IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Интернет
  Активни теми Активни теми RSS - Акција за заеднички бројач на .mk сајтови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Акција за заеднички бројач на .mk сајтови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
BorisVM Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BorisVM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2005 во 08:44

Ve pokanuvam site da se registirate na:

http://topsites.vmacedonia.net/

So besplatniot brojach mozhe da se vodi evidencija za site Makedonski sajtovi.

So pochit,
Boris

Кон врв
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2005 во 11:21

Бројачот online посетители на ИДИВИДИ е само моментален приказ и на него може но не мора да му верувате, но бројачот долу лево е на SiteMeter ( http://www.sitemeter.com/default.asp?action=stats&site=s 20IDIVIDI) и на него не може никој да влијае.
Баш затоа што не си веруваме затоа веројатно никој не го користи предложениот бројач на vmacedonia.
Предложените странски сајтови за мерење популарност, ја мерат во светстки рамки и само по одредени зборови. А тоа не н’е интересира. Сакаме да знаеме колку посетители (дневно, неделно, Unique...) имаме и тоа да биде независен бројач.
Епа изборот на ИДИВИДИ е SiteMeter и ги повикуваме сите други да го користат истиот или нека предложат друг.

Кон врв
BorisVM Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BorisVM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2005 во 07:52
Originally posted by Перун Перун напиша:

Бројачот online посетители на ИДИВИДИ е само моментален приказ и на него може но не мора да му верувате, но бројачот долу лево е на SiteMeter ( http://www.sitemeter.com/default.asp?action=stats&site=s 20IDIVIDI) и на него не може никој да влијае.
Баш затоа што не си веруваме затоа веројатно никој не го користи предложениот бројач на vmacedonia.
Предложените странски сајтови за мерење популарност, ја мерат во светстки рамки и само по одредени зборови. А тоа не н’е интересира. Сакаме да знаеме колку посетители (дневно, неделно, Unique...) имаме и тоа да биде независен бројач.
Епа изборот на ИДИВИДИ е SiteMeter и ги повикуваме сите други да го користат истиот или нека предложат друг.

Perun,

"nikoj" ne go koristi zatoa shto go kreirav sajtot specifichno samo za Makedonski web strani pred neceli dve nedeli. 

Za nekoj shto kreira Makedonski web strani od 1996, teshko e da mu zboruvash za neveruvanje, mislam ne me chudat takvi napadi, ne se ni prvi ni posledni.

A za vlijanie na "nezavisni" brojachi kako sitemeter... Aude sapere! ili da ti olesnam: http://www.publicmutualfund.com/archives/2005/01/scamaday.ht ml

Pozdrav,
Boris

Кон врв
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2005 во 11:38

Originally posted by BorisVM BorisVM напиша:

A za vlijanie na "nezavisni" brojachi kako sitemeter... Aude sapere! ili da ti olesnam: http://www.publicmutualfund.com/archives/2005/01/scamaday.ht ml
Ја ценам идејата за македонски бројач и направив регистрација. Ја имаш поддршката од мене. Единствено имам сугестија да се воведе избор на димензија на банер (152x52 pix ограничувачува)

Многумина ќе имаат недоверба кон мак. бројач.  (за жал)
Како ќе ги убедиш дека треба да му веруваме на Борис, а не на SiteMeter (иако примерот за измама е за некој сомнителен Traffic-Matrix.net)?

 

Кон врв
BorisVM Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BorisVM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2005 во 13:44
Originally posted by Перун Перун напиша:

Originally posted by BorisVM BorisVM напиша:

A za vlijanie na "nezavisni" brojachi kako sitemeter... Aude sapere! ili da ti olesnam: http://www.publicmutualfund.com/archives/2005/01/scamaday.ht ml
Ја ценам идејата за македонски бројач и направив регистрација. Ја имаш поддршката од мене. Единствено имам сугестија да се воведе избор на димензија на банер (152x52 pix ограничувачува)

Многумина ќе имаат недоверба кон мак. бројач.  (за жал)
Како ќе ги убедиш дека треба да му веруваме на Борис, а не на SiteMeter (иако примерот за измама е за некој сомнителен Traffic-Matrix.net)?

Perun,

ludjeto ne se naivni. Ako uvidat deka neshto ne shtima, ednostavno mozhat da go trgnat brojachot. A poshto celta na sajtot e da opfati shto e mozhno povekje Makedonski web strani, togash e kontra-produktivno da se "mestat" brojot na poseti neli?

Pozdrav,
Boris

P.S. Ako brojachot ne e staven na stranata, posle 30 dena sistemot avtomatski ja deaktivira smetkata poradi neaktivnost.

Кон врв
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2005 во 15:36

Борис,

Не ми одговори за предлогот за избор на големина на банер за бројачот на vmacedonia. Само заради големината не го поставуваме на ИДИВИДИ :(

Кон врв
Цеф Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цеф Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2005 во 00:42
Мислите дека доколку има  site meter на сајтот, бројќите на него ќе ја прикажуваат реалната посетеност? Мислите дека не може да се “наштима“?
Кон врв
Перун Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2005
Локација: МК
Статус: Офлајн
Поени: 1141
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Перун Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2005 во 17:05

Originally posted by Цеф Цеф напиша:

Мислите дека доколку има site meter на сајтот, бројќите на него ќе ја прикажуваат реалната посетеност? Мислите дека не може да се “наштима“?
Гледано на подолг период (2-3 месеци), никој нема да се труди да прави вештачки кликови само заради подобар резултат.
Ако и на SiteMeter не му веруваме, тогаш на кого да му веруваме?... и дали воопшто заслужуваме бројач со таква недоверба во с’е?

Кон врв
ew2 Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ew2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2005 во 13:19
Kajgana e nesto sto nesmee da se propusti!!! ... Столе "Мангата" од Олешани е
најјакио тргоец со Бинго картички и претставник на Лотарија во Охридско и ...

Кон врв
zvez Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zvez Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2005 во 20:42

www.sekojden.com.mk

кој не го знае нека го посети сајтов, а кој го посетил нека каже мислење...

 

Кон врв
mkd Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2005 во 12:16

Veb sajtot prvo e izdolzen nadolu mnogu spored mene bi bilo dobro layout da e nekade 800 x 600 px so tri columns nisto poveke od toa. I k*rsnata lista i vremenskata prognoza da e na ist column od strana da e nekako sredeno.

 

Кон врв
anonimen Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anonimen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2005 во 19:38
 

Originally posted by zvez zvez напиша:

www.sekojden.com.mk

êî¼ íå ãî çíàå íåêà ãî ïîñåòè ñà¼òîâ, à êî¼ ãî ïîñåòèë íåêà êàæå ìèñëåœå...

 

    NISTO POSEBNO ,MNOGU ZASTARENI INFORMACII



Изменето од Перун
Кон врв
Гугл Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гугл Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2005 во 04:24
BorisVM, твојот мерач не ги мери посетите дневно, иако пушува hits today. Ги мери во текот на целиот месец. Друга работа: наместо хитс, треба да пушува јуник визитс затоа што всушност тоа и е.

Сајтметер пак мери само визитс, а не јуник визитс. Не се лажете и радувајте многу многу...

А Трендо пак кутриот, се испофали со скрин шот од статистиката, ама уствари се заеба самиот и му се виде лагата. Графа unique visits (54000 отприлика месечно), графа visits (240 000 отприлика беа месечно), и други небитни графи како page views, hits...
Е момакот ги помешал термините и ја заокружил графата со visits наместо со unique visits фалејќи (се уби од фалење и имаше наслов "сите ве сакам"  дека таа статистика ја дава цифрата од 8000 различни посети дневно во просек. Ма дај ти се молам Трендо, врати го скриншотот што го тргна наредниот ден да се насмееме уште малку:))))
Кон врв
jen dva tri Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jen dva tri Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2005 во 18:19
Go ima li nekoj famozniot skrin shot na trendo keshirano? :)))) Da go stavime i da se nasmeeme malku:)))
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,171 секунди.