IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101102103104105 242>
Автор
Порака
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 16:45
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мислам дека дојде до некакво недоразбирање а со тоа и неодговарање на прашањето кое беше поврзано си Библиомантија




Во овој контекст би сакала да го прашам госпел или пак некој друг христијанин кој би можел да ми одговори на следново:

Имено, во некои верски заедници, се практикува, кога човек сака да добие одговор на прашање или патоказ за решавање проблем, прво се моли бог да му ги отвори очите, а потоа набафтана ја отвара Библијата, и демек, каде ќе се отвори истата, кој стих ќче му западне на молителот в очи-тоа демек е Божјиот одговор.

За мене оваа појава има име-Библиомантија, па сепак ја практикуваат пастори и верници во одредени деноминации кои се декларираат како христијански.


Прашањето е-нели е ова...ГАТАЊЕ? Класична Библиомантија? Или?



NE E GATAJNE , AMA NE E NI NEKOJA PRAKSA VO KOI I DA BILO CRKVI
TOA E CHISTO SUEVERIE
koga na nekoj mu treba duhovna pomosh i istiot go prashuva svojot pop ili sveshtenik ili pastor , ako e protestant ili slichno, a drugiot ne go znaereshenieto na problemot na vernikot po teoloshka praksa mu se kazuva deka bog ke gi dadi site odgovori i taka vernikot ja otvora biblijata i bara odgovori vo nea, a vshusnost samiot sebe si dava moralna i duhovna potkepa, vsushnost koga vernikot saka da donesi nekoja odluka ,a ne e siguren vo sebe , ja otvora biblijata , ja chita, ja realizira odlukata pri toa ne mislejki i ne snosejki odgovornost za istata , zasto vptochem toa e bozjata volja bidejki biblijata my se otvori na stranicata kade shto toj samiot po svoja individualna zelba gi tolkuva tekstovite vo biblijata.
gore navedenata doktrina ja koristat pastori ili svestenici vo ekstremno , ekstremno kritichni situacii, kade shto celosno ili delumno nemaat kontrola vrz nastanite koi treba da se sluchat ili veke se sluchuvaat
primenata e pozitivna samo i samo vo smisla na zgolemuvajne na samodoverbata na individuata, a vo sekoja
druga situacija koga chovek se krsti i go prima svetiot duh i ima spoznanie za vistinata nema potreba od igrajne na "RUSKI RULET SO BIBLIJATA, T.E . SO BOZJOTO SLOVO
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 23:28
Завчера бев во Нерези, во црквата Св. Пантелемон се славеше истоимената слава. Тоа беше мој прв пат да присуствувам на овој хепенинг. Другарот што ме покани ми рече: "Дали се сеќаваш на онаа случка кога Исус влезе во храмот во Ерусалим и ги начека таму продавачите на телиња, јагниња, гулаби, менувачите на пари итн и како Исус го избрка од таму и им ги испреврте тезгите?" Откако му реков дека се сеќавам на таа случка, тој ми рече: "Епа сега ќе те однесам таму" голема%20насмевка
Ме качи на мотор и за 10мин се пробивме низ гужвата и бевме на самото место... на местото на злосторот (што би рекол spiros среќа)
 
Бев вџашен од глетката. Таква пародија немав видено ни за големите празници. Имаше околу 30-40 тезги на кои луѓето продаваа свеќи, играчки, икони, полначи за мобилни, крстови, чорапи, бројаници, статуи од Саи Баба и разни источњачки реликвии, икони од Марија, а веднаш до нив беа и икони од Тоше голема%20насмевка, миризливи стапчиња, имаше и распалено скара, алкохол се точеше на велико, попот ги благословуваше и миропомазуваше присутните, скоро сите беа пијани и викаа на патриотските песни што се пееа таму. Тоа беше православниот празник - Св. Пантелемон.
 
Другарот ме виде зачуден и ми рече: "Ова не е ништо. Да видиш лани, и биљард имаше, а попот лом се направи." Јас му одговорив: "ништо чудно догодина и кладилница да стават меѓу тезгиве голема%20насмевка"
 
И така, интересно беше, интересно искуство, и драго ми е да го споделам со вас.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 04:54
Да, во право си - апсолутно е страшно тоа што се случува и што се дозволува.
Еве еден многу добар напис во денешен Дневник на отец Пимен - токму во врска со адетите и нивното злоупотребување и изобличување.
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 10:56
.
 


Изменето од maria_magdalena - 13.Август.2008 во 08:41
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 19:53
Не само Методија, туку сите овие млади владици кои сега влегоа во синодот, како и младите монаси - сите тие се предводници на еден бран на реформи, на чело со г.г. Стефан. Но ќе биде потребно многу време - затоа што не може да ги "отпуштат" сите свештеници, да ги затворат црквите и да почнат на "чисто" одеднаш. Едноставно - не е изводливо во таква структура како МПЦ.
Но, почнат е процес на реформа.
Многу паметен потег беше тоа што Методија беше пратен во Северна Америка - затоа што верувајте - тука е многу актуелно она што Пимен го вели и за Западна Европа. Како што забележувате - младите владици ги пратија кај емиграцијата, затоа што искрено - тоа што тука се практикува не наликува ни на православието кај нас, а камо ли на она што навистина треба да биде. За само 2 години колку што е тука, веќе има огромни промени.
Истите тие промени постепено се случуваат и кај нас, само што не се радикални, а човек како човек, нема трпение и мисли дека се треба да се случи во наредната "петилетка".
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 19:54
п.с. Марија - муабетот за членска книшка за да се влезе на Богословија... малку е претерано - познавам свештеници кои наскоро влегоа таму, а не припаѓаат, ниту симпатизираат некоја партија. Ако навистина тоа се случило, знам точно место каде што треба да се обрати за помош...
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2008 во 19:58
.


Изменето од maria_magdalena - 13.Август.2008 во 08:41
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 00:33
Затоа и реков - ако навистина се случило - има метод по кој тоа се решава и не смее да се остави туку така.
Do what is right, come what may...
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 22:22
sto se odnesuva do biblijomantijata
ce kazam nesto sto se odnesuva na mene koga pocnuvav da go spoznavam bozjoto slovo.
posle mnogu pati citajne na biblijata pocnav nesvesno da ja citam onamu kade sto ce se otvori i imav verba deka toa e ona sto mi e potrebno vo toj moment i najdobro za mene vo taa situacija vo koja sum se nasol vo momentot.no ponatamu svativ deka ako covek ja cita biblijata sekoj den toj vejke ja poznava sekoja situacija koja ke mu se najdi na patot na zivotot pa prodolziv da ja citam taka p[a i den denes taka ja citam . ne gledam tuka loso nesto
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 23:08
Тоа е доста различно од примерот кој Марија го посочи претходно. Тоа што ти го правиш е еден вид барање на инспирација во Библијата и мотивација за секојдневното живеење. Тоа што беше претходно кажано - е кога луѓе поставуваат конкретно прашање или уште полошо - барање, ја отвараат Библијата и очекуваат директен одговор.
Do what is right, come what may...
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 23:41
nema sto me bendisuvaaat tvoite odgovori mora da se zapoznaeme
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 23:54
Живи и здрави да сме - ако Бог сака, ќе биде...
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 08:22
Дали ќе може некој да даде повеќе информација околу овие активности во Македонија...
Пред некое време се спомна на форумов за ова, и колку повеќе барам информација за оваа група и нивните активности, толку повеќе ми мириса на труло...
Еве два текста:
Градинка за скопските гета

уште еден текст на истата тема (погледнете на страница 1 и 10 во PDF текстот).

Немам проблем со активностите кои ги прават, напротив - убаво е тоа што се случува, само некако начинот на кој ја поднесуваат информацијата, ми е сомнителен, како и некои податоци кои ги изнесуваат.
Ако некој има повеќе информација нека каже за што станува збор.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 18:49
Уште нешто во врска со оваа тема - туку што проверив - и излегува дека има доста лаги во тоа што дотичните го презентираат пред своите заедници и светот. На пример - децата не полагаат тест за упис во основно училиште и секое дете има загарантиран прием без оглед на предзнаењата (особено сега, со новата училишна програма тоа воопшто не е проблем). Со тоа паѓа во вода основната причина за собирањето на средствата и начинот на кој тоа се прави...
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101102103104105 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,516 секунди.