IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Историскиот Исус
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Историскиот Исус

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
Автор
Порака
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 11:06
Затоа што на Православната пиши а на протестантската не пиши, и тие две се разликуваат по единаесет - дванаесет
Двете си исти, двете се од МПЦ но едната е прилагодена за учењата на протестантите (во преводот и во текстовите) и не го носи благословот на МПЦ а другата е за потребите на православната црква и го носи благословот на МПЦ.


Ти си протестант по убедување?, и дали навистина мислеше дека ќе ме фатиш на финта?... дека ќе успееш да се мушниш низ мала врата со блеф ?
ххехехехехехехе
дете палаво.



Изменето од Чорбаџија - 21.Мај.2007 во 11:09
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 11:09
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Затоа што на Православната пиши а на протестантската не пиши, и тие две се разликуваат по единаесет - дванаесет



ја зборував за верзијата на МПЦ или не зборував? Ouch и дур не си видел, не ми кажувај ти што се разликува, а што не се разликува...Wink
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 11:15
ХАХАХАХААА
финтаџијо

Тоа не е ВЕРЗИЈА на МПЦ тоа е ПРОТЕСТАНТСКА ВЕРЗИЈА НА БИБЛИЈАТА ИЗДАДЕНА ОД МПЦ

И НЕ ГО НОСИ БЛАГОСЛОВОТ НА СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА. ХАХАХАХАААА
МПЦ ИЗДАДЕ ДВЕ БИБЛИИ ИСТИ ПО НАДВОРЕШЕН ИЗГЛЕД И КОРИЦИ, ДВЕТЕ НА МАЛКЕДОНСКИ ЈАЗИК НО СО РАЗЛИКИ ВО ТЕКСТОВИТЕ, ЕДНАТА СО БАЧЛГОСЛОВ НА СИНОДОТ НА МПЦ И НАМЕНАТА ЗА ПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВА И ДРУГАРА ЗА ПРОТЕСТАНТСКАТА ЦРКВА И НАМЕНЕТА ЗА НИВ И НИВНИТЕ ВЕРУВАЊА СО  ПОИНАКОВ ТЕКСТ. ТОЈ НЕ ГО НОСИ БЛАГОСЛОВОТ НА МПЦ.


ХАХАХАХХАААА А БЕ А ЈАС СИ МИСЛЕВ ОЗБИЛНО Е ДЕТЕТО ХАХАХАХАА

ЗНАЧИ ХАЏИЈО ОТИ ПРОТЕСТАНТИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА БИЛЕ ДВАНАЕСЕТ А ПРАВОСЛАВНИТЕ ЕДИНАЕСЕТ??


Изменето од Чорбаџија - 21.Мај.2007 во 11:17
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 11:18
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

ХАХАХАХААА
финтаџијо

Тоа не е ВЕРЗИЈА на МПЦ тоа е ПРОТЕСТАНТСКА ВЕРЗИЈА НА БИБЛИЈАТА ИЗДАДЕНА ОД МПЦ

И НЕ ГО НОСИ БЛАГОСЛОВОТ НА СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА. ХАХАХАХАААА
МПЦ ИЗДАДЕ ДВЕ БИБЛИИ ИСТИ ПО НАДВОРЕШЕН ИЗГЛЕД И КОРИЦИ, ДВЕТЕ НА МАЛКЕДОНСКИ ЈАЗИК НО СО РАЗЛИКИ ВО ТЕКСТОВИТЕ, ЕДНАТА СО БАЧЛГОСЛОВ НА СИНОДОТ НА МПЦ И НАМЕНАТА ЗА ПРАВОСЛАВНАТА ЦРКВА И ДРУГАРА ЗА ПРОТЕСТАНТСКАТА ЦРКВА И НАМЕНЕТА ЗА НИВ И НИВНИТЕ ВЕРУВАЊА СО  ПОИНАКОВ ТЕКСТ. ТОЈ НЕ ГО НОСИ БЛАГОСЛОВОТ НА МПЦ.


ХАХАХАХХАААА А БЕ А ЈАС СИ МИСЛЕВ ОЗБИЛНО Е ДЕТЕТО ХАХАХАХАА

ЗНАЧИ ХАЏИЈО ОТИ ПРОТЕСТАНТИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА БИЛЕ ДВАНАЕСЕТ А ПРАВОСЛАВНИТЕ ЕДИНАЕСЕТ??


го цитирам овој пост, за да не можеш да го избришеш...

пошто навистина сето ова ќе изгледа многу многу многу смешно, кога ќе земеш во рака од новите Библии, со благслов од Архиепископот, или без, која сакаш... и ќе отвориш на 1 Кор. 15:5

Wink
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 11:29
Отворив и пиши ЕИНАЕСЕТ... а во некои ДВАНАЕСЕТ
Имам 4 библии и неколку нови завети
Имам и дигитален апарат
сакаш слики?
или ќе ми веруваш  дека негде пиши 11 а негде 12 зависно од црквата (протестантска, католичка, православна....)
Мене ќе ми одземе можеби пола сат да сликам и аплоадирам, но можеме да го избегнеме тоа ако прифатиш дека тие разлики постојат не како печатна грешка туку ...догматско прашање кои различни цркви различно го толкуваат.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 11:41
ќе мора да се помачиш... затоа што се расклешти овде како некој кловн, а сега демек сакаш примирје, оти си ја увиде глупоста...Big%20smile

еве нема да те мачам... доволни се 2 фотографии:

предната страна каде што е благословот од МПЦ и годината (2006) на новото ревидирано издание

и страната каде што е 1 Кор. 15:5Big%20smile
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 12:35
Дали си протестант?
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 12:51
Tuka imalo interesno nesto LOLLOLLOL
 
adzi ova so slikite ne mi e bash naj naj prifatliva odbrana...moze pak da zafrkne Corbadzija...
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 12:57

Со оглед на неговите ставови, тешко дека ќе е православен!

 
Но, нека си каже самиот...
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 13:02
Јас имам дома библии и католички и православни ... во две пиши Единаесет во две Дванаесет. Е сега запна хаџијата за најтазе она од 2006 од ревидираното христијанство да му ја сликам (пошто знае дека мојата со благослов од МПЦ каде пиши единаесет е од 1991. Јас ќе ја избарам и таја по библиотеки или во книжара али поентата е што секогаш и во сите библии “думањето“ е помеѓу 11 или 12 а тој кутриот вели печатна грешка биле тие со 11! Па добро во овие 1600 години пррепишување на на библија секогаш “печатна“ грешка имало баш на тоа место и баш 11 - 12 , ко не згреши некој па напиши 13 или 14 или 10... туку или 11 или 12. Значи се работи за две различи гледишта на различни цркви а во врска со Јуда. Значи детето нема појма историја на црква. Е сега што е сторијата за библијата од 2006 (ако има таква) пошто јас колку што знам последно издание од библијата е од 2002 али и то ќе се распрашам. Јас првично со маил се обратив во МПЦ со прашање каков е ставот на МПЦ за Коринтјаните 15:5, и тие фино лепо ми одговорија дека во прашање се ЕДИНАЕСЕТ (спрема МПЦ), значи како што го има и во текстот на Библијата од 1991 година на МПЦ. Инаку во 2002 се излезени две библии една за протестантската црква (издадена исто од МПЦ но без нејзин благослов зартоа што кај протестантите фалат (тие отфрлаат) некои свети книги и текстот се разликува од оној на православната) и една за  православната црква и со благослов на МПЦ. така да се мислам дека хаџијата е припадник на протестантската црква и дека овде ја врти водата на негова мелница и пропагира во корист на “своите“


Изменето од Чорбаџија - 21.Мај.2007 во 13:04
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 13:57
Немој многу да мислиш Чорбаџија, може главата да те заболи... LOLLOLLOL

Слики молам... од изданието со Благослов од МПЦ, 2006 година...

или

молк! Embarrassed
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 14:16
Јас дадов слики од моите библии со кои ДОКАЖАВ со ФАКТ И ДОКАЗ (СЛИКА) дека така стои во библијата благословена од светиот синод на МПЦ, ти ако имаш слика која тоа го оповргнува, повели , постирај.... или



МОЛК.

И без понатамошни ПРОТЕСТИ


Изменето од Чорбаџија - 21.Мај.2007 во 14:24
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 17:12
издание 1991 година е твојата слика, така?

во новото издание, 2006 година, грешката е поправена...

Но не сум ти јас дадилка па да те известувам за сите најнови случувања во религијата од 1945 година наваму... Нели ти беше толку „учениот“ што имаш „ВИП“ пристап до библиотеки, бла бла бла... Оди отвори Библија тогаш, па ќе направиме муабет...Wink
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 17:24
i vo toa izdanie od 1990 e edinaeset...ama jas ke si kupam denovive nova Biblija pa ke vi kazamBig%20smile
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.