IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 210211212213214 217>
Автор
Порака
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 17:17
Eden aneks na mojot post od pogore za EV

Nozhicite na L.da Vinchi i strujata na Tesla,ne vi se potrebni.Oruzhje sozdadeno od chovekot ne funkcionira.
I sega zaboraviv da vi go kazam najglavnoto sredstvo za odbrana za vo sluchaj ako na nekoj momentalno mu e potrebno(posebno na depresivcite koi vojuvaat sami so sebe). Zashto Neukazuvanje pomosh koga na nekoj mu e potrebna e isto taka krivichno delo, a jas sakam da sum chista i pred zakonot.
Znachi, najglavnoto oruzhje e verata.
I toa "vera vo veruvanje".
Odnapred se ograduvam od nametnuvanje na stavovi, no ako nekoj go interesira mene mene lichno mi pomogna verata vo milosta Bozhja.
Pobedata e zagarantirana.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 17:31
Amin

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2010 во 16:45

Carlos A. A. Pereira


e obicen fotograf so, prema mene, jadno portfolio, tipov ne napravil niedna dobra fotografija , barem prema toa sto sum go videl kaj nego

ako nekov niedna, lazev napravil edna, koja vredi za milion od drugi poznati fotografii

a toa e fotografija na Rachаeл onaa  tretata... taa e fotografija SON nad SONOVITE na site fotografi

ene so se vika i SLEPA KOKOSH KJE KLUCNE PO NEKOE ZRNO, ama ova ne e zrno nego oblakoder кој се вика

Between Darkness & Wonder






Rachael

Between%20Darkness%20&%20Shades Between%20Darkness%20&%20Desire Between%20Darkness%20&%20Wonder Rachael


Изменето од anakin - 05.Декември.2010 во 17:09
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 19:35

.

20070813_143829_been-248x300

.

према се‘, што се случи во Македонија во 2010 во врска со Скопје 2014 предлагам

.

да се изгради на плоштад СПОМЕНИК ЗА БОРБА ПРОТИВ СПОМЕНИЦИТЕ

.

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2011 во 20:13
ma nema vrska!изненадување

...treba eden na branko...i toa pogolem od onoj na aco...vo chest na toa shto uspeal da vi gi sobue opincite...намигнување.

....bez nego ke bea seushte goltari  nekoi,да


...ako toj bil chesen  ,...mislam!голема%20насмевка

...zatoa shto osnovnata maxima  na nekoi im e taa,...


shtom toj mozel...nie mozeme i duplo od nego !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2011 во 23:39

images

Ѕherlok Holms e tip ingiliz roden vo 1887 godina vo London.
Po zanimanje bil najgolem detektiv i zadaca, uz svirenje falsh violina, mu bila da gi zaprepastuva lugjeto okolu sebe i da gi fakja bitangite koi nekogo skinaa, oti imale krurvinsko dobra pricina nesho takvo da napravat.
Imal prijatel Dr. Watson, koj vezden bil kaj nego na Bejker strit 221B, mozebi zatoa sto Sherloka go bolese kicmata, oti jas nekoja druga pricina ne mozam da najdam.
Nekoja cuca nemal i na denesnite istoricari ne im e poznato dali nekoja, taka uz put, legnal, oti se znae, deka uz ne put ne legnal nikoja, taka da moral da bide sexualno frustriran i mozebi toa mu pomagalo vo negovata dedukcija.
E sega so e toa dedukcija?
Tova taka mu vlegol nekoj tip u ofisot doma i toj go poglednal i veli.
Ti pred pola sat gi ranese svincinjata , si se zasekiral deka ednoto svince ima svinski grip i deka veprot pravi incest so svojata sestra. Zenati izgubila tvoja karta za cela sezona na Liverpul, ama tebe ne te briga oti zivees u London i vo Liverpul imas svalerka i onaka ne odis na utakmici nego se onadues prvo poluvreme so nea , a vtoro poluvreme pies Wiski vo kafanata , sto e odalecena od kaj svalerkata 102 cekori.
I tipov cel zaprepasten od kaj tova Sherlok znae, demek e tocno, ama nie znaeme deka tipot e aboridzanec koj vcera doplovil so brod u London i se trudi na lugjeto da im uvali po nekoj bumeragn za da ima prva rata za kirija.
Na toj Sherlok mu stegnale prijava tie od zastita na zivotnite deka utepal u tova Baskervil nekoe milenice dzukela, ama nekako se izvlece so opomena i mala paricna kazna.
Sherlok Holms izmislil i maskiranje i cesto taka oblecen kako mornar seta niz maglite vo London barajki nekoj profesor Morijarti da go uapsi, ama ne mu odi bash oti toj profesor e epten pametna bitanga i ako go uapsi togash Konan Dojl nema so da pisuje.
.
Knigite so Sherlok se vtori prodavani vo istorija na civilizacijata vednas posle biblijata, sho e uspeh, oti vo knigite se samo toj, doktorot Watson i toj Morijarti, za razlika od plejada likovi vo biblijata koi ubivaa onaka javno bez nekoj da mora da razmisluva koj, zosto, komu, kako, do posledna strana.
.
VO ZIVOTOT NEMOJTE DA IZIGRAVATE GOLEM DETEKTIV, NEKOI RABOTI E PODOBRO DA NE GI OTKRIETE.

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ARTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2011 во 16:41


Ramzes II (oko 1302 g.p.n.e. - 1213 g. p.n.e.)





Solomon (oko 1000 g. p.n.e - 928 g.p.n.e )








KIR VELIKI (590 g. p.n.e -530 g p.n.e.)




Buda ( oko 563 g.p.n.e - 483 g.p.n.e )




Konfucije (551 g.p.n.e - g.p.n.e )





Leonida (480 g.n.e )




Herodot (? 484 g.p.n.e - 430/420 g.p.n.e )




Alkibijad ( oko 450-404 g.p.n.e )




Aristotel (384 g.p.n.e -322 g. p.n.e )




Hannibal ( 274 g.p.n.e - oko 183 g.p.n.e )





Ciceron (106 -43 g.p.n.e )





Sapfo (oko 630 g.p.n.e - oko 570 g.p.n.e )






Isus ( oko 4 g.p.n.e -oko 30 g.n.e )





Marko Aurelije (121 - 180)






Konstantin Veliki (oko 285 - 337 )





Muhammad (570-632)




Karlo Veliki (742-814 )




Harun al-Rashid (763/6 -809 )






Eleonora Akvitanska (112 - 1204 )




Edvard Crni princ (1330-1376 )



Filipo bruneleski ( 1377 - 1446 )




Saladin (1138- 1193)





Jovanka Orleanka ( oko 1412 - 1431 )




Babur (1483 - 1530 )






































































Изменето од ARTE - 30.Јануари.2011 во 03:35
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2011 во 23:41
ubai slikicki
да
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2011 во 08:25
ја се надевам дека Господин Rachael нема да ми се налути што ја користам таа убавина cuz it's Darkness

Изменето од sanja-a - 31.Јануари.2011 во 08:26
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 12:14
veronautika - graffit - religija - vistina
.
ako procitame nekogas na nekoj zid

AKO MU ZBORUVAS NA GOSPOD, TOGAS TI SE MOLIS
NO
AKO GOSPOD TEBE TI ZBORUVA TOGAS IMAS TEZOK OBLIK NA SHIZOFRENIJA

.
kade e tuka vistinata, zarem gospod i vernik ne se vo dvonasocna komunikacija
ili gospod ne gi znae jazicite na narodite osim evrejskiot ?????
.
kade e tuka  pravdina???


Изменето од anakin - 02.Април.2011 во 12:15
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2011 во 00:11
принц, принцеза, коњ и HELP
.

.

Во бајките принцезата е најубава на свет а принцот е на бел коњ.

Ако е најубава значи се претпоставува дека атрибутите и се некаде 90 60 90 или за љубителите на поголема предница 100 60 90.

Сега рука на срце, не се спомнува дека е баш најубава на целиот свет, него најубава во кралството, оти треба да се остави место за некоја друга принцеза, од друга бајка, да носи сличен епитет и атрибути тука некаде.

Принцот пак секогаш е на бел коњ, тука немам дилема, тоа не значи дека бел коњ е поубав од црн арапски вранец , него дека принцот е белец. Големината на неговиот коњ никогаш не се спомнува, ама сигурно големината на коњов е надпросечна, оти што би бринц имал мал коњ, не? кога може во бајката да избира.

Дилемата ми беше, зошто формите им се така дефинирани, кога воопшто не се важни за една бајка со среќен крај.

Можеби тоа има некоја врска со сексот, ама за тоа ќе мора да подразмислам.

.

prince&princess_1_lg

.

HELP


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2011 во 08:50
sexualisticki preporaki

никогаш, ама баш никогаш немојте на некоја девојка да и предложите вака:

- Се извинувам, Г-це, дали би сакала со мене да имате сношај?-

Ако по некој случај упали, што многу би ме изленадило, тогаш таа очајно сака на својата посилна половина да му набие рогови, оти вчера го начекала со својата најдобра другарка, корпус деликатес.

Со оглед на погорното наведено произлегува дека, ако сепак се одлучите на такво прашање:

Прво погледнете се во огледалото, за да оцените, колку очајна девојка треба да прашате.

Ако сето тоа не упали ( јас така и предвидов погоре) тоа значи дека се сексавте 50% ( вие сакавте). Ако прашате пак две близначки, вашата сексуална активнот таа вечер ќе биде само 33,333%, што е математички помала вредност, иако резултатот е биде истоветен.

.

Ако случајно пак во некој кафич ви пријде цуца и пол и ви постави ово горно неадекватно прашање

- Се извинувам, Г-не, дали би сакале со мене оваа вечер да имате сношај?-

тогаш или

1. сонувате прекрасен сон

2. таа во мометот ви побарала запалка да запали цигара а вие сте сексуално сјебан веќе подолго време

3. сега ова го измисливте, за да им се фалите на другарите наредни две години

.

но мора да знаете, дека во тој момент неколку девојки би  сакале тоа да ви го кажат, ама нема.

ФАК, сега незнам зошто, нема?

.

но мислам дека тоа има врска со моето поранешно откритие.

НА ЖЕНИТЕ НЕ ИМ Е ТОЛКУ ВАЖНО ШТО РЕКОВТЕ НЕГО КАКО  ГО РЕКОВТЕ ТОА.


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2011 во 11:24
 реформаторски откритија

20070813_143829_been

.

Повеќемесечно, мое, истражување на теренот покажа многу придобивки на транзицијата и поготово на реформите.

Така да нема више одење еднаш на 10 шалтери него сега одиш на еден шалтер 10 пати.

Позитивни страни за кои е свесна дури и нашата реформаторска влада се:

1. не мораш да ги пронаоѓаш сите 10 шалтери распрчкани Бог знае каде во градот

2. не се караш со 10 државни службеници ама само со еден и тоа 10 пати, па со тек на времето му ги откриваш слабостите и караниците ги преокренуваш во своја полза

3. не мразиш толку државни службеници , него само еден

4. не мораш да памтиш кој што не ти рече што ти е потребно, него во старт знаеш кој бил тој што ти дал, погрешни или нецелосни информации

5. ако шалтерскиот службеник е некоја добра цуца, во текот на целиот месец може и да се зацопа у вас ( а познато е дека љубовта ја измислија комунистите, беспари да се упикаат под здолништа ( пази здолниште е мак. збор за сукња))

6. стануваш позната личност во околината на шалтерот, шо после 7 ми от пат, другите ем те сожалуваат ем ти нудат кафе, за да се смириш, што не е мала работа и тука се гледа хуманоста на државните службеници на дело

7. освен позната личност стануваш и маскота на офисот

8. немаш проблем со паркирање оти од трети пат веќе си ги научил сите места каде е можно да се упикаш без некој да те загради

9. има уште, ама за тоа, кога ќе завршам со теренската активност, ако до тогаш не ме зафати фобија од Дежа ви


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2011 во 18:40
makedonska kamBanja - izbori 2011
.

ме радува што ова кампања има чисто македонски карактер и се внесени елементи од нашето к*ртулно наследство

тоа е одлика на голем народ, да не гледа околу што се прави, него да си зачува свое достојно минато

така да се појавија, за првпат, традиционалнимакедонски  елементи

http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/D62E662A4CB6D84A93EE5F26CFC96505.jpg

1. САКАШ ЗМИЈА ДА ТЕ АПНЕ ИЛИ МАГАРЕ ДА ТИ ГО НАЧУКА

негативен одговор на двата избора алудира на ЛДП, шо е достојно за почит

http://www.zurnal.mk/data/news/Gruevski_13.jpg

2. ЈАС СУМ ЗА ДА , А БРАНКО Е ЗА НЕ

македонско визионерство, однапред знаеме што сака и мисли подобро и од самиот тој

http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/E39058266625A843AC6B1670DAF48B09.jpg

3. ИМАМЕ ТИМ И ПРОГРАМА ЗА ДЕСЕТКА

внесена е традиционална десетка со кромид, и овие избори се одликуват со традиција а не некоиси жабарски пици и лазањи а за МекДоналд па ич не станује збор

http://www.ereporter.com.mk/Content_Data/Images/201010271306286.jpg

4. БРАТ И ДА САКАМ СО ТВОЈАТА ЖЕНА, НЕ МОЖАМ ДА СТИГНАМ (на сите страни сексуално растргнат)

тоа е традиционално македонско фалбаџиство, кое го знает целиот свет и така во светските анкети, колку пати ебејете у неделата, нашата нација е исклучена, како неверодостоен и неверојатен анкетен податок

http://www.zurnal.mk/data/news/antonio_3.jpg

5. НИЕ ГРАДИМЕ НЕ КРАДИМЕ

употребена е рима, што е одлика на нашите музикални песни а и реклама за струшките вечери на поезијата, кои се наближуваат

.

со обзир дека самошто почна кампањата, традиционалното, верувам, ќе се задржи и ќе може овој пост да се дополни со други МАКЕДОНСКИ к*рТУЛНИ БИСЕРИ




Изменето од anakin - 26.Мај.2011 во 18:41
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 210211212213214 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,703 секунди.