IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Се храните ли здраво?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Се храните ли здраво?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
Автор
Порака
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2007 во 18:50
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

i tuka patlidzanite nemaat vkus na patlidzani, jas pocnav da razmisluvam pak da si sadam patlidzani i piperki vo bavca


И моите а и свекрва ми садат во бавча, затоа и знам каков вкус имаат...
А да не зборам за праски и кајсии, миризбата од далеку им се осеќа. Е нема овде тоа.

За ананас, банани, киви итн. не зборам... не сум пробала тукушто набрани, ама она што вирее кај нас и што имам пробано, овде нема шанса истиот вкус да го осетиш.

Уште кога ќе видам патлиџани од Холандија, ми се темни...

Originally posted by mamma mamma напиша:

Eleni i vlecka nie ovde dole ...kako da sme na druga galaksija
nemame takov izbor i morame sakale ili ne da konzumirame samo
ona sto tuka ni se nudi-nazalostCry


Избор има... има овошје и зеленчук што никогаш во живот ги немам видено и не знам ни како се јадатLOL

Немаат црници или дуденкиTongue... хехе баш ми текнаBig%20smile
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2007 во 22:18
Originally posted by mamma mamma напиша:

Eleni i vlecka nie ovde dole ...kako da sme na druga galaksija
nemame takov izbor i morame sakale ili ne da konzumirame samo
ona sto tuka ni se nudi-nazalostCry


Mamma, zdrava hrana ima vo Mk povekje, ne zali:)  Tuka ima raboti sto se prodavaat pod etiketa "organic" i se duplo poskapi. Moze i da se pozdravi od obicnite vo supermarket (se somnevam), ama covek sto videl kolkava e edna normalno odgledana jagotka i kakov vkus ima, nema sansi da poveruva deka ogromnite i ispolirani jagodi, kolku i da se vodat za organski, nema sansi da se neprskani i genetski modificirani. Taka da, po stranstvo se e ubavo spakuvano, nareceno so ubavo ime i reklamirano, ama ne znaci deka e navistina takvo. Se e biznis - ako nekoj nikogas ne videl i ne vkusil prirodno odgledana jagoda, a e spremen da dade povekje pari za nesto sto veruva deka e toa, zosto da ne mu se prodade.

Uf kade mi taknaa tie jagodi, mi se prijade sega... Unhappy





Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Demonce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Demonce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2007 во 00:43
ЕЛЕНИИИИ.....


Изменето од Demonce - 01.Август.2007 во 00:49
Донт хејт ми хејт д мани ај си
Кон врв
Demonce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Demonce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2007 во 00:47
Originally posted by Eleni Eleni напиша:


Epten zdravo,imam tri glavni obroci vo denot,5 vrsti na ovoshje i so vecerata obavezno 2 vida zelenchuk sekoj den.Tri pati nedelno jadam riba,ednash pileshko,dvapati meso i ednash pasta.Uzivam vo zdravata ishrana,cigari,kafe i alkohol nikogash nemam probano.Rezultatot e odlichen,se osekash zdravo i energichno i imunitetot ti e super.Da ne se urocham neliBig%20smile

Go sledam Low GI rezimot na ishrana a hranata sama si ja podgotvuvam.Ubavinata na zdravata ishrana e i vo toa shto ne bara mnogu vreme za podgotvuvanje i pominuvanje cel den vo kujna)Hranata e najchesto varena,prigotvena na parea ili na skara taka da za toa ne treba poveke od 15-20min.A shto se odnesuva do zabeleshkata na vlechka,sekogash se trudam da jadam ovoshje i zelenchuk shto znam deka se vo sezona,a sekako tuka e i izborot na organic ovoshje i zelenchuk i free range proizvodi koi ne sodrzat nikakvi hemikalii.



Епа те зиам за женаѓаволѓаволѓавол
Донт хејт ми хејт д мани ај си
Кон врв
superbaby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superbaby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2007 во 17:39
hmm pa brza hrana ne jadum nogo 4esto a ne sa hranum ni nogo zdravo oti na primer ne jadum sekoj den ovoshje , ne jadum supi, ne gi jadum site te4ni mandzi kako grav leshta ... i sl. 
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2007 во 01:22

da ...

mislam deka se hranam zdravo ...

prakticno ne sum siguren ..

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2007 во 09:21


teoretski da ...

prakticno ... neznam ...
nesto probuvam so mali kompiri ...
so skapani domati ...

so jabolka dobro naprskani ...

so grozje so sinkamen ...


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
MECE Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MECE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 14:38
големо%20гушкањеjas ja jadam najzdravata hrana
se hranam kako bebe
www.nrg-fit.com
mence2006@freemail.com.mk


Изменето од MECE - 01.Декември.2007 во 14:39
HERBALIFE
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 15:48
Vo posledno vreme  samo na ovoshje ,zelenchuk
i korenja sum...no ne sum sigurna kolku e sosema ispravnoзбунетост

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 18:30
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:


da ...

mislam deka se hranam zdravo ...

prakticno ne sum siguren ..

Pokraj tolkava upotreba na aditivi, pesticidi, veshtachki gjubriva i ostanato, kaj nas teshko deka mozhe da se zboruva za zdrava ishrana.голема%20насмевка
always look on the bright side of the life!
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 19:04
Originally posted by bluebell bluebell напиша:


Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:


da ...

mislam deka se hranam zdravo ...

prakticno ne sum siguren ..

Pokraj tolkava upotreba na aditivi, pesticidi, veshtachki gjubriva i ostanato, kaj nas teshko deka mozhe da se zboruva za zdrava ishrana.голема%20насмевка




veke se menuva situacijata vo makedonija ...

bidejki imame dobro podnebje za proizvodstvo na
zdrava hrana ...

jas pisuvav za bio-dinamickite metodi
za takvo proizvodstvo ...
bez tretiranje na zemajata so pesticidi ...
so vestacki djubriva ...

a i hranata so razni konzervansi ...

sepak ...
i kolku toa da go ima ...
sekoj covek treba sam da se potrudi ...
da ima pravilna ishrana ...

nikoj nema toa da go stori mesto nas ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 08:37

SE TRUDAM KOLKU STO MOZAM
ZDRAVO DA SE HRANIME
BAREM,DOMA
A NADVOR,KAKO ZA SITE
TAKA I ZA NAS...
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 13:55
денеска јадев јаболкО за појадок...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2007 во 17:14
veke se menuva situacijata vo makedonija ...

bidejki imame dobro podnebje za proizvodstvo na
zdrava hrana ...

Marko i da imame podnebje povolno za proizvodstvo na zdrava hrana, nie dobro se potrudivme toa podnebj prekumerno da go zagadime,taka da mislam deka malku sporo ke se odvivaat rabotite, ama sepak za pofalba e toa shto veke se pochnuva so proizvodstvo na takva hrana. Samo me interesira kolku vreme ke e potrebno pohvata i vodite da se ischistat od dosegashnoto zagaduvanje, duri i ako staneme tolku svesni i poveke da ne gi zagaduvame.
always look on the bright side of the life!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.