IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗАДГРОБЕН ЖИВОТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗАДГРОБЕН ЖИВОТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 31>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 01:33
навреди , а твоето дека има тука некои кои немаат мозок---читај верниците, нема да стои! и јас не покажувам сила, него си ја терам работата...ако не ви се врува во Бог, аман не верувајте, ама тие што си веруваат нема да ги нарекувате без мозок. е, така. Tongue

Изменето од ACELERA - 17.Јуни.2007 во 01:37
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 01:39
acelera nikoj ne ve narece bez mozok
ako ste svaile taka pogresno ste razbrale
nikoj ne e tuka da navreduva
samo si gi kazuvame nasite stavovi i misli
adzijo
koga na nekoj na bilo koj nacin mu se peseseceni venite i umira ke dojdes la da go ozivees ???
tuku nema vrska
mojata teorija drzi mesto i ima logika vo dvata slucaja
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 01:46
Originally posted by black-eyes black-eyes напиша:

nema zivot.
be bez krv
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 01:48
Originally posted by goor goor напиша:

vaka vernici pekolot moralo da bide izmislen za da gospod bide onoj pravedniot i dobar bog.
ako ne bil izmislen gavolot ke morlo bolestite i site dugi nepravdi na ovoj svet da mu gi prepiseme na bog a toj e tolku dobar pa zatoa ....
-pekolot moralo da bide izmislen zapolesno da mu se nametne na covekot religijata-ako ne veruvas -vo pekolot

ова ти е тотално погрешно сваќање, дека пеколот е исмислен Tongue нити ѓаволот не е измислен, си постојат и двете, на Бог не му требаат измишљотини, демек ај ке ве плашам за да мора да верувате..на Бог не му треба верување изнудено од страв, туку од срце.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 01:55
tuka bi trebalo da si vo pravo
malku ke zastranime od temata ama ke se obidam da go objasnam mojot stav
STo ke se sluci ako ne gi pocituvas 10 bozji zapovedi?-pomegu koi i veruvaj vo mene jas sum tvojot bog i da nemas drugi bogovi osven mene.
-ke goris vo pekolot taka???
e sega koga ke se razbolis ili nisto ne ti odi od raka-kogo obvinuvas-gavolot
sto znaci se vrakame na moeto


Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 02:07
Originally posted by goor goor напиша:

t
STo ke se sluci ako ne gi pocituvas 10 bozji zapovedi?-pomegu koi i veruvaj vo mene jas sum tvojot bog i da nemas drugi bogovi osven mene.
-ke goris vo pekolot taka???
e sega koga ke se razbolis ili nisto ne ti odi od raka-kogo obvinuvas-gavolot
sto znaci se vrakame na moeto

е, па не е баш така...Божјите заповеди, десетте, секој ги прекршува помалку или повеќе..совршен или безгрешен човек не постои! Не значи дека ако прекршиш некој закон автоматски идеш во пеколот, треба да го исповедаш тој грев  и Бог ке ти го прости.(но нема причина да се опуштиш, па да речеш, е Бог ке прости се , па дај да удрам, и да живеам распашано, па еден ден ке се покајам.Бог не дозволува да биде манипулиран! Што те буни околу заповедта-Немај други Богови освен мене! Па не може да веруваш во се живо и диво...туку треба да имаш должна почит кон Создателот. Кога ке се разболиш не треба да обвинуваш никого Wink Туку да размислиш зошто нешто не ти оди од рака.А, може си му дал плодна почва на ѓаволот да дејствува кај тебе.......па болеста ти доаѓа за памет LOL
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 02:10
i tebe ti e smeshno toa?!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 02:13
Smileи од лошото искуство може да се научи...највеке учиме од лошите работи! иако тоа е болна лекција Wink
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 02:20
sakash da kazesh deka otkako ke se razbolish ,...i ke ozdravesh,...pa ,ke pochesh da veruvash deka go ima toj shto vas ve ima,a?....a be ,ajde ,...ace,...da si baba nekoja bi te sfatil,...ama,mlada, prava,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 02:30
сваќам на што целиш, но верниците ама ич не се тупави, па не живееме по пештери, штом имам интернет дома и знам да користам тастатура, јас сум Ајнштајн LOL
туку... еве вака, што ако преживееш тешка сообраќајна несреќа, и сите се чудат како си се спасил, нема ли да помислиш дека чудо те спасило... или се опоравиш од тешка болест.. нема ли да ја цениш втората шанса која ти се пружа? јас го ценам тоа, за мене таа шанса ја дава Бог, зато што Тој САКА мнозина да се спасат...но, ок темава е ЗАДГРОБЕН ЖИВОТ Smile
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 02:32
hm
pozdrav
i za sto??
za zivot zad grobot?  da toa bese temata
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
sunshine1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 11.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 02:34
Acelera..koja i da si....koga na zemjava bi bile samo 50% so vakvo mislenje..mnogu podobro bi se ziveelo...
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 02:34
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Originally posted by goor goor напиша:

t


е, па не е баш така...Божјите заповеди, десетте, секој ги прекршува помалку или повеќе..совршен или безгрешен човек не постои! Не значи дека ако прекршиш некој закон автоматски идеш во пеколот, треба да го исповедаш тој грев  и Бог ке ти го прости.(но нема причина да се опуштиш, па да речеш, е Бог ке прости се , па дај да удрам, и да живеам распашано, па еден ден ке се покајам.Бог не дозволува да биде манипулиран! Што те буни околу заповедта-Немај други Богови освен мене! Па не може да веруваш во се живо и диво...туку треба да имаш должна почит кон Создателот.

Acelera mene tuka ne me buni nisto.Znam deka sekoj gi prekrsuva bozjite sapovedi moze i toa e idejata zosto bog prostuva-pa ne mozeme site u pekol so ke prai Toj u rajot samTongueTongueTongueTongue(na svakaj ozbilno)
e sega mora da priznaes dena ovde se dadeni tie pravila za zivot so i zakana mu se nametnati na covestvoto.Mozebi ti sega znaes kako ke e podobar zivotot so nivno pocituvanje i da ne gi npisal bog(mislam deka me svakas) ama zamisli go intelektualniot razvitok na lugeto vo vremeto koga se pojavilo hristijanstvoto.TOGAS SE CITALO i se veruvalo deka ako ne gi ispolnis navistina posle smrtta ke goris vo pekolot.I taka jas ja objasnuvam potrebata da se izmisli pekolot.


Кога ке се разболиш не треба да обвинуваш никого Wink Туку да размислиш зошто нешто не ти оди од рака.А, може си му дал плодна почва на ѓаволот да дејствува кај тебе.......па болеста ти доаѓа за памет LOL

Znaci sepak za bolesta e kriv gavolot a ne bog.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 02:37
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

сваќам на што целиш, но верниците ама ич не се тупави, па не живееме по пештери, штом имам интернет дома и знам да користам тастатура, јас сум Ајнштајн LOL
туку... еве вака, што ако преживееш тешка сообраќајна несреќа, и сите се чудат како си се спасил, нема ли да помислиш дека чудо те спасило... или се опоравиш од тешка болест.. нема ли да ја цениш втората шанса која ти се пружа? јас го ценам тоа, за мене таа шанса ја дава Бог, зато што Тој САКА мнозина да се спасат...но, ок темава е ЗАДГРОБЕН ЖИВОТ Smile
    a,shto samo toa go povtoruvash, deka vernicite ne bile glupavi?,...nekoj ednash go rekol toa ,..a,ti sto pati go povtori,.....tuku ,aj vaka,...shtom sakash,...da ne ti se sluchi,.....dozivees nesreka (bilo kakva), so dve deca ,..koga ke gi imash,...i ednoto dete i ti ste preziveale,..ama,drugoto zainalo,...i pak li ke se prchish so toa deka gospod ti go spasil zivotot,a?,...a zoshto ne go spasil i drugoto dete,...a,be ajde ace,...ti kazav,..mlada ,prava ,...ama so verbata vo gospod ,duri i nekoi popovi bi ti zavidele,....edvaj si chekala da "otidesh"!,...taka li reche ednash,a?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,438 секунди.