IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 206207208209210 242>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:08
Е муабетов навистина ми се допаѓа


A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:10
Haha, ej Rita.MD koga si veke ovde, sakam da te prasam sto mislis za ova...:
Odamna od nekade dobiv informacija i jas ne znam od kade iskreno, no dali navistina pod 12 godini na deteto mu se prostuva sekakov grev?
I ne mu se sudi...
Navistina ne znam od kade mi dojde ova od nekade go znam ama ne znam od kade.тага
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:11
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

...И ти Дарко постојано пријатно ме изненадуваш... бисер до бисер редиш.....големо%20гушкање....

Shto da pravam koga shkolkite mi se omileno jadenje?голема%20насмевка
Mi ostanaa ushte nekolku vo fridziderot, no zamirisale...тага
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:17
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Haha, ej Rita.MD koga si veke ovde, sakam da te prasam sto mislis za ova...:Odamna od nekade dobiv informacija i jas ne znam od kade iskreno, no dali navistina pod 12 godini na deteto mu se prostuva sekakov grev?I ne mu se sudi...Navistina ne znam od kade mi dojde ova od nekade go znam ama ne znam od kade.тага


Не би знаела да ти одговорам. Во Библијата не е посочено тоа.

Дарко, некои работи не се за да ние ги знаеме. Треба да се трудиме да ги воспитаме нашите деца во христијански дух, да им објасниме за Бог и тоа што Тој го направи за нас грешниците. Но Господ само знае колку и што да бара од нив. Не сме сите со ист капацитет. Колку ни е дадено, толку и ќе се бара од нас (т.е. од нив).

Се надевам дека барем малку ти разјаснив.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:21
Da, no na primer malo dete do 3 godini ne moze bas da nauci za Gospod, a ne daj Boze ako dojde do smrt, dali negovata dusicka ke bide kaj Bog? ( i se razbira dali ke moze vo Rajot, da ima pogolema vozrast.)



Изменето од DDarko - 12.Септември.2009 во 23:21
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:28
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Da, no na primer malo dete do 3 godini ne moze bas da nauci za Gospod, a ne daj Boze ako dojde do smrt, dali negovata dusicka ke bide kaj Bog? ( i se razbira dali ke moze vo Rajot, da ima pogolema vozrast.)


Апсолутно! И да е штотуку родено, и да е мртво родено, и да е 1 година, сметам дека ќе оди во Рајот.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:31
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Da, no na primer malo dete do 3 godini ne moze bas da nauci za Gospod, a ne daj Boze ako dojde do smrt, dali negovata dusicka ke bide kaj Bog? ( i se razbira dali ke moze vo Rajot, da ima pogolema vozrast.)


Апсолутно! И да е штотуку родено, и да е мртво родено, и да е 1 година, сметам дека ќе оди во Рајот.

Blagodaram, sega mi e mnogu polesno.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:39

Anytime!

Изменето од Rita.MD - 12.Септември.2009 во 23:39
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 00:09
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Da, no na primer malo dete do 3 godini ne moze bas da nauci za Gospod, a ne daj Boze ako dojde do smrt, dali negovata dusicka ke bide kaj Bog? ( i se razbira dali ke moze vo Rajot, da ima pogolema vozrast.)



Мислам дека Бог ке ги осуди лугето кои свесно го отфрлале Божјиот повик.

А во вакви случаи каде што децата сеуште не се способни да ја разберат радосната вест ке бидат во рајот.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Момче Македонче Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Момче Македонче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 00:14
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Haha, ej Rita.MD koga si veke ovde, sakam da te prasam sto mislis za ova...:Odamna od nekade dobiv informacija i jas ne znam od kade iskreno, no dali navistina pod 12 godini na deteto mu se prostuva sekakov grev?I ne mu se sudi...Navistina ne znam od kade mi dojde ova od nekade go znam ama ne znam od kade.тага

Не сум сигурен но, знам каков бев кога бев дете, знам каква беше мојата душа и знам дека дете на 12 годишна возраст има чиста душа, знам дека не сум правел гревови, или не сум ги правел многу на таа возраст. А Бог, не може Бог да суди на некој кој во својата душа има само љубов, невиност, искреност...
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 00:28
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:


Не сум сигурен но, знам каков бев кога бев дете, знам каква беше мојата душа и знам дека дете на 12 годишна возраст има чиста душа, знам дека не сум правел гревови, или не сум ги правел многу на таа возраст. А Бог, не може Бог да суди на некој кој во својата душа има само љубов, невиност, искреност...


А бре Момче Македонче... Имаш ли деца? Очигледно не. Освен тие убави работи што ги наведе има и други, не заборавај. Малите деца знаат да бидат себични, непослушни, тврдоглави, инаетливи...
Без добро воспитување нема далеку да стигнат. Инаку, ако толку се прекрасни, зошто би им требале родители да ги поведат по правиот пат? Доволно сум била со деца за да ги знам какви се (т.е. какви можат да бидат).

Тие, како сите останати, се потомци на Адам и Ева, грешни по природа, а спасени се само поради Божјата милост. Фала Му на Бог за тоа!

И тука многу го релативизираш поимот грев.    

Изменето од Rita.MD - 13.Септември.2009 во 21:58
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 22:43
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:


Не сум сигурен но, знам каков бев кога бев дете, знам каква беше мојата душа и знам дека дете на 12 годишна возраст има чиста душа, знам дека не сум правел гревови, или не сум ги правел многу на таа возраст. А Бог, не може Бог да суди на некој кој во својата душа има само љубов, невиност, искреност...


А бре Момче Македонче... Имаш ли деца? Очигледно не. Освен тие убави работи што ги наведе има и други, не заборавај. Малите деца знаат да бидат себични, непослушни, тврдоглави, инаетливи...
Без добро воспитување нема далеку да стигнат. Инаку, ако толку се прекрасни, зошто би им требале родители да ги поведат по правиот пат? Доволно сум била со деца за да ги знам какви се (т.е. какви можат да бидат).

Тие, како сите останати, се потомци на Адам и Ева, грешни по природа, а спасени се само поради Божјата милост. Фала Му на Бог за тоа!

И тука многу го релативизираш поимот грев.    


Tocno taka Momce Makedonce, sigurno si pretepal nekogo ili si pomislil loso za ucitelkata... Priznaj, priznaj!плазењеплазењеплазењеплазењеголемо%20гушкање
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2009 во 23:50
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Da, no na primer malo dete do 3 godini ne moze bas da nauci za Gospod, a ne daj Boze ako dojde do smrt, dali negovata dusicka ke bide kaj Bog? ( i se razbira dali ke moze vo Rajot, da ima pogolema vozrast.)
 
Штотуку одговорив на ова прашање на темата "krstevanje na mali deca".
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 14:29
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Da, no na primer malo dete do 3 godini ne moze bas da nauci za Gospod, a ne daj Boze ako dojde do smrt, dali negovata dusicka ke bide kaj Bog? ( i se razbira dali ke moze vo Rajot, da ima pogolema vozrast.)
 
Штотуку одговорив на ова прашање на темата "krstevanje na mali deca".


Znam poglednav, no toa so osudata deka Pravoslavnite velat ako ne e krsteno deteto deka ke odi vo pekolot ne go pisuva nikade?
Od kade ti taa ideja?збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 206207208209210 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.