IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Marketing, marketing, ama ova odi preku...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Marketing, marketing, ama ova odi preku...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 14:27
Ако се собереме барем 10 кандидати, маиците ќе ги добиеме по доста пониска цена, отколку да се прави само една
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 14:41
Lugje, posebno vie so Canoni, dali go prochitavte tekstot ili ne?

Ne se raboti za reklama. Veke rekov deka marketingot e del od sekojdnevniot zhivot i tuka ne komentiram nishto.

Se raboti za edno ucenuvanje i prisiluvanje na site fotografi koi doagjaat da ja slikaat taa manifestacija. Site MORAAT da nosat lesno vidlivi Canon amblemi bez obzir dali koristet Canon kameri ili ne i bez obzir dali sakaat toa da go napravat. Vo sprotivno nema da im bide dozvoleno da si ja vrshat rabotata!

Kako sponzor Canon neka gi ima site mozhni reklami ispolepeni nasekade po mestata predvideni za toa, ama da gi lepi po lugjeto, sakale ili ne, toa ne e nishto drugo tuku diktatura, despotizam, fashizam, gazenje preku site chovechki prava i slobodi, nepochituvanje na site osnovni opshtestveni demokratski normi.

I so kakva cel? Da ja iskrivi relanosta tolku mnogu za da mozhe da proektira edna lazhna slika na publikata i na gledachite shirum svetot koi ke go sledat TV prenosot, deka SITE fotografi koristat samo Canon i nishto drugo! Znam deka osnovata na sekoja reklama e decepcijata, no ova e bezmilosno totalno lazhenje na celiot populus!

Katastrofa! Do kade stigna bezmilosniot korporacijski management vo kreiranjeto na ekstra profiti?! A za toa shto spomna Dalton, kako takvite neshta se reflektiraat na detskata psiha ne sakam nitu da pochnam da razgovaram.

Bez obzir na moite komentari ili sheguvanja okolu Canon-Nikon temite, jas imav golem respekt kon Canon i sekogash velev deka ako nemav Nikon sigurno deka ke imav Canon i ke bev najverojatno isto zadovolen kako i denes. Vprochem imam Canon kamera i nikogash ne sum rekol nishto losho za nea. No otkako go doznav ova, "do daljnjeg" poveke ne sakam da imam nikakva afilijacija so ovoj brend, se otkazhuvam od kamerava i vednash kupuvam zamena za nea!

I ve molam da ne go stavate ova moe komentiranje vo ramkite na moite sheguvanja i 'rchkanja na temata Canon-Nikon koi gi pravam poveke od prijatelstvo otkolku od bilo koj drug aspekt. Ako ova beshe napraveno od Nikon ke bev isto tolku rezigniran i razocharan, ako ne i poveke!

Ednostavno se raboti za chovechkoto dostoinstvo i osnovnite normi na chovechkoto zhiveenje! Nishto poveke i nishto pomalu.

P.S. Iako koristam Nikon i sum eden od internacionalnata grupa na   NPS fotografi, NIKOGAS ne sum nosel Nikonov amblem zalepen na mene. Duri i kajshot od kamerite vednash gi zamenuvam so obichni crni strapovi bez nikakvi iminja, amblemi ili bilo kakvi oznaki. Nikogash ne sum dobil nikakov popust za nishto od Nikon i ne go ochekuvam toa. Kupuvam onoa sto smetam deka e dobro za mojata rabota, a ne zatoa sto nekoi velat deka e dobro, cool, trendovsko ili zatoa sto videle kako nekoi defilirale so Nikonovi elechinja ili maichki. No toa sum jas, a vash*te merila mozhebi se razlikuvaat od moite...

Изменето од Zoran K - 25.Јули.2007 во 14:52
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 14:44
kolku pari tolku muzika, a muzikata sviri za onoj sto plaka i kako sto saka toj sto plaka. sekogas e taka, pa duri i jas da sum sponzor. i jas vo kafana koga plakam na muzika, taa sviri za mene onaka kako sto jas sakam i ona sto jas go baram. ova ne e nisto poinaku
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 15:02
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

kolku pari tolku muzika, a muzikata sviri za onoj sto plaka i kako sto saka toj sto plaka. sekogas e taka, pa duri i jas da sum sponzor. i jas vo kafana koga plakam na muzika, taa sviri za mene onaka kako sto jas sakam i ona sto jas go baram. ova ne e nisto poinaku


Tuka si vo pravo, samo sto ne se sporeduvaat ovie dve raboti. Jas sekogas ke mozam da otidam vo druga kafana kaj sto nema da bide Jane, a za NBA, NFL, Formula toa e druga rabota.

PS
eve vecer vo MS ke dojdam da pieme pivo, pa kakva sakas muzika naracaj
LOLLOLLOLLOL
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 15:13
     Zoran jas go procitav tekstot uste koga izleze objavata pred nekolku dena i iskreno neznam sto te cudi, osobeno tebe covek sto zivee vo kapitalisticko opstestvo.

     Canon e sponsor (monopol ) na NFL i kako i sekoj monopol se obiduva da izvadi maksimum od monopolskata polozba sto ja uziva. Ova se slucuva nasekade kade ima monopoli samo mozebi ti e cudno zatoa sto ovoj pat toa go napravi Canon. Siguren sum da i Nikon ili koj drug proizvoditel na foto-oprema e vo situacija da nametene svoi pravila na igra kako monopol bi go napravil toa bez da trepne. Pzdr
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 15:46
loser,

Jas zhiveam vo kapitalistichka zemja i tochno znam sto se pravi i do kade se odi so nekoi raboti. OVA do sega ne e napraveno. Sponsorot na edna manifestacija dobiva ekskluzivbno pravo za reklamiranje na svoite proizvodi na mestata odredeni za toa (vo salite, na TV, radio, magazini, reklamni materijali i t.n.). Osven sponzorot na taa manifestacija ne mozhe da reklamira nikoj drug koj proizveduva isti produkti. Seto ova e dobro poznato i razbirlivo i tuka ne se postavuva nikakvo prashanje zoshto pravilata se postaveni onaka kako sto se postaveni.

No da se odi podaleku od toa e neshto sosem drugo. Toa do sega ne se sluchilo tokmu poradi respektiranjeto na opshtoprifatenite demokratski normi i standardi na zhiveenje vo modernite opshtestva.

Ova e neshto nedopustlivo! Da se UCENUVAAT lugjeto so davanje ili nedavanje mozhnost da si ja vrshat nivnata profesionalna rabota so prisiluvanje da bidat chovechki bilbordi na nekoja firma?!

Pa kade se nash*te chovechki prava i slobodi ?

Ili toa e OK bidejki se raboti za poedinci... pa shto e bitno ako ne me afektira mene, neli? Znaesh shto, kako shto pochnalo vaka, so nasheto molchenje i odobruvanje eden den ke dojde i do nas, pa togash nema da imame shansa nishto da smenime bidejki nema da ima koj da zboruva za nas.

Patem, ova e isto kako koga na nekoi manifestacii se javuvaat za spozori golemive broadcast kompanii kako ABC, CBC, NBC i t.n. Zamislite tie da rechat site ankeri, reporteri, kamermani, podrzhen personal i site nivni vozila od SITE ostanati broadcast kompanii MORAAT da zakachat na niv NASE logo ako sakaat da imat pristap na ovaa manifestacija! Ili koga se javuvaat za sponzori Ford, GM, Chrysler... site onie koi koristat vozila od drugi proizvoditeli moraat da gi izvadat bedzhovite od nivnite maski i da gi zamenat so nash*te i isto taka da gi zakachat na reverite od svoite palta i koshuli!

Nitu edna od gore spomnatite kompanii nema da padne tolku nisko da pomisli na neshto takvo zatoa sto znae deka TOA e NEPRIFATLIVO i deka ke bide prvo osudena od SVOITE klienti i vmesto da go zgolemi nivniot broj ke postigne dijametralno sprotiven efekt.

I povtorno velam, ova ke go osudev so istata zhestina ako beshe napraveno i od Nikon! Fakt e deka na vakvo neshto prv se drzna Canon i site muabeti so pretpostavki dali drugite korporacii go mislat istoto ili bi go napravile istoto, e samo bescelno razvodenuvanje na temava.

Nasheto dostoinstvo i nesh*te civilizirani normi na zhiveenje ne smeat da zavisat od interesite, zhelbite i planovite na nitu edna korporacija!!!

Изменето од Zoran K - 25.Јули.2007 во 15:58
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 16:05
Zoran aj ne me zezaj,sto ima vrska toa, da mozat lugeto da si dozvolat site bi imale Hasselblad 39MP pa Canon posle toa mozi cel svet so reklami da go potopi nema da mu vredi,i nema veze toa sto go kazuvas nikoj i nikadene mu bilo zabraneto da slika so koja bilo kamera,se razbira ako bil akreditiranWink













http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 16:24
zatko, ili ne razbirash sto se sluchuva ili ne sakash da razbresh. Sto ima vrska so temava koj kakva kamera saka da ima ili mozhe da si dozvoli da ima???

Nikoj ne mu zabranuva nikomu da koristi kakva saka kamera, no na site im se NAREDUVA da POKAZHUVAAT deka toa e Canon - sakale ili ne! Nemaat izbor! Inaku ostanuvaat bez rabota - nema da dobijat akreditivi! Nikoj ne gi prashuva dali sakaat voopshto da go reklamiraat Canon. KE GO REKLAMIRAAT I TOA BESPLATNO ILI NEMAAT PRISTAP NA MANIFESTACIJATA!

Mozhebi za tebe toa navistina nema nikakva vrska...

Utre, koga ke treba da slikash nekoja druga manifestacija ke ti naredat da si zalepish na chelo lepenka "Jas sum Mongolec" iako ti si Makedonec. Ama sto ima vrska seto toa neli? Vazhno ke vlezesh tamu, ke slikash i ke ti dadat besplatno edno ubavo eleche "Jas sum Mongolec"...

P.S. Im se izvinuvam na Mongolcite, gi zemav samo kako sluchaen primer za da ja istaknam poentata kade ne vodi prifakjanjeto na vakvite pojavi. Mozhebi trebashe podobro da dadam nekoj primer od makedonskoto sosedstvo.


Изменето од Zoran K - 25.Јули.2007 во 16:25
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 18:05
Zoran vidi vaka toa sto go kazuvas e utopija,bre covece razberi edno deka ako Canon pravi nekoja manifestacija i ako e sponzor na toj nastan normalno e da ocekuvas deka ke barat Canon da se koristi i Canon da se reklamira,sto sakas ti Nikon da bide isprcen napred,moze ako toj organizira nesto(sto ne veruvam)Drugo vo pogornite tekstovi velis deka Canon go pravel toa za da ja iskrivi vistinata nemoj da si smesen nesakam da me svatis pogresno lugeto sto me znaat ke kazat dali sakam da se falam,ama sum bil na mnogu nastani nasekade vo svetot,20 godini go pravam toa,sum koristel Nikon,Canon,Contax,Hasellblad i sto uste ne nikade i nikoj ne mi rekol so sto i kako slikam,a veruvaj deka vo 90% korista lugeto Canon,so ovazavrsuvam da se prepiram okolu Nikon i Canon edno e da se salime a drugo e kako ti da se palis i da kazuvas nekojsi muabeti za dostoinstvo i demokratija za mongolci i golemi makedonci,patem i mongolci sum slikal dosta interesni lugeShocked



http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 23:33
marketingot si e marketing, ova e klasicen primer na etiketiranje na lugje i navleguvanje vo integritetot na individuata... ako ne sakam da nosam sponzor na grb, nema da nosam bre i nikoj ne moze da mi kaze poinaku, a ako istiot me spreci da si ja vrsam i izvrsuvam legitimnata rabota, najispravno akreditirana, togas toa e ugnetuvanje... mozebi ne e nisto cudno i nenormalno vo denesnovo opstestvo, no toa ne znaci deka e ispravno.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 23:43
OK zatko, kako sto ponekogash se razlikuvame vo pogledite kon fotografijata, taka si go zadrzhuvame pravoto da se razlikuvame i vo pogled na moralot. Jas moeto mislenje go iznesov podetalno otkolku sto prvichno planirav toa da go storam i mislam deka poveke zborovi ne bi dodale i doobjasnile nishto poveke. Tuka sepak se raboti za zhivotni stavovi i principi, neshto sto ne mozhe da se prikazhe i dokazhe so suvoparni brojki i procenti.

Patem, znam deka nikomu toa ne mu e vazhno, no kako sto vetiv, Canonot "do daljnjeg" ischeznuva od mojot zhivot (ke bide nekomu podaren), a od denes negovoto mesto oficijalno go zameni Fuji
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 00:47
Zoran ova nema vrska so moral,Kako ne ti e jasno Kazuvas za edna manifestacija kade sto Canon e glaven,a sto ostanuva za svetski fudbalski prvenstav,Olimpiski igri itn,
Ke dadam eden primer Ako BLiSS Production organizira nesto normalno e jas kako sef da baram da se reklamira BLiSS a ne abcweddingproduction(ova e samo primer)heheh ispadna dvete gi izreklamirav
Izgleda i dvajcata slicno mislime samo imame razlicen pristapWink









http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 00:49
Zosto Fuji,ili deka ima Nikonovo telo i objektivi!!!!!Confused
Koj sega e naklonet i reklamira proizvod














http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 01:23
zatko, Canon ne organizira nishto, toj e samo sponzor. Kako takov gi dobiva site reklami za foto i vieo kameri, printeri i kopir mashini i nikoj drug proizvoditel ne mozhe da bide reklamiran na TV spotovite, radioto, magazinite i bilbordite koi ke bidat vo vrska so taa manifestacija. Toa se e vo red, taka bilo i taka ke ostane. Nikoj ne polemizira okolu toa. Rabotata e vo neshto sosem drugo, no poveke ne mi so objasnuva. Gledam deka nekoi razbraa i toa mi indicira deka sum bil dovolno jasen vo prethodnite zborovi, taka sto nema potreba da shiram od novo.

Inaku Canonot go zameni Fuji F40fd.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.