IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Баба Ванѓа
    Испратена: 02.Јули.2007 во 15:39
Потекнува од Македонија од Струмичкиот крај, а мажена е во Бугарија. Уште кога била мала додека се шетала по поле почнала бура и во тој момент се онесвестила, а кога се разбудила видот и бил изгубен. После ова приметила дека има дарба и моќ да им помага на луѓето. На почетокот комшиите и доаѓале дома и ја прашувале за маките што ги имале, а таа им кажувала што да прават. Набргу се раширил гласот за неа низ цела Бугарија и пошироко. Можела да пронајде изгубена личност, знаела каде расте некое растение, во некој дел од земјата каде што никогаш не била, што лечи одредена болест. Можела да застане на некое место и да види што се случувало на тоа место стотина години наназад.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 15:39

Тајната на баба Ванѓа е откриена и руските специјални служби веќе ги употребуваат методите на големата бугарска јасновидка, пишува рускиот весник „Жизни“.

Според весникот, академикот од Меѓународната академија за енергоинформациски науки Јуриј Негрибецки не само што го открил клучот на феноменот на јасновидтсвото, туку нашол и начин да ги претскажува и спречува непријатните случувања. Неговиот извештај за нетрадиционалните методи за борба против тероризмот бил претставен на тајно заседание на раководството на руското Министерство за внатрешни работи.

„Самата Ванѓа просто ја објаснуваше својата дарба. Таа велеше дека во мислите си поставува прашање и одговорот сам ù доаѓа во главата“, рече Негрибецки. Јасновидката сметаше дека разговара со духови, но нејзината дарба има целосно материјална основа, тврди рускиот научник. Според него во природата нема случајности, а феноменот на јасновидството е во откривањето на причинско-последичните врски.

По 20 години истражување, Негрибецки патентирал метод за стабилизирање на електромагнетните полиња на луѓето и објектите. Тој разработил специјална комбинација од бројки која се внесува во компјутер заедно со имињата на пациентите.

Резултатите од експериментите му биле претставени на руското Министерство за здравство.

„Иднината е поливалентна. Јас не поставувам забрани и како во шахот се обидувам да ги прескокнам пречките“, рече Јуриј Негрибецки. Неговата природна дарба да ги предвидува настаните се појавила на 19 години кога бил во војска. Во својот мозок почувствувал експлозија од силна бела светлина, по што една година се лекувал во болница.

„Секој човек има интуиција. Ванѓа имала свој 'скенер'. Таа во раката држела грутка шеќер донесена од посетителите. Кристалите го зајакнуваат ефектот, а информацијата за целото присуство околу нас е во јоносферата, во вакуумот. Треба само да можеш да ја извлечеш“, тврди Негрибецки. Тој соработувал и со Министертсвото за вонредни ситуации, а бил и советник на министерот за финансии.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 15:42

Баба Ванѓа, слепата селанка чија моќ за претскажување и' донесе статус на светица во цела Бугарија, починала во 1996 година. Родена е во Струмица, Македонија, во 1911 година. Видот го изгубила во текот на една бура кога имала 12 години. Таа тврдела дека својата претскажувачка моќ ја црпи од античкиот град под нејзиното село Рупите во југозападна Бугарија. Во текот на својот живот таа советувала повеќе од милион луѓе, меѓу кои биле дел од најпочитуваните бугарски интелектуалци и политичари, а била позната на целиот Балкан.
Кон врв
renesansa Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 09.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај renesansa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2007 во 22:52

Po smrtta na baba Vanga,izleguvase feljton,vo vesnikot Nova Makedonija napisan od nejzinata vnuka, od sestra.

Taa raskazuvase za sposobnosta na slavnata baba Vanga, da predviduva, i da patuva niz vremeto{vo minatoto , segaznosta,idninata}
Sekoe rastenie, spored b.Vanga, e zivo i cuvstvuva, listovite stebloto mu predstavuvaat race, noze.Nautro seta priroda se budila so utrinski zvona, koi gi slusat samo rastenijata i zivotnite.
So patuvanjeto niz vremeto gledala mn slucki vo minatoto, i idninata.energijata ja polnila kaj mestoto
Rupite vo bg.kade imalo zaginato golem br. na luge, i zracilo so nevidena energija.
Toa go znam za baba Vanga i sakav da go spodelam tuka...
Zenata bila redok fenomen...
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 07:13


nenajaveni edna familija pred mnogu godini bile kaj Vandja ...

vo dvorot na nejzinata kuka mnogu ludje ...

izleguva pomosnickata na Vandja i vika:
- Lena od Bitola neka vleze ...
Lena od Bitola neka vleze ...
dali ima tuka Lena ???

bidejki ne bile najaveni Lena od Bitola si kutela edno vreme ...
i posle viknala : jas sum Lena ...

i Vandja mu rekla:
- dojdena si so mazot ti i sinot ...
- ti umrea mnogu deca ... poslednoto nosese kacket ...
i go opisala ...

za deteto koe otisle ...
denes e ziv ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 15:26
imam citano kniga za nea...interesna bese...
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 20:06
sum slusnala, ama ne znaev deka bila tolku dobra vo se ova
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 08:15
Sluchajov so Vangja ne me chudi.

Interesno mi e kako reagiraat nekoi chlenovi od forumot za veronauka. Koga ke slushnat za nekoj vakov ili slichen sluchaj od dalehniot istok se ismejuvaat i posprduvaat, a koga ke se soochat so sluchajot na Vangja gi nema nikade... molchat... faktite se premnogu silni za ismejuvanje... dobro de, Gospod ima chudni i tainstveni patishta, osobeno koga se raboti za nash*te teritorii i koga site dobro se zapoznaeni so niv, pa nemozhe taka lesno da se obezvrednat.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 13:22
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Тајната на баба Ванѓа е откриена и руските специјални служби веќе ги употребуваат методите на големата бугарска јасновидка, пишува рускиот весник „Жизни“.

Според весникот, академикот од Меѓународната академија за енергоинформациски науки Јуриј Негрибецки не само што го открил клучот на феноменот на јасновидтсвото, туку нашол и начин да ги претскажува и спречува непријатните случувања. Неговиот извештај за нетрадиционалните методи за борба против тероризмот бил претставен на тајно заседание на раководството на руското Министерство за внатрешни работи.

„Самата Ванѓа просто ја објаснуваше својата дарба. Таа велеше дека во мислите си поставува прашање и одговорот сам ù доаѓа во главата“, рече Негрибецки. Јасновидката сметаше дека разговара со духови, но нејзината дарба има целосно материјална основа, тврди рускиот научник. Според него во природата нема случајности, а феноменот на јасновидството е во откривањето на причинско-последичните врски.

По 20 години истражување, Негрибецки патентирал метод за стабилизирање на електромагнетните полиња на луѓето и објектите. Тој разработил специјална комбинација од бројки која се внесува во компјутер заедно со имињата на пациентите.

Резултатите од експериментите му биле претставени на руското Министерство за здравство.

„Иднината е поливалентна. Јас не поставувам забрани и како во шахот се обидувам да ги прескокнам пречките“, рече Јуриј Негрибецки. Неговата природна дарба да ги предвидува настаните се појавила на 19 години кога бил во војска. Во својот мозок почувствувал експлозија од силна бела светлина, по што една година се лекувал во болница.

„Секој човек има интуиција. Ванѓа имала свој 'скенер'. Таа во раката држела грутка шеќер донесена од посетителите. Кристалите го зајакнуваат ефектот, а информацијата за целото присуство околу нас е во јоносферата, во вакуумот. Треба само да можеш да ја извлечеш“, тврди Негрибецки. Тој соработувал и со Министертсвото за вонредни ситуации, а бил и советник на министерот за финансии.



Vide....Rusite ja studirale Vangja i sega si znaat se' sto ke se sluchi???

A nie majtapi si igravme so zenata. голема%20насмевка


ps. Mnogu interesna informacija.  аплауз
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 22:17
 
 
   sum slusnala za ovaa zena...no ako vnimatelno se
 odi po forumov ke se vidi deka i nie sme imale vakvi
 osobi...bez da znaeme do sega..
  vo sto li se moze covek da veruva...збунетостзбунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 03:17
Takvi lugje postoele i postojat nasekade niz svetov, vo site kulturi i religii.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 03:18
ama ovaa baba bese posebna
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 05:02
Stom e nasha, mora...

Ednash imav prilika da zboram so eden indiec i toj mi reche deka ima chovek vo nekoj grad vo Indija sto bil ist kako nashata Vangja. Za chovekot mu rekla negova prijatelka vo eden sluchaen razgovor.Prijatelkata mu gi kazhala svoite isksustva so toj chovek i ne propushtila da istakne deka pri toa bila poveke od impresionirana. Toj ne samo sto i go preraskazhal seto minato i ja opishal nejzinata familija, tuku i kazhal sto ke se sluchi so nea do krajot na nejziniot zhivot.

Indiecov ne poveruval, no sepak ja zapishal adresata i prvata prilika koga otpatuval vo Indija da gi poseti svoite roditeli, svratil i kaj toj chovek.

Doshol do kukjata i chuknal na vratata. Nikoj ne se odzval. Chuknal poveke pati i koga reshil da si pojde, uveren deka razgovorot so prijatelkata bil samo edna shega, mashki glas od vnatreshnosta na kukjata go izvikal negovoto ime i go povikal da vleze. Mi objasni deka chovekov vednash mu kazhal deka znae zoshto doagja da go poseti i od kogo znae za nego. Potoa mu ja raskazhal seta istorija i mu odgovoril na site prashanja. Se razbira, mojot interes ne bea detaliote od privatnata sudbina na mojot sogovornik, no me interesirashe neshto poveke okolu toa kako mozhe toj vidovit chovek da gi gleda minatoto i idninata.

- Toa me interesirashe i mene - mi reche mojot sogovornik - Go prashav dali e toa neshto teshko da se pravi. Vidovitiot mi reche deka toa ne e voopshto teshko i deka toa e dostapno na sekogo. Koga go prashav dali mozham i jas, toj reche - da! Na prashanjeto, kako mozham toa da go pravam, toj mi odgovori - lesno, podari mi gi tvoite ochi i tvoeto gledanje i sedni tuka na mojata stolica, a jas vmesto tebe da izlezam na ulicata. Odgovorot me naezhi i jas mu zablagodariv za se i izlegov nadvor.

Ne ja pobarav adresata bidejki nemam namera da odam vo Indija. Ne barem za edno dogledno vreme.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 22:36
Сум слушнал дека пред да умре кажала дека ке се роди наследничка некаде во Берово или во беровско па ни останува да видиме.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.