IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Moja nova mashina/staklo (koj sto kupil)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Moja nova mashina/staklo (koj sto kupil)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2007 во 00:40
Originally posted by сашо сашо напиша:

cestitam mire i jane , so zdravje da si gi upraznjavate :-), i kazete da me fati majata (majata na jane ja preferiram :-PPP ako veke biram:-P) 
 
MAJATA KE MORA SAM DA JA PRASAS  WinkWinkWink 
AKO SE SLOZI DA TI SE UGODI, OK LOLLOLLOLLOLLOL
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 12:25
Aj chestito artilerija ClapClapClap
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 14:55
Mire i Jane so zdravje da si slikate, poubavi da si kupime :)
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 11:32
Eve da se pofalam so mojata nova makina Wink.
Leica R4 - Summicron R 50/2



Ja dobiv na poklon od eden tip koj bese na predavanjata koi gi rabotev pred dve nedeli. Koga vide sto izvadiv od Kievot mi ja dade Lajkava deka ednostavno mu dremela vo podrum (pazi "VO PODRUM"). Koga mi ja donese bese vo exakta navlaka i hama remen. Site metalni delovi od remenot bea totalno zar'gjani. Srekja sto na lekjata ima Leitz UV filter, pa lekjata e kako nova. Makinava raboti mazno i nezhno Wink. Super e, srekja sto e izrabotena od kvalitetni materijali, pa samo so promena na novi baterii ova mashinche stana dzver. Ima Summicron R 2/50 lekja. E, drugi stakla za ova NANE LOL. Novi stakla za ova se bezobrazno skupi, ama bez oset. Gleam edna 15 ili 20mm na adorama 7500$ eheheeejjj. 2 nikon tela (35mm i digital) i brdo optika, sto novo, sto staro za tie pari ke zemam.
Vikendov bev na familijarna svadba, pa ja zemav Lajkava i mislam deka ke bev pobrz so kievot, pogotovo na onie mesta orce, chochek. Fokusot na Lajkava ima mnogu dolg od. Dobar e, precizen ama mnogu vrtenje bara koga ti treba brzina. Dobro, i navika e vo prasanje.
Inaku ako go sporedam so Nikon F4 kitot so koj rabotev -  ednostavno Lajkava pagja u voda. Nikon F4 e mashina koja grize i grize i lom prai LOL.
I seuste se chudam zasto se tolku skapi. Staklovo mozebi e mnogu dobro, ama ne gledam deka e dramaticno podobro od Nikkor, Zuiko, Jupiter, Zeiss (canon nemam raboteno). Ama edno e sigurno, ova navistina e kvalitetna makina. 10 godini na vlaga, i povtorno raboti so onoj specificen leica mekan zvuk na okinuvanje, stakloto e besprekorno chisto - RESPECT.
Vo sekoj slucaj jas sum presrekjen sto na nekoj tolku mu se dopadnale fotografiite sto gi napraviv, pa resil da mi podari fotoaparat. Toa mi e najgolemiot kejf, sto ja polni dusata.

P.S. na fliker imam fotki od svadbata vikendov


Изменето од D'Dalton - 26.Јуни.2007 во 11:33
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 11:45
So zdravje da se sluzis Dalton :)))

Da ti go postavam slavnoto Leica prasanje:

Vo sred suma i mukla tisina ako okines Leica, dali ce ja cues?

Wink

LOL LOL LOL



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 12:09
Danke Mire, Danke
Leica prasanjeto mislam deka vazi za M serijata rangefinder. R serija kako SLR sepak mora da se slusne. Tivok e, ama ne e kako M. Za M duri po internet ima i mp3 fajlovi da go chuesh.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 13:00
ejj
bas mi e milo em drago (so neizostavna doza na zavist deka ja ne znam tipovi so takvi podrumi :-))) ... (znam zashto- prosto-karma - jas ne slikam so KIEV ) so zdravje da si ja rabotis prijatele
i da si najdes tipce so leki u podrum
poz

Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 14:35
ksmetlija si bil so sreka da ti eWink
















http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 14:57
      
Neka ti e so sreka!

Znaes kako raboti zakonot na atrakcija - na dobrinata se odgovara so dobrina. Zatoa si go dobil ovoj skap dar!

Apsolutno se slozhuvam so tvojot komentar okolu telata i objektivite na kamerite.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 01:03
Aaaa, Dalton! -  chasti pivo, razBirash....


So srekja.

Imam eden prijatel koj mi podari isto kamera.
Togash bev vo faza da si obezbedam nekoj dirty-cheap
SLR mekanik, ala Zenit-che nekoe.
Kukja e, da se najde...
za djabe pari po oglasi vidov....

Mu raspravam na prijatelot sho i kako smeram
i toj mi vika imam nesho za tebe.
I mi vika eden Asahi Pentax, podobar od Zenitot....
Se ubavo, samo sho jas bev za epten low-budget solucija,
a voa ime mi nudi, si nosi cena...

Kako i  da e, aj go vidov, film ispukavme, ovoa onoa, jas si mislam
se najdov vo nebrano, on vekje vo kese go stava (onaka pazardzhiski)
i na kraj mu vikam am'n gledam deka sakam da mi go prodadesh, ajde
kazhuvaj cifra i da zavrshime so formalnosti...

On se smee, uzhiva....
I mi vika.... Nisho ne treba, Srekjen Rodenden od mene...
(A ne mi e rodenen)... Hehe...

I taka stanav srekjen sopstevnik na

  Asahi Pentax SP II

Ne go dade kit stakloto 50mm so 1.8 (ili 1.4 li beshe).
Mi dade Vivitar 135mm / f2.8
Kratko posle toa drug prijatel mi dade i eden Zenit Helios 58 / f2.0
Posle i ushe edna 58-ca...
(mu velam imam, a on - ako... ja u vojNa.. nekoj k*rshum udre po stakloto... ogrebe go, da imash rezerva...LOLLOLLOL )

Zborot mi e, go znam chustvoto kolku mi beshe drago sho dobiv
camera za poklon!

Rispek!



Igor



PS: Prijatelot ima doma isto edna Leica.
       Koja beshe neznam, ama epten chustvo mi beshe
       koga ja vidov SOLID BUILD, gornata povrshina kako so
       Laser sechen metalot.... :)

PPS: Ne ja prodava...

PPPS: Se tokmam od damna da mu ja zemam i napravam
          dobar product shot od nea. Koa kje bide kje post-am.




Изменето од Igor-T - 27.Јуни.2007 во 01:21
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 12:50
Blagodaram za chestitkite Tongue
Igor, za pentaxot mozes da najdes eftini dobri stakla od Praktica - Zeiss Jena. Baraj na oglasnici
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 13:00
Daltonce cestitki od mene. samo me maci edno prasanje i toa bi bilo nesto vaka: Dali moze kaj lajka da se menuvaat megusebno lekite megu M i R serija? ako moze togas ke ti ponudam i jas nesto za koristenje...
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 13:11
Kolku sto vidov vo user manualot sto go simnav od net, postoi adapter od Leica za R da prifakja M bajonet lekji, samo takov adapter ne veruvam deka nekogas bi go kupil Confused. Ti sepak ponudi nesto za koristenje Wink, ja nemam nisto protif LOL
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 13:37

Prvo poradubaj i se ti , posle ima sansa za privremena zamena kolku za keif ... Znaci bi ti ja ponudil mojata m4 rangefinder na nekoe vreme, za koe jas bi si poigral so tvojata r4. biva? A i megu drugoto ke mozes da ja nosis vo suma za da slusnes dali mozes da ja cues LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.