IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 231232233234235 242>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 03:06
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored psochenoto ne veli deka Goipod go stvoril gjavolot iako taka mozhe da se protolkuva i spored Biblijata - prvin nemashe nishto, a poto Bog napravi s'e... sega koj akko saka neka zhonglira, ama toa e toa - bez Boga nema nitu Gjavol.

Napishanoto samo veli deka ne postoi nekoe gjavolsko sushtestvo, tuku toa e sinonim za grevot, a grevot mozhda se pobedi samo vo/so Hrista.



Tie ne veruvaat deka Gavolot e licnost. Dobro gi znam nivnite ucenja.


Inaku ,spored Biblijata, Bog ne go stvoril Gavolot kako takov, tuku kako praveden angel, koj podocna samiot se napravil Gavol (sto znaci Klevetnik) i Satana (sto znaci Protivnik ).


Токму на тоа мислев, КингДавид

А како го објаснуваат ова нивно тврдење?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 03:15
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored psochenoto ne veli deka Goipod go stvoril gjavolot iako taka mozhe da se protolkuva i spored Biblijata - prvin nemashe nishto, a poto Bog napravi s'e... sega koj akko saka neka zhonglira, ama toa e toa - bez Boga nema nitu Gjavol.

Napishanoto samo veli deka ne postoi nekoe gjavolsko sushtestvo, tuku toa e sinonim za grevot, a grevot mozhda se pobedi samo vo/so Hrista.



Tie ne veruvaat deka Gavolot e licnost. Dobro gi znam nivnite ucenja.


Inaku ,spored Biblijata, Bog ne go stvoril Gavolot kako takov, tuku kako praveden angel, koj podocna samiot se napravil Gavol (sto znaci Klevetnik) i Satana (sto znaci Protivnik ).


Токму на тоа мислев, КингДавид

А како го објаснуваат ова нивно тврдење?



Epten bez vrska go objasnuvaat. Gi negiraat site stihovi vo koi se spomnuva Gavolot i mu davaat alegorisko znacenje.

Ima edna izreka: Najgolemata izmama na gavolot e sto gi ubedil lugjeto deka ne postoi .
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 03:32
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored psochenoto ne veli deka Goipod go stvoril gjavolot iako taka mozhe da se protolkuva i spored Biblijata - prvin nemashe nishto, a poto Bog napravi s'e... sega koj akko saka neka zhonglira, ama toa e toa - bez Boga nema nitu Gjavol.

Napishanoto samo veli deka ne postoi nekoe gjavolsko sushtestvo, tuku toa e sinonim za grevot, a grevot mozhda se pobedi samo vo/so Hrista.



Tie ne veruvaat deka Gavolot e licnost. Dobro gi znam nivnite ucenja.


Inaku ,spored Biblijata, Bog ne go stvoril Gavolot kako takov, tuku kako praveden angel, koj podocna samiot se napravil Gavol (sto znaci Klevetnik) i Satana (sto znaci Protivnik ).


Токму на тоа мислев, КингДавид

А како го објаснуваат ова нивно тврдење?



Epten bez vrska go objasnuvaat. Gi negiraat site stihovi vo koi se spomnuva Gavolot i mu davaat alegorisko znacenje.

Ima edna izreka: Najgolemata izmama na gavolot e sto gi ubedil lugjeto deka ne postoi .


Многу интересно... И тие, како и „изворните“ и останатите протестантски деноминации, велат дека:

- The Bible is the only true message from God and was entirely given by him.

- Belief in God's Promises about the Kingdom of God and the work of Jesus Christ is essential.

- Repentance and baptism into Christ by immersion in water and daily following of Christ are all necessary for ultimate salvation.

А сепак толку се разликуваат во учењето. Значи, сите ја следат САМО Библијата, а секој различно ја толкува.

Оваа деноминација не’ враќа сите нас назад на едно неразјаснето прашање, кое цела година се дискутира на форумов:

Кој се зема како критериум при толкување на Библијата?


п.с. Инаку, за поговорката, има едно подобро - старец Клеопа убаво вели: Не е најголема лагата дека ѓаволот не постои, затоа што кога-тогаш, луѓето ќе сфатат дека постои, но најголемата лага е дека сега може да живееме во грев, а утре да се каеме т.е. да го одложуваме своето менување на животот. А смртта кога ќе не најде...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 10:47


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:45
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 02:00
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Критериум и Стандард во Христијанството-што беше тоа? Многу имам размислувано и разговарано за овие работи. И секогаш доажам до еден заклучок кој никако не кореспондира со учењето на Православната Цркра: за мене Библијата си е критериум сама за себе. Таа е стандард, сама по себе, стандард по кој ние оценуваме дали (христијански) книгите кои ги читаме од разни христијански автори и светоотечка литература се христијански.

Ќе дадам еден банален пример.
Одите кај една шивачка да ви земе мерка за фустан/одело. Таа ве мери со сантиметарот-95-65-100.

По некое време одите за некој комплет кај друг шнајдер.
Ве мерат и мерките (освен ако ВИЕ не сте се здебелиле/ослабеле во меѓувреме) се исти. Затоа што мерката/сантиметарот е ист насекаде.

Тоа се вика стандард. Како беше по физика онаа дефиниција за метар? Кој се чува вио Север, Франција? Ете тоа е тоа.

Па така и Библијата е критериум за оценување на другите книги и писанија (да не зборуваме дека е стандард во животот, однесувањето на секој вистински христијанин).

Знам дека ова е своеглаво и еретично во очите на православните свештеници, но којзнае, и јас сум своеглава и еретична по однос на моето убедување дека сум во право.

И ако примерите нештои значат, да ви кажам: познавам православни семејства каде Библијата се чува во корици и не е чепната, но затоа пак низ станот се залепени постери од разноразни православни календари со икони кои излегуваат за Нова Година во Вест, Вечер итн, се оди на служби каде потоа се толкува какво ќе биде времето по Макавеј, се цитираат светци...

Па каде е овде Стандардот? Фаќа прашина на полицата?




Марија - зарем ја предизвикуваш мојата суета... и сакаш да кажеш дека Библијата за нас Православните не е никаков авторитет?
Сакаш да кажеш дека Библијата кај нас фаќа прашина? и дека ние не читаме Библија?
Сакаш да кажеш дека Православното учење не е според Библијатазбунетост


за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 02:45
Sv.Ilija e starozaveten prorok
Lele proziren si, aj da ne ja produzuvame,mi udira na sueta, a sevo ova shto ke mi......

Samo da kazam lesni posti na site, ako moze ednta tema Posen Kuvar dobro ke mi dojde
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 02:52
Originally posted by ana_t ana_t напиша:

Sv.Ilija e starozaveten prorok
Lele proziren si, aj da ne ja produzuvame,mi udira na sueta, a sevo ova shto ke mi......

Samo da kazam lesni posti na site, ako moze ednta tema Posen Kuvar dobro ke mi dojde


Ana vo ishrana ima tema ПОСНИ ЈАДЕЊА   намигнување
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
ana_t Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_t Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 02:55
ej fala sunny
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 11:56


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:46
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 19:08
Во ред Марија - сега се разбравме... значи немаме проблем... а можеби кога читав и јас недобро прочитав...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 21:15


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:46
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 13:39


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:44
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 16:34



Ve molam komentirajte za temite , a ne za komentatorite.

Dozvolete drugite da imaat porazlichni mislenja i veruvanja od vas i slozhete se deka nema sekogash da se slozhite so vesh*te sogovornici po bilo koe prashanje.

Najdobrata pomosh od chlenovite e nivnoata korektnost, razbiranje i respekt kon site onie koi zemaat uchestvo vo diskusiite.

Ne mozheme da gi kontrolirame tugjite reakcii, no zatoa sekako deka mozheme toa da go storime so svoite, neli?       
      





Изменето од Messenger - 01.Декември.2009 во 23:15
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 10:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vo pravo si polzavche.
Dozvolete drugite da imaat porazlichni mislenja i veruvanja od vas i slozhete se deka nema sekogash da se slozhite so vesh*te sogovornici po bilo koe prashanje.


Пеки месинџер,ја важно си кажав што мислам и претпоставивав дека ќе ми ја тргнеш пораката.
Но гледам и пак се чудам дека пак си ги превидел постовиет на евангелос на претходните старни во кои се мајтапи со ане_т.
Значи тоа мајтапење со накои членови може да стои но на другите не може!

Но пак пеки,не ти се жалам,ниту ти велам нешто да правиш или да не правиш,само сакам да видиш дека и покрај се православните тука на форумот не се цвикатори и кенкачи како некои други тука.
И онака само на Бога се надеваме(а па од тебе не очекувам апсолутно НИШТО) така да комотно избришија и ја оваа порака....


Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 231232233234235 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.