IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Учебници-многу скапи, бесплатни...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Учебници-многу скапи, бесплатни...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 20:31
Има бисери, има и тоа одамна. ОВОЈ СЕ КОРИСТИ ВЕЌЕ 6 ГОДИНИзбунетост

Молк за учебникот по географија


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2010 во 13:59
Па па пааа...тешко си на нас, тешко си на образованието.Се патриота до патриота. Стомак ги заболе за образованието, јанза ги изеде оти лоши книги идат до децата. Бре бре брееее. Читам и не ми се верува. Се испотепаа во кажување критики за конк*рентскиот учебник.  Ах пуста пара што ти прави!изненадување
И учебникарството излезе ко парламентот, се си кажаа кој со кого шурува, кој со  кого е близок.
И пазете сега,професори на факултет  сите автори, сите треба да вршат ревизија на учебниците, сите треба да кажат кој учебник чини-кој не чини. Не рекле џабе, при три баби дете килаво.
Ова нашево е бре.. Тесно ми го скрои фустанчето.
Никој не ги прашува практичарите кој учебник им чини, кој не чини! Никој не ги прашува децата (родителите) колку можат да научат од учебницитеизненадување
Вреди ли да се зборува.тага
Законот за учебници го дотепа учебникарството
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 15:06
Еве и ова се случува, се оспорува уште еден учебник, а се вели Кој пее зло не мислинамигнување

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2010 во 14:05
БЕСПЛАТНИ УЧЕБНИЦИ ВО ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА


превземено од сајтот на министерството за образование
Кон врв
CICAMACA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CICAMACA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 14:03
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

БЕСПЛАТНИ УЧЕБНИЦИ ВО
ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА
превземено од сајтот на министерството за образование
А за средно образование?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 18:56
shto kukate be, ne znam

pa, neli,...za djabe im gi mdavaat?!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
nena_princess Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nena_princess Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2010 во 16:45
хх барем сега беспалтно ги даваат учебниците
Секогаш бори се за она што го Сакаш и верувај ќе успееш ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 07:50
Мислам дека проблемите во образованието не се толку големи колку некој сака да ги наметне, да направи дека има проблеми. Односно има поблеми ама се решливи, барем во оној дел каде се однесува на практиката.
Борбата е меѓу “бизнисмените“ кои образованието го гледаат како извор на добра заработувачка. Сета ова заврзлама ја направија самите “бизнис кланови“ кои се чувствубваат оштетени бидејки некому му е а некому не му е прифатен учебникот.
Неколку пати имам спомнато дека квалитетни учебници одамна нема (со исклучок на неколку) но тоа и не делувало многу на наствната практика (барем кај оние кои си ја знаат работата)
Ке наведам банален пример
Во книгата по македонски јазик за трето има текст- Азбучно дрво во кое стои пасус дека децата составиле азбучно дрво и си ги напишале своите имиња, ама во прво одделение. И еве баук- децата сега азбуката ја учат во второ, па вака па така.
ОК. И не морале да го стават потенцираниот кест, но не е греда дека го ставиле- на учениците лесно им се објаснува дека тоа е текс кој писателот го напишал одамна кога буквите се учеле во пво и готово.
Во рализацијата на програмата нигде не стои дека практичарите МОРА да користат учебник (може а не мораат). Се реализираат цели од програмата, а изворот на инфомации може да се земе од било која книга, енциклопедија, интернет.
За да разберат и оние кои не се во настава ќе понудам банален пимер
Целта од програмата е- Запознавање со хумористични поетски творби- во книгите стојат песни по избор на авторите.Наставникот комотно може да ги игнорира и да си земе песна од издадените книги со детска поезија.
За мене лично многу подобро, бидејки ќе им посочи на децата од кој поет е стихозбирката, па ќе одат во библиотека (или ќе си ја купат) па ќе почитаат нешто плус, па...па...има многу па...
Ај доста од сабајлеголема%20насмевка
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2010 во 09:12
....глеј ти да го користиш кУмпјутерот и во училиштето...да не прашуваш после кога ќе даваат плата..или ти доцни..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2010 во 14:00
Originally posted by zagor zagor напиша:

....глеј ти да го користиш кУмпјутерот и во училиштето...да не прашуваш после кога ќе даваат плата..или ти доцни..

docni...ama uste doagjaнамигнување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2010 во 19:08
Originally posted by zagor zagor напиша:

....глеј ти да го користиш кУмпјутерот и во училиштето...да не прашуваш после кога ќе даваат плата..или ти доцни..
...hahaha,..dali deset posto od amortizacijata na laptopovite ja troshat za obrazovni celi...ma , kako deset,..pet posto i ni,...promil povekje!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2010 во 20:50
мореее мажи оговарачиизненадување
Кон врв
gogic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gogic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2010 во 10:54
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2010 во 10:59
Ништо,ќе ви диктираат професорите и ќе си пишувате во тетратки.

Туку друго ми е думата Гогичсреќа

Отвораш теми што не се потребни на подфорумите и мислам дека е време да прекинеш за да не се караме од почеток.


Изменето од Andjelina - 22.Септември.2010 во 11:13
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.