IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Moja nova mashina/staklo (koj sto kupil)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Moja nova mashina/staklo (koj sto kupil)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 13:53
Ufff.... kako die hard rangefinder fan, ja bi ja smenil za M4 Wink. Inaku bi sakal da ja probam M4-kata.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 14:43
ke ti ja dadam da ja probas no ne veruvam deka bi me nateral da se trampamWinkWinkWinkWink
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 14:50
Dogovoreno Smile
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 20:30
da ne se raspravame poveke... vo toa ime i cest ke se pofalam deka od denes sum gord korisnik na eden od najfalenite i najkudenite sirokopojasni zum objektivi a proizvedeni od canon
i toa:

Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6 USM L IS


i mozam da kazam onaka od oko so nekolku probni fotografii deka e odlicen. koj saka neka veruva koj sak ne, jas samiot sebe se demantiram so napisanovo sega vo sporedba so ona nekoja red pogore
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
голема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 20:31
baska eve i link so sliki i test

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_28300_3556/index.htm

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 20:35
Originally posted by zatko zatko напиша:

"dodeka nekoi chlenovi frlaa po mene so drva i kamenja nebare sum eretik"I ke prodolzam da frlam se sto ke mi dojde prio raka se dodeka ne prestanete da kazuvate i  da gi dezinformirate clenovite na foto ididvdihttp://www.blissvp.com


E sega, od koga go prochita prethodniot komentar, ako i natamu mislish deka dezinformiram i deka ne sum korekten prema nekoj proizvoditel, frlaj so drva i kamenja (i so po nekoja kamera ) po mene.

Ako toa neshto pomaga, jas nemam nikakov problem so toa.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 20:39
abe me cita mene nekoj, jas pofaliv nesto pogore?
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 20:43
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

da ne se raspravame poveke... vo toa ime i cest ke se pofalam deka od denes sum gord korisnik na eden od najfalenite i najkudenite sirokopojasni zum objektivi a proizvedeni od canon i toa:<h3>Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6 USM L IS</h3>i mozam da kazam onaka od oko so nekolku probni fotografii deka e odlicen. koj saka neka veruva koj sak ne, jas samiot sebe se demantiram so napisanovo sega vo sporedba so ona nekoja red pogoreголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Ne znam shto bara ovoj kometar vo temata za D3 i D300, ama chestito!
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 20:45
neznam ni jas, ama samo onaka da se  pofalam
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 20:59
Конгречулејшнз бре, Јане! (сега треба да кажеш - Фала, Војкан, да ти се врати!, а јас ќе кажам - Од твоја уста во Божји уши.голема%20насмевка)

Нормално, со зумот сакам и апарат. Јас како што сум скромен Канон д40 или Никон д80 сосема ќе ме задоволат.црвенеење

Е, сега, да се вратам на темата. Очигледно Никон направи одлична работа со D3 и D300, што ме радува поради две работи. Канон нема монопол веќе на 36х24мм сензори, а и шумот го намалија до максимум. Реално гледано, не сакам да коментирам за тоа кој е подобар, зашто до 1600АСА сите апарати (кај Србиве на тестот) вадат одличен квалитет. Да не заборавиме дека самиот тестер назначува дека се подекспонирани фотките (што значи дека кога би биле правилно експонирани шумот би бил послаб, нели? или јас нешто грешам со мојата математика). Нејсе, да се вратам на моите радости:
1. Канон нема да спие, па во скоро време очекувам замена за D40 или D400 со 36х24мм сензор. А сигурно и другите ќе следат. Не очекувам некои револуции во однос на шум (ама да оставиме да видиме што ќе кажат другите производители по ова прашање)
2. Очекувам и пад на цените, особено кај APS-C апаратите. Што значи супер за сите нас зашто нема само да сонуваме добри апарати, туку ќе можеме и да ги купиме.

Поздрав

п.с. ако нешто сум згрешил при моине забелешки, слободно коментирајте, па ако можам ќе поправам.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 21:02
Originally posted by Vojkan Vojkan напиша:

Конгречулејшнз бре, Јане! (сега треба да кажеш - Фала, Војкан, да ти се врати!, а јас ќе кажам - Од твоја уста во Божји уши.голема%20насмевка) Нормално, со зумот сакам и апарат. Јас како што сум скромен Канон д40 или Никон д80 сосема ќе ме задоволат.црвенеењеЕ, сега, да се вратам на темата. Очигледно Никон направи одлична работа со D3 и D300, што ме радува поради две работи. Канон нема монопол веќе на 36х24мм сензори, а и шумот го намалија до максимум. Реално гледано, не сакам да коментирам за тоа кој е подобар, зашто до 1600АСА сите апарати (кај Србиве на тестот) вадат одличен квалитет. Да не заборавиме дека самиот тестер назначува дека се подекспонирани фотките (што значи дека кога би биле правилно експонирани шумот би бил послаб, нели? или јас нешто грешам со мојата математика). Нејсе, да се вратам на моите радости:1. Канон нема да спие, па во скоро време очекувам замена за D40 или D400 со 36х24мм сензор. А сигурно и другите ќе следат. Не очекувам некои револуции во однос на шум (ама да оставиме да видиме што ќе кажат другите производители по ова прашање)2. Очекувам и пад на цените, особено кај APS-C апаратите. Што значи супер за сите нас зашто нема само да сонуваме добри апарати, туку ќе можеме и да ги купиме.Поздравп.с. ако нешто сум згрешил при моине забелешки, слободно коментирајте, па ако можам ќе поправам.




Fala bogu, toa e onoa sto sakam i jas da kazham.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 21:16
Zorane ti mene me igoriras?намигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнување
abe jas se falam ovde ti nikon , pa nikon, ostaj go nikon uste treba leb da jade, cekaj go cebit, i posle ke pravime muabet. sto bi rekol Vojkan da dade gospod od koorch da mozeme da si kupuvame se sto ke posakame...makar i nikon se vikalo
газење%20од%20смеењекубење%20косатајм%20аутмафтање
кубење%20коса
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 21:20
Jane, so srekja da si go koristis objektivot, ostavi gi , vo nekoja svoja debata se голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 22:27
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

Zorane ti mene me igoriras?намигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањенамигнувањеabe jas se falam ovde ti nikon , pa nikon, ostaj go nikon uste treba leb da jade, cekaj go cebit, i posle ke pravime muabet. sto bi rekol Vojkan da dade gospod od koorch da mozeme da si kupuvame se sto ke posakame...makar i nikon se vikaloгазење%20од%20смеењекубење%20косатајм%20аутмафтањекубење%20коса


Koj te ignorira Jane? Kako mozhe nekoj sto kupil Canon da bide ignoriran? Neli ti chestitav?

Samo si ja promashil temata...ti si zapnal Canon, pa Canon, a ova e tema za Nikon.

Izgleda deka neshto potsvesno ti veli Nikon, pa Nikon, pa zatoa doagjash tuka, a?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,211 секунди.