IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 237238239240241 242>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2010 во 00:20
   "with this as your standard you shall have victory".     Mi se dopadja simbolikata i porakata...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2010 во 19:40

  ПЕСНА НАД ПЕСНИТЕ
Глава 8                                           


1 О, да си ми брат, да ги цицаше градите на мојата мајка! Тогаш, сретнувајќи те на улица, ќе те пољубев и никој немаше да ме осуди за тоа.

2 Би те повела и би те вовела во домот на мајка ми; ти би ме учел, а јас би те поела со најдобро вино и со сок од калинки.



Alf, kako ja razbiras ti knigata  Pesna nad Pesnite , bas me interesira?

Pozdrav! да
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2010 во 20:56
.




Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:07
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2010 во 23:52
Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

  ПЕСНА НАД ПЕСНИТЕ
Глава 8                                           


1 О, да си ми брат, да ги цицаше градите на мојата мајка! Тогаш,
сретнувајќи те на улица, ќе те пољубев и никој немаше да ме осуди за
тоа.

2 Би те повела и би те вовела во домот на мајка ми; ти би ме учел, а јас би те поела со најдобро вино и со сок од калинки.Alf, kako ja razbiras ti knigata  Pesna nad Pesnite , bas me interesira? Pozdrav! да<span style="font-size: 10px;"></span>


Ako imame telo so odreden pol,duhot nema.

Spored naseto telo nie go gradime i nasiot duh i razmisluvame samo spored eden pol,a so samoto toa i go zaspivame sprotivniot.

Ako mozes da go razbudis sprotivnoto od ona sto si go izgradil sporet teloto sto go nosis ke bides nevesta i mladozenec.

Tokmu toa e pesna nad pesnite,da ne me svatis pogresno ne da bides narcis,nego da ja najdes nevestata koja e del od tvojata dusha.

Kako sto sonceto i mesecinata se sprotivnosti i znaci za den i nok,(maz i zena) taka e i vo nasiot duh ,samo sto ednoto e zaspano,a drugoto kopnee po nego.

Onoj koj vdahnal vo nozdrite na covekot zastapeni se dvata pola, i vo tebe se .Razbudija ubavicata.





 Pesna nad pesnite e napisana od Car Solomon i vo nea se zboruva za ljubovta pomegju edna devojka i eden mladic. Vo taa pesna ima opisano razmenuvanja na neznosti, ili kako sto rekol eden pisatel polna e so erotski naboj голема%20насмевка

Zatoa ljubovta, erotikata i seksot vo Biblijata se opisani kako izvor na zadovolstvo pomegju mazot i zenata.

Devojkata go odbiva dodvoruvanjeto na carot Solomon i si go saka nejziniot vozljuben iako ne e bogat i ne e car.

Sekoe  podrugo tolkuvanje na Pesnata nad Pesnite e tokmu toa: tolkuvanje!
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 17:00
.


Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:08
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 17:08

 Nema sto da se tolkuva za Pesnata nad Pesnite Alf.

Inaku za ova sto go kazuvas za seduminata brakja , tie sto go prasuvale mu kazale izmislena i netocna prikazna za da go iskusuvaat.

 A ISUS im go dade ovoj odgovor sto go citirase ti od Svetoto Pismo, deka pri voskresenieto i vo sledniot vek mnogu raboti nema da bidat kako sega.

Nema da se zenat i mazat lugjeto kako sega,  ke bidat besmrtni kako angelite, mnogu raboti sto denes ni se voobicaeni togas nema ni da postojat.

No, toa ostanuva da go vidime koga ke se ostvari. Nam sega tolku ni e dadeno da razbereme kolku sto mozeme da drzime.


A toa zosto nikoj od brakjata  nemal deca so nevestata, bas me interesira tvoeto glediste...среќа да
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 17:25
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:08
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 17:39
Site imaat i kje imaat deca, osven nekoi... koi mnogu ubavo gi definira Isus. Takvi imalo, ima i kje ima. Navistina malu se, no taka bilo odsekogash.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 17:53
Originally posted by alf alf напиша:

Vikas izmislena prikazna

Togas i ova e izmislena prikazna vo otkrovenie.


20 Тајната на седумте ѕвезди, што ги виде во Мојата десница, и на седумте златни светилници: седумте ѕвезди се ангелите на седумте цркви, а седумте светилници, што ги виде, се седумте цркви.



Ne znam kako gi povrza Otkrovenie i sluckata so sedumte brakja. Samo zaradi brojot sedum збунетост

Originally posted by alf alf напиша:


Zosto nemale deca?Cekaj da razmislam mnogu tesko prasanje,mislev ti znaes zatoa prasav.

Mi tekna imale televizor doma,mazite zjapale vo televizorot.
Ne,ne togas nemale struja.
Cekaj ke mi tekne .

Da razmislam uste malku,me zbuni sto vikas izmislena prikazna.


Mnogu smesno alf, nema sto ... samo te molam nemoj so cinizam sega ...aj razmisluvaj uste malku.



Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 18:15
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:08
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 00:07
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

   "with this as your standard you shall have victory".     Mi se dopadja simbolikata i porakata...



Во срцето на тој симбол - кадешто се вкрстуваат трите дијагонали - е Давидовата Ѕвезда (Деница) која упатува на Мудроста БОЖЈА (Христос) во Која е Совршеното Просветлување и Совршената Победа!    



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


 Pesna nad pesnite e napisana od Car Solomon i vo nea se zboruva za ljubovta pomegju edna devojka i eden mladic. ...





Таа љубов е само сенка од Онаа на којашто упатува!


Се’ во материјалниот свет упатува - и укажува - на Духовната Тајна Која ни се објави во Живото ЕвангелиеЕ (Христос)!


Поздрав




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2010 во 23:36
Originally posted by alf alf напиша:

Pred da prodolzime kazi mi sto znaci ovoj pasus.

3:5 Исус му одговори: „Вистина, вистина, ти велам: ако некој не се роди од вода и Дух, тој не може да влезе во Божјото Царство.

Kolku pati terba da se rodi covek za da vleze vo carstvoto Bozjo??
Prviot pat od zena koja plodot vo nejzinata utroba raste vo voda.
Ako za prvoto e potrebna ljubov pomegu maz i zena.,za vtoroto sto e potrebno.??
Vtoroto koe e od duh,kako go razbiras.
I kade e toj duh sto treba da te rodi?



 Исус му одговори: „Вистина, вистина, ти велам: ако некој не се роди од вода и Дух, тој не може да влезе во Божјото Царство.

Ovoj pasus zboruva za Nanovoragjanjeto.

Ako ima nesto vo koe SITE  Hristijanski zaednici  se slozuvaat toa e ova kazuvanje  na ISUS sto mu go rekol vo razgovor  na farisejot Nikodem.

P.S. Bas me interesira tvoeto tolkuvanje na ovoj stih ? збунетост

E sega ako ne znaes sto e Nanovoragjanje togas... 
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 12:50
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:08
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 15:44
alf, iako ne odgovarash na prashanjeto od KINGDAVID, moram da kazham deka me iznanadi so ovoj komentar i skoro vo potpolnost se slozhuvam so nego.

Ima mnogu neshta sodrzhani vo tvojava replika koi se daleku od tradicionalnata hristijanska doktrina, pa ne znam kolku kje bidesh navistina razbran. No toa ne menuva nishto od nejzinata sushtina...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 237238239240241 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.