IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ISO na video kamera
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ISO na video kamera

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ISO na video kamera
    Испратена: 23.Јули.2007 во 13:06
Ne znam dali nekogas ste ja merele osetlivosta na vasta video kamera. Jas na mojata PD150 izmeriv deka e so 400 ASA osetlivost. Ova mi se naogja pri raka koga snimam i fotografiram vo zatvoren prostor. Bidejki kamerata snima so 50 shutter speed, vrednosta na blendata mozam da ja prenesam na Kievot so 50 shutter speed i so 400 ASA film (kievot ima stari vrednosti, namesto 30 ima 25 i namesto 60 ima 50).

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 16:33
Далтон а како тоа ја измери. Па и камерата има различно исо т.е. може да се менува. Еквивалентно на ISO кај фотоапаратите кај камерите е GAIN-от. Или можеби се лажам?!Confused
 
Стариот добар КиевWink
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 17:26
ISO vrednosta ja izmeriv so Seconic svetlomer. Inaku normalno deka so gain-ot se menuva osetllivosta, sepak nikogas do sega ne sum go krenal gain-ot.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 17:50
Далтон дај малце поопширно како тоа ја измери и дали има некои други алтернативни решенија за мерење на осетливоста. (и јас би сакал да и измерам на мојата)
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 20:48

Jas na mojata XM2 nekolku pati sum
"merel" i vrti suchi bedni 50-100 ASA...
(nemozham da se setam kolku tochno)

Mislam.

Toa go pravev bez lightmeter,.

Na chisto jasen sonchev den,
kje podesam manuelno expozicijata
na kamerata dodeka ne dobijam
pravilno exponirano skintone,
i posle kje gi transponiram
vrednostite po 16 Sunny Rule i
dobivav nekade 50-100 ISO....

Ne e bash naj precizno.

Go znam metodot so
graycard i lightmeter.
Ama no (incident) light meter.Насмевка


Kje probam i so dSLR da vidam sho kje kazhi.



Pozdrav


Igor


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2007 во 20:56
Igor nadvor na sonce ke ti bide potesko bidejki ke treba da zemes vo predvid i ND filter deka imas od samata kamera. Najdobro se pravi vo zatvorena na ambientalno svetlo. Na digitalecot mozes da mu gi namestis istite vrednosti od irisot i brzinata kako kaj kamerata i ke vidis koe ISO e. Otprilika istata metoda i so svetlomer
Pozdrav

P.S. ne e mozno ISO 100 da imas na video kamera, ne mi se veruva. ConfusedConfused
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2007 во 09:05

И мене не ми се верува дека ти е 100 ASA. Јас вчера мерев на мојата и добив 200 ASA.

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2007 во 10:23
Среќа што камериве имаат добра бленда. (1.6 - 1.8f) Инаку би било леле мајко работава.LOL
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2007 во 15:00

Vchera pak go merev ISO to na camerata.

Za referenca koristev Nikon D80.

Tungsten light,

Ispagja nekade megju 125-160 ISO.

----------------------------------------------

Na sonce go zemav vo predvid ND (faktor 3 blendi)
Taka, okolu 1xx ISO...

Koga kje zemam Sekonic/Minolta/Spectra Meter
i graycard kje proveram pak. LOL

==========================

Eeee toa mi makata
koga pomislam da zemam
35mm lens adapter.

Da beshe 400 ISO
taman adapterot da goltne 1 stop,
primot ushte 1. i eve me na udobnata
base okolu 100 ISO.
(na koja sum naviknat u smisol kolichina na (o)svetlo(vanje))


Pozdrav


Igor



Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2007 во 16:12

Ауууу! Игорче ме изненадуваш. Јас со Canon 350D и два објектива (за секој случај, кид објективот и 50мм 1.8 ) мерев и добивам 200 АСА  а ти за твојата камера викаш дека е меѓу 125 и 160Confused.

Додуша и можно е зошто има рачна регулација на Gain-от и така се зголемува осетливоста, а кај мене фиксо 200 и тоа ми е.LOL
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2007 во 15:38

Gorenavedenite ISO vrednosti
na mojata kamera se mereni
vo full manuel mode, gain OdB.

Kolku kazhuva camcorderot
istoto go prenesam na D80
merejki ja istata povrshina
i podesuvam ISO dodeka ne
dojde spot meterot na nula.

Voila...

Ace tvojata kamera nemashe full manual.
Me interesira kako gi izmeri ASA-te?



BTW so diganje na gainot
so sekoi +6dB dobivam eden stop plus.

Znachi +18dB = +3 stops

0dB = 150 ASA
6dB  = 300 ASA
12dB = 600 ASA
18dB  = 1200 ASA

But!... 18dB = Noizzzzz(shhhhh)

:)

Pozdrav

Igor

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 09:25

Како измерив, па на идентичен начин. Местам да речеме 1.8ф (1.8 со со зум за да биде идентично со апаратот) брзината на шутерот на 50-тинка. Палам светла и гледам да нема преекспонирани делови, (со зебра ефект) и да не е подекспонирано. (кога е подекспонирана сликата, трепка бројчето за блендата или брзината во зависност од тоа што ми е наместено). Притоа си играм малце со светлата, нормално. среќа

После земам апаратот и ги местам истите подесувања (со фиксно објективче 1.8ф) и гледам кога ќе ми се поклопат истите вредности, менувајќи го исото.
 
Правам една проверка како е снимен материјалот т.е. со која бленда и брзина (на плеј ги дава вредностите како е снимено), и тоа е тоа.
Истата постапка и со кид објективот. местам 3.5ф, за брзината ја дава најмалата вредност (50-тинка) и истата постапка.
 
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 13:11
Igor,

Nikonot malu podeksponira za da osiguri deka najsvetlite delovi od slikata nema da bidat izgoreni. Spored toa osetlivosta na tvojata kamera e verojatno poblizu do 200ASA otkolku do 150ASA.

Napravi ushte edno merenje, no sega nadvor. Izlezi popoladne (koga sonceto ne e premnogu silno) na ulica i meri od asfaltot (toa e otprilka sredno siva povrshina) ili od zelena treva.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 16:25

Epa uboo shom taka prait Nikon среќа.

Toa vo site metering modusi podexponira?

=================================

Skoro zet mi pochna da slika so +0.3 ExpComp
i pofini mu bile slikite koga se printat.

T.e. porano troa potemni a sega nemalo potreba
na printerot/minilab (tolku) da se osvetluvaat.


Natamu kje proveram i so dug photocam i meter.


Pozdrav


Igor



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.