IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
Автор
Порака
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 14:42
Asya,Gledam deka imash nekoi Nedorazbiranja!!

Shto voopshto te maci?
aj da se obidam da ti razjasnam!

Allah.xh.sh. gi razbirat site Jazici,i na bilo koj jazik da se Pomolish,ke ja razbere Molbata!

No...vaka sega..Koga nie sme vo NAMAZ(Molitva)togash citirame na Arapski..IZVORNIOT QURANSKI JAZIK!
a,dodeka koga se molime mozeme i na nash sopstven jazik,da si se molime..ne e problem!

Toa e Ramnopravnosta na Islamot!!

Bidejci Dzamijata e za Site Ludze,vo Islamot ne e vazna nacijata,rasata,Klasata...Kaj Allah e najdobar BOGOBOJAZLIVIOT!

Vaka,da ti ja kazam Pravdata na Islamot,koja ja nemate vo Risjanstvoto!!

Ako na Pr:vo Dzamija dojde eden Anglicanec,Francuzin,Germanec,Albanec,Makedonec(NO SITE OVIE SE MUSLIMANI,I SITE OVIE ZNAAT ARAPSKI)...Koga Imamot ke UCHI(Pee)Quran..site ovie ke go razbiraat toa shto Imamot go Uchi,i go Pee!!

Zaradi toa shto go Uchi(Pee)Quranot na Negoviot Izvoren Jazik!!

e,Istive ako dojdat kaj vas vo Vashata Pravoslavna Crkva(vo ovoj slucaj se Hritijani)....Dali mislish deka ke ja razberat Liturgijata koja ke ja pee Popot na Makedonski jazik??
Ke se Cudat ko TELINJA VO SHARENA VRATA!!



NIKAKO|!!

a,zashto???Zaradi toa shto nema IZVOREN JAZIK...I NIKOJ NE JA POZNAVA Biblijata,Na nejziniot Izvoren jazik!!!

Togash,doadzame do zaklucok..deka Crkvata si e za edna Nacija...sekoja Crkva za Svojata Drzava!

Sekoja Biblija za Svojata Drzava!!

P.S.KOLKU Biblii imate vo svetov!?


Изменето од Halid ibn Velid - 15.Септември.2008 во 14:53
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 14:53
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Asya,Gledam deka imash nekoi Nedorazbiranja!!

Shto voopshto te maci?
aj da se obidam da ti razjasnam!

Allah.xh.sh. gi razbirat site Jazici,i na bilo koj jazik da se Pomolish,ke ja rzbere Molbata!

No...vaka sega..Koga nie sme vo NAMAZ(Molitva)togash citirame na Arapski..IZVORNIOT QURANSKI JAZIK!


Ne, ti imash nedorazbiranja, bidejki tvojot Allah ne prima molitvi ako ne se na arapski jazik. Razberi se prvo so sebe, i zoshto Makedonec ili Alabanec treba na Allah da mu se moli na arapski jazik? Potoa dojdi da diskutirash so mene.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 14:55
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Asya,Gledam deka imash nekoi Nedorazbiranja!!

Shto voopshto te maci?
aj da se obidam da ti razjasnam!

Allah.xh.sh. gi razbirat site Jazici,i na bilo koj jazik da se Pomolish,ke ja rzbere Molbata!

No...vaka sega..Koga nie sme vo NAMAZ(Molitva)togash citirame na Arapski..IZVORNIOT QURANSKI JAZIK!


Ne, ti imash nedorazbiranja, bidejki tvojot Allah ne prima molitvi ako ne se na arapski jazik. Razberi se prvo so sebe, i zoshto Makedonec ili Alabanec treba na Allah da mu se moli na arapski jazik? Potoa dojdi da diskutirash so mene.


Ajde vece ti objasniv!!

si go zemala samo postot,,,a ,jas posle toa go Editirav!!

Nego daj sega ti Odgovorimi..za ova Diskriminacijava,za Rasizam,Nacizam vo Hristijanstvovo!!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 14:58
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Asya,Gledam deka imash nekoi Nedorazbiranja!!

Shto voopshto te maci?
aj da se obidam da ti razjasnam!

Allah.xh.sh. gi razbirat site Jazici,i na bilo koj jazik da se Pomolish,ke ja razbere Molbata!

No...vaka sega..Koga nie sme vo NAMAZ(Molitva)togash citirame na Arapski..IZVORNIOT QURANSKI JAZIK!
a,dodeka koga se molime mozeme i na nash sopstven jazik,da si se molime..ne e problem!

Toa e Ramnopravnosta na Islamot!!

Bidejci Dzamijata e za Site Ludze,vo Islamot ne e vazna nacijata,rasata,Klasata...Kaj Allah e najdobar BOGOBOJAZLIVIOT!

Vaka,da ti ja kazam Pravdata na Islamot,koja ja nemate vo Risjanstvoto!!

Ako na Pr:vo Dzamija dojde eden Anglicanec,Francuzin,Germanec,Albanec,Makedonec(NO SITE OVIE SE MUSLIMANI,I SITE OVIE ZNAAT ARAPSKI)...Koga Imamot ke UCHI(Pee)Quran..site ovie ke go razbiraat toa shto Imamot go Uchi,i go Pee!!

Zaradi toa shto go Uchi(Pee)Quranot na Negoviot Izvoren Jazik!!

e,Istive ako dojdat kaj vas vo Vashata Pravoslavna Crkva(vo ovoj slucaj se Hritijani)....Dali mislish deka ke ja razberat Liturgijata koja ke ja pee Popot na Makedonski jazik??
Ke se Cudat ko TELINJA VO SHARENA VRATA!!



NIKAKO|!!

a,zashto???Zaradi toa shto nema IZVOREN JAZIK...I NIKOJ NE JA POZNAVA Biblijata,Na nejziniot Izvoren jazik!!!

Togash,doadzame do zaklucok..deka Crkvata si e za edna Nacija...sekoja Crkva za Svojata Drzava!

Sekoja Biblija za Svojata Drzava!!

P.S.KOLKU Biblii imate vo svetov!?



OVA E TEMA ZA ISLAMOT? Ostavi ja Pravoslavnata Crkva na strana, a odgovori: dali pedofilijata mozhe da bide svojsto na Bozhji prorok? Da te potsetam deka po smrtta na prvata zhena Kadija, Muhamed na svoite 54 godini se ozhenil so shestgodishno devojche - Ajsha, so koja stapil vo plotski (sexualni) odnosi koga napolnila devet godini. A da ne govorime za krvavite pohodi na Muhamed, koga bile ubieni iljadnici pagani. Ovie se ISTORISKI FAKTI, a jas ne ja izmisliv istorijata! Ete, zemi gi za primer site starozavetni Bozhji proroci, kako i lichnosta na Hrista, i napravi sporedba so Muhamed, i kje vidish deka Hristos - Bog i Sin Bozhji i prorocite se odlikuvale so pravednost, smirenost, pozhrtvuvanost i sl. doblesti, dodeka Muhamed bil zhestok duri i kon svojot narod, vrz koj izvrshuval masovni ubistva vo imeto na Allah. Dali nekoj od starozavetnite Bozhji proroci se odlikuval so takva zhestokost? Mozhe li "prorokot" da bide Bozhji, a da se odnesuva sprotivno na Bozhjite zapovedi?



Изменето од Asya - 15.Септември.2008 во 20:15
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 15:03
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Asya,Gledam deka imash nekoi Nedorazbiranja!!

Shto voopshto te maci?
aj da se obidam da ti razjasnam!

Allah.xh.sh. gi razbirat site Jazici,i na bilo koj jazik da se Pomolish,ke ja rzbere Molbata!

No...vaka sega..Koga nie sme vo NAMAZ(Molitva)togash citirame na Arapski..IZVORNIOT QURANSKI JAZIK!


Ne, ti imash nedorazbiranja, bidejki tvojot Allah ne prima molitvi ako ne se na arapski jazik. Razberi se prvo so sebe, i zoshto Makedonec ili Alabanec treba na Allah da mu se moli na arapski jazik? Potoa dojdi da diskutirash so mene.


Ajde vece ti objasniv!!

si go zemala samo postot,,,a ,jas posle toa go Editirav!!

Nego daj sega ti Odgovorimi..za ova Diskriminacijava,za Rasizam,Nacizam vo Hristijanstvovo!!


Znaesh li ti od kade poteknuva zborot "namaz" i shto znachi na arapski? Ili, Allah prima "molbi" na site jazici, a "molitvi" samo na arapski?!

Изменето од Asya - 15.Септември.2008 во 15:05
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 15:06
cekaj sega asya post od dve strani so eden kup citati od nekoj nekojsi tamo ...i polni so prazna retorika..
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 16:49
Не е крива таа што не е во состојба да сфати дека нема книга на оригинален јазик, ниту пак што не знае што е намаз, а што дова.
 
Можеби на секоја национална црква и доаѓала објава со книга на јазикот на таа нација?!збунетост
 
Девојко, жено, сеедно, создание Божјо, знај дека кај муслиманите постои еден ритуален начин на молитва, кој изгледа дека не знаеш дали постои кај вас или не, каде духовната смиреност, медитација и концентрација е поврзана со к*ранските стихови (нормално, на оригиниалниот арапски јазик) проследени низ перфектните движења на телото со цел доследно обожување на Создателот и Господарот на светот- Возвишениот Аллах, нашиот и вашиот Бог!
Тоа се нарекува намаз, салах или салат, или пак клањање, ако ти е полесно.
 
А дова е молба, она што е дел од намазот, она што постои и кај вас, кога во одредени прилики, па и неодредени, по потреба или ред се упатува молба или молитва до (во нашиот случај) Бога! Овие дови можат, но и не мораат да се кажуваат на арапски јазик, затоа што Бог знае што криеш во срцето дури и пред да го исполиш тоа на било кој начин, а камо ли јазик!!!
 
Да сакаш, лесное, ќе разбереш. Во спротивно, немој да кажеш дека никој не ти кажал.
 
Поздрав!
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 19:59
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Не е крива таа што не е во состојба да сфати дека нема книга на оригинален јазик, ниту пак што не знае што е намаз, а што дова.
 

Можеби на секоја национална црква и доаѓала објава со книга на јазикот на таа нација?!збунетост

 

Девојко, жено, сеедно, создание Божјо, знај дека кај муслиманите постои еден ритуален начин на молитва, кој изгледа дека не знаеш дали постои кај вас или не, каде духовната смиреност, медитација и концентрација е поврзана со к*ранските стихови (нормално, на оригиниалниот арапски јазик) проследени низ перфектните движења на телото со цел доследно обожување на Создателот и Господарот на светот- Возвишениот Аллах, нашиот и вашиот Бог!

Тоа се нарекува намаз, салах или салат, или пак клањање, ако ти е полесно.

 

А дова е молба, она што е дел од намазот, она што постои и кај вас, кога во одредени прилики, па и неодредени, по потреба или ред се упатува молба или молитва до (во нашиот случај) Бога! Овие дови можат, но и не мораат да се кажуваат на арапски јазик, затоа што Бог знае што криеш во срцето дури и пред да го исполиш тоа на било кој начин, а камо ли јазик!!!

 

Да сакаш, лесное, ќе разбереш. Во спротивно, немој да кажеш дека никој не ти кажал.

 

Поздрав!

 

 


1. Treba da razjasnime deka vashiot islamski bog i nashiot hristijanski Bog ne se edno isto bozhestvo. Odnosno, Allah e avtokratno "bozhestvo", koe shto se sostoi od edna lichnost, a hristijanskiot Bog e Sveta Troica, t.e. eden Bog vo tri lica.

2. "Namaz" e persiski zbor, koj imeno znachi "molitva", koja shto na turski jazik se vika "dova". No, bidejki imamite vo Makedonija ne razbiraat ispravno arapski, persiski, ni turski, vi napravile turli-tava religija. Makedoncite se islamizirani na turski jazik, se molat na arapski, a ne zboruvaat nitu na eden od tie jazici.

3. Za ponatamu da diskutirame za islamot, kje treba da se izjasnite na koja islamska grupa i pripagjate, zatoa shto vo islamot postojat razlichni doktrini.

4. Sakale ili ne, se ispostavuva prashanjeto: Dali Muhamed bil Bozhji prorok (kako shto tvrdi islamskata religija) ili zhrtva na satanata, t.e. lazhen prorok, kako shto tvrdi realnosta?!

Bog ne e "Bog" samo zatoa shto nekoj vo Nego veruva i mu se poklonuva, ami ima realni/vistinski bozhestveni svojstva i dejstva, po koi se poznava. A kakvi svojstva i dejstva imaat Allah i Muhamed, i dali nivnite svojstva se bozhestveni?

Изменето од Asya - 15.Септември.2008 во 20:24
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 22:54
Штом не знаеш дека Аллах е Бог и дека само Нему Му припаѓаат Божествените својства, а дека Мухаммед е само човек, Гласник Божји, онда џабе везеш.
 
Колку и да сакаш да покажеш некакво си знаење за исламот, ти покажа големо незнаење.
 
намигнување
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 23:04
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Не е крива таа што не е во состојба да сфати дека нема книга на оригинален јазик, ниту пак што не знае што е намаз, а што дова.
 

Можеби на секоја национална црква и доаѓала објава со книга на јазикот на таа нација?!збунетост

 

Девојко, жено, сеедно, создание Божјо, знај дека кај муслиманите постои еден ритуален начин на молитва, кој изгледа дека не знаеш дали постои кај вас или не, каде духовната смиреност, медитација и концентрација е поврзана со к*ранските стихови (нормално, на оригиниалниот арапски јазик) проследени низ перфектните движења на телото со цел доследно обожување на Создателот и Господарот на светот- Возвишениот Аллах, нашиот и вашиот Бог!

Тоа се нарекува намаз, салах или салат, или пак клањање, ако ти е полесно.

 

А дова е молба, она што е дел од намазот, она што постои и кај вас, кога во одредени прилики, па и неодредени, по потреба или ред се упатува молба или молитва до (во нашиот случај) Бога! Овие дови можат, но и не мораат да се кажуваат на арапски јазик, затоа што Бог знае што криеш во срцето дури и пред да го исполиш тоа на било кој начин, а камо ли јазик!!!

 

Да сакаш, лесное, ќе разбереш. Во спротивно, немој да кажеш дека никој не ти кажал.

 

Поздрав!

 

 


1. Treba da razjasnime deka vashiot islamski bog i nashiot hristijanski Bog ne se edno isto bozhestvo. Odnosno, Allah e avtokratno "bozhestvo", koe shto se sostoi od edna lichnost, a hristijanskiot Bog e Sveta Troica, t.e. eden Bog vo tri lica.
Жал ми е за вашите паганштини, антички митологии, но сепак не сте ни свесни од инатот што го поседувате, колку во Библијата се спомнува еден Бог, а не некаков си троличен мутант во кој верувате....

2. "Namaz" e persiski zbor, koj imeno znachi "molitva", koja shto na turski jazik se vika "dova". No, bidejki imamite vo Makedonija ne razbiraat ispravno arapski, persiski, ni turski, vi napravile turli-tava religija. Makedoncite se islamizirani na turski jazik, se molat na arapski, a ne zboruvaat nitu na eden od tie jazici.
Имамите се во ред. Дова е арапски израз кој значи молитва, а намаз ти објаснив што е, а ти можеш само да филозофираш понатаму....

3. Za ponatamu da diskutirame za islamot, kje treba da se izjasnite na koja islamska grupa i pripagjate, zatoa shto vo islamot postojat razlichni doktrini.
Исламот е чист од такви работи. Тоа само кај рисјаните го има... 

4. Sakale ili ne, se ispostavuva prashanjeto: Dali Muhamed bil Bozhji prorok (kako shto tvrdi islamskata religija) ili zhrtva na satanata, t.e. lazhen prorok, kako shto tvrdi realnosta?!
Ако наместо Исус, за пророк го сметате Павле, со кого сатаната завладеа и ви ја создаде религијата наречена христијанство, тоа не е случај со исламот. Тоа се само ваши желби, но пусти надежи....

Bog ne e "Bog" samo zatoa shto nekoj vo Nego veruva i mu se poklonuva, ami ima realni/vistinski bozhestveni svojstva i dejstva, po koi se poznava. A kakvi svojstva i dejstva imaat Allah i Muhamed, i dali nivnite svojstva se bozhestveni?
За последново веќе се изјаснив....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 00:40
Prenose Buhari i Muslim od Ibn Mes'uda, r.a., da je rekao: „Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: 'Nije dozvoljeno ubiti muslimana koji govori La ilahe illahllah i svjedoči da sam ja Allahov Poslanik, izuzev u jednom od tri slučaja: kad kao oženjen učini blud, kad ubije drugog muslimana i kada napusti svoju vjeru i zajednicu (džemat)'“ .       Treća vrsta onih kojima je po hadisu krv dozvoljena jesu oni koji napuste svoju vjeru i zajednicu (džemat). Tako onaj koji ostavi islam i odmetne se od vjere Uzvišenog Allaha i razbije zajednicu muslimana, mora se ubiti. On je otpadnik od vjere (murted). A po pravilu takav se ubija. U sahih-hadisu se kaže: „Ko promijeni svoju vjeru ubijte ga!“   Islam nikoga ne prisiljava da uđe u njega, međutim, ko prihvati tu vjeru i pridržava se njegovih propisa i zakona, nema pravo da od vjere pravi igru. Da svakog dana mijenja vjeru. Da prihvati ovu vjeru a da potom sutra prihvati drugu, kao što su ranije govorili Jevreji: „Pokažite da i vi vjerujete u ono što se objavljuje vjernicima, i to na početku dana, a pri kraju dana to porecite ne bi li i oni svoju vjeru napustili“ (Ali Imran: 72). Ne, vjera nije igra i zabava. Ko tako uradi zaslužuje da bude ubijen. Imam Ahmed kaže: „Onaj ko ostavlja namaz je nevjernik (kafir) i zato je dozvoljeno da bude ubijen. Odnosno, obavezno je ubiti onoga ko ostavlja namaz i u tome je ustrajan“ . O skupino muslimana, zaista je krv sveta!



Ce go objasni li nekoj ovaa???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 00:44
Prenose Buhari i Muslim od Ibn Mes'uda, r.a., da je rekao: „Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: 'Nije dozvoljeno ubiti muslimana koji govori La ilahe illahllah i svjedoči da sam ja Allahov Poslanik, izuzev u jednom od tri slučaja: kad kao oženjen učini blud, kad ubije drugog muslimana i kada napusti svoju vjeru i zajednicu (džemat)'“ .

Во тој случај, до сега ќе се истребеа сите, судејќи по бомбашите самоубијци, кои кога ќе ја активираат бомбата да убијат макар еден “неверник“ или непријател-убиваат повеќе свои...




МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 00:49
И што е проблемот според вас двајцата?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 00:50
Добра вечер, пријателе, а каде тоа виде проблем?збунетост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.