дај нека заќути и нека не се брука. Нека не кажува дека постојат  можности за реализирањето на програмските цели. Зошто- Па затоа што токму тие кој најмалку реализираат програмски цели (секоја чест на исклучоците) можат најмногу да се офајдат од критериумите за кариерен развиток.
Нека се симне малку во базата -нека види како тече сертификацијата на наставниците или мисли дека е генијална замисла. Или можеби потоа ќе биде виновен сегашниот  министер?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.