IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 125126127128129 217>
Автор
Порака
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:02
Originally posted by james dean james dean напиша:



Не проверив дали претходно е спомнат Stephen Hawking. Ако не е, мора да го споменам!





Stephen Hawking




MOZE...MALKU POOPSHIRNO DA  OPISHESH ZOSHTO GO SPOMNUVASH???NE DRUGO TUKU DA NE GUGLAM SEGA.....намигнување

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:31
eve,go ima na site mozni i nemozni jazici,ama na makedonskiot "priznat" jazik vo svetot.................go nema!

Stephen William Hawking (Oxford, 8. siječnja, 1942.), britanski je teoretski fizičar.

Završio je studij fizike na Sveučilištu Oxford, a doktorsku disertaciju iz kozmologije obranio na Sveučilištu Cambridge. Već 1974. postao je članom Kraljevskog društva iz Londona, jednog od najstarijih znanstvenih udruženja na svijetu. Danas je profesor matematike na Lucasovoj katedri Sveučilišta Cambridge, istoj onoj katedri na kojoj su nekoć predavali velikani poput Isaaca Newtona i Paula Diraca.

Poznat je po doprinosima na poljima kozmologije i kvantne gravitacije, osobito u kontekstu crnih rupa, te po popularnim pisanim djelima, u kojima iznosi svoje teorije o svemiru općenito. Tu se ubraja i znanstveni bestseler "Kratka povijest vremena" (A Brief History of Time), koji je zauzeo prvo mjesto na listi bestselera britanskog Sunday Timesa i tamo se zadržao rekordnih 237 tjedana.

U mladosti je obolio od amiotrofične lateralne skleroze (ALS), paralizirajuće bolesti koja uzrokuje slabljenje tjelesnih mišića. Potpuno nepokretan, u kolicima, vremenom je izgubio i sposobnost govora, pa s okolinom komunicira jedino uz pomoć kompjuterskog sintetizatora glasa. Srećom, bolest ne oštećuje njegov mozak tako da se uspješno nastavlja posvećivati svom teoretskom radu.


You live only ONCE!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:33
Frankenshtein
среќа




Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:12
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 23:55
Originally posted by bond....james b bond....james b напиша:

eve,go ima na site mozni i nemozni jazici,ama na makedonskiot "priznat" jazik vo svetot.................go nema!

Stephen William Hawking (Oxford, 8. siječnja, 1942.), britanski je teoretski fizičar.

Završio je studij fizike na Sveučilištu Oxford, a doktorsku disertaciju iz kozmologije obranio na Sveučilištu Cambridge. Već 1974. postao je članom Kraljevskog društva iz Londona, jednog od najstarijih znanstvenih udruženja na svijetu. Danas je profesor matematike na Lucasovoj katedri Sveučilišta Cambridge, istoj onoj katedri na kojoj su nekoć predavali velikani poput Isaaca Newtona i Paula Diraca.

Poznat je po doprinosima na poljima kozmologije i kvantne gravitacije, osobito u kontekstu crnih rupa, te po popularnim pisanim djelima, u kojima iznosi svoje teorije o svemiru općenito. Tu se ubraja i znanstveni bestseler "Kratka povijest vremena" (A Brief History of Time), koji je zauzeo prvo mjesto na listi bestselera britanskog Sunday Timesa i tamo se zadržao rekordnih 237 tjedana.

U mladosti je obolio od amiotrofične lateralne skleroze (ALS), paralizirajuće bolesti koja uzrokuje slabljenje tjelesnih mišića. Potpuno nepokretan, u kolicima, vremenom je izgubio i sposobnost govora, pa s okolinom komunicira jedino uz pomoć kompjuterskog sintetizatora glasa. Srećom, bolest ne oštećuje njegov mozak tako da se uspješno nastavlja posvećivati svom teoretskom radu.




E,fala ti mnogu......si se  potrudilнамигнување

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 00:05
da........................mi otpadnaa prstite dok go napisav!голема%20насмевка
You live only ONCE!
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 12:11
плазење

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 12:43
site kje ve zbrisam BANDO EDNA
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 14:45
Mafija
среќа







Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:13
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 15:01

Не проверив дали е спомнат претходно,а и да е-за мене тој е индивидуа на изминатиот милениум!
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 15:38
Originally posted by anakin anakin напиша:

Mafija

pred mnogu mnogu godini vo sicilija ziveela edna devojka  se vikala Fija - ( na sicilijanski kjerka)

kako so e poznato a i nepoznato koj se ne paradiral niz Korzika i Sicilija
taka tie vagabondi ja kidnapirale ubavata ni sicilijanka- ( normalno so vlaknesti noze i brkovi pod nosot - lepota na sicilijankite)

izbezumena majka trcala ko luda po palermo i izvikuvala na losh italijanski jazik no so dobar sicilijanski akcent Ma Fija Ma Fija- so na poznavaci na talijanskiot dijalekt  im e jasno deka znacelo Moja Fija Moja Fija

i taka se sobrale mazista tova sicilijanski i itgnaa da ja oslobodat devojkata od racete na vagabondite- dali uspejale da ja oslobodat nevina ili obratno od nevina toa do den denes ne e poznato no oformuvajki ja druzinata koja se organizirala za branenje na svoite ognista ostana denes legendarnoto ime MAFIJA

i taka do den denesen vo Palermo se si se vo ramkite na familijte kade vladee kum koj koj povekje pali odosto gasi

i taka stana familija organizacija koja se sirela zad granicite na sicilija i najjakiot ogranok e vo USA pod naziv Cosa Nostra - so znaci nasa rabota i se e vo racete na Kumot i Konsiglierito i drugite banditi koi imat lazna gordost na svojata tradicija

najpoznati kumovi bile

Don Vito Genovese
Al Capone
Lucy Luciano
Franky Yale
Joe Masseria
Salvatore Maranzano

i nivnite familiii -
Gambino, Genovese, Colombo, Lucchese a Bonanno

 so nivnite tituli


  1. Capo di Tutti Capi
  2. Capo di Capi Re
  3. Capo Crimini
  4. Capo Bastone
  5. Consigliere
  6. Caporegime
  7. Sgarrista ili Soldato
  8. Picciotto 
  9. Giovane D'Onore





 
 
MENE OVAA RABOTA SO MAFIITE MI E MNOGU INTERESNA I VOZBUDLIVA.
NE ZNAM DALI DO SEGA IMALO CAPA DI TUTTI CAPI, AMA EVE JAS BI SE KANDIDIRALA ZA EDNA TAKVA POZICIJA. PA STO KOGA MOZE HILARY DA SE KANDIDIRA ZA PRETSEDATELKA, ZOSTO DA NE MOZE KEJT ZA KUMA. SI IMAM I IME SMISLENO. KE ME VIKATE MAMMA KATERINA (ZADRZI NA MM) ZNACI, DOGOVORENO! SE BARAAT MAFIJASI I MAFIJASKI!
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 20:34


Му благодарам на bond....james b, за објаснувањето што и го даде на Mamma за Stephen Hawking, наместо мене. Јас само уште би додал дека покрај тоа што тој практично стана познат во светот на науката со своите истражувања на црните дупки и неговите докази дека тие всушност и не се "толку црни", тој исто така воведе некои нови револуционерни научни концепти - како што е на пр. имагинарното време и сл. Но најважно од сé е тоа што тој се зафати (се разбира веќе од поодамна), со една многу поголема работа, а тоа е потрагата по конечното обединување на ајнштајновата Теорија на релативност со Квантната механика, во една големата обединувачка теорија - Теоријата на сé, која ќе ги даде одговорите на сите прашања.
Инаку, навистина повеќето светски научници сметаат дека тој е најголемиот жив светски ум!



Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 17:09
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 22:02
Mu blagodaram i jas na bond no ako dobro razgleduvavte nekolku stotici strani nazad ke videvte deka osven copy-paste e pozelno neshto so svoi
zborovi da se napishe.Dali ke bide smeshno,ili samo ke se raskaze istoto
od izvorot od kade se doshlo do informaciite voopshto ne e vazno.
Ako e vaka togash mozeme samo link da pushtime pa ke si chita sekoj.
Ova e najubavata tema na ovoj forum-nemojte da ja rasipuvame тагатага
tenk ju...tenk ju...не%20вреденне%20вреден


Изменето од mamma - 25.Февруари.2008 во 22:07

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 22:19


Никогаш на форумов не сум направил copy-paste (освен ова copy-paste сега од тебе Mamma. Па секогаш мора да има и мали исклучоци, нели?)

Се шегувам!

Се сложувам: copy-paste FORBIDDEN



Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 17:08
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:49
Originally posted by james dean james dean напиша:


Никогаш на форумов не сум направил copy-paste (освен ова copy-paste сега од тебе Mamma. Па секогаш мора да има и мали исклучоци, нели?)

Се шегувам!

Се сложувам: copy-paste FORBIDDEN




joooooj pa jas ne mislev na tebe prijatele.....sorry тага
mozebi trebashe da naglasam za kogo se odnesuvashe ovaголемо%20гушкање

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 125126127128129 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.