IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 242>
Автор
Порака
elshadai Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај elshadai Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
    Испратена: 06.Август.2007 во 12:50
Многу интересно, Вредноста на Библијата е во тоа што ја пишувале различни луѓе, во различни периоди и од различни социоекономски положби во различни опшества, опишувајќи една тема, Божјото постоење, испратениот од Бог Исус Христос и односот на следбениците кон овие објави, со давање на потполна слобода да истите бидат прифатени или отфрлени, или да се дава одредена позитивна или негативна критика. Значи во тоа ја гледам вредноста на Библијата. Спротивно на неа е к*ранот, за кој се тврди дека е оригинален запис од Бог даден и секо кој ќе се обиде да даде критички запис ќе биде од семокниот Алах елиминран (во 100% случаи тоа ќе го изврши човечка рака!!. Пред некоја година на правниот факултет во Скопје требаше да зборува една Албанка, муслиманка, за понижувањето кое го добива жената во муслиманскиот свет и беше претено по живот од бранителите на верата. Ако Бог не е способен да се одбрани од нападите и критиките и потребна му е човечка помош да ги елиминира грешниците, тогаш тој не е бог. Само погледнете што се случува во Ирак, Суни и Шиити очи си вадат, во Македонија ИВЗ и Дервишите, муџахедините кои убиваат невини “неверници“. Во борделите во Амстердам 95% од редовните муштерии се муслимани, во македонија 95% од луѓето кои се инволвирани во проституција, дрога и оружје се од муслиманска позадина. Да не спомнувам статистики од арапскиот свет, каде доста е застапена педофилијата (под велот на религијата, каде правото на жената е елиминирано а правото на избор на она што ќе се верува е смртен грев. И некој ќе тврди дека Исламот е напредна религија или дека к*ранот е конечна објава од Бог Ја ценам хуманоста, и слободата на избор, без разлика на боја на кожа, статус во опшеството начин на кој некој ја практицира својата вера. Многумина во Македонија се религиозно неписмени, поготово православните христијани, се смеат на муслиманите за сунетот, а незнаат дека и Исус бил обрежан, според законот во тоа време, се до некаде 4-5 век луѓето не се крстеле, крстот немал никаква света симболика се до средината на 3 век, а ко не и покасно, напротив крстот се спомнувал во контекст на срам и презир а иконите се појавуваа дури негде околу 6 век, со издигнувањето на Византија и мистифицирањето на христијанството и на личноста на Исус. Денешното Христијанство е во голем дел циркус и политика со цел да се здобие со моќ и пари, од православни па се до католици и протестанти или Господ знае какви ли не ги има а истото е и со муслиманството, нема никаква разлика.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 13:13

Biblijata  e  veke otfrlena od 99,9% od Hristijanite koi ja smetaat
za  lektira za  deca ili izmislena bajka,dodeka Quranot
i najrasipaniot musliman go pocituva i znae  deka e  Bozja kniga
i za  da  go dopre mora prvo da  se  ocisti .

Drugo... Dobro site nie znaeme za taa  studentkata od Skopje koj
ja poucil taka i zasto. Taa ako saka da  bide k*rva ne znaci
deka ima pravo javno da  gi povikuva site muslimanki da stanat k*rvi...

treto...Vo Iraq site napadi kaj sunniite i shiitite gi izvrsuvaat amerikanskite marinci. Ova pred nekoj mesec bese i izjavata na
ministerot za  vnatresni vo Hizbullah. Dokazi za ova ima milion
a najgolemiot se  razbira e : Zasto pred  da  dojdat amerikancite
nieden sunnit ne ubi shia pa i obratno, sega stotici na den? Nema logika neli?

Vo Makedonija Dervisite si rabotat  slobodno i si imaat  tekinja i
nikoj dosega ne videl edno ubistvo da  se  sluci pomegu niv, zatoa
ne tresi zeleni...

Vo Amsterdam sinko, Prostitucijata bese legalizirana pred  da stapne
muslimanska noga  tamu. Znaci k*rvi imalo od sekogas  so tonovi .
Uste  vo sreden vek  eden Indijski kral rekol:  Ne poznavam porasipan
narod od Hristijanite pomegu site narodi koi gi znam.

Neznam za  koi 95% zbores vo Makedonija. Jas jedino znam deka
muslimanka prostituka nemozes da najdes,zatoa sto se  zastiteni,


Nema da najdes muslimanska zemja kade ima parkirano prostitutki.


Ajde dosta ti bese  sega голема%20насмевка

 




Изменето од ACELERA - 08.Август.2007 во 01:14
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 13:43
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Goor, da ti kazam dva-tri zbora.

Библијата, ова сега што постои, е збир на мемоари на одредени луѓе од историјата, кој е секако допишуван, коригиран и средуван согласно потребите на црквата во текот на времето.... Но, не значи дека некои работи не биле вистина од сите тие мемоари...

Tocno.....ne znaci deka ne bile vistina no ne znaci ni deka bile.....jas samo ja spomnav biblijata deka vo odnos na k*ranot zema mislenja od poveke luge.......a ne deka e nekakva sveta kniga...
 
За да се докаже дали било вистина и што било вистина, Бог објавува книга за која лично се завзема и ја штити од такви користољубци и еретици кои прават пиши бриши по новиот и стариот завет.

Bi bilo interesno koga bi se dokazalo ama navistina da se dokaza deka ALAH GO NAPISAL k*ranot so svoja raka......se do deka ne se dokaze toa..i k*ranot nema da bide nisto nisto poveke od obicen bestseler......
 
Таа книга е Ку`ранот, кој е објавен и неизменет на арапски јазик, се до ден денешен. Сите копии се автентични на оригиналот.
 
Знаеш ли зошто? Затоа што е објавен да се научи напамет, па така, се до ден денешен не е заборавен.
 
Ne e zatoa tuku zaradi toa sto vo islamot nemas pravo na izbor.....ako si se rodil vo muslimanska familija koga bi sakal da se otkazes od islamot bi bil ubien.....
edno prasanje na koe sakam iskreno da mi odgovorat muslimanite....
Ako vasata jkerka posaka da ja smeni verata i da ne veruva poveke vo Alah semokniot...Sto bi napravile????


Но, ти имаш проблем - не веруваш во Бога.
 
Toa jas ne go gledam kako problem za razlika od vas mene ne mi trba nekoj da mi kaze ovaa kniga e dobra onaa kniga ne e ovde pisuva ubai raboti za zivotot a moze pisuva i tamu ama tie ne treba da gi prifatis zatoa sto taa kniga ne e nasata(zboruvam podednakvo za dvete religii)


Одговори ми што е она во што ти не веруваш? Зошто? Дали некогаш си бил верник во било што?
 
Сепак, твоето не верување во Бога произлегува од твоето непознавње на Бога, или евентуално од твоето лично его - охолост!
 
Ocigledno si dade odgovor na tvoeto prasanje bez jas da odgovoram prv megutoa da kazam deka ona vo sto jas ne veruvam se bajki i prikazni za mali deca.....zatoa sto nema ama bas nikakva logika vo vasite veruvanja...DA sum bil vernik porano ....

veke ednas spomenav deka ne ste kompetntni da me analizirate i ako sakate da znaete nesto prasajte a ne davajte sami odgovor vo moe ime...
end off days 15...14...13....
Кон врв
elshadai Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај elshadai Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 16:32
Абе khaleefah, Само погледај вечер вести, ту бе мајката како тоа овие американците биле махери во изведување на терористички акции во Ирак, а никој во светот да не успее тоа да го примети или само радикалните муслимани тоа го „приметуваат“. И кои заклучок дека , секоја жена со муслиманска позадина која сака да јавно прозборува за некои понижувања кои произлегуваат од муслиманскиот радикализам се к*рви, па вклучи малку алсат или ера и тоска телевизија и ке видиш поголема голотија одколку на македонските забавни програми, ништо страшно и не би сакал да ги омалуважувам Албанците, сум израснал со нив и работам на Косово со Албанци, сакам да го адресирам муслимаснкиот радикализам кој тврди дека, тие единствено се свети и праведни, јас би ги нарекол усијани глави со испран мозок, кои не сакаат да погледнат подалеку од својот нос, иначе имам прекрасни пријатели со муслиманска вероисповест, да научиш нешто поучно од нив, со еден збор кажано нормални луѓе, кои имаат негативен став кон муслиманскиот радикализам, дури и згрозеност. Во иста мера се згрозувам и од христијанскиот радикализам, за мене сите тие се иста сорта на луѓе кои не се способни рационално да размислуваат во животот и своите фрустрации ги лечат со религиозна радикалност, наместо да градат соживот со оние кои размислуваат и веруваат поинаку. Јас реков ако е алах толу многу силен нека се докаже самиот или па потребна му е човечка рака да му помогне во исполнувањето на неговата суверена волја, зборувам саркастично Иначе имам дипломирано на Lidership Academy-Colorado Springs меѓукултурна соработка, Ислам и Христијанство, со еден мал осврт на Јудаизмот, сите овие три вери како монотеистички во основа се исти, а во исто време народите кои припаѓаат на овие вери се смртни непријатели, ова е феномен само по себе, во исто време ова ми беше поттик да студирам на ова тема. Имам напишано и една цела студија на ова тема, можам на меил да ги испратам ако има некој заинтересиран.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 17:02


Vtoro... Dobro znam jas  zasto ja narekov k*rva taa devojkata od Fax.
Onie od AlSat si se nosat taka i toa e niven problem,tie ke si odgovaraat
radi grevot,no ovaa od Skopje kolku jas dobro pamtam ,bila pokriena
i posle nasila ja izvadela nametkata. A site  nie znaeme zeni sto
javno se soblekuvaat  sto im treba

Treto... Otkako vide deka ne paseme treva pocna da mi filozofiras
nesto na prazno znaejki deka prvite lagi ne probija do nigde

I cetvrto i posledno sto me zgazi od smeenje

Ti sine rece si Studiral na Lidership Academy газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Kolku sto jas znam  "Lidership" ne postoi vo ANgliskiot nego "Leadership". Kazi mi kako moze covek koj diplomiral vo USA
da neznae da si go napise imeto na univerzitetot vo koj studiral газење%20од%20смеење

Sigurno si gledal nekoj kaubojski film pa ti se izmesala fantazijata.
Najverojatno imas studirano vo univerzitetot  "Sveti Nikoj i Nisto " vo Mariovo голема%20насмевка

Ajde Adios amigo !големо%20гушкање


Изменето од ACELERA - 08.Август.2007 во 01:17
Кон врв
elshadai Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај elshadai Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 17:52
Vo Iraq site napadi kaj sunniite i shiitite gi izvrsuvaat amerikanskite marinci. Ova pred nekoj mesec bese i izjavata na ministerot za vnatresni vo Hizbullah. Dokazi za ova ima milion a najgolemiot se razbira e : Zasto pred da dojdat amerikancite
nieden sunnit ne ubi shia pa i obratno, sega stotici na den? Nema logika neli?

Па со кој 8 години војувал Ирак??? Кога Ајатолахот Хомеини дојде на власт во Иран, вети дека треба да се истреби Израел и дека сите муслимани се браќа и почна да војува со Ирак, каков парадокс, Бунтот во Басра Садам крваво го задучува, а хемичарот Али ги отру к*рдите, да не го спомнувам граѓанската војна на Палестинските територии, помеѓу самите палестинци, да не спомнувам борбата помеѓу Полисарио во западна Сахара со мароканските труби, или пресметките помеѓу муслиманските радикали и Пакистанските војници, Тетово, нема ден да не се слсушни вест за некоја борба помеѓу банди со огнено оружје.Или се ова го измислиле „неверниците“?!

Vo Makedonija Dervisite si rabotat slobodno i si imaat tekinja i nikoj dosega ne videl edno ubistvo da se sluci pomegu niv, zatoa ne tresi zeleni...

Бидејќи, Ромите се следбеници на мистичниот ислам (Дервиши)оди во Шутка да ги прашаш со кој имаат проблеми? и дали смеат да се појават во џамијата во таму, или за џабе Амди Бајрам им гради џамија, или оди во село Љубин, над Сарај, кај Бошнјаците, два различни света. Со ова сакам да укажам дека и во Муслимаскиот свет има силна поделба и нетолерантност, не е се братсво под знамето на Мухамед, исто ако што е во Христијанскиот свет.

Biblijata e veke otfrlena od 99,9% od Hristijanite koi ja smetaat za lektira za deca ili izmislena bajka.

На тошо јас можам да тврдам што сакам, сепак за порелевантни факти потребна е посериозна студија, за тоа сум спремен.

Neznam za koi 95% zbores vo Makedonija. Jas jedino znam deka muslimanka prostituka nemozes da najdes,zatoa sto se zastiteni,dodeka hristijanskite se prodavaat na kilo vo muslimanski ili nemuslimanski sredini. Zalosno...

Nema da najdes muslimanska zemja kade ima parkirano prostitutki.A nema hristijanska zemja kade nemozes popat da soberes 15-godisni devojcinja.

Зборам за криминалот, во ист кош ги сместувам и оној што подведува девојче на проституција и оној кој ги користи тие услуги, значи голем процент од криминалците се со муслиманска позадина, жално но вистинито, без некој да биде омаловажуван, а дека во муслимански земји нема проституција, па харемите се класични јави куќи. Пред едно 25 години запознав мајор од Либија внук на Гадафи, со сласт ми раскажуваше за проституцијата во Либија а истото го имам слушнато и од двајца Плестинци од Ерусалим, за проституцијата во арапскиот свет. Интересно сите што сум ги сретнал и се академски образувани луѓе многу пореално гледаат за состојбите во муслимаскиот свет.А кога бев во Шведска на посдипломски студии имав прекрасно заедништво со група Иранци, каде што заедно дискутиравме за хипокризијата или дволичноста во муслимаскиот свет, заедничкиот заклучок беше “Ако на Запад декадентното понашање е јавно, на исток е во ста мера застапено но сокриено по велот на религијата.“ Несакам да кажам дека Муслиманите се посебно грешни или посебно свети од Христијаните, го делам човекот на добар или лош, Човек или нечовек без разлика дали ја читал Библијата или к*ранот!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 17:57
elshadai, постовите ти се итнересни, но ти предложувам да отвориш соодветна тема за истите, тука за магариња збориме голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 18:17

Gledaj lidership studente ...

Ne planiram ovde ko nekoe glupo dete  da se protivam sotebe .
Ti veke se izglupira dovolno uste na prvite postovi,i ne samo toa nego
dokaza  deka si lazgo a tuka mojov muabet prestanuva.

Aj da  bese  zensko nekako ke trpev ke ti pisuuvav ama vaka ic голема%20насмевка




Изменето од ACELERA - 08.Август.2007 во 01:25
Кон врв
elshadai Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај elshadai Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 19:09
Само за или (vetëm për)khaleefah

SOCIOLOGY MAJOR - B.A.   Primary Faculty, Rockland: Dr. Charles Awasu, Miguel Sanchez Sociology is the study of society and human social relationships, institutions, and organizations. The curriculum examines the fundamentals of sociology and investigates social issues, public policy, social change, and social justice. The curriculum takes advantage of the unparalleled New York City Metropolitan multicultural environment and offers students the opportunity to conduct supervised practice and research in community organizations. Sociology majors may choose concentrations in criminal justice, community development, ethnic studies, and family studies.   The sociology major prepares students to work effectively in professional careers with people and with social systems, including criminal justice, law, health and social services, urban and regional planning, social work, human resource management, advertising, public administration, and public policy. An undergraduate major in sociology is also excellent preparation for graduate programs in sociology, policy sciences, criminology, health and social service administration, demography, and other disciplines that study social behavior and society.   
BIB 101 - Christian Foundations
BIB 102 - Old Testament Literature   
BIB 201 - New Testament Literature
BIB 301 or 302 - Biblical Doctrine I or II
BIB 401 - Christian Worldview
INT 112 - Foundations for Excellence   
ENG 101-102 - College Writing I and II
ENG 201 or 202 - Global Literature I or II
HIS 113,114 - History of World Civilization I and II
PHI 101 - Introduction to Philosophy   
SOC 347 - Multicultural America   
PMN 201 - Nyack Heritage   
Fine Arts Requirement elective   
Mathematics elective   
Social Science elective
Foreign Language Component
Major Field Component
SOC101 - Introduction to Sociology Theory Science   
SOC 344 - Social Problems   
SOC 355 - Social Stratification   
SOC 357 - Social Science Research Methods   
SOC 470 - Sociology Integrative Seminar
SOC 490 - Sociology Internship   
Студирано на Nyack College of Arts & Sciences, Division of Social & Behavioral Sciences, Што друго треба и фотокопија од дипломата. од 1994/5 имам работе на оваа тема зардно со една група од Канада во Село Љубин, скопско и во Шуто Оризари Скопско, а во моментот работам заедно со колеги од Косово и УСА во Kaçanik, пред две години со една мешана македонско албанска невладина организација работевме во Shipkovicë тетовско за девијантните појави и кај албанското муслимаско население и кај христијанското православно население поготово помеѓу младите, обработувајќи го религиозниот радикализам од двете страни. Смешно е, но и жално очи ке се извадат за тоа дали Исус јавал на магаре или магарица, или дали јавал на двете од еднаш или не. И ова е нај тема да се докажува дали Библијата е веродостојна или не или па к*ранот.
Кон врв
elshadai Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elshadai Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 22:27
Оди во Приштина, таму има заедница на млади кои го оставиле исламот и го прифатиле христијанството, заедницата се вика "Bashkësia Ungillore e Mesisë" Неме факај за збор, него владеам албанскиот перфектнo, одговорен е таму некој Femi Cakolli.
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 22:51

Ej druze od kaj ti tebe vakvi informacii?

Pa sum slusnal za niv ama neznam stvarno dali bas vaka e naslovot na zdruzenieto,oni se deklariraat kako Hristijani,inaku povekjeto clenovi se mladi studenti od Kosovo i ostanatite podarcja na Balkanov kaj so se zbori Albanski jazik,imaat i nekolku Amerikanci..
Wunderbar..Dobra informacija fala...намигнување
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2007 во 16:20
Originally posted by goor goor напиша:

Pa vidi vaka Evangelos toa bi imalo smisla ako samiot bog ja pisuval biblijata  a fakt e deka tie nastani se napisani od lugeto...
 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Добра забелешка goor, ова е една од главните раскрсници во нашите убедувања и многу разлики го имаат својот корен токму во овој појдовен став: Дали Библијата е Божја или човечка објава.
Ние христијаните веруваме дека Библијата е пишувана од околу 40 писатели, но дека нејзиниот Автор е Еден и тоа е Бог. Ние веруваме дека таква била вољата на Бог при објавувањето на Својата порака кон човекот, да ја доближи Својата порака во човечките зборови, во тековниот своевремен јазик, култура и разбирање на одреден народ.
Ние веруваме дека Бог е Авторот на Библијата, а библиските писатели се само Негови слуги кои, водени од Светиот Дух, само го движеле перото.
Ние си имаме свои аргументи зошто го веруваме тоа, а вие си имате свои аргументи зошто не го верувате тоа. Сепак тоа е прашање за друга тема. Инсистирам да останеме он-топик на темава, додека има што да се каже на истата.
Поздрав!
 

Vie veruvate,no dali e toa taka ?
Dali i ova e Bozje vdahnovenie ?;
Prva do Koritjanite 7:10-11-12
10 A ozenjenima zapovijedam, ne ja, nego Gospodin: zena neka se od muza ne rastavlja
11ako se ipak rastavi, neka ostane neudana ili neka se s muzem pomiri i muz neka ne otpušta zene.
Znaci ovoj del moze da bide Bozja inspiracija,no vo prodolzenie toj veli:

12 Ostalima pak velim - ja, ne Gospodin: ima li koji brat zenu nevjernicu i ona pri voli stanovati s njime, neka je ne otpušta.

Kazi,dali se e tuka Bozje vdahnovenie ?
 Prva Korincanima 7:25

25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.
26 Smatram dakle: dobro je to zbog sadašnje nevolje, dobro je covjeku tako biti
PONATAKA.Inspiriraniot Pavle ne znae kogo krstil kogo ne krstil:
 
Prva Korincanima 1:14-16 nesto zbunuvacki.
14 Hvala Bogu što ne krstih nikoga od vas, osim Krispa i Gaja; 15da ne bi tko rekao
da ste u moje ime kršteni.
16 A da, krstih i Stefanin dom. Inace ne znam krstih li koga drugoga
.


Koga bi gi analizirale pogorenapisanite stihovi,ke vidime deka pavle NEZNAE STO ZBORUVA,VEROVATNO PIJAN ILI POT CANEH-BOSM

1.Veli Fala mu na Boga sto ne sum krstil na nikogo.Verovatno se pravda i znae deka krstenjeto e sosema pogresen cin pa se pravda deka nikogo nema krsteno i veli FALA MU NA BOGA.Da ne recete utre zadutre deka vo moe ime ste krsteni.
2.Mu pagja na pamet deka krstil sepak nekogo-Crispa i Gaja.... A da-posle vika pavle... verovatno so vakov izraz na liceto: sum go krstil i stefaniniot dom. A posle verovatno se ceska po glavata i vika a neotu zna,mozda sum krstil uste nekogo.



Изменето од ACELERA - 08.Август.2007 во 01:32
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2007 во 18:36
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Vie veruvate,no dali e toa taka ?
Dali i ova e Bozje vdahnovenie ?;
Prva do Koritjanite 7:10-11-12
итн... спам спам спам...copy-paste-copy-paste голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Се разбира дека и тоа е Божјо вдахновение Миралем. Библијата нема да се повлече од својата богодвахновеност само затоа што некои не разбираат некои делови од неа.
Ќе ти одговорам и на ова просто прашање, впрочем и онака убедливо те водам во одговорени прашања па плус минус едно прашање не рпави некоја значителна разлика.намигнување Само за одговорот ќе почекаш ден два, затоа што имам други обврски и немам моментално време за неприоритетни работи. А исто така одговорот нема да бдие тука затоа што е офф-топик, туку ќе побарам соодветна тема или пак ќе отворам нова.
 
Еве им оставам ден два прилика и на оние кои се нарекуваат православни да одоворат на прашањата, или барем на едно од нив среќа
 
п.с. Модераторе, свесен сум дека пишувам оф-топик, но така правам затоа што бев цитиран. Без пардон бриши го мојов пост, но бриши ги и сите рпедходни оф-топик постови. Тоа е само мој предлог.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2007 во 20:00
Originally posted by MIRALEM1 MIRALEM1 напиша:

Vie veruvate,no dali e toa taka ?
Dali i ova e Bozje vdahnovenie ?;
Prva do Koritjanite 7:10-11-12
 
Tokmu taka eve i jas kako pravoslaven da kazam po ova nesto.
Osven desette Bozji zapovedi koi se isrezani na kamen vo prisustvo na Mojsej, nisto drugo ne e napisano direktno od Boga,bez bilo kakov medijator. pa ako sakate duri ni k*ranot. zosto i toj e pisuvan od Muhamed.
sto se odnesuva do toa deka se pisuval k*ranot vo od boga obzemen trans toa moze da bilo i pianstvo a zosto da ne i droga koja kako sto site znaeme na tie prostori si raste onaka divo vo prirodata.koga veke se kazuva deka sv. Pavle bil pijan koga gi pisuval ovie raboti
 
 10 A ozenjenima zapovijedam, ne ja, nego Gospodin: zena neka se od muza ne rastavlja
11ako se ipak rastavi, neka ostane neudana ili neka se s muzem pomiri i muz neka ne otpušta zene.
Znaci ovoj del moze da bide Bozja inspiracija,no vo prodolzenie toj veli:

12 Ostalima pak velim - ja, ne Gospodin: ima li koji brat zenu nevjernicu i ona pri voli stanovati s njime, neka je ne otpušta.

 
Kazi,dali se e tuka Bozje vdahnovenie ?
 
Prva Korincanima 7:25

25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.
 
26 Smatram dakle: dobro je to zbog sadašnje nevolje, dobro je covjeku tako biti
 
PONATAKA.Inspiriraniot Pavle ne znae kogo krstil kogo ne krstil:
 
Prva Korincanima 1:14-16 nesto zbunuvacki.
14 Hvala Bogu što ne krstih nikoga od vas, osim Krispa i Gaja; 15da ne bi tko rekao
da ste u moje ime kršteni.
16 A da, krstih i Stefanin dom. Inace ne znam krstih li koga drugoga.


Koga bi gi analizirale pogorenapisanite stihovi,ke vidime deka pavle NEZNAE STO ZBORUVA,VEROVATNO PIJAN ILI POT CANEH-BOSM
1.Veli Fala mu na Boga sto ne sum krstil na nikogo.Verovatno se pravda i znae deka krstenjeto e sosema pogresen cin pa se pravda deka nikogo nema krsteno i veli FALA MU NA BOGA.Da ne recete utre zadutre deka vo moe ime ste krsteni. 2.Mu pagja na pamet deka krstil sepak nekogo-Crispa i Gaja.... A da-posle vika pavle... verovatno so vakov izraz na liceto: sum go krstil i stefaniniot dom. A posle verovatno se ceska po glavata i vika a neotu zna,mozda sum krstil uste nekogo.



Tuka toj saka da kaze deka e sreken sto ne krstil nikogo od niv zatoa sto tie bi rekle deka toj gi krstel vo svoe ime, a ne vo ime na Tatkoto, i Sinot, i Svetiot Duh. a sto se odnesuva do sovetite za brakot toj pravi razlika i go potencira sovetot sto go dava od svoe ime i potencira deka toa toj a ne gospod gi sovetuva taka.ili deka toa e mudar sovet a ne sovet od boga.za site mesta kade sto ne e navedeno poinaku toa e zborot bozji prenesen preku eden od 40.te medijatori.


Изменето од ACELERA - 08.Август.2007 во 01:34
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.