IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - HDRI
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HDRI

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: HDRI
    Испратена: 06.Јули.2007 во 01:38
Postov mozebi poveke ke odgovara vo kameri i video podforumot. Sepak mislam deka site koi se zanimavaat so HDRI ke gi interesira chisto od opshta kultura Wink. HDRI e izmislen najveke zaradi realno osvetluvanje na 3d sceni. Na toj nacin se dobiva fotorealisticen render, a najveke ima upotreba koga treba 3d render da se smesti vo kadar snimen so kamera. Togas od scenata na snimanje pravat sfericen HDRI so koj potoa go osvetluvaat 3d objektot. Koga toj render ke go smestat vo video materijalot, ne moze da se poznae. Skroz fotorealisticno. Sakav da napravam fotka, HDRI i render od kaj mene doma, ama nesto me mrzese i nearen bef denovive Cry, i resiv so gotovi HDRI.
Eve go HDRI fajlot



Eve kako izgleda scena osvetlena so 25% intenzitet od ovoj HDRI



so 50% intenzintet



So 75% intenzitet



So 100%




Eden drug HDRI na ista scena



I eve ja scenata




Ne znam 3D, ama poradi mojata montazerska rabota nauciv po nesto malku. Inaku rendano e vo Cinema 4D

















That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2007 во 01:49
Каков рендерер?
Јас работам со mental-ray vo MAX 8 и ги учев истиве работи, ама мачно е сам да ги склапаш HDR сликите како рефлексивни мапи, модерниот свет користи скенирачки, ротирачки камери кои прават 360 степени скен на околината и зачувуваат квалитетни фајлови па после колку и да зумираш во анимирањето или видео монтажата пак да нема пикселизација... Поздрав колега, многу интересна тема си начнал за дискусија.
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2007 во 02:00
Forumov e za forografija, pa ova bese chisto informativno za fotografite koi ne znaat 3d, a i ne moraat da znaat. Se pravi i sum pravel HDRI so S5100 sfericni, ako sakas ke ti napravam, 1 den rabota WinkWinkWink

P.S. Bobi ili Mire, ako moze temava da ja prefrlite vo Kameri i Video, da ne zamarame so ovaa diskusija ovde. 
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2007 во 05:31
Nema problem. Ne deka zamarate, ama po se izgleda navistina pripadja vo Kameri i video.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.