IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Дали наставникот може да го поттикне ученикот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали наставникот може да го поттикне ученикот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
Автор
Порака
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 09:56
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Moze-koga ke im se dozvoli da stanat profesionalci...sraboti...vrednuvaj realno...ne dozvoluvaj da ti se meshaat tetki, strini, babi...pobuni se za nedoslednostite koi se nalozuvaat od vishi instanci...Kriteriumi, kriteriumi za vrednuvanje na rabotata, kriteriumi i pravila za odnesuvanje na ucenicite..roditelite...


Ама тие, повисоките истанци, не само во образованието, туку секаде, секогаш настапуваат од позиција на некаква власт и не ги признаваат грешките, и не само тоа, туку од нарцисоидност се толку заслепени што не может да ги видат, иако им се пред носот, па ти велат - прави како што јас велам, јас за ова бев на семинари таму и таму...
Така треба да биде и точка.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 11:41
Se soglasuvam...vo obrazovanieto imame "bosovi" koi vo ucilnica bile samo kako ucenici
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 11:45
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Se soglasuvam...vo obrazovanieto imame "bosovi" koi vo ucilnica bile samo kako ucenici


Е, тоа е тоа!
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
bibka Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 84
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 14:51
Ќе го дадам моето мислење од еден сосема друг аспект,од аспект како мајка на првоодделенче од најновата ни програма-од деветолетката и како вработена на една од клиничките болници.
Наставничките се благословени да работат со здрави,убави,весели и неискварени душички.Нели тоа треба да им е доволен мотив да го дадат најдоброто од себе,безрезервно да им ја отворат вратата кон новото поглавје од нивните животи?Поготово сега,со новата програма-до трето одделение без класични оценки,сега им се на располагање мал милион начини и методи за да ги поттикнат децата,да им дадат правец и да ја тргнат фамата-училиште,наставници...
Се сложувам со фактот дека се слабо платени,зарем не сме сите,но тоа нетреба да биде пресудно!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 14:56
Originally posted by bibka bibka напиша:

Ќе го дадам моето мислење од еден сосема друг аспект,од аспект како мајка на првоодделенче од најновата ни програма-од деветолетката и како вработена на една од клиничките болници.
Наставничките се благословени да работат со здрави,убави,весели и неискварени душички.Нели тоа треба да им е доволен мотив да го дадат најдоброто од себе,безрезервно да им ја отворат вратата кон новото поглавје од нивните животи?Поготово сега,со новата програма-до трето одделение без класични оценки,сега им се на располагање мал милион начини и методи за да ги поттикнат децата,да им дадат правец и да ја тргнат фамата-училиште,наставници...
Се сложувам со фактот дека се слабо платени,зарем не сме сите,но тоа нетреба да биде пресудно!


Секој си ја наведува водата на својата воденица: наставниците пак велат - се полоши и полоши генерации на деца ни доаѓаат.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
bibka Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 84
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 15:05
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by bibka bibka напиша:

Ќе го дадам моето мислење од еден сосема друг аспект,од аспект како мајка на првоодделенче од најновата ни програма-од деветолетката и како вработена на една од клиничките болници.
Наставничките се благословени да работат со здрави,убави,весели и неискварени душички.Нели тоа треба да им е доволен мотив да го дадат најдоброто од себе,безрезервно да им ја отворат вратата кон новото поглавје од нивните животи?Поготово сега,со новата програма-до трето одделение без класични оценки,сега им се на располагање мал милион начини и методи за да ги поттикнат децата,да им дадат правец и да ја тргнат фамата-училиште,наставници...
Се сложувам со фактот дека се слабо платени,зарем не сме сите,но тоа нетреба да биде пресудно!


Секој си ја наведува водата на својата воденица: наставниците пак велат - се полоши и полоши генерации на деца ни доаѓаат.

Ох,несакам да верувам дека сите се такви.
Како би било(во склоп на мојата работа) да се најде некој и да рече-денес прегледав 3 дечиња,како за платата што ја зимам-доста е???

Изменето од bibka - 06.Јануари.2008 во 15:08
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 16:37
Originally posted by bibka bibka напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by bibka bibka напиша:

Ќе го дадам моето мислење од еден сосема друг аспект,од аспект како мајка на првоодделенче од најновата ни програма-од деветолетката и како вработена на една од клиничките болници.
Наставничките се благословени да работат со здрави,убави,весели и неискварени душички.Нели тоа треба да им е доволен мотив да го дадат најдоброто од себе,безрезервно да им ја отворат вратата кон новото поглавје од нивните животи?Поготово сега,со новата програма-до трето одделение без класични оценки,сега им се на располагање мал милион начини и методи за да ги поттикнат децата,да им дадат правец и да ја тргнат фамата-училиште,наставници...
Се сложувам со фактот дека се слабо платени,зарем не сме сите,но тоа нетреба да биде пресудно!


Секој си ја наведува водата на својата воденица: наставниците пак велат - се полоши и полоши генерации на деца ни доаѓаат.

Ох,несакам да верувам дека сите се такви.
Како би било(во склоп на мојата работа) да се најде некој и да рече-денес прегледав 3 дечиња,како за платата што ја зимам-доста е???


На твоја страна сум. Ако размислуваме сите вака ЕУ нема да ни биде потребна. Мислам ако сите си ја работиме работата со љубов и ако не ја ставаме платата на преден план. Постојат други механизми преку кои можеме да се избориме за подостоинствен живот. Да си ми жива и здрава, докторка!(или - неси?)
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
bibka Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 84
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 01:06
Не сум докторка,медицинска сестра сум!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 01:56
Originally posted by bibka bibka напиша:

Не сум докторка,медицинска сестра сум!


Работата е иста - разликата е во степенот на образованието.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 11:38
Да, ама треба да постои иинтерес кај ученикот. Но и воља кај родителите.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 15:02
Originally posted by orlov orlov напиша:

Да, ама треба да постои иинтерес кај ученикот. Но и воља кај родителите.


Кој родител сака детето да му биде уличар?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
GePaRD Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GePaRD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 15:56
Наставникот мора да го поттикне ученикот за различни активности. Тој треба да ги мотивира учениците да бидат активни на часовите, да бидат заинтересирани а нивната активност да не престане и после часовите
GePaRDiTe Se UShTe ZiVi
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 17:24
Originally posted by nina1 nina1 напиша:

Денес на учениците честопати им е здодевно во училишните клупи.Дали наставниците можат да ги поттикнат учениците повеќе да учат.
        
Pa toa sekako deka  spagja vo opisot na nivnata rabota, samo shto chestopati se sluchuva i obratno, za zhal!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 12:06
А ја праша ли некој НИНА1 дали тоа мисли за себе или за сите ученици?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.