IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 205206207208209 242>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 21:25
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Реков илјада пати, теоријата за еволуција дава (какви такви) докази кои имаат одредена издржливост,!
 
Ти илјада пати рече, но ниту еднаш не даде барем еден од тие мистериозни докази кои имаат одредена издржливост за теоријата на еволуцијата.
 
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


* - навстина не ми е целосно јасна смислата на „научно поткрепените факти се на страната на креационизмот ...“!
 
Веќе еднаш ти реков и пак ќе повторам: јас ќе ти наведам научно поткрепени факти кои го подржуваат креационизмот откако ти мушки ќе признаеш дека не постои ниту еден валиден (објективен, научен) аргумент кој ја подржува еволуцијата.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 21:26
бакнеж
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 13:06
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:





Vo Pravoslavieto od grad do grad , od selo do selo ima razlicni tradicii, toa da ne te cudi.

Cisto sueverie e da ne smee nekoj cela godina da se vencava ako bil kum, taka mislam jas.

Samo pazi, kako sto rece brat Ahmar, kumot da ne se sine od igranje i da napravi belja .

A za trosocite i za keseto da ne pravime muabet .

P.S. Ako e za tvoja svadba, da ne pokanis site od forumot Veroispoved, ke ti kupime pokloni


..KINGDAVID...кога ќе се случи мојата свадба...тебе ќе те поканам за старосват...ми изгледаш посериозен .. Евангелос за кум...затоа што добро ги знае песните за кумот..
..АлДра и ДДарко за девери... ....

...Сите вие ја читате Библијата, но секој од вас стиховите во неа ги толкува на различен начин...!!! ретко некој со некого да се согласи...
Зошто мислите или зошто сте убедени дека вашето мислење или верување е најисправно...??? Ова прашувам затоа што постојано се докажувате, надкажувате, понекогаш по малку и навредувате...!!!
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 19:04
Pcelka toa e i preckata na naseto prijatelstvo kaj mnogu luge...
Nemas pojma so kolku sum se ispokaral od forum i kolku sum navredil samo poradi verata, a se custvuvam kako golem nevernik, zosto Gospod umre za mene da ziveam so verba vo Nego, a ne so karanici kon drugite... Jas se uste sum ubeden i ke bidam ubeden deka Pravoslavieto e Vistinska vera, veruvam vo toa, mnogu ubavo ni veli Messenger, niz istorijata se pojavile mnogu lazgovci koj ja unapreduvaat dogmata, a se sto ne e so bilo koja dogma togas e od satanata.
Gospod ni nudi ljubov i izbor, samo tesko na onoj koj e slab vo verata i ne znae sto da izbere (primer jas)...

Jas se soglasuvam so moeto tolkuvanje na Slovoto, nekogash so tolkuvanjeto na EvAngelos i so KINGDAVID, no so nekoj raboti navistina ne mozam da se slozam, bidejki sum ogranicen, do tamu smeam od tamu ne smeam..Interesno e koga zivees so Gospod vo zaednistvo, nekogas se otkazes od Nego, potoa pak se vratis na stariot Pat, ponekogas padnes dlaboko vo grev, nekogas se izvleces mnogu dobro... Toa e toa!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 19:26
Originally posted by pcelka pcelka напиша:


...Сите вие ја читате Библијата, но секој од вас стиховите во неа ги толкува на различен начин...!!! ретко некој со некого да се согласи...
Зошто мислите или зошто сте убедени дека вашето мислење или верување е најисправно...??? Ова прашувам затоа што постојано се докажувате, надкажувате, понекогаш по малку и навредувате...!!!


Ako Biblijata beshe napishana ednoznachno za da mozhe bukvalno da se uchi od nea, kako sto toa go tvrdat nekoi vernici, i ako ne beshe menuvana niz istorijata, togash kje pravevme drug muabet. Ako ne drugo, kje velevme deka Biblijata e ednoznachen uchebnik za edno versko ubeduvanje.

No bidejki toa ne e taka, se javuvaat najrazlichni interpretiranja na nejzinite tekstovi. Osnovno, tie se delat na onie koi bukvalno go zemaat zborot za nepobitna vistina, onie koi istite zborovi gi zemaat simbolichno i onie koi veruvaat deka mozhat nekoi zborovi da gi zemaat simbolichno, a nekoi bukvalno.

I sega znaesh zoshto egzistiraat site mozhni kombinacii na ovie razbiranja.

I zatoa neka ne te chudi zoshto nema nikogash da se slozhat megju sebe.

Poedini prosvetleni lugje vednash kje se razberat, no veri i religii, so nivnite pridruzhni teologii, toa nema nikogash da go storat.

Patem, site tvrdat deka tokmu tie 150% ja razbiraat ovaa kniga i deka tokmu tie go znaat vistinskiot pat do Boga i site drugi se vo zabluda. Ne treba da bidesh mesija za da razberesh do kade stignala rabotava...   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 19:49
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:





Vo Pravoslavieto od grad do grad , od selo do selo ima razlicni tradicii, toa da ne te cudi.

Cisto sueverie e da ne smee nekoj cela godina da se vencava ako bil kum, taka mislam jas.

Samo pazi, kako sto rece brat Ahmar, kumot da ne se sine od igranje i da napravi belja .

A za trosocite i za keseto da ne pravime muabet .

P.S. Ako e za tvoja svadba, da ne pokanis site od forumot Veroispoved, ke ti kupime pokloni


..KINGDAVID...кога ќе се случи мојата свадба...тебе ќе те поканам за старосват...ми изгледаш посериозен .. Евангелос за кум...затоа што добро ги знае песните за кумот..
..АлДра и ДДарко за девери... ....

...Сите вие ја читате Библијата, но секој од вас стиховите во неа ги толкува на различен начин...!!! ретко некој со некого да се согласи...
Зошто мислите или зошто сте убедени дека вашето мислење или верување е најисправно...??? Ова прашувам затоа што постојано се докажувате, надкажувате, понекогаш по малку и навредувате...!!!



Ne sum tolku seriozen , mozebi samo vo verata. ...A ne sum ni tolku star Vo sekoj slucaj, blagodaram za pokanata . Samo ti kazi koga ke bide svadbata


Sto se odnesuva do tolkuvanjeto na Biblijata, site nie Hristijanite zboruvame za isti raboti: Bozjeto Carstvo, Vecniot zivot, Zrtvata na Isus Hristos, Biblijata e Bozja Rec, Krstevanje, Voskresenie, Gospodova Vecera(Pricest)itn., samo sto ima razlika vo formulaciite i tradiciite megu raznite denominacii i tolkuvanjata.

Vo red e da ima diskusii na tie temi, sekoj moze da nauci nesto od necie drugo glediste i da pogledne od drug agol na rabotite, no se razbira da ne se pominuvaat granicite na kulturnoto odnesuvanje...Nikako navredi .

Pozdrav vo Hrista do tebe pcelke, .
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 20:57
Da nikako navredi, pred nekoj den Rita.MD ubavo mi kaza nesto: Da se karame so argumenti, a ne so navredi!среќа
Inaku Gospod e eden za site, isto e se ritualot e razlicen, kaj nekoj e kako sto pisuva vo Slovoto kaj drug e slicno od toa.
Bas se raduvam sto konecno mozeme so mir da zboruvame, a ne so omraza.
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:12
 
 
..И јас се радувам за вас , а и за мене што нема да читам навреди...
 
Кога еден ден...    кога ќе дојде судниот ден... мене можеби и ќе ми се суди за нешто што сум го сторила од незнаење, или некого несакајќи сум го повредила, ненамерно ... ама ќе ми биде простено нели ???  а на Вас... ???  верниците... ем знаете дека не треба да се карате и навредувате..а сепак тоа го правите со намера...како вам ќе ви биде простено...или ќе се ...покаете ... ???
 
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:17
E ova e dobro prasanje...
Tocno deka ke ni se sudi za neznaenite grevovi.
Tesko nam na Sudniot Den, koj go goristime imeto Gospodovo samo za kavgi, a ne za Negova slava.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:29
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 

..И јас се радувам за вас , а и за мене што нема да читам навреди...

 

Кога еден ден...    кога ќе дојде судниот ден... мене можеби и ќе ми се суди за нешто што сум го сторила од незнаење, или некого несакајќи сум го повредила, ненамерно ... ама ќе ми биде простено нели ???  а на Вас... ???  верниците... ем знаете дека не треба да се карате и навредувате..а сепак тоа го правите со намера...како вам ќе ви биде простено...или ќе се ...покаете ... ???

 



Jas mislam deka nikogo ne sum navredil na forumot, a se trudam toa da go pravam i vo zivotot. No, luge sme, gresime nenamerno, se razbira, ponekogas i nie ne sme svesni za nasite greski. Dokolku zgresam znam i da se izvinam.

Inaku nie pred Boga ne mozeme da se opravdame preku nasite dela, zatoa sto sme gresni...Opravdani sme preku krvta na ISUS.

Ako ne e milosta Bozja, i ako Bog kaznuva za sekoja greska i za sekoj zbor, ziv covek nema da ostane na planetata.

I mene mi smeta koga nekoj sto se izjasnuva za Hristijanin na ovoj forum gi navreduva drugite vernici samo zatoa sto ne se slozuva so niv. Ili pak, koga namesto nekoj Hristijanin da poddrzuva ona sto veli Hristos, iznesuva sprotivni stavovi na ona sto poucuva Golemiot Ucitel.

Toa e isto kako nekoj sto se izjasnuva kako komunist, da se zalaga za kapitalizam ili slicno.

Jas mislam deka ne sum nanesol na nikogo licna navreda, a ako nekoj misli deka e navreden od moja strana, nema da go cekam praznikot Procka, tuku uste sega se izvinuvam.

Pozdrav do site lugje so dobra volja !

Изменето од KINGDAVID - 12.Септември.2009 во 21:29
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:33
 
 
  KINGDAVID ....навистина почнуваш да ми се допаѓаш...!!!   среќа
...што убаво напиша... да му е мерак на човек да те прочита....големо%20гушкање
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:39
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

 
 

  KINGDAVID ....навистина почнуваш да ми се допаѓаш...!!!   среќа

...што убаво напиша... да му е мерак на човек да те прочита....големо%20гушкање



Blagodaram za ubavite zborovi .

Ke me zasramis . Pozdrav !
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:03
I uste nesto Pcelka, zamisli Slovoto ne uci: " sakaj go svojot blizen kolku sto se sakas samiot sebe si, i sakaj Go svojot Bog poveke od samiot sebe si ( so seto svoe srce, dusa, um.)"
I nema veza toa nie sto se karame nie pak si se sakame megusebe forumdziite Hristijani bez razlika na crkvata vo koja odime. Zatoa sto bliski sme si site luge!голема%20насмевка
голема%20насмевка
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 23:06
...И ти Дарко постојано пријатно ме изненадуваш... бисер до бисер редиш.....големо%20гушкање....
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 205206207208209 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.