IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 159160161162163 217>
Автор
Порака
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 17:53
ova specialno za mamma

Lista na AKTIVNI KORISNICI

Toa e lista, kade sto e sekoj korisnik ( gostin na forumot ) zaveden dodeka se dvizi niz nego...
Taa lista koristi za spioniranje ... tamo se gleda koj vo koja tema e, koj komu pisuva LP (licna poraka) koj se krie ili pak koj ja pregleduva taa lista

Изменето од seka - 08.Мај.2008 во 17:55
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 17:55

Постои една ИНДИВИДУА која сите МНОГУ, МНОГУ ја сакаат.... а особено припадничките од понежниот пол...... и тоа најчесто сакаат таа индивидуа да им се наоѓа на вратот, прстите или евентуално на ушите. Ја сакаат таа индивидуа повеќе и од златото....... Да, тоа е неговото височество

Д И Ј А М А Н Т



Дијамантот е минерал кој се формира од елементот јаглерод и тој спаѓа во групата на скапоцени камења (односно е најскапоцен).
Па, дијамантот е најтврдиот природен минерал (најтврдата позната природна супстанција) и тој поседува уште некои други исклучителни карактеристики, што го прават многу важен индустриски и научен материјал.

На Мосовата скала на тврдост на минералите тој го држи највисокото 10-то место:

1. Талк - лесно се гребе со нокт
2. Гипс - се гребе со нокт
3. Калцит - се гребе со нож
4. Флуорит - се гребе со стакло
5. Апатит - се гребе со челик
6. Фелдспат - тој гребе стакло
7. Кварц - лесно гребе стакло
8. Топаз - тој сече стакло
9. Корунд - се гребе единствено со дијамант
10. Д И Ј А М А Н Т - 140 пати потврд од Корундот!!!-
se grebe socili mili ,kupi mi gooooooooooooooooплачење
Значи, освен тоа што служи како украс за китење на женското тело, тој поради својата цврстина се користи како средство за сечење и брусење на најотпорните материјали - мермер, челик и сл.

Геолошки уникатни, тие се формираат во големите длабочини на Земјата и се обично стари и преку милијарда години.
Научниците сметаа дека тие се создаваат на длабочина поголема од 150 км, а има докази дека некои дијаманти се формирани и на длабочина од 670 км.
Значи, дијамантите се кристали создадени од чист јаглерод. Ваквата кристализација бара огромни топлини и притисоци....

ПРИТИСОКОТ СОЗДАВА ДИЈАМАНТИ !!!!

Eeee... а некои будали пеат: "Нечу, нечу, дијаманте...."






Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 14:16
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 18:04
10. Д И Ј А М А Н Т - 140 пати потврд од Корундот!!!

se grebe so

cili mili ,kupi mi gooooooooooooooooплачење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 18:32

ova e od mojot prijatel

BEN GOOSsENS
Singing%20in%20the%20rain
Stormy%20kisses
IQ%20levels


Изменето од anakin - 08.Мај.2008 во 21:44
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 18:35

Е па еве ви ги на најголемите дијаманти у свет (да не плачете)


Cullinan Diamond - 3.106,75 карати (621.35 грама).



Koh-i-Noor - 105 карати (21,6 грама)




...и најголемиот надвор од овој нашиов свет!!!



Космичкиот дијамант е всушност едно вселенско "ѓубре" (астероид) кој има дијаметар од 4.000 км, а се наоѓа на некои 50 светлосни год. оддалеченост од Земјата, во соѕвездието Centaurus.
Колку за информација - тој тежи 2.27 илјади трилиони трилиони тони - тоа се 10 милијарди трилиони трилиони карати или тоа ви е 1 (кец) со 34 нули!!!!

КАКО НЕ БЕШЕ МАЛКУ ПОБЛИСКУ ОВОЈ АСТЕРОИД, ПА ОН ДА НЕ АКНЕ У 2012 ГОД.!!!   



Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 14:15
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 18:58
среќа



Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:48
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 19:21

Kája Saudek


среќа





Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:49
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 21:24
The%20image%20“http://st.blog.cz/m/mikedenik.blog.cz/obrazky/15447638.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

http://www.divus.cz/images/umelec/06U302OCTOBRIA.jpg
do koga vaka kje ja rasipueme голема%20насмевкаголемо%20гушкање



Изменето од anakin - 08.Мај.2008 во 21:45
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 22:12
среќа







Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:49
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 12:31
INTERNET


Sekoj den go koristime, koj pojse koj pomalce, no mnogu malce gi poznavaat korenite na INTERNET-OT.

potekloto na internetot e vo amerika, 1969 amerikancite go koristelie "internetot" za prefrlanje na borbeni informacii!

Prvata TCP/IP mreza ( kako sto e koristime vo denesno vreme ) e napravena 1983, znaci 1 januar 1983 godina e rodendenot na internetot ...
Vo toa vreme internetot mozele samo universiteti, vojskata i "vazni" drzavi da go koristat!!!

Popularnosta na Internetot dojde tek vo *90 godini. Vo godinata 1991 CERN go pretstavo WWW (World Wide Web) projektot!

1993 godina e sozdaden prviot graficki prebaruvac ( vo denesno vreme najcesto google) Mosaic web browser 1.0

1996 godina internetot zapocna da se upotrbuva za komercialni i privatni potrebi!

1 januar 2006 internetot go koristat veke edna milijarda luge!

Toa vi e toa... ako nesto fali ili sakate da kazete, samo poveleti, i ako ne e moja temava
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 13:43

Montblanc


site kje pomislat deka pak neso kje tropam za planini no ne e taka

tipovite kako
Claus-Johann Voss knizarnik,Alfred Nehemias bankar i  August Eberstein inzenjer- od Shvabija oformija vo 1906 firma koja ja narekoa Mont Blanc- po najgolem vrv vo Evropa

no edina slicnost e vrvceto na naliv perata so gi proizveduvat i gi prodavat vo celiot svet


ene kako tie se proizveduvat- prvo tipovite od firmata odat na berza i otkupuvat 24 karatno zlato i iridium. Zlatoto go topat i lijat vrvovi od naliv pera i kalemat na nego vrvce od iridium

posle toa toa vrvce se rasekuva na polovinki so cirkularce no so brzina od 20 ooo vrtezi- oti inaku nema da go bigjava

e toa e najvazniot del na celoto penkalo, drugite delovi se rabotat skoro racno so drski od zlatni shari ili dijamanti

cenata na takvite penkala e od 7000 evra do .... hahah vikat nema gorna granicaголема%20насмевка

takvite penkala se ispituvat na razni nacini - gi znam ,no da ne go tupam

takvite penkala sluzat za chalamenje i za pokazuvanje status na doticniot koj so gi poseduva i poevtinite varijanti po potpisuvanjeto se razmenuvaat

ako sakate da ste RIGHT - pisuvajte pametno i so guskino pero ako trebit
Sterling%20Silver%20Montblanc%20mikrotužka,%20kuličkové%20pero%20a%20kožené%20pouzdro.

Sterling Silver Montblanc


za da napisete zbor od koj cel svet place ili se smee ne vi trebat dijamanti vo penkaloto nego vo srceto





Изменето од anakin - 09.Мај.2008 во 13:45
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 17:15
GLUVCE

ima dve vrsti na gluvcinja...

Zena koga ke vidi takvo gluvce, se kacuva na stolica, ne znam ni samata zosto!? demek toa gluvce ke im napravi nesto da si ostanat kaj sto si soela dodeka go videla gluvceto...
Pa neli i tie mozat da se kacuvaat?
nekoi pa gi cuvaat kako domasno milenice...
bile slatki? Se prasuvam dali nekogas gricnale od toa gluvce pa da kazat deka bile slatki.



E sega ima i drugo gluvce... Toa se koristi za navigiranje! Se priklucuva vo kompjuterot! Od niv ima razliciti formi i golemini, eve nekolku







i na kraj edeno obicno kompjutersko gluvce
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 20:09


Сека .... welcome to the club ...

Мене ако ме прашаш, јас би го земал второто од горе!!!





Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 14:14
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 20:17
..АСТРОНОМЕ...ЗНАЕШ ЛИ ТИ ДЕКА ,ПРИ ВСЕЛЕНСКИТЕ ЕКСПИДИЦИИ СЕ ПРАВАТ ПОСЕБНИ И СТРОГИ КОНТРОЛИ ЗА ЗАШТИТА ОД ОВИЕ...Т.Н. GLODARI,ТАКА ДА НИВНОТО ПРИСУСТВО И ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ЖИВОТ Е ....ОПАСНО И НОРМАЛНО..ШТЕТНО!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 159160161162163 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.