IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 236237238239240 242>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 16:39
Ochigledno ne si go razbral Anarchy.

Ne se raboti shto mislish, tuku kako mislish. Generaliziranjeto ne e dobra rabota.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 16:44
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:


Во врска со религијата... зборувам дека таа го кочи нормалниот човек во секојдневниот живот. Пример: Некој човек има лошо здравје и бидејќи е религиозно затуцан, пости од некој страв или од желба за некој подвиг, доведувајќи го со тоа дури и животот во прашање. Пример 2: Некоја супер убава девојка сака да се облекува модерно, ама не може бидејќи тоа и е наметнато од религијата (демек скромност требало да се покажува или пак родителите и се религиозно забегани...)

Постојат и уште многу примери каде повторувам, РЕЛИГИЈАТА ГО КОЧИ НОРМАЛНИОТ ЖИВОТ НА ВЕРНИКОТ...





Messenger: editiran e delot shto e nadvor od temata.


Во однос на двата примера, не си во право. На болните лица дури и Црквата им вели да постат според своите сили, некогаш дури им вели и воопшто да не постат се додека се болни, или пак ако станува збор за состојба која ги следи до крајот на животот, да не постат воопшто.

Девојката, која ти ја наведе, доколку ја следи религијата, самата одбрала да живее така, да се облекува така. Никој не и наметнал или ограничил на девојката нешто. Самата одбрала така. Пропишување на начинот на облекување на крајот на краиштата не е совјствен само за религија, туку и на културата, поднебјето, општествено-политичкото уредување на државата и други фактори.

Како што кажав погоре, слепо следење на некое учење, движење или било што, може да доведе до ограничување или пак манипулирање со таквиот следбеник.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 20:06
Еве јас ќе кажам слободно за себе...
Никогаш не бев верник , порано бев агностик , т.е. скоро атеист...
Ама кога би се кладел на тоа дали животот во универзумот и битисувањето т.е. постоењето и создадено или е спонтано би рекол дека е создадено.
Повеќето теисти го замислуваат Бог како Зевс , јас заради незнам која причина Бог го замислувам како равенка.
А алгебра никогаш не ми била на нишан...глупчо
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 02:58
Originally posted by Џо Џо напиша:

Еве јас ќе кажам слободно за себе...
Никогаш не бев верник , порано бев агностик , т.е. скоро атеист...
Ама кога би се кладел на тоа дали животот во универзумот и битисувањето т.е. постоењето и создадено или е спонтано би рекол дека е создадено.
Повеќето теисти го замислуваат Бог како Зевс , јас заради незнам која причина Бог го замислувам како равенка.
А алгебра никогаш не ми била на нишан...глупчо



Joe, mnogu zrelo razmisluvas za tvoite godini. Posebno se odnesuva za ova sto go boldirav gore vo tvojot tekst. Pozdrav do tebe да
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 17:08
jas sakam da prasam nesto :

Bidejki muslimanite sega go slavat Ramazan , sto ke se sluci ako nekoj napravi prekrsok  u smisla da jade vo tekot na denot ,, dali ke mu sleduva nekoja kazna ili toa samo onaka koj saka go slavi  prazikot , ne e moralno ...збунетост
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 17:41
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

jas sakam da prasam nesto :

Bidejki muslimanite sega go slavat Ramazan , sto ke se sluci ako nekoj napravi prekrsok  u smisla da jade vo tekot na denot ,, dali ke mu sleduva nekoja kazna ili toa samo onaka koj saka go slavi  prazikot , ne e moralno ...збунетост



Na ova prasanje najdobro bi ti odgovoril nekoj musliman, no za zal, vo posledno vreme ne go posetuvaat ovoj forum.

No, ke se obidam da ti dadam odgovor bidejki imam razgovarano i citano za nivnata vera Islam izvorno od moi prijateli muslimani.

Mislam deka nieden musliman nema da go narusi postot vo tekot  na Ramazan mesecot, barem ne javno,bidejki ke naide na golema osuda od svoite sovernici.

Postot muslimanite fo sfakjaat kako neophoden dolg (din) kon BOG  i obvrska ( fard).

Postot ne e zadolzitelen za  dolu navedenite primeri :

 Ne se prinudeni da postat  deca koi ne postignale polova zrelost,, za bremeni zeni koi cuvstvuvaat deka ke imaat problemi,  bolni i iznemosteni stari lica, vojnik koj se naogja vo sveta vojna ( mudzahedin).

Muslimanite postot go sproveduvaat so cel da si gi iskupat grevovite, da izmolat pomos  za kontrola na strastite i za da zasluzat mesto vo rajot.


Postot Ramazan e golem muslimanski praznik , koj sto sekoj musliman treba go cestvuva.

Postot Ramazan trae 29 ili 30 dena. Sekoja godina toj nastapuva priblizno 29 dena porano od prethodnata godina.

Sekoj den postot pocnuva utroto i prodolzuva do zalezot na sonceto. Za toa vreme muslimanite ne smeat nisto da jadat i pijat.

Preku denot za vreme na postot e zabraneto da se jade, pie, pusi, golta plunkata, da se dopira da licnost od sprotivniot pol, (mazite ne smeat preku denta da spijat so svoite zeni, samo preku nokjta) , da se igraat kockarski igri,  ne e dozvoleno da se pcue, prokolnuva, da se zboruvaat vulgarni zborovi ili da se ozboruvaat drugite.

Preku nokjta ne se ogranicuvaat tolku.

P.S. Bi bilo dobro i nekoj musliman da se vkluci vo razgovor na ovaa tema.




Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 17:57
Hmmmmmmmmmmmmmm druze , me stavi vo misla збунетост

Jas vcera se vrativ od Tetovo ,,,, no kako sto zabelezav golem del od musimanite pushea , pieja kafe, sok , voda vo tekot na denot  ..... znaci samo NE JADAT

A ona vo vrska so vozrast ,,, vcera pravev muabet so eden albanec i on mi rece deka od 13 godisna vozrast se pocnuva so postenjeto za Ramazan


Inaku oslobodeni od postenje se i onie koi se zanimavaat so rabota povrzana so vozenje  vo tekot na cel den ( taka mi kazaa vcera )


Izgleda ne sekoj uspeva da go izdrzi postot za Ramazan , (  isto kako sto i nie makedoncite ne postime site za vreme na Veligden ili nekoj slicen praznik )


Iskreno , se nadevam ke pisi na forumot i nekoj musliman bidejki i mene se mi se cinese deka i te kako go slavat i deka e moralen i zadolzitelen postot za Ramazan , no izgleda ne bilo taka
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 18:09
Originally posted by Mindy Mindy напиша:

Hmmmmmmmmmmmmmm druze , me stavi vo misla збунетост

Jas vcera se vrativ od Tetovo ,,,, no kako sto zabelezav golem del od musimanite pushea , pieja kafe, sok , voda vo tekot na denot  ..... znaci samo NE JADAT

A ona vo vrska so vozrast ,,, vcera pravev muabet so eden albanec i on mi rece deka od 13 godisna vozrast se pocnuva so postenjeto za Ramazan


Inaku oslobodeni od postenje se i onie koi se zanimavaat so rabota povrzana so vozenje  vo tekot na cel den ( taka mi kazaa vcera )


Izgleda ne sekoj uspeva da go izdrzi postot za Ramazan , (  isto kako sto i nie makedoncite ne postime site za vreme na Veligden ili nekoj slicen praznik )


Iskreno , se nadevam ke pisi na forumot i nekoj musliman bidejki i mene se mi se cinese deka i te kako go slavat i deka e moralen i zadolzitelen postot za Ramazan , no izgleda ne bilo taka




Jas go rekov ona sto go znam, no  bi sakal da me nadopolni nekoj musliman ako nesto imam ispusteno ili nesto ne e tocno.

Inaku, fakt e deka vo zemjite na poranesna SFRJ mnogu vernici muslimani ne se pridrzuvaat na site pravila za postot Ramazan koi gi nabrojav, taka kazuvaat i moite prijateli muslimani.

Inaku pravilata  se od edna muslimanska brosura  prevedena na bosanski.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 15:54
Успение на Пресвета Богородица-во Берово традиционален к*рбан

Сите патишта во Источна МАкедонија, денес водат кон Берово. Илјадници луѓе дојдоа да се поклонат пред мајката божја, да запалат свеќи и да кажат молитви за здравје продолжувајќи ја вековната традиција покрај манстирот..
ТОНСКО Елисавета Даскалова, гостин од Штип

- Дојдовме организираноод Штип. Прв пат сум овде и е многу убаво, Даскалова Елисавета, гостин од Штип.

Симеон Симеонов, гостин од Австралија вели
- ЈАс сум дојден од Австралија, инаку сум роден од Кочани, донесов јагне за к*рбан, вели Симеон Симеонов.

Малешевци и годинава го подготвија најголемиот к*рбан. Со рекорни 110 котли ќе нагостат над 15 илјади посетители.

Димитар Бураковски, готвач вели 150 овци имаме, на 1 казан од 15-17 кгр. месо, вегета ставаме сол, ама и околу 700 кгр пиперки и кромид околу 1200 кгр., вели Димитар Бураковски, кувар.

к*рбанот е за здравје. Започнал да се дава одамна како спас од болеста куга, а продолжува и денес. Традицијата покрај манастирот напишала чудни приказни за оздравувања на духот и телото- Берово станува култно место на денешниот ден.

Извор:Канал 5 телевизија

---------------------------------------------------------------------------------

Очигледно на нашиот народ умот тешко му доаѓа. Пред многу години поради вакви к*рбани и слични нехристијански нешта, сите знаеме како заврши прославувањето на овој голем празник, ама очигледно некои бргу забораваат па пак делат к*рбани за здравје.

Истотака, друга непријатна глетка во црвките, особено на празникот Успение на Пресвета Богородица е оставањето хулахопки на иконите. Некои жени (мажи не сум видел да оставаат такво нешто), при поклонувањето пред иконата на Пресвета Богородица, оставаат хулахопки, ќе ги подотворат кутиите малку, за подобро да се гледаат и ќе ги остават одма до иконите или фреските.

Во ред е доколку сакаат да остават облека за сиромашните или дар за црквата, но навистина, невкусно е да се оставаат на иконите хулахопки, гаќи и слични нешта.


Изменето од Македон - 29.Август.2010 во 15:55
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 16:06

Ova sto go napisa Makedon pogore, e  negiranje na zrtvata na ISUS HRISTOS koja ja napravi za nas na Golgota.


Ne znam sto da dodadam povekje, za zal... тага
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 16:28
Originally posted by Македон Македон напиша:


Истотака, друга непријатна глетка во црвките, особено на празникот Успение на Пресвета Богородица е оставањето хулахопки на иконите. Некои жени (мажи не сум видел да оставаат такво нешто), при поклонувањето пред иконата на Пресвета Богородица, оставаат хулахопки, ќе ги подотворат кутиите малку, за подобро да се гледаат и ќе ги остават одма до иконите или фреските.
 
газење%20од%20смеење
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 16:39
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Mindy Mindy напиша:

jas sakam da prasam nesto :

Bidejki muslimanite sega go slavat Ramazan , sto ke se sluci ako nekoj napravi prekrsok  u smisla da jade vo tekot na denot ,, dali ke mu sleduva nekoja kazna ili toa samo onaka koj saka go slavi  prazikot , ne e moralno ...збунетост



Na ova prasanje najdobro bi ti odgovoril nekoj musliman, no za zal, vo posledno vreme ne go posetuvaat ovoj forum.

No, ke se obidam da ti dadam odgovor bidejki imam razgovarano i citano za nivnata vera Islam izvorno od moi prijateli muslimani.

Mislam deka nieden musliman nema da go narusi postot vo tekot  na Ramazan mesecot, barem ne javno,bidejki ke naide na golema osuda od svoite sovernici.


Ова е многу интересно.. Велиш дека нетреба јавно да го наруши бидејќи ќе наиде на осуда од неговите соверници..

Е сега сакам да напрам една споредба на некој работи па да ни бидат појасни.. Прво да кажам дека не сум религиозен тип, значи атеист сум и така гледам на работите, па исти ми се 2те религии шо ќе ги споредам (христијанство и ислам)..

Прво глупо ми е муабетот “ќе биди осуден од неговите соверници“, макар шо кај нас е вистина то.. Ако некој треба да му суди на тој чоек доколку прекрши некој од постовите или слично, треба да биди господ бог, односно богот во кој шо верва, а не за то да му судат луѓето. Од друга страна пак, за да бидиш во една заедница треба да се придржваш до правилата шо се поставени, али и во тој случај не се луѓето тие шо треба да судат.
Од друга страна, незнам колку си запознат со библијата, и таму има една многу интересна работа кај шо вели дека “човек со постењето, се измачува за господ, и господ тоа ќе го награди“, при што, ПОСТЕЊЕТО НЕ ТРЕБА да биди ЈАВНО!. Значи човек како човек треба да се измачва, а другите да незнат за то, и тој ќе биди награден. Доколку еден ми одговори, ЗОШТО кај нас сите пости се ЈАВНИ и сите попој и слично викат да постат луѓето, тогаш можи ќе почнам да размислувам за враќање кон христијанството.

Со ова сакав да напрам една споредба, и да одговорам на едно прашање погоре “Што би се случило ако ги прекршат постите“. И да се случи кај муслиман, можи да бидиме сигурни дека нема да знајме, зато шо тие многу поќе ја поштоваат верата отколку христијаните.
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 17:31

Se soglasuvam so tvoeto razmisluvanje ZokiBoss. Kolku i da zvuci  glupavo, rabotite  stojat tokmu taka kako sto kaza...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 17:35
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Mindy Mindy напиша:

jas sakam da prasam nesto :Bidejki muslimanite sega go slavat Ramazan , sto ke se sluci ako nekoj napravi prekrsok  u smisla da jade vo tekot na denot ,, dali ke mu sleduva nekoja kazna ili toa samo onaka koj saka go slavi  prazikot , ne e moralno ...збунетост
Na ova prasanje najdobro bi ti odgovoril nekoj musliman, no za zal, vo posledno vreme ne go posetuvaat ovoj forum.No, ke se obidam da ti dadam odgovor bidejki imam razgovarano i citano za nivnata vera Islam izvorno od moi prijateli muslimani.Mislam deka nieden musliman nema da go narusi postot vo tekot  na Ramazan mesecot, barem ne javno,bidejki ke naide na golema osuda od svoite sovernici.
Ова е многу интересно.. Велиш дека нетреба јавно да го наруши бидејќи ќе наиде на осуда од неговите соверници..Е сега сакам да напрам една споредба на некој работи па да ни бидат појасни.. Прво да кажам дека не сум религиозен тип, значи атеист сум и така гледам на работите, па исти ми се 2те религии шо ќе ги споредам (христијанство и ислам)..Прво глупо ми е муабетот “ќе биди осуден од неговите соверници“, макар шо кај нас е вистина то.. Ако некој треба да му суди на тој чоек доколку прекрши некој од постовите или слично, треба да биди господ бог, односно богот во кој шо верва, а не за то да му судат луѓето. Од друга страна пак, за да бидиш во една заедница треба да се придржваш до правилата шо се поставени, али и во тој случај не се луѓето тие шо треба да судат.Од друга страна, незнам колку си запознат со библијата, и таму има една многу интересна работа кај шо вели дека “човек со постењето, се измачува за господ, и господ тоа ќе го награди“, при што, ПОСТЕЊЕТО НЕ ТРЕБА да биди ЈАВНО!. Значи човек како човек треба да се измачва, а другите да незнат за то, и тој ќе биди награден. Доколку еден ми одговори, ЗОШТО кај нас сите пости се ЈАВНИ и сите попој и слично викат да постат луѓето, тогаш можи ќе почнам да размислувам за враќање кон христијанството.Со ова сакав да напрам една споредба, и да одговорам на едно прашање погоре “Што би се случило ако ги прекршат постите“. И да се случи кај муслиман, можи да бидиме сигурни дека нема да знајме, зато шо тие многу поќе ја поштоваат верата отколку христијаните.


Pa, Isus ne rekol badijala deka mnogumina kje se povikuvaat na negovo ime, no toj kje im rechi deka ne gi poznava.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 236237238239240 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.