IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 242>
Автор
Порака Обратен редослед
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2012 во 22:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Добредојде назад ЕвАнгелос.

Како што забележа постои извесна рецесија на стари членови, што е сосем разбирливо, но затоа имаме и нови членови кои даваат нови перспективи и размислувања на старите теми, а отвараат и нови.

Со твоето враќање на форумов убеден сум дека ќе вратиш и неколку стари православни членови...намигнување


Мило ми е што е така. Нови луѓе, нова свежина.
Те уверувам дека можам со 10 коментари да ги вратам и старите православни и муслиманите, а со уште 5 и старите атеисти на овој форум голема насмевка

п.с. А ако го забележат некои од кајгана форумот и само овој пост, веднаш ќе дојдат 5-6 души. Само ај да не ти отварам работа среќа


Изменето од EvAngelos - 19.Февруари.2012 во 22:25
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2012 во 19:39
Добредојде назад ЕвАнгелос.

Како што забележа постои извесна рецесија на стари членови, што е сосем разбирливо, но затоа имаме и нови членови кои даваат нови перспективи и размислувања на старите теми, а отвараат и нови.

Со твоето враќање на форумов убеден сум дека ќе вратиш и неколку стари православни членови...намигнување
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2012 во 15:53
Поздрав од срце до сите на форумов, особено до Messenger, KINGDAVID, Blagoj_s, Македон, Majkl! (други не видов активни од старото друштво) среќа
Одамна немам помина тука, сега малку набрзина разгледав и ме фати носталгија по друштвото овде среќа
Има ли жив некој од постарите членови? Арни ли сте, живи здрави?
Messenger, што има ново а форумов?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 16:30
http://www.marknanos.com/1Cor9-Leuven-9-4-09.pdf
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 11:26
http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/84588/Rimski-papa-na-celu-svih-hriscana
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 16:15
.


Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:07
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 02:47
Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Se slozhuvam vo toa... zatoa vo mojata replika do alf rekov deka toj vo sushtina ne odgovara na tvoeto prashanje, tuku pishuva neshto shtoe esencijalno drugo, iako mnogu vistinito.

Ne sum siguren kako i toj gi razbira site tie raboti i dali navistina gi implementira soodvetno na neshatata koi gi komentira. Spored onoa shto imam prochitano od nego vo vrska so nekoi Biblijski pisanija, lichno smetam deka ne e kako shto bila originalnata namera na avtorot ... no sepak toa e samo moe mislenje i mozhebi e potpolno pogreshno.


Sigurno znaesh koja bila orginalnata namera na aftorot,moze da objasnish.


Alf, ne znam sigurno za mnogu neshta i kako shto rekov, mozhebi sum potpolno vo greshka, a ti da si apsolutno vo pravo.

Za nekoi raboti smetam deka si navlegol mnogu podlaboko vo suhtinata na neshtata otkolku nekoi drugo vernici, no od onoa shto se sekjavam (sega vekje ne konkretno) od nekoi drugi tvoi komentari mislam, spored mene, deka interpretirash na nachin vo koj ne gledam povrzanost po nikoja osnova vo respekt na delovite kon koi se obrnuvash... shto sekako ne znachi deka mozhebi ne si vo pravo. Ednostavno govoram kako shto mislam i kako shto chuvstvuvam... zatoa se srekjavame tuka na forumov, neli?

Razlichnite mislenja, znaenja, veruvanja i idei ne pravat nikogo poispraven, pobogljubiv ili poprosvetlen, iako mozhebi nekomu taka bi mu izgledalo.



Изменето од Messenger - 14.Октомври.2010 во 03:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 21:55
Originally posted by Џо Џо напиша:

Зошто луѓето имаат потреба од религија...?


од религиjа не, од вера- да.
но религиjата организира верата. така да имат потреба и од религиjа.
Бог- символ на совршенството...цел и стремеж... но наj вистинската религиjа е христиjанството оти човекот може да се идентификува со Богот.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 21:40
Зошто луѓето имаат потреба од религија...?
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 20:31
.


Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:07
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 20:26
.


Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:07
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 19:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Se slozhuvam vo toa... zatoa vo mojata replika do alf rekov deka toj vo sushtina ne odgovara na tvoeto prashanje, tuku pishuva neshto shtoe esencijalno drugo, iako mnogu vistinito.

Ne sum siguren kako i toj gi razbira site tie raboti i dali navistina gi implementira soodvetno na neshatata koi gi komentira. Spored onoa shto imam prochitano od nego vo vrska so nekoi Biblijski pisanija, lichno smetam deka ne e kako shto bila originalnata namera na avtorot ... no sepak toa e samo moe mislenje i mozhebi e potpolno pogreshno.


Da, taka e.

Ne znam dali imas citano dela od pisatelkata Florens Skovel Shin, koja ja tolkuva Biblijata metafizicki,slucki kako  pr. Izleguvanjeto na Evreite od Egipet, pagjaneto na Erihon , Hristovite pouki itn.

Vo sluckite od Biblijata  taa naogja posebno, sekundarno  znacenje...moze da kazam deka pravi interesni  razmisluvanja. среќа
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 18:54
Se slozhuvam vo toa... zatoa vo mojata replika do alf rekov deka toj vo sushtina ne odgovara na tvoeto prashanje, tuku pishuva neshto shtoe esencijalno drugo, iako mnogu vistinito.

Ne sum siguren kako i toj gi razbira site tie raboti i dali navistina gi implementira soodvetno na neshatata koi gi komentira. Spored onoa shto imam prochitano od nego vo vrska so nekoi Biblijski pisanija, lichno smetam deka ne e kako shto bila originalnata namera na avtorot ... no sepak toa e samo moe mislenje i mozhebi e potpolno pogreshno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 18:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne mislev na hermetizmot iako i toj ima nekoi slichni uchenja.

Mislev tokmu na onie koi gi nabrojav bidejki site gi propovedaat istite raboti koi gi navel alf:



Originally posted by alf alf напиша:




... deka za Boga ne postoi minato,segasnos i idnina onaka kako ja razbira covekot.Nego toa prestavuva edna celina,bidejki eden covecki zivot e samo kapka vo moreto.

Za Nego ne postojat merni edinici za vreme,bidejki toj e vecen.

Kako bi go podelil eden covecki zivot od bebe do starec?
Sedum podelbi se,sveknik so sedum svetila.

Kako sto raste covekot edno svetilo go gasis drugo se pali,kako koga si duval sveka za tvojot sedmi rodenden,go gasis eden periodot se pali drug.


... Znaci se raboti za edna licnost koja raste,se menuva, toa odgovara na sedum braka..koj imaat edena nevesta -korenot.
Neli ne si istiot onoj od pred poveke godini,postojano se menuvash ucicish.


... za da ja razbudat nevestata treba site sedum svetila da svetat istoremeno,da nema minato ,segashnost i idnina,nego da bide toa edna celina.

... Da si itar kako zmija(starec) ,a na grev kako gulab(dete).



Ne se koncentriraj na bukvalnosta na simbolite... toa sa samo simboli koi se upotrebuvaat da ja prenesat sushtinata na neshtata. Simbolite se kontejner za poednostaveno pakuvanje, pomnenje i prenesuvanje na sushtinata. Ako se fatish vo diskutiranje bukvalno za kontejnerot, togash si ja promashil poentata.

Ne e bitna formata, tuku sodrzhianata. Formata e postavena kako nositel i zashtitnik na taa sodrzhina, neshto sto garantira vechna nepromenlivost, no istovremeno i nedopirlivost za onie na koi ne im e dadeno da razberat shto im vo nea.



Ovoj tekst na alf e prekrasen, megjutoa, ne se slozuvam od edna obicna prikazna da se pravi tolkava mistifikacija i da se baraat simboli .

Ne e nameneta prikaznata za sedumminata brakja za takvo metafizicko tolkuvanje.

Dobro, sekoj moze da si pravi mentalna gimnastika, pa i od prikaznata za Crvenkapa . намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.