IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Учебници-многу скапи, бесплатни...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Учебници-многу скапи, бесплатни...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 21>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 21:39
Никакви.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 21:39
инаку сеуште чекаме на учебниците, без потреба давам пари за копии за да имам од што да учам чекање
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 22:01
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

сакав да кажам дека тие кои треба да го организираат ова, воопшто не го организираат, зошто, не знам, навистина нервира како увидуваат проблем кога веќе е касно и никој не знае како да го реши, па се иде со прекрпени решенија кои не се доволни

Затоа што премногу се навлезе со политика и бизнис во образование. Затоа што на раководни места се избираат луѓе кои немаат допирни точки со образованието, односно со практиката.
Затоа што интересите на децата и родителите се ставаат на маргините а се знае дека наш народ само молчи и прифаќа.
Затоа што реакциите од практичарите никој не ги слуша односно се тргнува со атак дека не работат како треба, не се способни, се омаловажува ликот на просветниот работник, се заќутува  и полека се донесени до ситуација да остават работите стихијно да си течат.
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 16:48
И ние конечно си купивме од безплатните учебници и тоа некои на старо, некои на ново.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 19:37
Јас пак купив нов штампач. Да печатам лекции од сајтот ма МОН. Ако, и онака ми требаше...
замисленост

***

Лудилоооооооооооооооооооооооооооооооооооооо!!!лутиналутиналутинаМИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 22:08
Јас учам од тетратки и од интернет нешто повеќе ако сакам да знам. Ми оди добро со оценките, но не е тоа тоа.тага
Сакам книгиии...тага
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 13:56
Problemi i samo problemi. Niedna akcija ne sme sposobni da ja isterame kako treba. Koj e kocnicar?
Бесплатните учебници прескапи
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 14:39
учебници нема ни за прва година-фискултурна гимназија...ги нема ни на владиниот сајт...
се мачиме со некои скриптички,страшно неразбирливи и комплицирани,полни со грешни зборови....
диктирање во тетратки...
ух
многу скапа година...а толку убави ветувањаох


Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 18:05
значи јас сеуште немам добиено два учебници, а неколку од учебниците се неквалитетни, лесно се оштетуваат и личат како да се сечени со нож за хартија лутина
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 23:29
мојот клас е единствен на кој му фалат учебници по два предмети збунетост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
aneta_ane Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aneta_ane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2009 во 23:32
hehe a kade se ucebnicite sto gi vetija a?
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 19:12
Originally posted by aneta_ane aneta_ane напиша:

hehe a kade se ucebnicite sto gi vetija a?

Стасуваат, полека ама сигурно до полугодиенамигнување
ТОДОРОВ СО НОВО ВЕТУВАЊЕ ЗА СЕДМООДЕЛЕНЦИТЕ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 12:47
На прагот на првото полугодие, а проблемите со учебниците не стивнаа,  Така е кога образованието станува бизнис. Тендерче по тендерче, натрупано капиталче. А учениците, а родителите, а наставниците, е тие се виновни затоа што дозволија да ги играат на тапани.  Секоја летинка учебнинка, ама ново,се понеразбирливо и понеразбирливо. Еднаш прашав за математиката и потребата за нови учебници???? сега прашувам и за хемијата??? Што с епроменило во хемијата или јас не сум разбрала за пронајден нов хемиски елемент???збунетост та се растепаа луѓе учебници да пишуваат, од нови понови. И ај кај ги напишале, ама лоши преведувачи нашле.збунетост
Како и да е децата ги добиле, ама изгледа заради преводот не ги разбираат, па си ги чуваат, а учат од старите, платените. Овие бесплатниве изгледа се за чување и за враќање.
Пак ќе се преведува учебникот по хемија
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 13:54
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

На прагот на првото полугодие, а проблемите со учебниците не стивнаа,  Така е кога образованието станува бизнис. Тендерче по тендерче, натрупано капиталче. А учениците, а родителите, а наставниците, е тие се виновни затоа што дозволија да ги играат на тапани.  Секоја летинка учебнинка, ама ново,се понеразбирливо и понеразбирливо. Еднаш прашав за математиката и потребата за нови учебници???? сега прашувам и за хемијата??? Што с епроменило во хемијата или јас не сум разбрала за пронајден нов хемиски елемент???збунетост та се растепаа луѓе учебници да пишуваат, од нови понови. И ај кај ги напишале, ама лоши преведувачи нашле.збунетост
Како и да е децата ги добиле, ама изгледа заради преводот не ги разбираат, па си ги чуваат, а учат од старите, платените. Овие бесплатниве изгледа се за чување и за враќање.
Пак ќе се преведува учебникот по хемија


денес ќерката ми кажа дека наставничката не се сложувала со содржината и ќе продолжат да учат од стариот.

Мене ме буни една работа

- Учебникот беше пријавен на конк*рс за сите наставни јазици. Јас бев еден од тројцата рецензенти, но бидејќи беше достапен само на албански, одбивме да го рецензираме. Ни понудија превод од овластен судски преведувач, но одбивме бидејќи станува збор за стручна терминологија што не ја познава секој. Потоа формирале друга комисија, која дала согласност, па учебникот бил преведен. Таков, учебникот бесплатно бил дистрибуиран во училиштата - вели Стафилов.

Од тој учебник учат сите седмоодделенци во земјава.

- Преполн е со катастрофални грешки. Не е само до преведувачот. Независно од се', Министерството е должно да го повлече и да распише конк*рс за нов учебник - смета Стафилов.

Во Министерството за образование и наука велат дека грешката е во преводот.

- Оригиналот е на албански и грешката е одговорност на преведувачот. Во конк*рсот, и преводот и печатењето беше обврска на издавачот - велат во Министерството, каде што комисија треба да го испита случајот со грешките во учебникот.


Поради лош превод, бил вратен на доработка и учебникот по турски јазик за седмо одделение.


Зарем учебникот е преведуван од албански јазикизненадувањегазење%20од%20смеењецрно ни се пише, зар дотука ја догуравме? немаме ли ние кадри кои се 3кадри“ да напишат еден учебник по хемија па требало да се преведе албански учебник, ако сум разбрала како треба?газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењејоооооој, ЛооооооооооЛ
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.