IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 17>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 16:45
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Prenose Buhari i Muslim od Ibn Mes'uda, r.a., da je rekao: „Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: 'Nije dozvoljeno ubiti muslimana koji govori La ilahe illahllah i svjedoči da sam ja Allahov Poslanik, izuzev u jednom od tri slučaja: kad kao oženjen učini blud, kad ubije drugog muslimana i kada napusti svoju vjeru i zajednicu (džemat)'“ .


Treća vrsta onih kojima je po hadisu krv dozvoljena jesu oni koji napuste svoju vjeru i zajednicu (džemat). Tako onaj koji ostavi islam i odmetne se od vjere Uzvišenog Allaha i razbije zajednicu muslimana, mora se ubiti. On je otpadnik od vjere (murted). A po pravilu takav se ubija. U sahih-hadisu se kaže: „Ko promijeni svoju vjeru ubijte ga!“   Islam nikoga ne prisiljava da uđe u njega, međutim, ko prihvati tu vjeru i pridržava se njegovih propisa i zakona, nema pravo da od vjere pravi igru. Da svakog dana mijenja vjeru. Da prihvati ovu vjeru a da potom sutra prihvati drugu, kao što su ranije govorili Jevreji: „Pokažite da i vi vjerujete u ono što se objavljuje vjernicima, i to na početku dana, a pri kraju dana to porecite ne bi li i oni svoju vjeru napustili“ (Ali Imran: 72). Ne, vjera nije igra i zabava. Ko tako uradi zaslužuje da bude ubijen. Imam Ahmed kaže: „Onaj ko ostavlja namaz je nevjernik (kafir) i zato je dozvoljeno da bude ubijen. Odnosno, obavezno je ubiti onoga ko ostavlja namaz i u tome je ustrajan“ . O skupino muslimana, zaista je krv sveta!




ili mozebi ovaa???????????????????????????????????????????????????????????????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 17:06
sto prasuvas koga ubavo si pisuva ...... NE SMEE kolku i da saka ....... znaci , " vjera istine " se pretvara vo vera so koja vladee stravot  ...............
Кон врв
thetan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thetan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 17:16
што сте запнале толку дека не е дозволено во исламот да се менува верата...
нема ограничување во тоа, но како и во секоја религија ке бидат отфрлени од општеството.
па зарем не е тоа случај и во православието,единката ке биде прогонет додека е жив ако го прифати исламот...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 18:33
Разликата е што во едниот случај, неговите соверници ќе се молат за простување на неговиот грев, во другиот случај ќе гледаат да му наплатат за неговиот грев...
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 20:30
Stigna eden Templar i eden Mason (okoreli Neprijateli na Islamot) da tolkuvaat Qur'an i Hadis.
Onie (Muslimani) sto imaat barem osnovno poznavanje na Islamot,ako nisto poveke,koga ke odgovorat,im gi brisat porakite.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 20:35
Секој одговор што е на тема е оставен.
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 20:36
Prvo na istava tema izbrisani se naj malku 3 strani.
Da ne odime daleku.Na samava ista tema izbrisani se 3 strani.Ne 3 poraki-postovi,tuku 3 strani.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 20:39
Да, затоа што се лични препукувања и немаат врска со темата.
Пишувај на темата - ќе морам и овие коментари да ги бришам, после пак ќе се жалите.
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 20:51
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Да, затоа што се лични препукувања и немаат врска со темата.
Пишувај на темата - ќе морам и овие коментари да ги бришам, после пак ќе се жалите.


Zidarski,
ne se zalime nie. Na tebe li ili na bilo koj tuka da se zalime.
ALLAH NECE UKAZATI NA PRAVI PUT NARODU KOJI SAM SEBI NEPRAVDU CINI.
Vie so toa samite nepravda si nanesuvate.

Prvo tuka nekoj (a negovite poraki seuste tuka se) pocna so poddrska na nekoj poremeten nastan,stavajki gi site muslimani vo zemjava so nego.
Nekoj naiven i poremeten si ja natepal zenata i ete "Islamot",ete "Muslimanite"....
Dalje bese objasnuvanje na celata taa vasa zabluda,koja verovatno vi gi objasni preckite ta zatoa prinudeni bevte da gi izbrisete porakite.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 21:16
Svemirski, ajde sega i jas da te opomenam za tvoive insinuacii i klevetenja deka moderatorite namerno sokrivaat komentari "za da ne bide nekoj soochen so zabludata".

Da ti kazham deka toa e izbrishano bidejki ne vredi kako komentar, deka go obvinuva Islamot za neshto sto se srekjava nasekade, bez obzir na religija, nacionalnost i rasa. Posledovatelno, site repliki potoa moraa da bidat isto taka izbrishani. Ova go pravime i koga nekoj musliman ke napishi slichna poraka.

Nikoj nema nishto protiv Islamot, tebe ili bilo koj drug chlen na forumov, no imame protiv nezreli komentari i repliki.

I bi te posovetuval da ja izvedish onaa zabluda od glavata, deka ovde ima nekakov taen sojuz koj raboti protiv Islamot i muslimanite.

Vrakjaj se na temata i ponatamu ne postiraj vakvi komentari.

Изменето од Messenger - 11.Септември.2008 во 23:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 22:05
Originally posted by thetan thetan напиша:

што сте запнале толку дека не е дозволено во исламот да се менува верата...
нема ограничување во тоа, но како и во секоја религија ке бидат отфрлени од општеството.
па зарем не е тоа случај и во православието,единката ке биде прогонет додека е жив ако го прифати исламот...



„Ko promijeni svoju vjeru ubijte ga!“ otfrlanje??????????

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
thetan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thetan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 22:41
-mason.???
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Stigna eden Templar i eden Mason (okoreli Neprijateli na Islamot) da tolkuvaat Qur'an i Hadis.
Onie (Muslimani) sto imaat barem osnovno poznavanje na Islamot,ako nisto poveke,koga ke odgovorat,im gi brisat porakite.
Кон врв
thetan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thetan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 22:51
а да ти кажам дека и јас сум роден муслиман како и сите вие сахаби тука, но навистина не се најдов себеси во исламот, а и во ниедна религија што ја изучував.
па едноставно одлучив и понатаму да ја барам вистината, но во спознавање на самиот себе,
а за вас ме радува фактот што се најдовте себеси во ислам,
зарем и вашето ограниченост во догматското учење да ме загрижува...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 00:28
Originally posted by thetan thetan напиша:

а да ти кажам дека и јас сум роден муслиман како и сите вие сахаби тука, но навистина не се најдов себеси во исламот, а и во ниедна религија што ја изучував.
па едноставно одлучив и понатаму да ја барам вистината, но во спознавање на самиот себе,
а за вас ме радува фактот што се најдовте себеси во ислам,
зарем и вашето ограниченост во догматското учење да ме загрижува...


PA KAJ SI TI DO SEGA !? ZIV SI I ZDRAV !

'VAM VASA VJERA MENI MOJA".

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.