IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101102103104105 217>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 23:23
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,....da ,...so ljubisha samargjich,....bea strav i trepet za germancite,..газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 00:02
dosta trabunjate tukaтагаголемо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 00:20


dobra nok ...

ubavi sonovi ...
spienje so racete gore ...

ljubisa samardjich ...
ke kazam ...
sto saka neka bide ...
go dupnaa od mitrolezi nosenje ...


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 11:55
zosto nekoi sakaat da ja rasipat temava so repliki.... Mamma nekolku pati apelirase da ne se replicira, eve i jas sega...

MOLAM BEZ ZAJADLIVI REPLIKI
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 12:21


i jas sum za toa ...

neka si zivee temata bez kontriranja ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 14:26
Novo komponirana narodna muzika ili ... vo ponatamoshniot tekst-NKNM,ili......za da razberat site TURBO FOLK
Vo muzichka smisla NKNM pretstavuva parafraza na folklornite motivi na
naselenieto na balkanskite prostori,eks-YU pogotovo ili konkretno juzniot del na balkanot,no so tendencija na shirenje koja go zafaka duri i prostorot na nekoi delovi na Evropa i EU(mislam na Slovenija).
Se izveduva na tradicionalno narodni instrumenti(Yamaha,Fender Stratokaster, dodeka vokalite tkn.-pevaljki se istaknuvaat so naglaseno vibrato)voglavno vo ugostitelski objekti,na svadbi kako nuzna potreba,sportski stadioni i vo ponovo vreme duri i po  elitni kafulinja,no samo posle polnok.Pokraj zachuvuvanje na muzichkoto bogatstvo,NKNM e posebno znachajna poradi mislovnite dometi i visoki poetski vrednosti na svoite tekstovi.
Vo pogled na tematska vrednost,avtorite na NKNM golemo vnimanie posvetuvaat na fundamentalistichki metafizichki prashanja,posebno  na problemot na teodicija("Shta sam bogu pogreshila","Udri grome"...itn.)no.ne gi zapostavuvaat nitu  poedinechnite nauki i disciplini,na primer komparativna sociologija("Moje selo lepshe od Pariza")ili psihijatrija("Ala bi se shikicala al mi neda nana")
Shto se odnesuva na poetikata iako NKNM se bazira na tradicionalniot stih i stilski figuri,poedini avtori odat na avangardni izrazi od nadrealizmot("Suzama sam lepio tapete")pa duri i dadaizam(dostaaaaaaaaaaaa).
Za kraj eve,ako imavte zivci i chitavte se,a ne umrevte od silni emocii,ke kazam deka NKNM kako takva se institucionalizira vo site sferi na nasheto ziveenje kako edinstveno ideoloshko dvizenje i vrshi golemo vlijanie vrz javnoto mislenje i opshtata sostojba na duhot vo zemjava,vo kolaboracija so drugi znachajni kulturni institucii na primer teatarot,operata baletot isto, i.......
.....drugiплазењеплазење


Изменето од mamma - 11.Декември.2007 во 19:03

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 14:29
haahhahahah
не%20вреден


Изменето од anakin - 11.Декември.2007 во 16:07
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 16:04

Mislam deka dalechinskiot upravuvach veke beshe spomenat vo individui no ,eve pak od eden drug psiholoshki aspekt i moment-ne za drugo tuku da pokazeme na mashkiot del od populacijata deka i vakov  dalechinski upravuvach ili REMOTE CONTROL....tako zvani- postoi...трепкањетрепкањетрепкање
PS.Denes imam "svoj moment"za koj malkumina znaatголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Изменето од mamma - 11.Декември.2007 во 16:21

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 21:10
SPOMENI

тагазбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост


Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 00:48
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 21:15
Поважно е она што се живее - за да остане во сеќавањето. Бидејки без доживувањето - нема спомен, нема сеќавање.....
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 21:17
da
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 21:22
RASENTIMENTALISALISTEMISE.......EPTEM!!!голема%20насмевкаголема%20насмевка
SORRY,MALKU SHEGA NE E NA ODMET,TAKA MI DOJDE...INAKU E PREKRASNO SETO ONA GORE KAZANOголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 21:28
da kolku vredi eden den????????????????????????????

nekogas malku a nekogas mnogu
nekogas kako cela godina
nekogas e denot kako planina na sekjavanjata
a nekogas voopsto ne se sekjavame na toj den
 
kolku vredi eden den

kolku denovi ,kolku planini treba da ima eden zivot???????
a kolku bezpotrebno potroseni denovi??????????????????

ova e poteska zagadka od postoi li gospod
so ubo koga ne bi se trosele uzaludno




SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 21:43
 Не знам дали е веќе спомнат

ЕРИК САТИ (Eric Satie)

 

роден 1966, починат 1925год. во Франција.

Ексцентричен музичар, претставник на француската авангарда од крајот на 19 и почетокот на 20 - тиот век. Член на розен - кројцерите и музички автодидакт, Сати се издржува со свирење пијано по париските кабареа и компонирање на композиции со необични наслови (во тоа време незамисливи!) од типот:

Гимнопедии

Гносиени

Пиеса во форма на крушка

Исушени ембриони

Спорт и разонода

Претпоследни мисли

Бирократска сонатина и  многу други....

Дружењето со Жан Кокто (уште една многу јака индивидуа на 20 век!) го спојува со Дјагилев (и уште една јака индивидуа) и рускиот балет, за кои го пишува балетот „Парада“ (1917) чијашто сценографија и костимографија ги прави една од најпознатите и најјаки индивидуи на изминатиот век – Пабло Пикасо. Во оваа опера се употребувани џез ритми, и „инструменти“ од типот машина за пишување, свирче (за фудбалска утакмица) и полициска сирена.


Едноставен во музичкиот израз но исклучително оригинален, Сати е духовен татко на новата генерација француски композитори почнувајки од периодот кога тој живеел но и по неговата смрт.

Живеел сам, во едно сопче на парискиот Монмартр, во текот на животот имал само една афера со жена (толку барем е познато), имал многу специфичен смисол за хумор и знаел смртно да се налути ако некој не го третира добро неговиот чадор (имал огромна колекција чадори).
 
(имам и фотографии, ама не успевам да ги пренесам тука?)


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101102103104105 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.