IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Астрономија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Астрономија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 12:16
Штета што кај нас астрономијата не е развиена... ама толку ни се може... нео, само ти продолжи да се интересираш многу работи можат да се научат... мене сон ми беше да завршам астро физика, ама тоа и остана - сон... сепак, не ја заборавив мојата љубов спрема астрономијата... и не се разочарувај, и овде во Охрид е исто, нема астрономско друштво, а ретко кој се интересира доволно за да се формира такво нешто, макар биле само аматери...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 12:42
Evenstar imase vo Ohrid amatersko drustvo ama se raspadna tokmu poradi toa sto imase mn zainteresirani, ama ete kontaktiraj so organizatorot organizirajte pak i eve i jas ke bidam clen, kontakt za organizatorot mozes da najdes na web stranata na amaterskoto drustvoAADOHRID
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 12:45
Не сум знаела за ова
цццц.... како сум можела да пропуштам вакво нешто...
фала ти многу Sunny
ќе пробам да ги контактирам....
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 20:31
Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Штета што кај нас астрономијата не е развиена... ама толку ни се може... нео, само ти продолжи да се интересираш многу работи можат да се научат... мене сон ми беше да завршам астро физика, ама тоа и остана - сон... сепак, не ја заборавив мојата љубов спрема астрономијата... и не се разочарувај, и овде во Охрид е исто, нема астрономско друштво, а ретко кој се интересира доволно за да се формира такво нешто, макар биле само аматери...

Зошто само сон? Се запиша на друг факултет или?
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 20:32
А да знае некој од каде можам да купам Телескоп (некој аматерски) и нормално колку пари би ме коштало? Планирам да станувам ловец на комети .
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 09:11
Ај да ти го „шитнам“мојот!плазењесмеење Tasco (900/60mm)тага
Со него можат да се видат само прстените на Сатурн, сателитите на Јупитер, ѕвезди до магнитуда 9-10 ...
Но, доколку сакаш подобри, отиди на сајтов:www.telescope.com/control/category/~category_id=telescopes
Таму имаш од 150
$ прво ниво до над 3000 $ трето ниво


Изменето од Zlatnik - 13.Октомври.2008 во 09:12
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 13:42
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Ај да ти го „шитнам“мојот!плазењесмеење Tasco (900/60mm)тага
Со него можат да се видат само прстените на Сатурн, сателитите на Јупитер, ѕвезди до магнитуда 9-10 ...
Но, доколку сакаш подобри, отиди на сајтов:www.telescope.com/control/category/~category_id=telescopes Таму имаш од 150

прво ниво до над 3000
<!-
<![endif">--><span style="font-family: "Arial Narrow";">$</span> трето ниво

Ке земам некој од овие. И да не заборавам, ако може некоја литература за комети да ми дадете, односно да ставите линк да симнам. И кажи ми како за ловец на комети каков би ми требало?

Изменето од neo_wmaster - 13.Октомври.2008 во 13:43
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 18:12
За почеток види на страната на САД (Скопско Астрономско Друштво). Еве го линкот за комети http://www.astronomija.com.mk/index.asp?statii=%C0%F1%F2%E5%F0./%CA%EE%EC%E5%F2%E8/%CC%E5%F2%E5%EE%F0%E8
А што се однесува до „ловењето“ комети,
1. ти треба добар „нишан“(телескоп)
2. добро око (искуство)
3. пожелно е камера, бидејќи со слики многу полесно се воочува појавата на мали светли точки (кои сеуште немаат „опашка“) меѓу стотиците други
4. Кометите не се баш многу честа појава за да бидат „достапни“ во секој момент за ловење.

Р.Ѕ. Еве ти уште некои линкови за комети
http://www.qrg.northwestern.edu/projects/vss/docs/space-environment/1-what-is-a-comet.html
http://www.solarviews.com/eng/comet/whatis.htm
http://www.kidseclipse.com/pages/a1b3c0d3.htm

Ај, за почеток мислам дека ти се доста!намигнување


Изменето од Zlatnik - 13.Октомври.2008 во 18:17
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 18:27
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


За почеток види на страната на САД (Скопско Астрономско Друштво). Еве го линкот за комети http://www.astronomija.com.mk/index.asp?statii=%C0%F1%F2%E5%F0./%CA%EE%EC%E5%F2%E8/%CC%E5%F2%E5%EE%F0%E8А што се однесува до „ловењето“ комети, 1. ти треба добар „нишан“(телескоп)2. добро око (искуство)3. пожелно е камера, бидејќи со слики многу полесно се воочува појавата на мали светли точки (кои сеуште немаат „опашка“) меѓу стотиците други4. Кометите не се баш многу честа појава за да бидат „достапни“ во секој момент за ловење.Р.Ѕ. Еве ти уште некои линкови за кометиhttp://www.qrg.northwestern.edu/projects/vss/docs/space-environment/1-what-is-a-comet.htmlhttp://www.solarviews.com/eng/comet/whatis.htmhttp://www.kidseclipse.com/pages/a1b3c0d3.htmАј, за почеток мислам дека ти се доста!намигнување

Брат фала за линковите. Ги прочитав и има интересни информации во нив.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 17:59
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Штета што кај нас астрономијата не е развиена... ама толку ни се може... нео, само ти продолжи да се интересираш многу работи можат да се научат... мене сон ми беше да завршам астро физика, ама тоа и остана - сон... сепак, не ја заборавив мојата љубов спрема астрономијата... и не се разочарувај, и овде во Охрид е исто, нема астрономско друштво, а ретко кој се интересира доволно за да се формира такво нешто, макар биле само аматери...

Зошто само сон? Се запиша на друг факултет или?Да... се запишав на друг факултет, со друго се занимавам, нешто што нема допирна точка со астро физиката... ама кога можам, читам за астрономијата... поретко додуша, ама немам време колку што би сакала...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 22:08
Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Не сум знаела за ова
цццц.... како сум можела да пропуштам вакво нешто...
фала ти многу Sunny
ќе пробам да ги контактирам....Evenstar sto napravi vide za amaterskoto drustvo?
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 18:15
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Не сум знаела за ова
цццц.... како сум можела да пропуштам вакво нешто...
фала ти многу Sunny
ќе пробам да ги контактирам....Evenstar sto napravi vide za amaterskoto drustvo?
Пишав Сани... ќе видиме дали ќе одговорат....
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 16:12
Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Не сум знаела за ова
цццц.... како сум можела да пропуштам вакво нешто...
фала ти многу Sunny
ќе пробам да ги контактирам....Evenstar sto napravi vide za amaterskoto drustvo?
Пишав Сани... ќе видиме дали ќе одговорат....


Evenstar ти вратија нешто овие?збунетост
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2009 во 22:44
еве неколку интересни работи за астрономијата намигнување

се потрудив да побарам некои работи, кои што би биле интересни за читање,... јас, немам никаква врска со астрономијата,.... па верувам дека нема да се лутите што поголем број од податоците ќе бидат пастирани..... големо%20гушкање

успеав да најдам нешто за огнени топки..... голема%20насмевка

Огнените топки се појавуваат на ноќното небо неочекувано и со тоа нè фаќаат неподготвени. Тие прават ноќното небо да не изгледа статично, туку како да извира со живот. Повеќето од нас го користат моментот за да покажат на другите зашто сме возбудени за астрономијата... Примери за огнени топки како „зборуваат“ има многу.

Рано наутро на 14 јануари 1999, болид со магнитуда од околу -20, прелетал над главата на некој астроном аматер. Блесокот изгледал како некој да заварува. После околу 10 секунди гласна експлозија го натерала да се стресе. Звукот не бил како од гром или вулканска ерупција, туку повеќе како подводна експлозија. Почетниот звук бил следен со 30 секунди бучава, која звучела како тркалачка молња.


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.