IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КАКО ГО ЗАМИСЛУВАМЕ БОГ ВО ЛИК И ФОРМА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАКО ГО ЗАМИСЛУВАМЕ БОГ ВО ЛИК И ФОРМА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
Автор
Порака
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 14:10
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by Izzie Izzie напиша:

Дали некој од вас,верници,што тврди дека Господ не создал...ДАЛИ СТЕ СЛУШНАЛЕ ЗА ЕВОЛУЦИЈА?
 
A dali vie sto ne veruvate ste slusnale za: "PROPALA TEORIJA EVOLUCIJE" ???

газење%20од%20смеење

Da si mi ziv i zdrav brate me nasmea голема%20насмевка
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 14:23
Originally posted by Izzie Izzie напиша:

Дали некој од вас,верници,што тврди дека Господ не создал...ДАЛИ СТЕ СЛУШНАЛЕ ЗА ЕВОЛУЦИЈА?


majmunska rabota мајмун
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 15:20

Да,баш мајмунска работа.

Инаку,мене тоа ми изгледа СОСЕМА ЛОГИЧНО...стопати пологично отколку...Господ не создал...
А вашето исмевање покажува какви луѓе сте вие...слепо верувате во нешто што 2000 ГОДИНИ НЕ СЕ ПОЈАВИЛО...НЕШТО ЗА ШТО НЕМА ДОКАЗ ДЕКА ПОСТОЕЛО...
Јас не велам дека сум атеист...баш би сакал да верувам во Господ
САМО ИМА НЕШТО ШТО ЦЕЛО ВРЕМЕ МЕ ОДВРАЌА ОД ТОА
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 16:10
Evolucijata e naucno dokazana LAGA.
Ako veruvas vo logika,neli e logicki togas da se zaprasame zosto majmunite uste ne se pravat luge ?
 
Kazavme znaci.Spoznaj se sebesi,ke go spoznaes i Boga.Koj se spoznal sebesi go spoznal i Boga.
 
Sakas linkovi kade sto Religijata ja pobiva taa teorija ????  Samo kazi ako sakas da citas,,, se nadevam deka ako sakas da veruvas vo Boga sakas i da citas.
Izrazi zelba,kniga cela ke ti pratam.
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 16:25
Јас си се спознав уште одамна,ама Господ не го спознав
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 16:26

А и религијата нормално дека прави обиди да ја побие таа теорија

НЕ ОДИ ВО ПРИЛОГ НА РЕЛИГИЈАТА
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 16:31

E pa znaci ne sakas da go spoznaes Boga.

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 16:34
Што значи спознавање на Господ според тебе,Миралем?
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 17:13
Или ни ти сам не знаеш?
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 17:22
Originally posted by Izzie Izzie напиша:

Што значи спознавање на Господ според тебе,Миралем?
 
Ajde i jas patem kako odgovor ke ti postavam nekoi prasanja.
 
Dali si se zaprasal koja e snagata koja gi dvizi milioni muslimani sirum svetot koj neumorno vo svoite molitvi 5 PATI NA DEN smireno go obozavaat Allah dz.s ?
 
Kazi od kade poteknuva nivnata SNAZNA VOLJA  da eden cel mesec vo godinata vo vreme kolku sto trae eden svetlosen den da ja odredi svojata Hrana i Pijalok-Voda ?????
 
Mozebi naj dobar pat do spoznavanje na Allah dz.s (Bog-Gospod) e razmisluvanje za negovite stvorenia.
 
„I zašto oni ne promisle o carstvu nebesa i Zemlje i o svemu onome što je On stvorio...“ (Al-'Araf, 185) 
So razumot,covekot moze da dojde do spoznavanje deka neminovno e da postoi Stvoritel-Vozviseno Bitie. Koga bi gi posmatral rabotite okolu sebe,doagja jasno deka nisto ne biduva slucajno,da nisto ne nastanuva samo od sebe,tuku deka se' ima svoj PROIZVEDUVAC.
 
Ednas odavna,nekoj beduin (stocar od Arabija,obicno nepismen)rekol:
„Ako balega ukazuje na devu, a trag ukazuje na pravac njenog kretanja, onda, zar Zemlja po kojoj su brda razastrta i nebesa sazvjezðima okiæena, ne ukazuje na Milostivog i Onoga Koji je u sve upuæen?!“ 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 17:28
Да ти кажам право ни јас не знам што ги тера да го прават тоа.
Можеби Алах им се симнал и на секој по дома му го рекол тоа
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 17:54
Originally posted by Izzie Izzie напиша:

Да ти кажам право ни јас не знам што ги тера да го прават тоа.
Можеби Алах им се симнал и на секој по дома му го рекол тоа
 
E pa Razmisluvaj ke doznaes.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 00:45
Како мал имав касети од Бетовеновата 9-та Симфонија и на корицата беше представен ликот на Бетовен во форма на обриси од облаци. Бидејќи незнаев да читам а некаде од возрасните чув дека Бог живее на Небото а за мене тогаш небото беше само синиот свод со облаци, мислев дека на тие касети се наоѓа божјиот лик.

Инаку многу ми е интересно објаснението кое вели: „Ништо не му е слично на Алах(арап.=Бог)„ и сметам дека е во склад со првата заповед Божја дека не треба да правиме представи за него итн. Сепак го поврзувам во чувствата со нешто што е најблескава светлина.

Изменето од Majkl - 21.Јуни.2008 во 00:45
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 18:15
Normalno e da go zamisluvame Boga, kako mal i jas go zamisluvav dedo so bela brada star...
No sega svakjam deka toa ne e taka, Bog Otecot e vsushnost Duh, Svetlina i Svetost, nikoj ne mozhe da go vidi, povekje go zamisluvam kako chovek so matno telo, koe zrachi golema svetlina...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.