IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КАКО ГО ЗАМИСЛУВАМЕ БОГ ВО ЛИК И ФОРМА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАКО ГО ЗАМИСЛУВАМЕ БОГ ВО ЛИК И ФОРМА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КАКО ГО ЗАМИСЛУВАМЕ БОГ ВО ЛИК И ФОРМА
    Испратена: 09.Август.2007 во 15:40
Znam deka uste na pocetokot pravam grev sto prasuvam vakvo nesto.
Kako mala go zamisluvav kako star dedo so bela brada, sega kako svetlina koja ima voda i ogan okolu nea. 
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 16:36
збунетост kako licnost, bidejki i Samiot Bog objavuva vo bitieto prvata mojseeva glava deka covekot kako vrv na sozdavanjeto e sozdadeno podoibno na Boga..."spored Nashio obraz i podobie"
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 17:16
Ke ti odgovoram od Islamski aspekt.

Allah vo  Quranot vika " Nisto ne e  slicno na nego"

Toa znaci deka na Bog mu pripagaat samo najsovrsenite  svojstva,i
voopsto ne e slicen na covekot. Od veruvanjata na Muslimanot e i toa
deka Allah e  socuvan od sekakvi negativni svojstva kako sto se :
Bolka,taga,glad,plac itn...

Formata na Bog nikogas ne ni e jasna i razmisluvanjeto okolu toa ni e
zabraneto . Pejgamberot rekol " Razmisluvajte okolu ona sto e stvoreno a ne okolu Stvoritelot"

Znaci treba da  razmisluvame za  neboto,zemjata,vodite,planinite ,i
kolkava mok ,kreativnost,preciznost e potrebna za  nivno stvaranje.
Ottuka ja gledame i silata na Svevisniot. I nekoj koj e moken seto toa
da go napravi  sigurno ne izgleda kako covek zatoa sto coveckite moznosti gi znaeme.

Znaci formata na Bog spaga vo "ilmul gayb"  t.e "Nepoznatoto".
Mora da  veruvame vo negovoto postoenje a da ne razmisluvame
za negovata forma .
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 21:14
Se' toa e vo red i jas voopsto ne navleguvam podlaboko vo ovoj t.n.grev. Celta mi bese samo da znam kakva vizija imaat lugjeto koga ke se kaze Gospod, Bog ili sl. Bidejki suma sumarum, sekoj Bog go dozivuva na svoj nacin i ima sopstvena vizija na nego vo svojot um i srce.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 21:17
Toa ke mu dojde isto kako na pr. nekoi idei koi voopsto nemaat forma sepak da postojat kako takvi vo nasiot um. Taka na pr. koga ke se spomne poimot SABOTA kako den vo nedelata,jas ja samisluvam vo crvena boja i sl.
Me sfakjate koja mi e poentata neli?
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 22:06
никако не го замислувам, секоја замисла би била погрешна среќа
ќе го видам во живо....некој ден среќа
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 22:11
bog se ona sto e okolu tebe, se ona sto e neobicno i fenomenalno,neobjasnivo,silno mokno,iskonsko,se plasis a i go sakas!!!
Sozdatelot na svetot!!!
Toa e bog spored mene,zasto nikoj ne go videl i ne go poznal pa ne mora i jas!!!Samo znam deka sekogas e tuka koga mi treba i e moja zakrila!!!
Mojot Gospod mojot Bog Spasitelголемо%20гушкање!
Fala ti moj Gospode!


Изменето од Gideon - 09.Август.2007 во 22:12
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 22:13

Јас го "замислувам" како Ѓорѓи Колозов голема%20насмевка

Штета што нема икона од него тага

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 22:15
иии, да, Ѓорги Колозов синоним за Бог газење%20од%20смеење
се он глумеше Бог во прикаските....


Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 22:21
lele ej kaj go pogodi bre!!! аплауз
Toj ke da e dobar primer!!!eh nema takov drug lik na planetava!!!!молитва
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 00:17
Znaci se razbirameсреќа
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 01:05
se zamisluva neshto shto postoi,...i koe shto imate shansi i znate deka kego vidite nekogash,..pa koga ke bide toa,..ke mozete da ja sporedite vashata zamisla so videnoto,...a vo ovoj sluchaj ,..ne gledam so shto bi sporedile,...nekogash,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 01:30
pa vidi moze ne si vo pravo da ne si zamusluvaa takvi raboti moze nemase da postoi i religijata.......vaka ke si zamislam vselenski brod iako ne postoi i ke veruvam deka go ima nekade i eden den ke se vozam so negoголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


a toa za Gorgi Kolozov....... 90% si go zamisluvaat taka.....i moze eden den ke ispadne toj bil a vie ne ste znaele.....go ispustivme gospo lugeee crno ni se pise тагатагатага

голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка
голема%20насмевка

Изменето од goor - 10.Август.2007 во 01:31
end off days 15...14...13....
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 12:25
Originally posted by goor goor напиша:

pa vidi moze ne si vo pravo da ne si zamusluvaa takvi raboti moze nemase da postoi i religijata.......vaka ke si zamislam vselenski brod iako ne postoi i ke veruvam deka go ima nekade i eden den ke se vozam so negoголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


a toa za Gorgi Kolozov....... 90% si go zamisluvaat taka.....i moze eden den ke ispadne toj bil a vie ne ste znaele.....go ispustivme gospo lugeee crno ni se pise тагатагатага

голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка
голема%20насмевка



ova me potseti na pesnata WHAT IF GOD IS ONE OF US od Joan Osburne
i mi dade inspiracija da dodadam nova tema na forumov KOE PRASANJE BI MU GO POSTAVILE NA BOG DOKOLKU IMATE EDNA SANSA?среќа
nema da e loso


Изменето од connected - 10.Август.2007 во 12:25
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.