IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 229230231232233 242>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 12:59
Originally posted by laki laki напиша:

gi citam poslednive postovi i gledam deka nisto ne se izmenilo ,  do koga ke vi bide strav toa da priznaete deka gospod ne postoi !!!!!



Ako ne postoi Bog, ke mora da go izmislis, zast eden den ke ti bide poteben!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Harmonija bez Tvorec???????????

Isak Njutn na svojata masa imal minijaturen soncev sistem. Vo centarot bilo sonceto so site planeti sto se dvizat okolu nego. Edennaucnik vlegol vo negovata rabotna soba i rekol:"Kolku e slozen ovoj sistem? Koj go napravil?" " Nikoj", mu odgovotin Isak na covekot koj bil nevernik."Zasto me pravis nerazumen , sigurno nekoj go napravil i toj nekoj mora da e geenij!" Isak mu odgovoril : " Ovoj sistem e e sitna imitacija na eden ogromen sistem ciisto zakon gi poznavame vie i jas. Jas nemozam vas da ve ubedam deka ova e samo igracka bez tvorec, a vie sepak veruvate deka golemiot orginal nema Tvorec."

Spored naj novite istrazuvanja, se pretpostavuva deka , vo onoj del od vselenata koj donekade sme uspeale da go zapoznaeme, ima poveke od stotici milijardi galaksii, a sekoj od niv prosecno ima megu 200 i 500 milijardi zvezdi.No netreba da se zagubi od vid i toa deka ovoj ogrome n broj zvezdi ima i svoi pridruznici , kako i naseto sonce, a ovie pak svoi [mesecini].

Site tie bezbrojni nebesni tela se dvizat po tocno opredeleni pateki, naredeni vo slozeni i tocno odredeni zvezdeni sistemi na svoite galaksii. Koga takvi sistemi bi imalo samo nekolku vo celata vselena , a koga drugite nebesni tela , milijardi na broj, bi se dvizele bez opredeleni pateki , vo celosen haos , mozebi i bi mozelo da se zboruva za za slucaj i za teorijata na "silna eksplozija". No , nasproti toa, celata vselena dejstvuva sovrseno harmonicno . Zatoa teorijata za "silna eksplozija" na moze da se odrzi, zasto po sekoja eksplozija nastanuva haos i nered, a nikogas sovrsen red i harmonija! Bog e golem tvorec i odrzuvac na se sto postoi Toj so lesnotija upravuva so ogromni planeti i so nevidlivite atomi.

D-r Artur Kompton , nositel na Nobelova nagrada, za tekstot od 1. Mojseeva 1,1 go kazuva slednoto:"Sto se odnesuva do mene , verata pocnuva so svakanjeto deka svetot i covekot gi sozdala natprirodna sila. Mene ne mi e tesko da veruvam , zasto ne moze da se pobie deka tamu kade sto postoi plan , mora da postoi i intelegencija - - harmonijata na vselenata svedoci za vistinata na najvelicestvenoto tvrdenje:" Na pocetokot Bog...""

Na slicen nacin razmisluva i i poznatiot astronom, fizicar i matematicar Joxan Kepler:" Vo se sto e sozdadeno kako so race da go dopiram Boga ." Za nevernikot Bog najcesto ne postoi , zasto toj ne saka Bog da postoi. Dli e polesno da se poveruva deka site slozeni oblici na zivot , koi se naplno celishodni , a pri toa gi zadovoluvaat i najvisokite normi na estetikata [ ruzata, peperugata, paunovoto pero....], se produkt na cista slucaj ili se produkt na mudro smislen plan?

Paskal kazal golema vistina koga izjavil " Sto se nevernicite morad da veruvaat da ostanat nevernici!"

Mnogu nevernici ostanuvaat nevernici zatoa sto ne go prifakaat konceptot spored koj tie se sozdadeni sustestva i zatoa sto toa ima konkretni i mo9ralni implikacii vrz nivniot zivot, odnosno gi povikuva da go izmenat karakterot spored primerot na Isus Hristos.

Duri i Darvin vo svojata starosr se vratil na verata vo Boga sto ja neguval uste vo detstvoto. Koga go posetila nekoja gospoga Xoyp, toj, sedejki na krevetot za koj bil prikovan veke nekolku meseci , vo svoite race drzel otvorena Biblija." Sto citas", go prasala gospoga Xoyp ."Carska kniga, taka ja vikam , zasto toa e navistina golema kniga",, odgovoril Darvin .Potoa go spomnal sozdavanjeto i prvata glava od Prva kniga Mojseeva.Darvin se voznemiril i rekol:" Bev mlad covek so neformalni idei. Pretpostavuvav, se cudev, predlagav i na moe iznenaduvanje ovie idei stanaa pozar. Lugeto od niv sozdadoa religija!" Potoa dodal:" Jas imam gradina zad kukata. Sakam utre popladne da im zboruvas na lugeto za Isus Hristos i za negovoto spasenie. Neli e toa najdobra tema?Sakam da pees himna so niv . Ako se soberete vo tri casot mojot p[rozorec ke bide otvoren i jas ke vi se pridruzam."
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 13:00


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:46
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:39
Тоа се кристоделфијанци. Имаш на ју тјуб за нив клипови колку сакаш.
Кон врв
vistinskipravoslavec Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vistinskipravoslavec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 19:18
Ahhhh,Premnogu mi e tesko imam problemi so disenjeto doktorot mi rece vo crvena zona si se nerviram celo vreme koj ima na srce neka stavi vo negovata molitivta...

Bozji blagoslov
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 21:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пред неколку месеци на улица ме запре една жена и ми даде Библија. Ја прашав од чија црква е а таа ми одговори (на англиски) дека е од христоделфиска црква.

Сте чуле ли за оваа црква/организација, кој се, што се, кој стои зад нив,во што веруваат/не веруваат.
 
Боже, боже што све нема да се изроди од Христијанството.
Едно не ми е јасно, како може толку многу различни интрепретации на Библијата да има.
Никад чула за овие.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 21:59
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Едно не ми е јасно, како може толку многу различни интрепретации на Библијата да има.


Не се работи за интерпретации на Библијата, туку за повикување на други вонбиблиски книги и нивно изедначување со Библијата.
Православните на пример, тие на пример не се држат само до Божјата објава во Библијата. Тие велат: Библијата да, АМА и житијата на ткн. „свети отци“, делата нивни, одлуките на вселенските собори итн.
Слично е и со Католиците, Адвентистите (Библијата + Елена Вајт), Јеховините Сведоци (Библијата + водечкото тело Стражарска Кула) итн.
Ете тоа „АМА“ е најголемата причина што ги разделува христијанските деноминации. Доколку сите би се држеле до Библијата и само до Библијата, разликите ќе бидат минорни, небитни.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 22:04
\


Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:54
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 22:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Едно не ми е јасно, како може толку многу различни интрепретации на Библијата да има.


Не се работи за интерпретации на Библијата, туку за повикување на други вонбиблиски книги и нивно изедначување со Библијата.
Православните на пример, тие на пример не се држат само до Божјата објава во Библијата. Тие велат: Библијата да, АМА и житијата на ткн. „свети отци“, делата нивни, одлуките на вселенските собори итн.
Слично е и со Католиците, Адвентистите (Библијата + Елена Вајт), Јеховините Сведоци (Библијата + водечкото тело Стражарска Кула) итн.
Ете тоа „АМА“ е најголемата причина што ги разделува христијанските деноминации. Доколку сите би се држеле до Библијата и само до Библијата, разликите ќе бидат минорни, небитни.

 
Добро Евангелос, познати ми се твоите ставови за останатите деноминации .
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 22:36
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Зарем и доколку би се држеле сите до Библијата ПАК би имало разлики? голема%20насмевка

Million posto, ...ne treba da bidesh golem bibliski struchnak za da od prva ( shto se veli kaj mene u maaalo) se voochat mozhnostite za nejzinoto polivalentno tolkuvanje....ajde bonus pomosh:

Indikativen e samiot pochetok na Biblijata, vo prviot den e sozadaena Zemjata, pa duri tretiot den Sonceto, i kako toa Zemjata pochala da rotira okolu nego, ili pak prvite dva dena kako se merele, ili kolku trael denot i nokjta do tertiot den koga Sonceto bilo sozdadeno...mozhnosti za tolkuvanje ala sakash, logichko verski, atipichno lkogichni, logichni preku vberata, metafizichki, mudri, polumudri...se do , ok, da ne navredam bibliski chuvstva, stop, ...

Ianku za pojasnuvanje na ovaa problematika, kako i mnogu poshiroko, na podforumot filosofija, vidi go topicot za Gromobranite...

Изменето од Marko sk - 25.Ноември.2009 во 22:54
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 22:40
Многу пати до сега се обидуваме да ја дефинираме Библијата... Не знам кој како што ... ела да те видам испиј го целото море...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 22:53
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Зарем и доколку би се држеле сите до Библијата ПАК би имало разлики? голема%20насмевка

Million posto, ...ne treba da bidesh golem bibliski struchnak za da od prva ( shto se veli kaj mene u maaalo) se voochat mozhnostite za nejzinoto polivalentno tolkuvanje....ajde bonus pomosh:

Indikativen e samiot pochetok na Biblijata, vo prviot den e sozadaena Zemjata, pa duri tretiot den Sonceto, i kako toa Zemjata pochala da rotira okolu nego, ili pak prvite dva dena kako se merele, ili kolku trael denot i nokjta do tertiot den koga Sonceto bilo sozdadeno...mozhnosti za tolkuvanje ala sakash, logichko verski, atipichno lkogichni, logichni preku vberata, metafizichki, mudri, polumudri...se do , ok, da ne navredam bibliski chuvstva, stop, ... taka da i ovde vazhi ona nad biblisko pravilo:

Variety is a spice of the life .

Ianku za pojasnuvanje na ovaa problematika, kako i mnogu poshiroko, na podforumot filosofija, vidi go topicot za Gromobranite...


Четвртиот ден се создадени. Малкуцка утна.

Кога Сонцето е создадено, заедно со другите небесни светила, тогаш Бог одредува дека ќе бидат знаци за деновите, годините и времињата. Преходно, денот и ноќта постојат како појави, постојат светлина и темнина, а небесните тела се мерилата со кои НИЕ ќе осознаваме, а не БОГ.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:00
\

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:54
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:01
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Нема само во христијанството фракции, и тоа е интересно - да се гледа како варира верувањето од деноминација во деноминација (бар мене ми е интересно), како се интерпретира истата работа ваму а како кај другитесреќаКолку пати сум се запрашала дали може воопшто да стане збор за некакво унифицирање...


Ако има историја и традиција... тогаш нормално е да има унификацијаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголемо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 01:45
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пред неколку месеци на улица ме запре една жена и ми даде Библија. Ја прашав од чија црква е а таа ми одговори (на англиски) дека е од христоделфиска црква.

Сте чуле ли за оваа црква/организација, кој се, што се, кој стои зад нив,во што веруваат/не веруваат.


Црквата на Messenger e регистирана како христоделфијанска. Прашај го него за повеќе информации.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 229230231232233 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,594 секунди.