IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Англиски јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Англиски јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака Обратен редослед
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 16:28
Originally posted by Emilija_90 Emilija_90 напиша:

Ви благодарам на информациите...се надевам дека ќе ме примат...преплашена сум

Не терба да бидеш преплашена! Од страв нема фајде, само штета. Секако, треба да си информирана и да превземеш чекори кои лежат реално во твои раце(максимално да се подготвиш на пр. за приемните ако ги има) а воедно покрај план А секогаш да имаш резервен план Б, имено ако не успее англески тогаш дали можеби друг јазик да учиш или која друга насока те инетересира, или можеби пауза 1 год. во текот на која би нашла некоја (привремена) работа малце да заработиш некое евро, денар, што ли...

Изменето од Majkl - 23.Август.2008 во 16:29
Кон врв
Emilija_90 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Милото

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emilija_90 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 15:42
Ви благодарам на информациите...се надевам дека ќе ме примат...преплашена сум
Experience...is simply the name we give our mistakes.
Кон врв
^italina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ^italina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 11:21
na angliski jazik na filoloski sekogas primaat poveke od propisanoto vo konk*rsot, pa posle gi prepolovuvaat.na apsolventskoto tablo sekoas ima mnogu luge, ama tie polovinata ne se od redovnata generacija, tuku kvadrati i kubovi od prethodni generacii.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 22:01
Пред неполни десет години на психологија при Филозофскиот факултет во СКопје 20 примаа без а 20 со плаќање. Во октомври тогаш со плаќање примиа уште (над) 100. По 1 година бројката се преполови, студентите самите се откажуваа. По 4 - 5 години дипломираа околу 10-15 луѓе од таа генерација. Незнам како е на филолошки факултет.

Изменето од Majkl - 22.Август.2008 во 22:03
Кон врв
^italina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ^italina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 21:41
oficijalno primaat onolku kolku sto e propisano vo konk*rsot sto izleguva sekoja godina,samo sto sekogas(barem minatite 4 godini) primaa mnooooooogu poveke(pa posle gi proretcuvaat vo prvite dve godini)
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 20:06
Originally posted by angelina angelina напиша:

znae li nekoj kolku ima prijaveni za angliski jazik i knizevnost?ke primaat 66 vo drzavna i 50 so kofinansiranje, ama se mi se cini deka ke ima mnogu poveke.

Не гледам дека некој одговори конкретно на прашањето до сега...
Кон врв
^italina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ^italina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 18:20
Originally posted by mileg mileg напиша:

абе луѓе ние уште не сме си го научиле сопствениот јазика па и одозгора и англиски да учиме.Англискиот јазик треба да се укине и да се учи само македонски така ке ја биде државата


Masala napredno razmisluvanje samo taka se napreduva vo zivotot (kolku za informacija- anglistite dve godini ucat makedonski jazik na fakultet pa si go naucuvaat), pozdrav
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 01:26
абе луѓе ние уште не сме си го научиле сопствениот јазика па и одозгора и англиски да учиме.Англискиот јазик треба да се укине и да се учи само македонски така ке ја биде државата
Кон врв
^italina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ^italina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 17:47
Jas zavrsiv angliski jazik i knizevnost lani, pa za prasanja obratete se, welcome
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 16:17
Imam informacija deka i minatata godina imalo dosta interes a deka malce primale..taka e sekogas za zal..za ovaa godina spored konk*rsot za otsekot angliski jazik i knizevnost primaat po 80 studenti vo privatna i drzavna kvota,a vo otsekot preveduvanje i tolkuvanje(angliski jazik),vo drzavna kvota primaat samo 60 studenti,a vo privatna 10 studenti..mislam deka toa e navistina malce..taka da dali ke ima nekoe prosiruvanje verojatno ke se znae ponatamu,ili pak mozebi e najdobro da se prasa na fakultetot za posigurni informacii..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Emilija_90 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Милото

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emilija_90 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 23:02
И јас планирам да се упишам на филолошки...англиски јазик,но ме плашат сите муабети дека многу се пријавуваат а малку се примаат.
Па ве молам, ако има некој информации како било минатата година колку примиле,дали сите што се пријавиле или не,дали квотата и таму е проширена.... оставете некој коментар.
Фала однапред
Experience...is simply the name we give our mistakes.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 21:37
Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Сакам јазици, англиски ми е меѓу омилените, се трудам да си го усовршувам но мислам дека единствено што ми недостига е да го употребувам секојдневно, да развивам комуникација зошто така најубаво се учи. Почнав да учам и италијански и потешко е затоа што нема каде да го слушам, да развијам добар акцент.


Monuska, јас англиски учам на многу тривијален начин. Читам статии од интернет и филмовите од англиско говорно подрачје ги гледам со англиски титл за да го "впијам" и говорот и пишувањето. Италијански учев на к*рс и ми беше екстра лесно, но веројатно затоа што 8 години учев француски, а и двата јазици спаѓаат во романска група јазици и имаат доста сличности, особено во граматиката. Инаку, на РАИ имаш опција да гледаш титлувани емисии на италијански. Треба само желба, учењето странски јазици е макотрпен процес.



Па и јас на сличен начин си го збогатувам речникот, поточно голем дел од зборовите ги знам од филмовите (претежно сите така паметат). А во врска со италијанскиот, за жал и немам многу време да му се посветам, но опцијата на РАИ ќе ми биде од голема помош
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 09:34
Originally posted by mornar. mornar. напиша:

Само ГЕРМАНСКИ,


Stvarno Germanskiot jazik e mnogu tezok, i da bidam iskrena, koj sto go znae... malce vredit... jas so franzuskiot pojse mozam da postignam niz evropa i ako ne go zboruvam tolku dobro kako germanskiot. Angleskiot jazik vo cel svet e poznat!
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 01:41
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Сакам јазици, англиски ми е меѓу омилените, се трудам да си го усовршувам но мислам дека единствено што ми недостига е да го употребувам секојдневно, да развивам комуникација зошто така најубаво се учи. Почнав да учам и италијански и потешко е затоа што нема каде да го слушам, да развијам добар акцент.


Monuska, јас англиски учам на многу тривијален начин. Читам статии од интернет и филмовите од англиско говорно подрачје ги гледам со англиски титл за да го "впијам" и говорот и пишувањето. Италијански учев на к*рс и ми беше екстра лесно, но веројатно затоа што 8 години учев француски, а и двата јазици спаѓаат во романска група јазици и имаат доста сличности, особено во граматиката. Инаку, на РАИ имаш опција да гледаш титлувани емисии на италијански. Треба само желба, учењето странски јазици е макотрпен процес.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,672 секунди.