IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Неверство во брак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Неверство во брак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
tamitami Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamitami Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Неверство во брак
    Испратена: 09.Август.2007 во 15:16
Sto da pravis koga ke doznaes deka mazot to te izneveruva so druga zena.  Eve situacija:
Posle 6 godini dobar brak i dve deca soprugot se odlucuva da ja izneveri soprugata so devojka koja sto e 500 km oddalecena od mestoto na ziveenje a bile na nekolku sluzbeni patuvanja zaedno, i  namesto da ostane na toa toj se zaljubuva vo devojkata so koja sto pominal se vkupno dve nedeli zaedno do taa mera sto ne moze da ja zaboravi i e spremen da gi napusti zenata i decata. Zenata doznava za toa i se odlucuva da mu go prosti neverstvoto, no mazot od tolkav zanes kon svalerkata ( koja voedno e slobodna devojka bez obvrski) nemoze da se vrati vo normalen kolosek i da funkcionira  normalno vo ramkite na semejstvoto pa gi napusta pod izgovor da si gi preispita cuvstvata iako znae deka so drugata devojka nema nikakva idnina i deka toj za nea pretstavuval samo zabava i ona ne e spremna da stvara idnina so nego. Stoda pravi soprugata koja vo ime na minatoto, decata i idninate e spremna da go prifati seto toa megutoa od druga strana ne e sigurna dali soprugot go saka toa i dali vredi da se bori za brakot ako toj za dve nedeli gi zaboravil i e spremen da se otkaze od celiot svoj zivot?
Sovet nekoj?
Dali da go prekine brakot ili da se bori da go socuva iako nema pozitivni signali od drugata strana?сршено%20срце
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 16:13
odgovorot e tuka, samo uste hrabrost fali...
Кон врв
Mr.Trump Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mr.Trump Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2007 во 22:41
мажот да не се занаса, оти и да ја ожени швалерката, за година две ќе биде иста како и жена му, т.е. ќе изгуби интерес за секс, оти сите жени го губат откога ќе влезат во стабилна врска............. и тогаш ќе мора да бара друга швалерка...
 
а жената, нека се подсреди и ималку да му обрне внимание, ѓоа човекот треба да се потсети зошто ја оженил....
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Еееее, ко доктор Фил сум да го ебам!
 
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 05:45
tamitami, сигурна сум дека не ти е лесно.

Како прво, треба да си расчистиш сама со себе дали го сакаш или не. Ако не го сакаш а ти е само заради децата, не знам колку е разумно да се бориш за него.

Како второ, размисли убаво дали некогаш би можела да простиш или не. Ама искрено... мислејќи со разум а не со повредената суета во моментот и желбата да си го зачуваш своето. Ако си способна на евентуална прошка ако се покае (многу жени не се способни да простат  и  во тоа нема ништо ниту правилно ниту погрешно, едноставно различни карактери), вреди да се бориш за него. Ако си го  "враќаш" сопругот за после цел живот да се јадеш себе од љубомора и недоверба, не вреди да губиш нерви.

Трето - што и да решиш, не го губи достоинството. Колку и да е заљубен во некоја друга, многу ти се поголеми шансите ако види дека и ти можеш без него, дека имаш и други интереси и дека сакаш да бидете заедно не затоа што не можеш без него, туку затоа што сакаш со него.

Последно - дај му ја нему одговорноста да донесе решение. Седнете убаво на разговор  во ресторан или кафич (помали се шансите за плачење, навреди и сцени а поголеми за нормален разговор) и кажи му дека ќе го прифатиш неговото решение. Исто така и разговарајте за тоа при евентуален развод како ќе се грижите за децата, кој каде ќе живее. Ако навистина се разделите барем ќе ви бидат решени попрактичните работи, а ако е само занес со девојката ќе види што губи.

Што и да се случи и колку и да ти е тешко, нека е за добро. Знаеш, една врата се затвара, друга се отвора.
Изменето од Miriam - 10.Август.2007 во 05:49
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 09:08
Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

мажот да не се занаса, оти и да ја ожени швалерката, за година две ќе биде иста како и жена му, т.е. ќе изгуби интерес за секс, оти сите жени го губат откога ќе влезат во стабилна врска............. и тогаш ќе мора да бара друга швалерка...
 
а жената, нека се подсреди и ималку да му обрне внимание, ѓоа човекот треба да се потсети зошто ја оженил....
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Еееее, ко доктор Фил сум да го ебам!
 


nema vrska ova смеење
Кон врв
Trilili Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Mr.Bodycheck

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Trilili Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 09:18
toa doagja so klimaxotнамигнување
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 09:52
Pa sega ako klimaxot dojde paralelno so stabilnata vrska... mozeтрепкање
Кон врв
trucker21 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1609
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trucker21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 10:42
hehehe.....
 
najdobriot sex e sekogas so tuga zena....!!!
 
голема%20насмевка    голема%20насмевка     голема%20насмевка
sex, trucks & drinks!!!
Кон врв
tamitami Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamitami Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 12:02
Miriam, blagodaram na sovetot.
Ova e mojata mentalna i emocionalna sostojba:
  1. I pokraj se sto napravi , mislam deka se uste go sakam. Mora da e taka bidejki sum spremna da prostam. Neznam kolku ke mozam da zaboravam. Verojatno nikogas nema da mozam da ja izbrisam luznava od moeto srce no od se srce sum spremna da probam. Celava golgota trae nekolu meseci. Jas se obidov so se za da mu stavam do znaenje deka mestoto mu e tuka i so nas. Se obidov da mu ukazam deka ona sto go cuvstvuva kon nea zanes e od kratkotraen karakter i deka i da ostane so nea sekojdnevieto ke si go napravi svoeto i za mnogu kratko vreme ke se najde vo istata emotivna sostojba vo koja sto e sega so mene, samo bez semejstvoto. Veli deka kaj ne go privleklo toa sto so nea se custvuval onaka kako sto se custvuval so mene na pocetokot na nasata vrska, koja trae poveke od 10 godini. Tragicno e toa sto veli deka e svesen za seto ova i deka e svesen deka taa vrska e utopija, no nemoze da najde sili za da ja prekine. Jas probav so site sredstva sto mi se na raspolagawe kako zena, majka i sopruga da povtorno go privlecam i donekade uspeav bidejki mislam deka da ne bese taka dosega toj veke odamna ke bese zaminat. Megutoa ocigledno seto toa ne e dovolno.
  2. Jas nemam sto poveke da ponudam nitu da probam i on mnogu dobro znae sto ima i sto gubi. Zatoa minatata nedela se razdelivme za da mozeme da si gi preispitame custvata i prioritetite. Se vidovme nekolku pati so soprugot i toj veli deka ovaa oddelenost mu pomaga da uoci sto gubi i deka znae deka nie mu znacime poveke od nea, no deka se uste mu treba vreme da bide 100% siguren deka saka da gi prekine vrskite so nea i ako se vrati deka nema da padne povtorno vo isku{enie da kontaktira so nea. Ne sakal da bide kako porano, da se ubedi deka saka da bide so nas za nabrzo da podlegne na iskusenieto i da i se javi!
  3. Toa nemozam da go svatam. Ako znae sto saka i znae deka treba da e tuka so nas, toa treba da mu e dovolen pottik da proba da go spasi brakot, kolku i da mu e tesko da prekine so nea. Mislam, Ako Jas, posle se ,sum spremna da go prifatam i da prodol`am ponatamu, i sum spremna da si ja progoltam gordosta, da se smeam koga ne mi se smee i da dadam sansa za nov pocetok, zosto toa da ne mu bide dovolno nego!
Od druga strana nemu ocigledno toa ne mu e dovolno. Taka da se prasuvam dali voopsto vredi mojot trud, i dali vredi da se boram i da si gaam iluzii? I sekako neznam dali veke imam sila da proagam nis seto ova. Mnogu sum blisku do toa da se otkazam. Se tesam i si davam sile so slednive izreki:
 

LOVE is when you can’t hate, no matter how much wrong is done to you. If you can love BEYOND all hurt and pain, then it’s LOVE.

You can only go as far as you push.

The HARDEST thing to do is watch the one you love,love somebody else.молитваИзменето од tamitami - 10.Август.2007 во 12:03
Кон врв
Mr.Trump Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mr.Trump Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 17:47
Немам многу високо мислење за „фраери“ што се спремни да растурат релативно хармоничен брак, остават деца и други обврски затоа што се „заљубиле“. Тоа личи на емотивна незрелост. Тешка ти е ситуацијата, но за се има решение и излез. Некогаш вреди, а некогаш не вреди да се крпи. Што и да одлучиш, треба да е со ладна глава и во твој интерес, затоа што и ти имаш живот.
 
голема%20насмевка
 
 
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 03:56
Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

Немам многу високо мислење за „фраери“ што се спремни да растурат релативно хармоничен брак, остават деца и други обврски затоа што се „заљубиле“. 


Јас па најниско мислење имам за фраери што демек се со семејството ама стално ќе се најде и по некоја швалерка.

Каков и да е маж ти, Тамитами, му прави чест што барем си признава а не изневерува тајно. И дека споделува е со тебе.

Добро сте направиле со времената разделба - на тој начин и двајцата ќе може да си размислите.

Немој да го притискаш да се врати - штом го сакаш значи нема да ти биде доволно да е со вас само заради тоа што си го убедила и заради децата, а срцето да му биде на друго место. Остави го сам да донесе решение. Во меѓувреме гледај да се ангажираш со нешто (најди си некое интересно хоби - јазик, аеробик, било што) за да не се нервираш. И почни да одиш на козметичар, масажа, шопинг да си ја зајакнеш самодовербата.

Ми звучиш како разумна жена и навистина ти посакувам да се заврши ова што побргу - дури и да се разделите сигурно помалку ќе се измачуваш отколку сега кога не знаеш на што си.
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 23:29
Имаше во некој од женскиве весници сличен случај. Жената од таа приказна му рекла на сопругот: повели, оди си, живеј со неа... Отишол тој тупавиот, живеел со неа две недели, и еве ти го назад како пупунец кај жената и детето и вели раскинавме... Таа му простила, ама не му заборавила итн...

Во секој случај, немој да го притискаш да ти се врати... Напротив, не обраќај му многу внимание, ами посвети си внимание себеси... Излези навечер со пријатели (ако ти дозволуваат условите(видов дека имаш деца, па разбирливо ми е излегувањето навечер да е скоро утопија)), или пак оди на театар, на кино, каде било, заедно со децата, зашто и тие ја чувствуваат ситуацијата и не им е лесно...

Тој знае дека ти го чекаш и затоа тека прави... Да размислел! Бре, бре, 100% да бил сигурен... Да те види со друг маж под рака ќе биде сигурен и 200%... Будала...
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 00:55
Се слагам со Јулија. Најважно од се - посвети си внимание и не седи сама дома - штом не живеете заедно децата кај него 2 дена и вечери во неделата и ќе имаш време. 
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
tamitami Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamitami Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2007 во 14:49

Pred nekolku dena gi odnesov decata vo grad za da se vidat so tatko im. Tolku bea radosni, duri i maloto, }e ka`e{ ni{to ne razbira ama i toa saka{e da se gali. (Inaku vozrasta na decata se 4 godini i 10 meseci). Posle nekolku saati koga treba{e tatko im da si odi postaroto dete po~na da pla~e bidejki si go saka tatkoto doma. On si otide a jas ostanav da go smiruvam postaroto dete. Kakov roditel e toa {to si go ostava deteto da pla~e za nego. Slednite dva dena moeto dete go pomina so slikata od tatko mu vo raka pla~ejki i molejki me da mu pi{am poraka da se vrati doma. Pra{uvav dali saka da se slu{ne so nego za da mu se javi, odgovorot be{e nesakam da razgovaram, go sakam doma. Na kraj veke nemo`ev da izdr`am da go gledam deteto kako pla~e i popu{tiv iako znaev deka gre{am, mu pi{av poraka ka`uvajki mu deka deteto dva dena se {eta so slikata i pla~e, deka nemam namera da go forsiram no ako ima malku sovest i qubov ke znae {to treba da napravi. Odgovorot na porakata be{e:

Blagodaram na razbiraweto, no te molam napravi napor i ka`i deka sum na pat. Ako e za decata vedna{ ke se vratam, ama znae{ zo{to mi treba u{te vreme.. Znam deka ne ti e lesno, Izvini... Se nadevam }e imam mo`nost i }e najdam na~in da ti se oddol`am eden den ...

Na toa mojot odgovor be{e da ne se trudi ni{to da re{ava, da se obiduva, da ne gleda, ni da se javuva da pra{a kako sme! Jas i decata }e bideme dobri i bez nego! Od toga{ nemame kontakt.

Mislam, {to misli so toa :eden den .. .. .. Zarem misli deka jas }e sedam da go ~ekam on da si igra ping pong so na{ite ~uvstva, da bide malku doma, malku so nea pa da vidi kaj ke mu trgne ili dodeka nekoja od nas ne se otka`e?

Vo krajna linija, {to go vrtam. Dokolku na nego ne mu e gajle za nas, i ne ostava za nekoja so koja {to pominal eden mesec vkupno vreme( dali ima i tolku), ne ni treba. ]e bideme dobro i bez nego.

Toa {to mi go pravi mene, nekako mo`ebi i bi mo`ela da mu go prostam, me|utoa toa {to im go pravi na decata, NIKOGA[!!!

Ajde nekoj neka mi ka`e kako da mu objasni{ na dete od 4 godini deka tatko mu ne saka da bide so nego bidejki razmisluva so drugata glava, namesto so taa {to mu e na ramenici!Изменето од tamitami - 13.Август.2007 во 14:58
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.