IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Oдносот на наставниците кон учениците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Oдносот на наставниците кон учениците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
Автор
Порака
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 17:58
IMAM EDNA PO ANGLISKI I KLASNA TAA PO ANGISKI E FINA AMA TAA PO SITE PREDMETI NE E FINA
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 18:01
Епа таа по сите предмети, не треба да биде по сите предмети, иако со ова мое тврдење нема да се сложат наставниците во одделенската настава.
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 18:05
E DOBRO TOGASH
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 22:34
Originally posted by miki-li miki-li напиша:


Jas mislam deka sekoja godina za nastavniot kadar treba da se uvede  ocenuvanje isto kako i za ucenicite, zatoa sto ne mozam poveke da gledam fosili nastavnici koi ne mozat sabajle da stanat od krevet bez da se mrazat sebe ili ostanatiot svet i seto toa da go praktikuvaat na ucenikot.Mozebi nastavnicite ne se site na mesto, no i denesnata mladina e isto taka mnogu nevospitana, zatoa sto izgleda moralot i moralnite vrednosti se na najdolnoto mozno nivo.

Не ми е јасно - не чинат професорите, не чини младината!? Кој чини - владата со паролата „Обаразованието е сила, образованието е моќ!“
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:34
Originally posted by MATEMATICAR MATEMATICAR напиша:

sram da im e decata ne se gavol a go tretiraat kako gavoliWacko



Доколку е така децата не треба да молчат.
Има лек и за тоа.
Методиката и педагогијата тоа не го предвидува.
Затоа слободно нека гокренат својот глас.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 08:42
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Originally posted by gunslinger gunslinger напиша:

Nemaat dobar odnos sprema ucenicite.
 
Од каде знаеш ти, видовит ли си?
Како можеш да ги ставаш, сите, наставници во еден кош.
Вистаната е дека има и наставници и ученици, кои не заслужуваат да бидат на работното место (да не бидам погрешно разбран, училиштето е работно место и за учениците).
 
 многу добро кажано...аплаузаплауз
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 09:02
Епа таа по сите предмети, не треба да биде по сите предмети, иако со ова мое тврдење нема да се сложат наставниците во одделенската настава.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
A zoshto da ne se slozat?
Koga ke se napravat kriteriumi za:
-stepen na potrebno obrazovanie na kadarot( a ne moze i so sredno, visho i visoko)
-uslovi za izveduvanje nastava (edni vo kombinirani/drugi vo ednogeneraciski...edni vo selo prvo lozat oginot, pa posle nastava...drugi vo dobro zagreani ucilnici so parno...edni prvo redat tendzerinja koga vrni da ne kapi po klupite...)
-nastavni sredstva i pomagala (ednite kreda-drugite kompjuteri)
vremetraenje na casot ( za 45 min. ni Hudini ne moze da gi prasha kako se, a ne da sraboti..)
-broj na deca vo paralelka ( ne e isto so 10/15 i so 35/40)
-nastavni predmeti  i sodrzini od pred vojnata, pardon od 45 godina ( matemaika, majcin jazik, pio, muzicko, fizicko, likovno...e svetot odamna pio go podelil na  5 predmeti nauka, istrazuvanje, tvorenje...fizicko na plivanje, gimnastika...atletika, a nie daj topka neka trcaat decata duri e dobro vremeto oti posle ke gi zatvorime vo ucilnica pa ke reshavaat zadaci, ke preraskazuvaat...)
- diferencijacija  (ne za site deca isto-tuku za sekoe spored sposobnost...naucile site ne naucile mora da se pocne nova tema..oti ke ti dojde inspektor koj vo ucilnica vlegol dodeka ucel i ke ti kaze deaka od zbor do zbor mora da e isto i vo planiranjeto i vo ucebnikot i vo dnevnikot- kutriot ne cul za stepen na usvoenost...)
Eeeee togash ke diskutirame za odnosot na nastavnicite...koga se ke naredime vo red...dotogash mozesh da pishuvash edinici, mozesh da vregash deca...samo zemi si partiska knishka...i ako sakash mozesh i takov kakov shto si i direktor , sovetnik, inspektor, da si stanesh)
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 17:09
sekoj ucitel ima svoj karakter i ne moze da kazes kakov e odnosot sprema ucenicite
Кон врв
Ena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 798
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 23:00
Сеуште кај нас е повеќе застапен оној традиционален модел на однесување на наставникот кон ученикот
Рај за очите,пекол за душата, а чистилиште за џебот сме ние жените ....хахахах....
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 23:07
Originally posted by girl15 girl15 напиша:

sekoj ucitel ima svoj karakter i ne moze da kazes kakov e odnosot sprema ucenicite


се мисли генерално - не поединечно по учител,, наставник или професор.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
BarbB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BarbB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 21:01
Ништо не е идеално, нема абсолутно добри наставници и абсолутно добри ученици.

Има и по нешто што не чини.

Но како што кажа некој погоре во нашите училишта фалат услови за изведување на модерна настава и помалубројни класови, а после е леснонамигнување
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 07:04
Od iskustvo znam dve raboti:
Site ucitelki zalat za generaciite shto im zaminale i sekogash vikaat- Ovie ne se kako tie prethodnite, tie bea kade, kade podobri...
A decata, prvoto tromesecie od V odd. sekoj odmor kaj ucitelkata i samo kazuvaat :- Lele nastavnicke ...toj po istorija... lele nastavnicke taa po matematika... a posle poleka se oddalecuvaat. Zivotot si tece, decata si rastat, a nastavnicite si stareat. Nemojte da sudime po izoliranite slucaevi...gi imashe,gi ima i  ke gi ima.


Изменето од mamamd - 15.Јануари.2008 во 07:04
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 10:45
Денес, на третиот час, математика, се случи, нема да ми верувате, нешто несекојдневно. Не поради тоа што професорот влезе осончен и озарен како да му се паднала седмица на ЛОТО, со насмевка од едното до другото уво и ведар дух со кој оставаше впечаток на балон наполнет со хелиум.
Ниту пак поради тоа, што не поздрави со „Како сте ми денес, милички мои?“ и на секој од нас му даде по еден комплимент што те разнежнува и топи како коцка шекер кога се претвора во карамел.
Не, верувале или не, човекот извади од една вистинска дедомразовска вреќа две гооооооолеми кеси со бомбони (чоколадни, од оние со вишна и ликерче внатре);ги стави на катедрата па со насмевка им се обрати на дежурните - Златнички мои, смеам ли да ве замолам да ги поделите бомбончињава на учениците, за секого има по дваесет.
     Дежурните, нормално, како фино воспитани деца, излегоа ги зедоа кесите и почнаа со делба на чокобомбоните.
Никој не го праша наставникот што е причината за тоа. Сите се однесувавме како тоа да е најнормално, најсекојдневно, највообикновено за нас.
Додека дежурните се клатеа од клупа до клупа и секому му делеа по дваесет од бонббоните, професорот со свечен глас ни објасни. Денес ќе работиме кој што сака: Значи - сакате, одземање, одзимајте, сакте собирање, собирајте.Десет минути пред крај на часот, секој од вас на хартивче нека си напише за колку научил на овој час, но не заборавајте името и презимето да си ги напишете...
Од клупа до клупа, едниот од дежурните се довлечка во стил на ирвас и до мојата клупа. Но таман пружив рака да ги земам бомбоните, некој ми ја повлече назад. Погледнав до мене, празно столче...Се свртов назад - нема никој, последен сум во редицата. Ништо не ми беше јасно. Пак ја пружив раката, пак истата невидлива сила ми ја повлече назад.
И ти си итер, ама јас сум поербап од тебе, си реков и со другата рака ја повлеков таа што посегаше немоќно по бомбоните. Ама бадијала, силата се зголеми па малку фалеше да ми ја откине раката дофатничка
„Професоре!“ реков, а самошто не заплакав од мака.
Па како да не пукнеш од мака кога сите јадат бонбони со вишничка внатре и ликерче, а јас....
„Професоре...“,повторив,рикнав да плачам
Ведрината од лицето на професорот исчезна.Исчезна и насмевката што му ги развлекуваше усните од уво до уво , сега тие се собраа како цела рака киселец да му стави некој во устата.
Од очите му заискрија молњи...
„Станувај, магаре едно“, рикна како ламја мојот професор
Силата се посилно ме тресеше
„Магаре, магаре, магаре...“ ми се подбиваа моите другари од класот.
Од некаде над мене се најде и братми, постариот.
„Станувај магаре, едно„, ми сржа,„Да не мислиш јас сам да го чистам снегот“
Ништо не ми беше јасно. Сосема се зашеметив
„Кој снег?“, едвај и да пуштив глас, повеќе со погледот прашав, оти главата ми беше тешка како камен од синоќешното лумпување.
„Шарениот...“ се налути брат ми
„Абе кај најде сега да чистиш снег, Кога професорот по математика делеше бомбони“
„Какви бомбони!?Абе, ти, да не почна да павкаш...?Еј, ќе те убијам,само ако те насетам“
Боже, па сето ова било сон, сватив со големо разочарување во душата А јас толку се израдував на новиот однос на нашиот професор по математика. И дека нема да одам на полагање. Не само тоа, туку ќе си се оценев барем со петка, ако не повеќе.
„Големо чудо“, си се утешив веднаш по тоа, „Важно е дека зимскиот одмор уште трае. А што се однесува до единицата, тато на крај година пак ке ми ископа некоја врскичка!“
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
len4e Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај len4e Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 00:24
Pozdrav do site interesna tema nema sto jas sum profesor i bas sakam da gi slusam mislenjata od drugata strana na klupata .No sepak mislam deka opst zaklucok nemoze da se izvlece od sevo ova mislam deka sekoj profesor si ima svoi doblesti i svoi mani.A vie sepak treba da gi cenite onie koi uspeale da ve naucat nesto pa kolku i da bile strogi onie koi vistinski si ja zarabotuvaat platata zosto mislam deka kaj nas seuste ima i od toj tip nastavnici ,profesori i.t.n koi odat na cas samo kolku da bidat videni .
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,176 секунди.