IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 242>
Автор
Порака
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 23:05
Navistina prasanjevo e komplicirano  i zarem ako nekoj rece" Samo ALLAH znae kade  se naoga RAJOT "  ti e dovolen
argument da ne veruvas?


Sepak ke se obidam da  ti odgovoram i se nadevam mojot odgovor ke te  zadovoli.

Vo edna prilika Pejgamberot bil so mnogubosci i im go prenesel Allahoviot govor:
وَسَارِعُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِينَ"

"I pobrzajte da barate oprost od Allah i Rajot koj e golem  kolku nebesata i zemjata" 3:133

pa mnoguboscite mu rekle : Dobro ako e rajot kolku nebesata i zemjata ,togas kade  e pekolot?
Na toa Allahoviot pratenik odgovorel " Kade  e nokta koga ke dojde denot?.....

E  sega za  mestoto na Rajot.
Vo quranot se spomnuva "وفي السماء رزقكم وما توعدون"  (A vo neboto e vasata opskrba (dozdot) ,a i ona sto vi se vetuva (Rajot)

Znaci mestoto na rajot e na neboto ,ili potocno na mestoto koe se vika "Sidretul munteha" ,a Sidretul Munteha se naoga pod Allahoviot Tron.


Ili vo drug ajet  Allah vika " Navistina knigata(so delata) na dobrite ke bide na najvisoko(mesto)"
--------------------------------------------
Sto  se odnesuva do pekolot vo mnogu mesta vo Quranot Allah vika deka gresnite ke bidat vo najniskite mesta.
Zemajki go predvid i govorot na pejgamberot "Kade  e  nokta koga ke dojde denot" koga nie znaeme deka na eden del
od zemjata e zastapen   denot ,a obratno  na drugiot nokta, togas mozeme da dojdeme do sledniov zaklucok:

Na najvisoko mesto e Allahoviot tron ,vednas posle toa e  rajot (dzennetot) a na najnisko mesto (da ne recam na dnoto na zemjata) ke bide pekolot.



Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 23:06
Znam deka e ova Off-topic Sepak ja zamoluvam Acelera da ne brisi
barem dodeka ne procita nasiot prijatel Goor i da kaze
dali mojov odgovor go zadovolel среќа
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 00:46
Originally posted by polval polval напиша:

Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Ne vi dolikuva tolku da lazete.......A  nema da najdete  nikogas ni najmal dokaz  deka nekoj prisilno vlegol  vo Islam.Ako e  taka togas objasnete kako ostanale  tolku kauri ...

 

Не ви доликува ни вам па лажете кај ќе стигнете и колку ќе стигнете. Сите знаеме како се исламизирани цели села. Замисли во она време некој наеднаш се просветлил и станал муслиман, доброволно. Тоа ни кучињата со маст не го јадат.

 

На прадедо ми му го конфискувале сиот имот затоа што не го прифатил исламот „на доброволна база“, ете ти еден доказ...

 

И немој да не викаш неверници.

Ostavi go, ne pagaj na negovo nivo, i onaka verata vo Boga ne se dokazuva na forumov.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 01:05

Zatoa napisav,kade e sega Sultan Mehmed El-Fatih.....

Da turcele Turcite so sila,nemase trevka da ostavat Hristijanska a kamo li Covek. Bolno e kako nekoj moze da veruva vo takvi glupavi prikazni. Se gazam os smeenje koga gi gledam nekoi emisii,od ilindenskite vostanija,kako goce,acev.... gulabari site i kokoskari,dignale vostanie i gi proterale turcite. Toa e ZIVA BRUKA kako ne vi e stram sto se ponizuvate so toa.
 
A ti MOIRA,vasata (ne)vera,nemozete nitu so advokati,nitu so teolozi nitu na forum nitu na tv,nitu postoi sansa nekakva da ja dokazete.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 01:51
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Znam deka e ova Off-topic Sepak ja zamoluvam Acelera da ne brisi
barem dodeka ne procita nasiot prijatel Goor i da kaze
dali mojov odgovor go zadovolel среќа


Go procitav odgovorot i iskreno dali ti go procita prasanjeto.........

eve ke go pojasnam.....
rajot i pekolot spored vas se materijalni taka????
vo niv lugeto dobivaat novi tela i ziveat tamu??
sega ako ima materijalni tela znaci i deka mestoto e materijalno a ne duhovno.Kade e toa materijalno mesto vo vselenata i dali moze da se pronajde???

toa od prilika bese moeto prasanje.....a i so toa sto go napisa pak donekade e doloven odgovorot samo kade e mestoto na koja i kade moze da se pronajde zosto ako e materijalno sigurno moze.

end off days 15...14...13....
Кон врв
polval Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polval Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 03:23
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Zatoa napisav,kade e sega Sultan Mehmed El-Fatih.....

Da turcele Turcite so sila,nemase trevka da ostavat Hristijanska a kamo li Covek.
 
Не биле толку моќни колку што мислиш ти...
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Bolno e kako nekoj moze da veruva vo takvi glupavi prikazni. Se gazam os smeenje koga gi gledam nekoi emisii,od ilindenskite vostanija,kako goce,acev.... gulabari site i kokoskari,dignale vostanie i gi proterale turcite. Toa e ZIVA BRUKA kako ne vi e stram sto se ponizuvate so toa.
 
Познат концепт-кога немаш што да кажеш тогаш навредувај.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

A ti MOIRA,vasata (ne)vera,nemozete nitu so advokati,nitu so teolozi nitu na forum nitu na tv,nitu postoi sansa nekakva da ja dokazete.
 
А ти пак, продолжи да го докажуваш исламот, на крајот можеби барем себеси ќе се убедиш.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 13:11
Originally posted by elshadai elshadai напиша:


Вистина е дека освен во слочајот со Мојсеј, во ниту еден друг случај Бог не комуницирал со луѓето дирекно, во контекст на пишување на светите списи. А да те исправам малку. Мухамед не напишал ништо, визиите кои ги доживувал бил во епилептички транс, во тоа време епилептичарите биле разбирани како луѓе со посебни способности да комуницираат со духови или господ, во такви трансови мухамед ги доживува објавите од „ангелот Гаврил“ (Џибрил) во една пештера, а жена му Хаџира го убедува дека доживува боженствени објави и така тој си ја започнува својата мисија. Така на мене еднаш ми кажаа дека к*ранот е оргинал објавен на арапски од алах директно Денешните копии на к*ранот се земени од папируси зачувани од 9-10 век за кој се тврди дека се препис од записите кои Али, вториот или најблискиот човек до Мухамед ги составил базирани врз мухамедовите проповеди, ова е основата, иако муслиманите ќе ти кажат дека к*ранот е нај, историјата го потврдува обратното, понекогаш Хадита - тумаченјето на к*ранот и шеријатот - законикот имаат поголем авторитет, и затоа дошло до поделби во Муслимаскиот свет.
 
SE GLEDA DEKA NEMAS NIKAKVA VRSKA ZA ISLAMOT, I POKRAJ TVOETO CV!!!
DURI NI IZRAZITE NE ZNAES DA GI PRENESES KAKO STO TREBA.
oDI VO SAMARKAND, LONDON, ISTANBUL, KAIRO I SL. I KJE VIDIS, SO SVOI OCI, DALI SE TIE "PAPIRUSI OD 10 VEK".
MOMCE MLADO, ZA DA ZBORUVAS ZA ISLAMOT TREBA DA SI NACITAN, A NE PODUCEN OD NEKOJA BEZVEZNA MISIONERSKA ORGANIZACIJA!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 13:15
Originally posted by elshadai elshadai напиша:

Opstoto Muslimansko veruvanje e deka Svetata Biblija e promeneta so toa sto odredeni vistini se odstraneti i dodadeni drugi. Mozeme da vidime kako Muslimanskite uciteli se obiduvaat so se i sesto da dokazat za korumpiranosta na Biblijata, iako nivnite obvinuvanja ne se povrzani so nekoe odredeno vreme ili mesto kade takva odluka e donesena; zatoa nivnite obidi propagaat, ako obvinuvanjata na obvinitelot ne se potkrepeni so cvrsti dokazi, togas site obvinuvanja nemaat validnost, bidejki korumpiranost e atribut na eden prestapnik koj storil odreden prestap vo odredeno vreme i mesto. I isto taka, so cel da se dokazi korumpiranosta na odredena kniga, edna kopija od originalnata kniga mora da bide prezentirana a isto taka i edna kopija od korumpiranata kniga, za da bideme vo moznost da vidime kako kopijata od taa kniga sto denes ja imaame e neverodostojna.

Ovaa izjava za korumpiranost na Biblijata e nesto koe nikogas ne bilo nitu ke bide mozno da se sluci bidejki Biblijata bila raspostraneta pred i posle pojavuvanjeto na Islamot. Na primer, duri id a sakam da promenam nesto ili da dodadam nesto vo Biblijata ili duri da Bibliskite vistini gi iskorumpiram, toa bi bilo nevozmozno da se stori. Pokraj razlikite vo jazicite i okolnostite na onie vernici na Biblijata koi bile vo minatoto i na onie vernici na Biblijata koi ziveat vo segasnosta, vakva edna korumpiranost ne bi mozela da sluci osven ako site vernici na sekade se slozat zaedno na eden vakov taen i zlonameren dogovor. Ako Hristijanite ja imaat korumpirano Biblijata, se postavuva prasanje zosto tie seuste veruvaat vo nejze? Ima edna izreka koja veli "Toj koj izrabotuva idol nema istiot da go slavi kako Bog!"
DA BESE TAKA SITE BIBLII KJE BEA ISTI.
NO, ZEMI PRIMER, PRAVOSLAVNA, KATOLICKA, PROTESTANTSKA I JEH.SVED. VERZIJA NA MK. JAZIK I KJE VIDIS KOLKU E RAZLICANA!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 13:21
Originally posted by elshadai elshadai напиша:

Sura Al-Bakara (Krava) 2:62 "Onie koi veruvaat i onie koi se Evrei; Hristijani i Sabejci -- onie koi veruvaat vo Allah i vo posledniot den i koi cinele dobri dela -- navistina gi ceka nagrada od nivniot Gospod; od nisto nema da se plasat i za nisto nema da taguvaat!"

Ako se veli deka Islamot gi obvinuva Hristijanite deka veruvaat vo Bog na eden politeisticki nacin i deka nivnata vera e ista kako kaj idolo-poklonicite i kako kaj onie koi na Bog mu dodavaat nesto stvoreno, togas se postavuva prasanjeto zosto Islamot veli deka onie (Hristijanite) imaat nagrada od nivniot Gospod i deka od nisto nema da se plasat (pred Bog)? Ako Hristijanite ne veruvaat vo edinstvenosta na Bog, zosto ovoj stih (ajet) od k*ranot veli deka Hristijanite ne se onie koi treba da bidat tazni i zosto im e vetena nagrada i zasluga?

Mora da e potpolno pogresno da Hristijanite se tretiraat kako politeisti od Islamot, bidejki Islamot tradicionalno se bori protiv idolopoklonstvoto i idolopoklonicite i im vetuva bolni stradanja od site strani. Zatoa ovoj stih (ajet) od k*r'anot potvrduva deka Islamot pravi razlika pomegu Hristijanite i politeistickite idolopoklonici. Kako dodatok na ova, Islamot im zabranuva na (mazite) svoite sledbenici da sklucuvaat brak so (zeni koi se) politeisti, osven ako ne se imaat obrateno na Islam. Na mazite Muslimani ne im se zabranuva da sklucat brak so zeni Hristijanki i tie ne treba da se prinudat da postanat Muslimanki bidejki tie ne se smetaat a politeisti ili idolopoklonici.

Sura Al-'Ankabut (Pajak) 29:46 "I so sledbenicite na Knigata diskutirajte na najubav nacin, -- no ne i so onie pomegu niv koi se nepravedni -- i kazete im: »Nie veruvame vo ona sto nie objaveno i vo ona {to vie objaveno vam, a nasiot Bog i vasiot Bog se navistina -- edno, i Nemu nie mu se pokoruvame.«"

Ima uste eden stih koj mnogu jasno naveduva deka Hristijanstvoto, kako religija e mnogu daleku od politeizmot i idolopoklonstvoto. Al-Ma'ida (Trpeza) 5:82. "I sekako ke otkries deka na vernicite najbliski prijateli im se onie koi velat: »Nie sme Hristijani«, bidejki pomegu niv ima svestenici i monasi i koi ne se gordeat."

Ovoj stih (ajet) izjavuva deka Hristijanstvoto e nedopreno od ucenjeto na politeizmot i veruvanjeto vo tri Boga
RAZLIKATA KOJA STO ISLAMOT JA PRAVI POMEGJU KLASICNITE PAGANI I PAGANITE OD HRISTIJANSTVOTO, E VO TOA STO UKAZUVA DEKA NA EDNITE I POKRAJ TOLKUTE PRATENICI I KNIGI PAK ZALUTALE NIZ POLITEISTICKITE SUEVERIJA I VERI....
RAZBRA?
AJETOT E : KOI STO JA CITAA, A NE KOI STO JA CITAAT!!!
SO TOA SE UKAZUVA NA LANECOT NA PRAKJANJE OBJAVI I PRATENICI NA ONIE NA KOI ZA TOA NE ZNAAT!!!
 
 
NAUCI ARAPSKI, PA ZBORUVAJ ZA ISLAM!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 13:22
Daihxo ti izglea ne si u pravo! Elshadai ima pravo za toa sto go kazuva,i informaciite mu se dosta verdostojni!Duri i deneska se naogjaat,barem del od nv vo AlAzhar university vo Egypt!
A vie shabanite mora da navredite ili da ponizhite nekogo..cccc....
Eh koga ke se pokaete konecno...I da vi bidat prosteni grevovite bre...Ili ne vie sakate u dzenemot neli?намигнување
Adonai Elohim!
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 13:25
Originally posted by elshadai elshadai напиша:

Во се она што го поставив, сакам да указам на сите јаки коментари од страна на оние кои се фатиле за магарето и ја исмејуваат Библијата, дека самиот к*ран, кон Библијата пристапува со респект

1. Ја потврдува Неговата вдахновеност врз Библијата.
2. Потврдува дека од Него вдахновехиот Збор неможе човек да го измени.

Зошто денес така силно некои ја критикуваат и исмејуваат Библија, (во овој контекст некој „Муслимани“).

Логичниот заклучок би бил дека, истите не го разбираат во потполност к*ранот, ако не го разбираат во потполност к*ранот како нивен врховен авторитет, уште помалку ќе можат да ја разберат Библијат.

Таквите секогаш ќе се фатат за магарето и за честитките и поздравите кои се во библијата како крунски докази.
TI, KOJ NE ZNAES NI SAMIOT VO STO VERUVAS, NAJDE DA ZBORUVAS DALI GO ZNAEME k*rANOT ILI NE?
TI REKOV VEKJE EDNAS, NE SI GO POTVRDUVAJ TVOETO NEZNAEWE PRED LUGJEVO, NO AKO SAKAS, AJDE IZLEZI, JAVNO, DA VIDIME KOJ SI, I TI, I SITE ONIE KOI SE SO TEBE POZADI SEVO OVA, DA JA VIDIME VASATA "VISTINA"!!!!
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 13:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by elshadai elshadai напиша:

Оди во Приштина, таму има заедница на млади кои го оставиле исламот и го прифатиле христијанството, заедницата се вика "Bashkësia Ungillore e Mesisë" Неме факај за збор, него владеам албанскиот перфектнo, одговорен е таму некој Femi Cakolli.
 
Femi Cakolli и покрај инсистирањето на татко му (муслиман) да стане Оџа, кога созреал го отфрлил исламот и преминал во Атеизам.
По неколку години, во универзитетските води се среќава со христијанството и почнува да ги чита евангелијата по ред, Матеј, Марко, Лука... и конечно неговиот атеизам е срушен на 15 март 1992 година при читањето на евангелието по Јован. Слава на Бог!
 
За неколку години станува Пастор на заедницата што ја спомна elshadai. 5 од неговите 8 браќа го напуштаат исламот и стануваат христијани и двете негови сестри. Жена му Belkize исто така е обратена христијанка. Дури и негоите родители (сега починати) го прифаќаат христијанството.
Евангелието пробива и се шири во Приштина! Слава на Бог!
DA BE! ISTO KAKO STO SE SIRAT JEH. SVEDOCI VO SUTKA.
 
SIROT NAROD ROMITE, SIROMASNI, A KAJ VAS PARI KOLKU SAKAAT, PA AJ, KO MU IDE, I ONAKA BEZ NEKOJA VERA, PA I VAKA, BAREM LEB IMA, NESTO KAKO NEKOJA ADMINISTRATIVNA SLUZBA...
ABE AJDE BEGAJ, KOSOVO MI GO ZEMA ZA PRIMER....!!!!
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 13:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

I kako najbitno Muhammed s.a.v.s ja osvoi Arabija a i mnogu poveke
od toa so svoeto znaenje,milost,ostromnost,blagost,iskrenost,ubav propoved, ubavi dela itn...
газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење
 
Фала ти за ова смеење калифо, подобро ќе спијам вечерва.
Историски гледано, Мухамед ја освоил Арабија со меч брате, со тоа што го имаш ставено на аватарот, не со остроумонст, туку со остар меч газење%20од%20смеење
 
 
DA BESE TAKA, ZOSTO NE SE VRATIJA SITE TIE PLEMINJA I NARODI VO PAGANSTVO?
ZOSTO NE GI PODDRZAA KRSTONSCITE VO NIVNITE NAPADI NA ISL.ZEMJI?
ZOSTO SEGA, KOGA POSLE TOLKU VEKOVI MUHAMMED, NEKA E BOZJIOT MIR NAD NEGO, E MRTOV, A NE VOSKRESNAT, A I ASHABITE ISTO TAKA, NE SE VRATAT VO VASETO PAGANSTVO, AKO VISTINATA JA GOVORITE?
VSUSNOST VIE TOA GO PRAVITE, SEGA VO AFGHANISTAN I IRAK, VO NOVITE KRSTONSNI VOJNI


Изменето од ACELERA - 11.Август.2007 во 19:44
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2007 во 16:27
pa da ti kazam poveke luge se otkazuvaat od religiite otkolku da preminat od edna vo druga........

taka neli nastanale ateistite.....

sega sporno e sto ke mu se sluci na eden musliman ako go otfrli Islamot toa sakam da go znam.......ako da receme vasiot sin ili kerka poveke ne veruva vo bog Sto ke mu se sluci ako toa go priznae javno????

end off days 15...14...13....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.