IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Дали ни е гајле за соседите и нивното негирање?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали ни е гајле за соседите и нивното негирање?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали ни е гајле за соседите и нивното негирање?
    Испратена: 12.Август.2007 во 12:48

Македонија да се повлече од преговорите за името, Обединетите Нации да донесат посебна резолуција за демаркација на границата со Косово и Прохор Пчињски да се врати во македонско владеење, побара Светскиот македонски конгрес на своето 17-то генерално собрание.

Педесетина делегати од голем број дестинации каде што живеат Македонци бараат од меѓународната заедница да го осуди геноцидот врз македонскиот народ во последниве 100 години.

„Да се проговори за геноцидот врз македонскиот народ извршен од земјите учеснички во Втората балканска војна - Грција, Бугарија и Србија, со продолжено дејство и по поделбата на Македонија со Бук*решкиот договор од 10 август 1913 година, што континуирано трае до денес“, рече Тодор Петров, претседател на СМК.

Најголема тензија предизвика точката 20 од дневниот ред, според која Светскиот македонски конгрес треба да се помири и обедини со Македонската патриотска организација во Америка, којашто во својот статут вели дека се бори за правата на Бугарите во Македонија.

„Ако бидат на македонска национална основа, тогаш може да се обединиме“, изјави Васил Јотевски, делегат.

„Треба на некои што погрешиле да им кажеме, грешевте, браќа Македонци, иако дел се декларираат како Бугари, повелете, прифатете ги овие услови, ќе ве примиме во СМК и бидете чесни и лојални Македонци на Македонија“, вели Веле Алексоски, делегат.

Поделеност меѓу делегатите на собранието на Светскиот македонски конгрес имаше и околу ордените кои СМК сака да им ги додели на двајцата американски претседатели Буш Сениор и Јуниор и рускиот претседател Путин.

Некои од присутните побараа да не се усвојува резолуција за интеграција на Македонија во Европската Унија поради злосторствата што некои членки на Унијата ги направиле врз Македонија. Ваквиот предлог беше одбиен.



Изменето од anastea - 09.Април.2009 во 13:45
Кон врв
MoNiKa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MoNiKa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 13:31
                NE NI E GAJLE KAKO STO NA NIV NE IM E GAJLE ZA NAS .


                                [SAMO GLEDAT LOSO DA TI NAPRAVAT]задоволство
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 13:39
Затоа и треба да го подржиме СМК за нивната иницијативааплауз
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 13:44
bar mene ne mi e , se dok imam para u jeb ne mi e gajle ako saka ...ama ic ne sum patriot
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 15:27
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Затоа и треба да го подржиме СМК за нивната иницијативааплауз
 
Иницијативата е одлична ...ама е наменета за некое друго време и констелација на односите меѓу Народите...мислам дека сега е во мода Глобализацијата..а таа го има во основа спротивното од она за кое се СМК и се залага...
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 17:49
Originally posted by FALKON FALKON напиша:

bar mene ne mi e , se dok imam para u jeb ne mi e gajle ako saka ...ama ic ne sum patriot

E, mnogu ubavo razmisluvas, sebicno i nedrzavotvorno. Samo i nikot ti e ukraden, ne si falkon tuku si vrapce. Za ova ke treba pregovori da vodime na forumov, normalno so posredstvo na moderatorot !
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 18:11
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by FALKON FALKON напиша:

bar mene ne mi e , se dok imam para u jeb ne mi e gajle ako saka ...ama ic ne sum patriot

E, mnogu ubavo razmisluvas, sebicno i nedrzavotvorno. Samo i nikot ti e ukraden, ne si falkon tuku si vrapce. Za ova ke treba pregovori da vodime na forumov, normalno so posredstvo na moderatorot !
 
Иако секој има свое мислење...во случајов и мене не ми е прифатливо вакво мислење...
изненадување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 18:16
jas ne kazav deka nema pravo na svoe mislenje, samo dadov svoj komentar, pa zatoa i e forumov neli?
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 18:19
Originally posted by moira moira напиша:

jas ne kazav deka nema pravo na svoe mislenje, samo dadov svoj komentar, pa zatoa i e forumov neli?
 
Секако дека е така...
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 01:17
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Некои од присутните побараа да не се усвојува резолуција за интеграција на Македонија во Европската Унија поради злосторствата што некои членки на Унијата ги направиле врз Македонија. Ваквиот предлог беше одбиен.



kako be da gi podrzime vo idejata ako ova moze da se narece ideja,  vakvi zbirutii od 'makedonci" treba na kloci da se izbrkaat...koja be makeodnija ja gledaat delegatite vo nivnite kutri glavcinja....makedonija vo NOb ili pod tursko ili bugarsko ili srpsko...pa ste prisustvuvale li na nivniot sobir, tamu ne mozat da se dogovorat koj e pogolem makedonec kako prvo aposle kakvo kafe ke pijat..normalno poeftinoto  
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 01:58
Аман бе ПАВЛИН па у демократија секој има право на глас и идеја,еве и јас лично сум против ЕУ.Тие се сеуште криви за злосторствата кои ги преживува Македонската нација денес, несакаа да не подржат политички и да продолжиме да ги решаваме проблемите внатре во државата,тие сеуште пробуваат да не уништат политички,доколку не ги преживееме притисоците од нашите соседи Македонија е завршена.Зошто не застана ЕУ позади нас барем да си го исчисти образот од минатото,зашто сеуште им дозволува на Грција и Бугарија да атакуваат кон се што е Македонсколутина
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 03:22
EU nema potreba da ne negira povekje od toa sto samite si go pravime...jas imam rodnini vo USA koi ne ni znaat sto e EU i tie li da ni donesuvat nekoi rezolucii, pa zamisli "za nevleguvanje vo EU"...inaku go pocituvam tvoeto licno mislenje megjutoa RM postoi vo momentov za da vleze vo EU...pa nasive od usta ne go vadat toa integriranje, iako i samite se za vo PAkistan ne za vo EU
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Baron Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Baron Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 04:00
Pavlin, a ti sto mislis, koj e toj EU?
I tamu ima siromastija, nepravdi, genocidi na celi narodi..i toa tokmu vo postarite clenki na istata taa unija...Kako na primer, Britanija, Francija, Germanija, Spanija, Grcija, Italija....
Ako bi ne poddrzale nas, togas bi bile protiv vodeckiot princip na koj pociva taa istata unija.
Ako se zaclenime tamu, koga ke i dojde na EU sudniot den, (Atroj nikako ne e daleku), i nie (Kako i tie), ke ispastame za NIVNITE grevovi niz istorijata...A nie sme zrtvi, ni krivi ni dolzni....
 
 
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 10:31
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

EU nema potreba da ne negira povekje od toa sto samite si go pravime...jas imam rodnini vo USA koi ne ni znaat sto e EU i tie li da ni donesuvat nekoi rezolucii, pa zamisli "za nevleguvanje vo EU"...inaku go pocituvam tvoeto licno mislenje megjutoa RM postoi vo momentov za da vleze vo EU...pa nasive od usta ne go vadat toa integriranje, iako i samite se za vo PAkistan ne za vo EU

Поради тоа што "нашиве"од уста не ја вадат ЕУ немора да значи дека ЕУ е фантазија и баш совршеното место за Македонија.Народот не се буни поради ЕУ бидејки подсвесно знае дека додека на нас да ни дојде ред за влез у ЕУ таа заедница нема ни да постои,па на крајот на краиштата преживеавме една заедница и видовме дека таа работа не функционира така како што сите сакаат.
За Америте не ми збори живеев таму и верувам дека ЕУ незнаат каде е и што е,тие додуша незнаат Мисиспи што е а камо ли па ЕУсмеење

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.