IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Oдносот на наставниците кон учениците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Oдносот на наставниците кон учениците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 14:06
Ma4кица, снимете го професорот со мобилен, пуштете го преку интернет анонимно до Министерство за образование.Ако никој ништо не превземе за месец дена нема на кој да се жалите и кој да измени нешто.
Кон врв
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 15:00

Да да...се сложувам
Ама ај објасни ми како може една класна раководителка да се дере по учениците и да ги вреѓа ГОВЕДА и се што напишав погоре ако имаш прочитано!!!
И тоа го оправдуваш??[/QUOTE]


ne go opravduvam se slozuvam ama pa kazi mi ti deteto koga ke rece na nastavnikot ili na nekoj od nastavnicite ili profesorite
"pisi mi 5-ka ili ke te lezam "
"k*rvo"
"ke go viknam tatko mi ke ve zapali site "
"tatko mi e policaec ke ve pretepa"
i taka natamu
ova najstrogo bi go kaznil deteto a od ista stra i profesorot bi go kaznik kako sto imas gore navedeno
sakam uste nesto da te prasam dali poveke veruvas na svoeto dete ili na postar covek ili profesor da ne izmisluvaat malce decava za da go napagaat profesotot
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 18:50
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:


Да да...се сложувам
Ама ај објасни ми како може една класна раководителка да се дере по учениците и да ги вреѓа ГОВЕДА и се што напишав погоре ако имаш прочитано!!!
И тоа го оправдуваш??



ne go opravduvam se slozuvam ama pa kazi mi ti deteto koga ke rece na nastavnikot ili na nekoj od nastavnicite ili profesorite
"pisi mi 5-ka ili ke te lezam "
"k*rvo"
"ke go viknam tatko mi ke ve zapali site "
"tatko mi e policaec ke ve pretepa"
i taka natamu
ova najstrogo bi go kaznil deteto a od ista stra i profesorot bi go kaznik kako sto imas gore navedeno
sakam uste nesto da te prasam dali poveke veruvas na svoeto dete ili na postar covek ili profesor da ne izmisluvaat malce decava za da go napagaat profesotot [/QUOTE]


Зборам од сопствено искуство(таму завршив а како што гледам ништо не се променило) Искрено ќе верувам на своето дете(и покрај тоа што немам)од проста причина ние треба да сме тука за децата,да им помогнеме..па затоа ако некој го вреѓа моето дете јас дефинитивно ќе застанам на негова страна, а во случајов не збориме за мали деца, туку за личности кои имаат по 18-19 години(средно училиште), и со сигурност тврдам дека нема никаква причина за револт па така да се однесува ТАА личност.

Што се однесува на тоа "пиши ми 5-ка,ку*во,татко ми е ова-она" не го оправдувам ДЕФИНИТИВНО(а пак од лично искуство знам дека постои),бидејки ако на тоа го темелиме образованието ние самите се уништуваме...
Сметам дека на тие деца (и родители) што се однесуваат не треба да им се задоволуваат ПОТРЕБИТЕ(пишување повисоки оценки)само поради заканите,туку треба да се пријават по просветен испекторат(фала богу почнаа да го користат за нешто)и да следат санкции


Изменето од ma4kica - 18.Ноември.2008 во 18:50
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 18:54
Originally posted by lilica lilica напиша:

Ma4кица, снимете го професорот со мобилен, пуштете го преку интернет анонимно до Министерство за образование.Ако никој ништо не превземе за месец дена нема на кој да се жалите и кој да измени нешто.


Е моето време помина
Ама и да не беше така снимањето немаше ништо да смени,бидејки анонимните снимки(и било што друго) не се разгледуваат, а тоа значи дека некој треба да остави име...а ако остави име ќе биде жртвено јагне...така да нема логика

Инаку јас сум за поставување на тие (скапоцени) камери...нека дојде да ме вреѓа тогаш
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:11
... nikoj nema da bide zrtveno jagne ako..samo ako site si ja vrshime rabotata..
...roditelite pravilno da si gi vospituvaat decata...
...nastavnicite/profesorite se odnesuvaat spored kodeksot za odnesuvanje na eden prosveten rabotnik...a pred se covek...bidejki nieden normalen covek ne saka da go klasificiraat vo kategorija zivotinsko carstvo  i  imenuvaat kako zivotno...
...da se prekjine so pritisoci za oceni od vrvot pa nadolu...
...da se depolitizira obrazovanieto..pa ne kje mozat tatinite sinovi...ne kje moze nikoj da se sili...pa spored toa i onie zalutanite profesori vo obrazovanieto koi se krijat zad partiskata knishka...

Кон врв
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 19:59
zasto ne napravime skolstvo kako sto e na zapad
nema mesanje na nikoj jas stavam ocenka i toa e pa neka ima testiranje od koja saka i koj sto saka neka kaze na toa dali im se sviga ili ne
ako vaseto dente se stepa so nekoe drugo dete imasoocuvanje ako deteto vase ja pocnalo tepackata se zakacalo togas vaseto dete go brkaat od skolo i ke se zapise na drugiot kraj od gradot i tamu koga ke gi podnese dokumentite ke go prasaat zasto doaga vamu
nikoj nema da saka da go primi so teski maki ke odite od skolo vo skolo da go zapisete deteo
vreganje na prof nema nitu prof nego da go vrega
ako ve fati deka prepisuvate ili nekoj ve kaze na prof isto taka ve brkaat od skoloto ili univerzitetot i togas tesko nekade da se prefrlite zosto nikoj nema da ve saka deka se odnesuvate taka
tamu na zapad e se povrzano megu sebe a kaj nas nisto ne e duri i deteto da ti se kaci na glava ne mozes nisto da mu reces
ne e vo red toa spored meen
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 20:10
..e arno ama nie od zapad zemame samo shto ni odgovara... dodusha site so sekoj sme rodnini... голема%20насмевка
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 20:19
Originally posted by caldi33 caldi33 напиша:

zasto ne napravime skolstvo kako sto e na zapad
nema mesanje na nikoj jas stavam ocenka i toa e pa neka ima testiranje od koja saka i koj sto saka neka kaze na toa dali im se sviga ili ne
ako vaseto dente se stepa so nekoe drugo dete imasoocuvanje ako deteto vase ja pocnalo tepackata se zakacalo togas vaseto dete go brkaat od skolo i ke se zapise na drugiot kraj od gradot i tamu koga ke gi podnese dokumentite ke go prasaat zasto doaga vamu
nikoj nema da saka da go primi so teski maki ke odite od skolo vo skolo da go zapisete deteo
vreganje na prof nema nitu prof nego da go vrega
ako ve fati deka prepisuvate ili nekoj ve kaze na prof isto taka ve brkaat od skoloto ili univerzitetot i togas tesko nekade da se prefrlite zosto nikoj nema da ve saka deka se odnesuvate taka
tamu na zapad e se povrzano megu sebe a kaj nas nisto ne e duri i deteto da ti se kaci na glava ne mozes nisto da mu reces
ne e vo red toa spored meen


не е во ред да ти се качи на глава...
ама и на запад има многу негативни работи,па ако донесеме се од запад тогаш и тоа нема да ни се допаѓа,бидејки прво и основно ние не сме научени да функционираме на тој начин
Кон врв
caldi33 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caldi33 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2008 во 20:42
epa jas kako sto gledam samo najlosite raboti gi donesovme od zapad nisto drugo se sto ne cini na zapad tuka go prefrlija ili go kopirame taka da moze se da kopirame mislam deka se ke ni cini
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 19:08
... deneska slushnavme...ekspresna reakcija..kazna za profesorot "tepac... od 5 do 15% namaluvanje na plata...
...a ucenikot...kje se izbrka...za mnogu golem broj izostanoci...

Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 19:29
15%?!А за да го избркаат треба да заколе некого или...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 19:38
..aman ...eden Cegevara imam tuka do mene ..ushi mi odnese so tie stavovi...pa sega kuso si mi i ti tuka... aj procitaj shto pravel ucenikot...kakov ucenik e...
...normalno ne go opravduvam profesorot so negovite postapki...ama imaj doza na samokritika...kolku ucenici ne zasluzuvaat 5 sekundi da presedat vo ucilnica...

Кон врв
maestro13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 428
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maestro13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 22:53
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

..aman ...eden Cegevara imam tuka do mene ..ushi mi odnese so tie stavovi...pa sega kuso si mi i ti tuka... aj procitaj shto pravel ucenikot...kakov ucenik e......normalno ne go opravduvam profesorot so negovite postapki...ama imaj doza na samokritika...kolku ucenici ne zasluzuvaat 5 sekundi da presedat vo ucilnica...


Па во право си, има често такви случаи.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 23:25
na zalost...poveke od cesto...ama nie roditelite sme mozda najpoveke krivi...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.