IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Статив за камера
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статив за камера

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Статив за камера
    Испратена: 15.Јуни.2007 во 10:53
Каде може да се најдат во Скопје стативи со флуидна глава, или некои други кои сепак би вршеле работа за камера, а притоа да имаат мек старт и да одговараат за тоа?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 11:47
Jas za mojata PD150-ka koristam Vinten, ne mojov bas najdobar, ama so ogled deka kamerata e lesna, ubavo go cuvam, nema problemi. Vinten se prodava vo Vision.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 13:18

Каде се наоѓа тоаConfused? И да не имаш податок за цената?

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 13:27
Далтон PD 150 е идентична со VX 2100, или грешам?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 14:04
Vision e kaj centar za stranski jazici, od kafanata Jana prvata ulica levo.
Inaku ima VX2000 i VX2100, ednata e kako PD150 a drugata kako PD170. Isti se vo chipot, lekjata, kvalitetot na slika. Razlika ima vo toa sto PD150, 170 imaat poveke profesionalni opcii vo odnos na VX serijata.
 - PD e DVCAM - toa e isto so miniDV, so razlika deka pobrzo vrti i prostorot pomegju zapisite e pogolem i e posiguren vo odnos na timekodot. Ova e bitno koga montiras filmovi i celo vreme pravis batch capture, pa brises, pa povtorno. Moze i so miniDV ama ne e sigurno 100% (probano, veruvaj).
 - DVCAM ima locked audio dodeka miniDV nema, ova e bitno isto za dolgi formi, kade e bitna sinhronizacijata na video i audio i posle 1 chas kontinuirano snimanje, dali na kamera ili na dek.
 - PD serijata i site DVCAM kameri imaat profesionalni balansirani vlezovi za mikrofon, so fantom napojuvanje za kondenzatorski mikrofoni ili bez za dinamicki. Iako preamp-ot ne mu e od najdobar kvalitet, za mnogu raboti te pokriva, osven za seriozni snimanja, kade kumot moj kako sound designer nosi laptop so externi preampi i se dobiva daleku potransparentno audio.

Ova se generalnite razliki VX2000 - PD150 - PD250 i VX2100 - PD170
Inaku i PD250 e ista so PD150 so razlika od pogolemoto telo pa mozes na ramo da snimas, golemi kaseti do 180min kako DVCAM ili do 270 kako miniDV, golemi baterii ko golem kapacitet i moznost za harddisk kaj baterijata za podobar balans. Vo odnos na kvalitet na slika ne veruvam deka ima zaradi istite cipovi i lekji. Kaj VX2100 ne znam dali ide wide adapter lekja koja ide seriski so PD150.
Generalno super kameri koi rabotat i rabotat i.........se zaboravaat. Krivo mi e sto Sony ne napravi nesto pametno sega tuku prifati mpeg2 kaj XDCAM-ot koj go falat mnogu, ama mislam deka mpeg2 e najlosoto nesto kako format za akvizicija. Uff....druga tema..Wink


Изменето од D'Dalton - 15.Јуни.2007 во 14:04
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 16:33

Овие камери се нај ценети (од оние поефтините) како најдобри за услови на слабо светло. Имам гледано некои примери од нив.... едноставно без коментар. ХМ2-ката од Canon при слабо oсветлување парче ја прави. Додуша оваа има помали чипови, но се во "иста класа".

Претпоставував дека се исти камери, како FX1 и Z1 од HDV класата.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 03:21

Ace, eve link do Vision:
http://www.vision.com.mk/



Pozdrav

Igor


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 12:43
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Овие камери се нај ценети (од оние поефтините) како најдобри за услови на слабо светло. Имам гледано некои примери од нив.... едноставно без коментар. ХМ2-ката од Canon при слабо oсветлување парче ја прави. Додуша оваа има помали чипови, но се во "иста класа".

Претпоставував дека се исти камери, како FX1 и Z1 од HDV класата.


Razlikata od FX1 do Z1 e pogolema vo opciite odkolku VX2000 so PD150. Koga izleze Z1 epten bef da ja kupam, chitav, barav, se do onoj moment koga najdov eden sajt od eden tip od Svedska koj ja imal za test uste pred da izleze. Chovekot imase snimeno sekakov tip na snimki, duri i hokej utakmica da da vidis vo high speed action kako se odnesuva. Site tie snimki gi imase staveno za download kako native m2t fajlovi za da probas. I togas se otkazav od HDV kako format. SD seuste mi brka rabota super.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 15:16

Далтон, артефакти беа во прашање?

Sony на новите модели (FX7, и... не ми текнува ознаката на полупрофи моделот), ја има подсредено таа работа, но сепак сеуште недоволно добро.
 
Може ова требаше да оди во друга тема. Дали да го префрламConfused.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.